Njihuni me 9 shkencëtarët shqiptarë të së ardhmes – Marrin pjesë në Sfidën e Parë Globale në G...

First Global Challenge Team Albania do të marrë pjesë në Sfidën e Parë Globale 2022 që mbahet nga 13-16 tetor 2022 në Gj...

FOTOT/ Mrekullia në Vlorë, vjen një vizitor shumë i veçantë

Shqipëria është kthyer në një oaz për shpendët dhe kafshët e egra. Pelikani kaçurrel dhe rreqebulli i Ballkanit, janë dy...

Zbuloni ushqimet që duhet të përdorni patjetër për të luftuar aneminë

Të ushqyerit kundër Anemisë Ushqimet duhet të jenë të pasura me vitamina, minerale dhe sidomos me proteina. Anemikët ...

Avokado, pema e re e parcelave shqiptare. Ja përfitimet e jashtëzakonshme

Mbjellja e pemës së avokados në ambientet e jashtme po kthehet në një kulturë të mirëfilltë për kopshtarët e Shqipërisë....

FOTOLAJM/ Spitali i ri i Sëmundjeve të Brendshme në QSUT drejt përfundimit

Spitali i ri i Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, po merr formë çdo ditë duke modernizuar më tej qendrën më të madhe spita...

Eksportohen mbi 50 mijë tonë në 1 javë, prodhimet bujqësore shqiptare “pushtojnë” Europë...

Rreth 50 mijë tonë prodhime bujqësore të freskëta u eksportuan nga tregjet e Lushnjës dhe Fierit gjatë javës së parë të ...

Lajm i mirë për bujqësinë/ BE jep 146 milionë euro për fermerët shqiptarë

Një financim prej 146 milionë euro do të shkojë për sektorin bujqësor dhe zhvillimin rural në mbështetje të fermerëve dh...

Rëndësia e aromave në ushqim

Duke folur për ushqimin është e pamundur të mos flasësh për shije dhe aromë. Pra, ushqimi nuk ka vetëm një rol ushqyes p...

Studimi: Arrat ndihmojnë në parandalimin e kancerit të gjirit

Ushqyerja është një “çelës” shumë i rëndësishëm për parandalimin e tumoreve. Kërkuesit e Universitetit Marshall në SH...

Shifrat zyrtare/ Sa udhëtarë ‘preferuan’ avionin dhe sa tragetin në 2019

Sipas të dhënave të fundit të Institutit të Statistikave, shifrat mbi numrin e pasagjerëve vendas dhe të huaj që kanë ud...

Potencial për agroturizëm, drejt përfundimit rruga e Memiasit në Berat

Investimet në infrastrukturën rrugore që lidhin zonat rurale në Berat po i japin nxitje zhvillimit të agroturizmit. I...

FOTOT/ Maja e Murgës, mrekullia mbi liqenin e Komanit tërheq mijëra turistë

Për të apasionuarit pas natyrës Maja e Murgës është kthyer vitet e fundit në një destinacion turistik. Maja e Murgës,...

10 arsye pse nëna është miku juaj më i mirë i jetës

1.Nëna juaj është mbështetësi juaj më i madh 2. Ajo gjithmonë dëshiron të dëgjojë gjërat që ti i thua 3. Këshilla ...

Miratohet vendimi/ Zero lekë TVSH për bizneset deri në 10 milionë lekë xhiro

Këshilli i Ministrave miratoi sot vendimin për të rritur pragun e tatimit mbi vlerën e shtuar nga 2 milionë lekë në 10 m...

Histori suksesi/ Shqiptarja mes 125 njerëzve me ndikim në Kanada

Sipërmarrësja shqiptare Anaida Deti është një nga 125 historitë e suksesit dhe personat që duhen ndjekur gjatë 2022 sipa...

Miratohen 9500 pagat e para bizneset e mbyllura, deri në fundjavë kalojnë mbi 60 mijë

Janë miratuar 9 500 "pagat e para të luftës" për bizneset e vogla që hyjnë në kategorinë që kanë mbyllur aktivitetin dhe...

Dëshmia e penalitetit në e-Albania, 74 320 u lëshuan gjatë 2020

Vetëm në vitin 2020 në e-Albania janë lëshuar 74,320 dëshmi penaliteti. 112,411 qytetarë në total kanë marr këtë shër...

Luiza Gega, e 13-ta në kampionatin botëror

Luiza Gega u rendit e 13-ta në garën e 3000 metrave në Botërorin në salla të mbyllura që po zhvillohet në Beograd. At...

Ja ushqimet që duhet të konsumoni për shëndetin e trurit

Mënyra se si ushqehemi ka një ndikim të jashtëzakonshëm në trurin dhe mirëqenien mendore. Ajo çfarë hamë, mund të na dëm...

Dy shqiptarë dhurojnë 58 laptop për studentët e universitetit të Durrësit

Dy shqiptarë të SHBA-së do të dhurojnë 58 laptop për Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Durrës. Filger dhe Eda Pri...

Dalin shifrat/ Ja sa minuta në muaj flasin mesatarisht shqiptarët në telefon, befasojnë me interneti...

Çdo shqiptar foli mesatarisht 184 minuta në muaj nga telefoni i tij celular gjatë tremujorit të tretë të këtij viti. Të ...

Ndërhyrje rehabilituese dhe konservuese në nekropolin e Parkut Arkeologjik të Amantias

Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në partneritet me European Heritage Volunteers, ka nisur punën për realizimin e ...

Çelet zyrë e re ADISA në Pogradec, mbi 750 shërbime publike përmes portalit e-Albania

Në Pogradec është çelur zyra me një ndalesë ADISA. Kjo zyrë do të ndihmojë qytetarët, pasi do të ofrojë mbi 750 shërbime...

VIDEO/ Jo vetëm Divjaka e Narta, Flamingot spektakël edhe në plazhin e Pishporos

Pishporo, e shtrirë mes derdhjes së lumit të Vjosës e deri në Zvërnec të Vlorës nuk është vetëm plazh, por edhe vendi i ...

Investimi/ Si ka ndryshuar qendra e Fierit dhe lumi Gjanica (FOTOT)

Fondi Shqiptar i Zhvillimit njofton se është drejt përfundimit rikualifikimi urban i qendrës së Fierit dhe rehabilitimi ...

Shqipëria lëshon vizat elektronike

Nga shtatori, Shqipëria ka nisur aplikimin e vizave elektronike për të gjithë të huajt që duan të hyjnë në territorin to...

FOTOT/ Produktet “Made in Albania”, rritet numri i kompanive të markës shqiptare

Prodhimet me markën “Made in Albania” po zgjerohen gjithë e më shumë me gamën e tyre të llojshmërisë, por dhe hartën e v...

Nga ‘Elita 5’ tek ‘Tre Musketjerët’, Amfiteatri i Tiranës mblodhi plot 130 m...

Nga një karakatinë e degraduar dhe e lënë në harresë për shumë kohë, amfiteatri i Parkut të Madh të Liqenit u kthye këtë...

Cili organ është më i rëndësishëm: Zemra apo truri?

Shpesh kjo pyetje diskutohet kur kardiologët dhe neurologët bëhen bashkë, por edhe ne njerëzit e thjeshtë e gjejmë veten...

IPARD II, thirrja e tretë / Nis nesër aplikimi për fermerët për të përfituar ndihmë financiare

Fermerët dhe agrobiznesi nga nesër deri në 25 janar 2021, kanë afat për dorëzimin e aplikimeve për të përfituar grante n...

Filmi shqiptar ”Streha mes reve” nis sot shfaqjen në 100 kinematë gjermane

Sot në orën 20.00 në Programkino Ost në Dresden shfaqet premiera e “ Strehës mes Reve“. Filmi do të shfaqet në mbi 100 k...

Korçarët nuk zhgenjëjnë kurrë/ Nisma fantastike, 15 familje krijojnë kopshtet komunitare

Bashkia e Korçës po nxit iniciativat e bashkëpunimit social në komunitet. Një nga nismat e fundit që ka ndërmarrë kjo...

Ekspertët e shëndetësisë: Rregullat që duhen respektuar gjatë festave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë apel për kufizimin e kontakteve dhe shmangien e grumbullimeve në ...

Miratohet vendimi/ Biznesi i vogël me të ardhura deri në 14 milionë lekë me zero taksa

Këshilli i Ministrave miratoi sot ndryshimet në ligjin “Për tatimin mbi të ardhurat” sipas të cilave bizneset me të ardh...

Popullata e kalit të qyqes në Shqipëri identifikohet në 5 territore

 Pas një jave monitorimi intensiv, popullata e kalit të qyqes u identifikua në 5 territore të Shqipërisë. Shoqata e Rua...

Renditja e “Lonely Planet”: Qytetet më atraktive për t’u vizituar më 2020

Në top dhjetshen renditen qytete që ofrojnë veprimtari kulturore jubilare. Salcburgu kryeson listën e tashmë edhe një qy...

VIDEO/ Çfarë zëri! Shqiptarja mahnit jurinë e “The Voice” në Belgjikë

Shqiptarja Gala Aliaj, me zërin e saj ia doli të mahnitëse tërë Belgjikën për ngjyrat e zërit të saj dhe mjeshtrinë e kë...

Kthim në identitet për rrugët e kalldrëmta në Gjirokastër

Në qytetin e Gjirokastrës vijon puna për kthimin në identitet të rrugëve të kalldrëmta, një ndër vlerat përfaqësuese të ...

Filmi shqiptar “Rruga”, pjesë e festivalit ndërkombëtar të filmit në Kansas

Filmi “Rruga”, me regji të Besim Ugzmajlit është përzgjedhur për Festivalin e 19-të Ndërkombëtar të Filmit në Kansas, që...

FOTOT/ Mali i Munellës kthehet në destinacion turistik, zhvillohet guida e parë

I pozicionuar në qendër të Shqipërisë Veriore, me një terren kryesisht të thyer dhe malor, rrethi i Pukës në tërësinë e ...

Përfundon faza e dytë e restaurimit të filmit “Vitet e Pritjes”

Përfundon faza e dytë e restaurimit të filmit “Vitet e Pritjes”. Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit ka restauruar film...

Ja si mund të kontribuosh për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti

Portali unik qeveritar “e-albania” i është bashkuar nismës për të mbështetur familjet në nevojë të cilat u prekën nga të...

1.2 miliardë lekë për shpronësimin e pronarëve tek Unaza e Re

Këshilli i Ministrave miratoi sot shpronësimin për interes publik të pronarëve të pasurive të paluajtshme, pronë private...

Shifrat e INSTAT/ Energji nga drita e diellit, Shqipëria rrit pordhimin nga panelet fotovoltaike

Vitet e fundit, Shqipëria po diversifikon portofolin e investimeve për prodhimin e energjisë elektrike, duke qendruar gj...

FOTOT/ Zbulohen gjetje arkeologjike të periudhës ilire në Mirditë

Një enë e plotë qeramike, që i takon “Kulturës Ilire të tumave të Matit” u identifikua në fshatin Kthellë të Mirditës. ...

FOTOT/ Tre më të mëdhenjtë e albanologjisë, pjesë e filatelisë

Posta Shqiptare nderoi tre etërit e albanologjisë, Gustav Meyer, Holger Pedersen, Norbert Jokli, profilet e të cilëve ta...

Video frymëzuese/ Edhe ti mund t’ja dalësh! Unë shkruajta një libër me hundë

Ne gjithmonë mund t’ja dalim, pavarësisht pamundësive fizike apo materiale. Mjafton këmbëngulja dhe dëshira për të ecur ...

Pogradeci i parezistueshëm, të gjitha hotelet dhe shtëpitë e turizmit familjar të rezervuara nga tur...

Pogradeci dhe rrethinat e tij ofrojnë për turistët një atraksion të përhershëm turistik me natyrën, kulturën dhe histori...

Ndroq, zhvillohet “Vera n’Shesh”, një risi për të promovuar produktet vendase

“Vera n’Shesh” mblodhi bashkë dje pasdite banorët e zonës së Ndroqit, prodhues dhe miq të apasionuar pas produkteve vend...

Projektit “100 drita për të gjithë”, rehabilitohet lulishtja tradicionale në Shkodër

Një nga lulishtet më të njohura dhe tradicionale të Shkodrës, është kthyer në një ambient mjaft tërheqës për të gjitha m...

Frymëzim/ I riu shqiptar ‘pushton’ gazetat zvicerane, pas gjestit fisnik që bëri

Rasti i një shqiptari nga Kosova, Eduard Latifi, i cili ka dorëzuar në polici një shumë të hollash që ka gjetur në rrugë...

Kabinete të reja dentare edhe në shkollat e Durrësit, Shkodres dhe Elbasanit

Pas Tiranës programi për shëndetin dentar në shkolla po shtrihet me kabinete të reja dentare edhe në Durrës, për të viju...

Nga sot, në Shqipëri rritet paga minimale. Ja sa bëhet

Nga sot, paga minimale në vendin tonë do të bëhet 32 mijë lekë nga 30 mijë që ishte deri tani. Ndërkohë nga korriku i...

PROFIL/ ‘Marubi’, historia e italianit që i solli Shqipërisë fototekën më interesante në...

Milano. Ishte viti 1856 kur Pietro Marubi, një italian nga Piacenza, themeloi studion e tij fotografike në Shkodër, Shqi...

Eksportet shqiptare drejt SHBA-së rriten me 63%

Eksportet shqiptare drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës u rritën me 63% gjatë 3 muajve të parë të këtij viti, krahas...

FOTOT/ Investimi 5.6 mln euro, përurohet Spitali i ri Infektiv në QSUT

Dy vite pas pandemisë, godina, e cila u kthye në simbol të saj, Spitali Infektiv i rindërtuar vetëm brenda 8 muajs...

Solidaritet i jashtëzakonshëm, ja sa milionë euro kanë dhuruar shqiptarët

10 milionë euro, 5 milionë dollarë dhe 156 milionë lekë është shuma e dhuruar deri në këto momente për banorët e prekur ...

Vetitë terapeutike/ Si ndikon muzika tek gjendja jonë emocionale

Muzika është një formë arti dhe kulture e përhapur ndër shekuj në mënyra të ndryshme në të gjithë botën. Format e para t...

Në janar-mars, Shqipëria eksportoi në Itali 21.7 miliardë lekë tekstile dhe këpucë. Rritje me 2.3 mi...

Shqipëria ka eksportuar këtë vit në Itali tekstile dhe këpucë në vlerë 21.7 miliardë lekë. Krahasuar me vitin e kaluar, ...

Bujaria shqiptare, vendi ynë më miqësori në Ballkan për refugjatët. Ja studimi befasues

Vendet e Ballkanit, edhe pse kanë nivele të larta emigracioni, nuk janë treguar të gatshme të pranojnë emigrantë të huaj...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek