Xhubleta shqiptare pasuri e gjithë botës, vjen lajmi fantastik për veshjen 4 mijë vjeçare të shqipta...

Ky është padyshim lajmi më i mirë për sot. Pak orë pas festës së Pavarësisë dhe ende nën efektin e krenarisë së fl...

La Tiranën dhe punën si gazetar dhe hapi fermë gomaricash në fshat, Eltoni: Jam shumë i lumtur

Rasti i tij është frymëzues. Me një fermë të rrallë - vetëm të dytën të tillë në Shqipëri - Elton Kikia thotë se përmbus...

49 vite duke lustruar këpucë në Tiranë, njihuni me Qaniun: E quaj veten piktor, ja bakshishi më i ma...

Që prej moshës 15 vjeçare, Qani Berati nuk i është ndarë punës së lustraxhiut. Thotë se është jeta për të, e deri sa fuq...

BSH nxjerr shifrën: Sa para kanë shqiptarët të depozituar në banka

Stoku i depozitave bankare në total në vendin tonë arriti në  1.28 trilionë lekë në fund të tetorit, bëri të ditur Banka...

Pavarësia/ Dua Lipa koncert në Tiranë, atmosferë festive në sheshin Skënderbej

Mbrëmjen e djeshme, Sheshi “Skënderbej” u mbush tej e tej me qytetarë në koncertin e  me rastin e 110-vjetorit të Pavarë...

Njihuni me Geartin, 15-vjeçari sjell revolucion në gjimnazet shqiptare

Teknologjia si instrument zhvillimi i jetës tonë dhe të ardhmes, po frymëzon çdo ditë e më shumë të rinjtë në Shqipëri, ...

Panairi i Librit 2022/ Ndahen çmimet për veprat letrare, ja kush u shpall autori i vitit

Janë ndarë çmimet e panairit të 25 të librit. Zija Çela shpallet autori më i mirë i vitit. Çmimi i le...

Festa e 28 nëntorit/ Nga ngritja e flamurit nga Skënderbeu, tek shpallja e pavarësisë në 1912

Sot Shqipëria shënon 108 vjetorin e shpallje së pavarësisë. Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpal...

FOTOT / Bashkia shton terrenet sportive në Tiranë

Kompleksi sportiv Dajti në kryeqytet do të rehabilitohet. Bashkia Tirane ka publikuar pamjet e projektit se si do të ...

Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studi...

KESHILLA – 13 mënyra natyrale si të qetësoni kollën tek fëmijët, çfarë duhet të bëni

Kolla është një shqetësim që shfaqet tek fëmija dhe që në më të shumtën e rasteve shkakton panik tek prindërit duke qënë...

NJEREZIT E PUNES/ Njihuni me Ilian, sipërmarrësin e sukssesshëm të domateve

Ilia Daka është një prej fermerëve më të suksesshëm që kultivon domate të freskëta në Kuçovë. Që nga hapja i agrobizn...

Nëse i keni këto 13 cilësi, atëherë personalieti juaj është i jashtëzakonshëm

Ndoshta nuk mund të keni një karakter të fortë, por një personalitet të tillë mund ta “kalisni”. Njerëzit e fortë nuk ka...

Përdoruesit e WhatsApp tashmë mund ti dërgojnë mesazhe vetvetes

WhatsApp prezantoi ditën e sotme një funksionalitet të ri ku përdoruesit mund ti dërgojnë mesazhe vetvetes për ti përdor...

Vendimi zyrtar/ Ja kategoritë që përfitojnë shpërblim për festat e fundvitit

Nga sot, 695 mijë pensionistë kanë nisur që të marrin shpërblimin 5 mijë lekë për festat e fundvitit. Të drejtën për kët...

Google i tregon gjithë botës për pavarësinë e Shqipërisë, ja urimi

Në 110 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, Google ka nderuar shqiptarët në ditën më të rëndësishme historike të kombit....

Njihuni me Aronin, kampioni shqiptar i ping-pongut

Aron Koni është në klasë të nëntë. Ai eshte një nxënës i talentuar, por edhe i pasionuar pas sportit. Puna e palodhur dh...
video

VIDEOLAJM/ Alpinistët nga Kosova sfidojnë motin ekstrem për Ditën e Pavarësisë, valëvisin flamurin s...

Një grup alpinistësh nga Kosova kanë bërë një gjest të veçantë për 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Në temperatu...

Ushqimet që janë të pasura me karbohidrate, ja çfarë duhet të konsumoni

Ushqimet e pasura me karbohidrate janë pjesë e rëndësishme e një regjimi ushqimor. Format më kryesore të karbohidrateve ...

Pas Xhubletës, edhe Eposi i Kreshnikëve drejt UNESCO. Dorëzohet dosja për “Kcimi i Tropojës”

Xhubleta shqiptare, aseti i rëndësishëm kulturor me vlera historike, është marrë nën mbrojtjen e UNESCO-s. Dosja e d...

(FOTOT) Nipi fitoi zemrat e shqiptarëve me pikturën e saj/ Njihuni me gjyshe Terezën, nënë e 13 fëmi...

Në 85-vjetorin e ditës së lindjes, Mario zgjodhi që t’i realizonte një portret gjyshes së tij Terezës, e më këtë jo vetë...

10 ide si të dekorojmë shtëpinë për Krishtlindje

Nga ark. Klaudia Llupo Është Krishtlindje! Është festë! Gëzimi i Krishtlindjes shprehet më së miri nëpërmjet dekor...

6,7 milionë të huaj në 10 muaj, ja nga cilat shtete ka rritje më të madhe të turistëve

Numri total i vizitorëve që janë futur në Shqipëri është mbi 6,7 milionë në 10 muaj, duke tejkaluar edhe të gjithë vitin...

Rikthehet paga e 13-të për administratën, ja kategoritë që përfitojnë

Qeveria ka vendosur të japë pagë të 13-të për disa kategori punonjësish, vendimi i cili është marrë më 31 Dhjetor dhe që...

9 thënie për nënën, fjala më e bukur në buzët e njeriut

“Nëna është ajo që mund të zërë vendin e kujtdo, por vendin e saj nuk mund ta zërë askush”. “Çdo mbretëreshe ka madhë...

Botërori i Futbollit, njihuni me 5 futbollistët më të paguar

Magjia e Botërorit të futbollit vazhdon, ndërsa qindra miliona persona në botë shijojnë magjinë e ndeshjeve. Po cilët ja...

FOTOT/ Hapet rruga e re drejt aeroportit “Nënë Tereza”, lehtëson lëvizjen e automjeteve

Hapet për qarkullimin e automjeteve rruga e re e aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza”. Ky aks rrugor e hapur që prej di...

A ka rëndësi kur hamë?

Ne e dimë që çka hamë ka rëndësi, por a ka rëndësi edhe kur hamë? Gjetjet e fundit sugjerojnë që përgjigjja mund të jetë...

FOTOT/ Mbillen qindra fidanë pishë në Shkodër dhe Malin e Dajtit

Disa aksione për pyllëzimin e vendit po zhvillohen në zona të ndryshme të vendit Agjencia e Zonave të Mbrojtura. 200 ...

Shqipëria feston 110-vjetorin e Pavarësisë

Shqipëria feston sot 110-vjetorin e Pavarësisë. 28 Nëntori njihet ndryshe edhe si Dita e Flamurit, një ditë e rëndësishm...

FOTOLAJM/ “Gruaja me krahë”

Në Korçë është përuruar piktura murale "Gruaja me krahë". Grafika që i ka dhënë më shumë ngjyra dhe bukuri qytetit ës...

Shqipëria e para në botë për rritjen e flukseve turistike, sipas Organizatës Botërore të Turizmit

Shqipëria është destinacioni turistik me performancën më të mirë në rritjen e fluksit të turistëve. Lajmin e bën të ditu...

Shqipëria eksporton perime në 75 shtete, ja zonat që prodhojnë më shumë

Eksportet bujqësore shqiptare vijojnë trendin në rritje të qëndrueshme. Sipas statistikave të publikuara nga INSTAT eksp...

19 mënyra për të kursyer energji elektrike, si ta ulni me 10% faturën tuaj

Mënyra më e mirë për të filluar kursimin e shpenzimeve të energjisë elektrike është të tregoheni të mençur me mënyrën se...

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë 77.2 miliardë lekë në 10 muaj

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë në dhjetëmujorin e këtij viti llogariten në 6.5 % të totalit, duke e renditur këtë ven...

FOTOT/ Tulipani që rritet vetëm në Kukës, mes pasurive të rralla botërore. Ja çfarë shkruan revista ...

Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme...

DPSHTRR ka nisur shërbimin risi të targave me formate të ndryshme

Prej disa muajsh, Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka nisur shërbimin risi të targave të vogl...

Ngrihet “motori i start-upeve”, një lajm i mirë për të rinjtë në Korçë

Një hapësirë e re kreativiteti, argëtimi dhe inovacioni po i shtohet Korçës në qendër të saj. Bashkia me mbështetjen ...

Si ta ktheni idenë tuaj në një biznes të suksesshëm, 3 këshilla nga FORBES

Fillimi i një biznesi është një sfidë e madhe dhe jo të gjithë ia dalin me provën e parë; as nuk janë konsistente në arr...

Për herë të parë Shqipëria në një Forum Evropian! Kongresi Rinor Kombëtar votohet në Forumin Rinor E...

Për herë të parë një rrjet rinor Shqiptar anëtarësohet në Forumin Rinor Evropian me statusin e Anëtarit Observues, që i ...

Lajm i mirë/ Kosova një hap më afër liberalizimit të vizave

Ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së e çojnë një hap përpara procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën. Ambasado...

Forcat Ajrore të SHBA-së zbulojnë avionin ushtarak më të avancuar të ndërtuar ndonjëherë, kushton 20...

Forcat Ajrore të SHBA-së po planifikojnë të zbulojnë avionin më të avancuar të krijuar ndonjëherë në fillim të muajit të...

iPhone 15 do të ketë sensorin e imazhit më të avancuar të Sony

Kështu sensori mund të kapë më tepër dritë dhe të reduktojë shanset e ekspozimit të ulët dhe të tepruar në skena me ndri...

Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyre, ja efektet e jashtëzakonshme në trurin e njeriut

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjeto...

Për herë të parë në 67 vite! Eurovision ndryshon rregullat e votimit

Për herë të parë në 67 vite, Organizatorët e Eurovizion kanë vendosur të bëjnë ndryshme drastike në mënyrën se si do të ...

Llixhat e Peshkopisë, ndër më të mirat në Ballkan/ Punime për rehabilitimin e plotë të zonës

Zona e llixhave Dibër është atraksioni turistik i kësaj zone. Specialistë të fushës e kanë renditur ndër zonat më të mir...

Konispoli shënon nivelin më të lartë të prodhimit të agrumeve

Konispoli  bashkia e vogël me tre njësi vendore në jug të vendit është identifikuar si toka e agrumeve dhe e ullinjëve. ...

AILend ofron 10 bursa dhe mundësi punësimi për studentët e universiteteve shtetërore

Çdo shtetas shqiptar mbi 18 vjeç, rezident në Shqipëri, tashmë ka mundësi të hapë një llogari bankare drejtpërdrejt nga ...

9 gjëegjëza për fëmijë, por që as të rriturit nuk i zgjidhin dot. Provojeni…

Këto gjeagjëza janë krijuar për fëmijë , por të rriturit duket sikur nuk arrijnë dot t’i zgjidhin. I gjeni dot përgji...

Me mesatare 10.0/ Kristela, ekselentja nga Korça jep mesazh shprese: Nuk largohem, vendi im ka nevoj...

Me mesatare të tre viteve të gjimnazit 10.00 dhe me atë të provimeve të maturës 9.82, Kristela Milo ka zgjedhur të vepro...

FOTOT/ Nga Vermoshi në Valbonë, magjia e vjeshtës në veriun e Shqipërisë

Pasi ditët e nxehta të verës ia lënë vendin vjeshtës së freskët, vjen edhe një nga transformimet e mrekullueshme të naty...

Prezantohet “eTransport”, së shpejti biletat do rezervohen online

Për herë të parë në Shqipëri, do të implementohet platforma “eTransport” për biletimin elektronik në rrjetin e linjave n...

Nga lavatriçja tek kondicioneri/ Ja si mund ta ulni faturën e energjisë dhe të shpenzoni më pak

Të gjithëve na rendojnë faturat e energjisë dhe kemi nevojë të kursejmë. Por si? Më poshtë do t'iu listojmë disa prak...

FOTOT/ Projekti i portit, a do kthehet Durrësi në qytetin e ëndrrave?

Durrësi pritet të kthehet në një qytet ëndrrash! Porti i Durrësit do të transformohet në Marinën më të madhe në Mesdhe, ...

Fakte interesante/ A e dini sa i vjetër është flamuri kuqezi? Ja si renditemi krahasuar me botën

A e keni menduar ndonjëherë se cilët janë flamujtë më të vjetër në botë? Nëse e keni pyetur veten për këtë gjë atëher...

Presidenti gjerman viziton për herë të parë zyrtarisht Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Presidenti gjerman Frank Walter Steinmeier nis të martën, një udhëtim katërditor në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri. “F...

Risitë në “Startop”/ Audioguidë me biçikletë, “Nobo”, trajnim biznesi e kodimi dhe agjenci kreative

Pesë ide të reja u prezantuan në emisionin “Startop” në puntatën e pestë, mbështetur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtj...

VIDEO/ A e dini si bëhet tradicionalisht një plis apo qeleshe?

Faqja shumë e njohur e zbulimit të krijimtarisë dhe festave që lidhet me bukurinë, modën, ushimin dhe traditat ka folur ...

FOTOT/ Një “qytet” brenda qytetit të Laçit

Rindërtimi në Laç po ecën me ritme të shpejta. Zona 1 e lagjes së re në Laç financohet nga qeveria turke, ndërsa ...

Investimi 1 miliard lekë/ Nis punë në Fier kompania botërore e prodhimit të pjesëve për makina, 600 ...

Është inauguruar në Fier fabrika më e re e prodhimit të pjesëve automotive të kompanisë “Yura Corporation Albania”. B...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek