KURIOZITET/ Kur dhe kush i shpiku syzet?

Nëse nuk marrim parasysh legjendat që ia atribuojnë meritën kinezëve apo indianëve, syzet me siguri janë shpikur në Vene...

Shqipëria, 111.6 miliardë lekë eksporte tekstile në 10 muaj

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, vijuan riku...

Asfaltohen dhe ndriçohen rrugicat në zonën afër Qytetit Studenti

Zona në afërsi të Qytetit Studenti po sistemohet në çdo rrugicë, me asfaltim dhe ndriçim. Investimi po kryhet nga bas...

FOTOT/ Magjepsu përmes këtyre fotove magjike të Valbonës

Pamjet që do shihni në këtë artikull vijnë nga Valbona e magjishme. Ngjyrat e sjellura mjeshtërisht përmes Ismajl Buç...

Shifrat pozitive/ Muaji shtator, regjistron rekord turistësh

Shqipëria vijon të tërheqë të huajt. Sipas INSTAT, numri i vizitorëve në muajin shtator 2022 është rritur me 39.7%, në k...

FOTOT/ Nis restaurimi i një tjeter pasurie kulturore shqiptare

Falë “Bonusit të Rijetësimit”, ka filluar puna për restaurimin dhe rijetëzimin e banesës së Vëllazërisë Lubonja, Korçë, ...

Delvina, 12 vjeçarja boton një libër mbi alfabetin e gjuhës shqipe

Ditën e djeshme në Suedi ka dalë nga shtypi libri i titulluar ”Vatër e diturisë”, me autore nxënësen 12 vjeçare Delvina ...

Mjafton diploma bachelor/ Mundësi punësimi për të rinjtë, ja pozicionet e lira

Një mundësi e mirë për të rinjtë. 18 vende të reja të reja pune janë hapur për të rinjtë në Tiranë, Dibër, Elbasan, Fier...

Frymëzuese/ Një i ri që e do punën – Njihuni me Ervinin, 18-vjeçari që punon si hidraulik dhe ...

Ervin Bakeri është 18-vjeç dhe nuk ka kohë për të humbur. Që në mëngjes e takojmë teksa mban çantën e punës, rrugës për ...

FOTOT/Njihuni me Silvanën, fermerja lider për prodhimin e vajit të ullirit në Shqipëri

Silvana Subashi është një fermere e suksesshme. Ajo ka filluar biznesin e saj të vajit të ullirit në vitin 2005. Që atëh...

FOTOLAJM/ “Banori” simpatik i Liqenit të Shkodrës

Me anë të kësaj fotoje, duam që t'ju prezantojmë me Pelikanin Dalmat, një nga banorët më simpatik të Liqenit të Shkodrës...

Fantastike/ Lonely Planet rendit Shqipërinë si një nga destinacionet më të mira për t’u vizituar në ...

Lonely Planet ka përzgjedhur Shqipërinë si një nga destinacionet që duhet vizituar në vitin 2023. Në vend të një liste t...

Nga janari, shërbim për Këshillimin e Karrierës që në klasën e 9-të

Ministria e Arsimit dhe Sportit do të ofrojë që prej muajit janar 2023 shërbimin për Këshillimin e Karrierës që në klasë...

Ekspertët: Sa duhet të qëndrojnë fëmijët para ekranit?

Sipas studiuesve koha që kalojnë fëmijët përpara ekraneve të smartfonëve, kompjuterave, televizorëve apo pajisjesh të tj...

FOTOT/ Investimi 5.6 mln euro, përurohet Spitali i ri Infektiv në QSUT

Dy vite pas pandemisë, godina, e cila u kthye në simbol të saj, Spitali Infektiv i rindërtuar vetëm brenda 8 muajs...

FOTOT/ 8 piktura mahnitëse të nxënësve shqiptarë, që do t’ju befasojnë

Nxënësit e shkollave tona në të gjithë Shqipërinë janë talente të jashtëzakonshme, në të gjitha fushat.  Fotot e mëposht...

Këshilla/ Si të pastroni mushkëritë në mënyrë natyrale

Ka disa mënyra natyrale për të pastruar mushkritë. Sipas Agroweb, ato janë: Pini sa më shumë ujë Uji ndihmon...

FOTOT/ Njihuni me disa nga fotot më të mira për vitin 2022, sipas National Geographic

Këto janë disa nga fotografitë më të bukura të vitit 2022, sipas National Geographic. Hidhuni një sy. &n...

Nuk bën zhurmë, ekologjik dhe elektrik/ Testohet helikopteri i të ardhmes

E ardhmja e trafikut ajror urban do të jenë helikopterët elektrikë dhe jo të zhurmshëm. Volocopter ka kryer me sukses pr...

100 shtëpi botuese dhe 97 stenda/ Çelet panairi i librit 2022, Tirana kryeqendra e lexuesve

Të gjithë dashamirësit e librit, kanë mundësi të blejnë libra të rinj, por edhe të takojnë shkrimtarët e tyre të preferu...

Të kthesh hapat në energji elektrike, shpikja inovatore në Londër

Telford, një qytet në Britaninë e Madhe ka instaluar një trotuar inteligjent, që gjeneron energji nga hapat e njerëzve d...

Dua Lipa njofton se do të vije për koncert në Tiranë

Ashtu sikurse premtoi, këngëtarja me famë botërore Dua Lipa do të performojë në Tiranë më 28 nëntor. Ajo vjen me një sup...

Njihuni me “gjeniun” shqiptar/ Noeli, 11-vjeçari bën shpikjen e parë

“Çdo person duhet të fillojë të investojë që tani, se kur të arrini 18 vjeç nuk është se kur të dilni nga shkolla do ju ...

Gazeta e njohur franceze “Le Monde” i bën jehonë Tiranës

Ndërsa sjell imazhe nga Tirana, gazeta e njohur franceze “Le Monde” shkruan për lexuesit e saj se një guidë 48-orëshe në...

LAJM I MIRE/ Garanci sovrane për familjet e reja që do të marrin kredi për shtëpi

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë po punon për një garanci sovrane për të mbështetur familjet e reja që do të marrin k...

Doni të punoni në polici? Hapen 300 vende të reja, si të aplikoni dhe kriteret

Në datën 16 nëntor 2022 hapet procesi i aplikimeve për të gjithë kandidatët e interesuar për të ndjekur studimet në shko...

FOTOT/ Rruga Elbasan-Librazhd, nis montimi i rrjetave për mbrojtjen nga rënia e gurëve

Në segmentin rrugor Elbasan-Librazhd (Murrash) filloi puna për montimin e rrjetave për mbrojtjen e skarpatës nga rënia e...

Historia frymëzuese e xha Mitatit, fermeri që ka 60 lopë: Kam punësuar gjithë familjen, shes 600 lit...

Ndodhemi në fshatin Picar në fermën e Mitat Hadëraj, i cili prej më shumë se 40 vitesh punon, e ka nisur me pak bagëti d...

Si At Gjergj Fishta ndryshoi rrjedhën e Kongresit të Manastirit: O burra shqyptarë, po a me të vërte...

Njëri nga pjesëmarrësit e Kongresit të Manastirit, At Gjergj Fishta, pati ndikim të fuqishëm në unifikimin e alfabetit t...

Kongresi i Manastirit/ Burrat që unifikuan alfabetin e Gjuhës Shqipe, 114 vjet më parë

114 vjet më parë nisi punimet Kongresi i Manastirit ku u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Në këtë Kongres u zhvillua m...

Investimi 4.4 milionë usd për sigurinë e digave dhe mbrojtjen nga përmbytjet

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, synon të rrisë investimet përmes projekteve të reja që garantojnë sigurinë e...

FOTOT/ 60 vjet nga hapja e “Sami Frashërit”, gjimnazi ikonë i Tiranës

Sot shënohen 60 vjet nga hapja e një prej shkollave ikonike të Tiranës, gjimnazit “Sami Frashëri”. Gjimnazi " Sami Fr...

Projekti i veçante/ Kopshte didaktike në hapësirat e oborreve të shkollave

Duke filluar nga sot, 2 shkolla publike të arsimit parauniversitar kanë kopshte didaktike në oborret e tyre. Në bashk...

FOTOT/ Njihuni me Ermirin, i riu mbush gjithë malin me shegë

Ermir Ylviu, 34 vjeç, me mbështetjen nga programi IPARD ka mbjellë në Lekaj të Rrogozhinës 23 ha tokë me shegë dhe sot a...

Për herë të parë në QSUT, kryhet rimodelimi i kafkës tek fëmija 10-muajsh

Një operacion i vështirë i rimodelimit të kafkës të një fëmije 10- muajsh është kryer për herë të parë me sukses në Qend...

10 fakte interesante për 10 nga temat kryesore në botë

A e dini se cilat janë vendet ose qytetet që kanë sipërfaqen më të madhe në botë? Po popullsinë? Po GDP? Po shpenzimet...

Tirana përgatitet për Panairin Kombëtar të Librit, nga data 16-20 nëntor

Nëntori tashmë prej 25 vitesh, njihet si muaji i Panairit Kombëtar të Librit, ngjarja më e madhe për librin që përfshin ...

Maria, 13-vjeçarja e talentuar në pikturë: Ftoj bashkëmoshatarët të ndjekin pasionet e tyre

“Unë jam Maria Peçi dhe jam 13 vjeç. Me pëlqen shumë të pikturoj”. Prej 4 vitesh kjo vajzë e vogël ndjek pasionin e s...

Shkodrani bën “mrekulli” në Itali, krijon llojin e vetem të shegës në botë

Doktori i Shkencave Bujqësore Pjerin Preka ka krijuar nënshartesën e parë të shegës “Pjered One” në Itali. Në një interv...

Lëngu që ju jep energji dhe rrit imunitetin

Lëngjet e frutave dhe perimeve siç është ai me portokall, panxhar dhe karrota, janë të famshëm për vlerat ushqyese që pë...

Korça mahnit sërish/ Dy vajza ndërtojnë një kënd lojërash për fëmijët, e bëjnë me shpenzimet e tyre

Korça di gjithmonë si të të mahnisë me shembujt e saj të qytetarisë. Dy vajza korçare kanë ndërtuar vullnetarisht një...

Shtegu shqiptar, fitues i projektit më të mirë evropian të turizmit

Shtegu ndërkombëtar i turizmit malor në rajonin ndërkufitar midis Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës është shp...

Studimi: Zbuloni se cila është ngjyra e preferuar e njerëzve

A e dini se cila është ngjyra e preferuar e njerëzimit? Mesa duket, të gjithëve u pëlqente bluja.Studimet që në vitin...

Paguani më pak – Si mund ta ulni faturën e dritave me të paktën 20%?

Të gjithë e dimë sa e thjeshtë është të harrojmë jo vetëm t’i fikim pajisjet tona, por edhe t’i heqim ato nga priza. Por...

Nis puna për pistën më të madhe të parashutizmit në vend, ja ku po ndërtohet

Në Funar, rreth 20 km larg Elbasanit ka nisur puna për pistën e parashutizmit, hapjen e 75 km të shtigjeve malore dhe nd...

Sport dhe mirëqenie për të rinjtë/ Mjedis i ri sportiv për 322 nxënës në Shkodër

Nga sot, 322 nxënës të shkollës "Azem Hajdari" në Shkodër do të kenë në dispozicion një terren të ri sportiv. Nxitja ...

Studimi shkencor: Zbuloni përfitimet e jashtëzakonshme të kërcimit

Pasioni për kërcimin bashkon të gjitha moshat dhe disa studime shkencore konfirmojnë se kërcimi është i mirë pasi përmir...

8 faqe në internet ku mund të gjeni punë, për të punuar nga shtëpia

Më poshtë do të gjeni tetë faqe të shkëlqyera në internet që do t’ju ndihmonin për të gjetur ekskluzivisht vetëm punë në...

Buna, Drini e Rozafa – të gjitha në një, n’Shkodër / Foto nga Abdulla Diku

Buna, Drini e Rozafa - të gjitha në një, n'Shkodër. 'Kultura e qytetit të Shkodrës asht e tillë që ka rrezatue, jo ve...

FOTOT/ E mbani mend “Marigonë”, shihni si duket aktorja e dashur shqiptare

Me suksese të panumërta dhe një karrierë të gjatë e plot role, Elvira Diamanti ka shenjuar kujtesën e të gjithë shqiptar...

Fermeri nga Fieri që ka 900 lopë dhe prodhon 10.000 litra qumësht në ditë

Blegtoria është një degë e rëndësishme e ekonomisë që po mbështetet nga qeveria përmes programit IPARD me financim të qe...

Si te realizoni qëllimet tuaja, pesë hapat që duhet të ndiqni

Bazuar në kërkime, qëllimet na ndihmojnë të formojmë më mirë rrjedhën e jetës sonë. Këtu do të gjeni 5 hapat që do t'j...

Di 4 gjuhë të huaja, lezhjani çel fermë në vendlindje: Kam 110 dele, jam i lumtur

Rigejs Alushi nga Lezha, i cili thotë se di 4 gjuhë të huaja, është rikthyer nga emigrimi dhe merret me blegtori. Ka 110...

Kampioni me sindromën down, Gersi renditet i 10-ti në botë si notari më i mirë

Me dy çmime Europiane të notit, Gersi Troka përfaqësoi Shqipërinë në Kampionatin Botëror të Notit për sportistët me Sind...

45 vite këpucar, 61-vjeçari nga Dibra: Zanati më jep lumturi, ndihem shumë mirë. Mos ikni nga Shqipë...

DIBËR- Puna nuk i është mërzitur edhe pse prej 45 vitesh kryen të njëjtin ritual. Këpucari Flamur Çela rrëfen plot pasio...

Hapat që duhet të ndjekin familjet për subvencionim të paneleve diellore

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka publikuar udhëzimet sqaruese për familjet që do të shpallen fitues për subv...

Shkenca: Lërini fëmijët që të ecin më shpesh zbathur, ja arsyeja

Këpucët bllokojnë receptorët në këmbë përgjegjës për zhvillimin e rrugëve dhe lidhjeve të fuqishme neurologjike. Prin...

Njihuni me “Ajnshtajnin e vogël”, 12 vjeçari përfundon masterin dhe nis doktoraturën

 Belgu Laurent Simons, i cili mban nofkën “Ajnshtajni i vogël”, pas përfundimit të masterit në fizikën kuantike, do të f...

FOTOT/ Driloni, fermeri nga Bulqiza i bimëve mjekësore dhe aromatike

Sektori i bimëve mjeksësore 🌱dhe aromatike është një sektor mjaft premtues, duke u nisur nga potenciali dhe shumëllojshm...

FOTOT/ Nuk është “mouse”, por një supermakinë

GAC Barchetta është një supermakinë që në pamje të parë duket si një “mouse” gjigant me rrota. Edhe p...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek