Filmi shqiptar “Streha mes reve”, premierë në kinematë e Tiranës

“Streha mes reve” është filmi më i fundit i regjisorit Robert Budina, që nga data 14 dhjetor vjen premierë për publikun në kinematë e...

“Rruga e portave” në Rehovë, destinacioni që ruan gjurmët e traditës shekullore

Rehova, një prej perlave të Kolonjës dhe një thesar ende i pazbuluar është destinacioni turistik i cili ofron për vizitorët traditën, historinë dhe mikpritjen. “Rruga...

Njihuni me Natalian, mësuesja e gjuhës dhe traditave shqiptare në Karakut, Ukrainë

Natalia Kircheva është mësuese e gjuhës shqipe në shkollën e fshatit Karakurt në lagjen Bolgard të Odessa, Ukrahinë, ku shqiptarët dhe banorët e tjerë...

Kultura dhe tradita shqiptare shkon në Panairin Diplomatik në Budapest

Shqipëria dhe shqiptarët u promovuan përmes kulturës, traditave, prodhimeve dhe artifakteve në Panairi VIII Diplomatik i cili u zhvillua në Budapes. Në panairin e këtij...

VIDEO/ Njihuni me koleksionin e rrallë me instrumente muzikore të vjetra shqiptare

Ermal Sela, është muzikant dhe koleksionist i veglave muzikore të të gjitha trojeve shqiptare. Ai deri tani ka grumbulluar instrumente muzikore nga më të ndryshmet...

Trashëgimia kulturore, restaurohet afresku i kishës së Shën Triadhës

Restaurimet dhe mirëmbajtja e ikonave fetare, si pjesë e trashëgimisë kulturore e cila tregon dhe njëherë në sytë e turistëve se fetë në Shqipëri...

Nis investimi, një bibliotekë moderne edhe për Kuçovën

Biblioteka e qytetit të Kuçovës do të pësojë një transformim total të ambienteve të saja, falë investimit të Programit të Zhvillimit Rajonal Shqiptar dhe...

“Muzeu i Prekshëm”, arti dhe kultura përçohen tek personat me aftësi ndryshe

Muzeu Historik Kombëtar është i përkushtuar për të mbrojtur të drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara pasi beson se qasja dhe përfshirja e...

Turistët e huaj dhe shqiptarët i rikthehen Muzeut Historik Kombëtar

Muzeu Historik Kombëtar i cili synon të nxisë mirëkuptimin dhe vlerësimin e historisë së Shqipërisë tek publiku vendor, kombëtar dhe ndërkombëtar dhe të inkurajojë...

Fier, çelet edicioni IV i grafikës shqiptare

Në Fier është çelur edicioni i katërt i grafikës shqiptare. Këtë vit marrin pjesë rreth 30 artistë nga të gjitha trevat shqiptare. Në ekspozitë artistët...

VIDEO/ Përfundon restaurimi Urës së Kordhocës, monument kulture që daton prej 1820

Kanë përfunduar punimet për restaurimin e Urës së Kordhocës në Lazarat, një monument kulture që daton prej vitit 1820. Punimet për restaurimin e saj u...

FOTO/ Suksesi i piktorit shqiptar, Edlir Reka triumfon në Moskë

Piktori shqiptar Edlir Reka është shpallur fitues në një konkurs në Rusi dhe tashmë piktura e tij do të qëndrojë në “Muzeun e Artit...

Festivali i filmit të Salernos, shpallet fitues filmi ”Të thyer”

Filmi “Të Thyer”, me skenar dhe regji nga Edmond Budina, është shpallur fitues i festivalit të 72 të Salernos në Itali. Këtë vit ishin...

Austria mbështet arkeologjinë shqiptare, fushatë gërmimesh dhe bursa për studentët

Austria do te mbështesë nje fushate gërmimesh arkeologjike ne Shqipëri. Projektit qe pritet te marre udhe me fillimin e vitit te ardhshëm i parapriu...

550-vjetori i vdekjes së Skënderbeut/ Ja ngjarjet e mbajtura nga shtëpitë diplomatike shqiptare nëpër...

Shtëpitë diplomatike të Shqipërisë në të gjithë botën kanë hapur dyert me aktivitete të shumta në 550-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeu. https://www.facebook.com/ditmirbushati.al/videos/1996301207124600/?t=29 Rrënjët europiane...

Muzika ‘Reggae’ shpallet nga UNESCO ‘Trashëgimi Botërore e Njerëzimit’

Komiteti i Posaçëm Ndërkombetar i Kulturës pranë OKB, në takimin e rradhës ne Port-Louis, Mauritius shpalli muzikën "Reggae" si pjesë të Listës së Trashëgimisë...

Busti i Gjergj Kastriotit vendoset në Maschito të Italisë, qytetin me komunitet arbëresh

Heroi yne kombëtar Gjergj Kastrioti, e ka vendin në zemrën e çdo shqiptari dhe nderohet nga e gjithë Evropa Teksa komuniteti arbëresh në qytetin Maschito,...

Isopolifonia, 13 vjet në UNESCO! Koncert në Gjirokastër

Në përvjetorin e 13-të të pranimit të isopolifonisë në UNESCO mjeshtra të këngës popullore u kujtuan në një ceremoni të rrallë të isopolifonisë në...

FOTOT/ Shqiptarët e Kanadasë nuk harrojnë identitetin, aktivitete për festat e nëntorit

Festimet në kuadër të 28 Nëntorit, festës së Pavarësisë, kanë nisur edhe në Kanada, ku shqiptarë të shumtë janë bërë pjesë e aktiviteteve. Festimet u...

Zbulohet harta e rrallë të Europës që vërteton ndikimin e figurës së Skënderbeut

Një hartë e rrallë e Europës që i përket vitit 1455, e siguruar nga Biblioteka Qendrore e Romës është sjellë në Shqipëri nga ambasadori...

‘Gjergj Kastrioti”, 60 piktorë prezantojnë punimet për heroin kombëtar

Më shumë se 60 telajo, nga Kosova, muzeu i Krujës dhe studiot e artistëve shqiptarë të shpërndarë në të gjithë botën, kanë mbërritur në...

Festat e nëntorit, restaururohet shtëpia e Marigosë së flamurit

Në shtëpinë e patriotes Marigo Posio, e cila qëndisi shqiponjën në flamurin që u ngrit në Vlorë nga Ismail Qemali vijojnë punimet restauruese në...

Inva Mula, koncert në Koper në kuadër të “Ditëve të Kulturës Shqiptare”

Në katedralen e qytetit të Koperit u organizua koncerti i sopranos së madhe Inva Mula, shoqëruar nga pianistja Lule Elezi. Koncerti ishte pjesë e veprimtarive...

FOTO/ “Shota” në Zvicer, shkolla që promovon traditën shqiptare dhe vallet

Dëshira dhe pasioni për vallen shqiptare e sidomos dëshira për ruajtjen e kësaj trashëgimie në vend të huaj çuan në krijimin e shkollës shqiptare...

Librat elektronikë do të përjashtohen nga TVSH-ja

Qeveria po sheh mundësinë e një ndryshimi në ligjin “Për librin në Republikën e Shqipërisë” që përfshin përjashtimin nga Tatimi mbi Vlerën e Shtuar të...

Slloveni, botohet libri për familjet e vjetra fisnike shqiptare

Në Koper u organizua ceremonia e promovimit të librit, në gjuhën sllovene, “Monumenta Albanica Justinopolitana”, me autor Peter Štoka. Autori pas një pune kërkimore e...

Lidhja e Prizrenit, përjetësohen baballarët e kombit shqiptar

Tre baballarët e kombit shqiptar janë përjetësuar jo vetëm në zemrat e shqiptarëve, por edhe në bronz, pikërisht në qytetin e Prizrenit, aty ku...

Gjirokastra “magjeps” studentët francezë

Gjirokastra ishte ndalesa e parë e një grupi studentësh francezë në një udhëtim për të njohur Shqipërinë! Teksa vizituan kalanë Argjiro ku u njohën me...

“Nata e bardhë”, surprizat që ju presin në sheshin “Skënderbej”

E kthyer tashmë në një traditë, edhe në këtë fund nëntori “Nata e Bardhë” do të vijë me plot surpriza dhe më e zjarrtë...

Skënderbeu mbërrin në Tuzin e shqiptarëve

Një vendim shumë i drejtë është marrë kohët e fundit, pasi busti i heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit (Skenderbeut) do të ngrihet së shpejti...

“Kult 2018″, 11 artistë dhe personalitete nderohen me çmime

Përmes një mbrëmje gala për të 14-in vit Akademia “Kult” solli mbrëmjen e madhe të ndarjes së çmimeve kombëtare vjetore për fushat me përfaqësues...

Çmimet “KULT”/ “Amaneti”, vlerësohet si filmi më i mirë shqiptar i viteve të fundit

Filmi “Amaneti” i Namik Ajazit u vlerësua si filmi më i mirë shqiptar i viteve të fundit. Akademia e Çmimeve “Kult” e ka vlerësuar...

“Streha mes reve”/ Filmi shqiptar me kast ndërkombëtar, premierë në Ditën e Pavarësisë

Filmi i dytë me metrazh të gjatë i Robert Budinës, “Streha mes Reve” do ta ketë premierën ditën e pavarësisë në një festival të...

Violinistja e famshme amerikane dy ditë koncert në Korçë e Tiranë

Violinistja amerikane, Jenny Oaks Baker me katër anëtarë të familjes së saj, do të japin një koncert në Korçë në datën 21 nëntor. Po...

Koleksioni i rrallë i ikonave të artit bizantin e postbizantin shqiptar ekspozohet në Paris

Ekspozita “Dritare në Artin Mesjetar Shqiptar”, u cel sot në Paris me rastin e 60- vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në UNESCO. Kjo ekspozitë në...

Filmi i Robert Budinës premierë botërore në “Tallin Black Nights Festival”

“Streha mes Reve”, filmi i dytë me metrazh të gjatë i skenaristit dhe regjisorit shqiptar Robert Budina, do të ketë premierën e tij botërore...

Skënderbeu shkon në Gjirokastër, një shqiptaro-amerikan në rolin e heroit kombëtar

Në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ditën e mërkurë datë 21 nëntor 2018, ora 18:00, në teatrin...

Vatikani flet shqip për Skënderbeun/ Nga Dua Lipa te Inva Mula, të famshmit shqiptarë...

Viti jubilar i heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeu mblodhi mbrëmjen e sotme në një koncert të madh festiv emrat më të sukseshëm të...

Ora e poezisë bën bashkë poetët e të gjithë trevave shqiptare

Poetë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi u bënë  bashkë në qytetin e Bajram Currit për edicionin e tetë të Orës së...

FOTOT/ Marubi shkon në Milano, çel në Trienale ekspozitën “Rituali Fotografik”

Celet në Milano të Italisë, ekspozita “Rituali Fotografik” me fotografi e negativë të Muzeut Kombëtar të Fotografisë Marubi, kuruar nga Zef Paci. E pranishme...

Panairi i Librit/ Ndahen çmimet e letërsisë, ja kush janë fituesit

Në Panairin e 21 të Librit “Tirana 2018”, i cili po zhvillohet në Pallatin e Kongreseve, janë ndarë çmimet e letërsisë. Për përzgjedhjen e...

FOTOT/ ‘Legjendat Shqiptare vijnë në Novelat Grafike’

Përmbyllet me sukses edicionin i katërt i Konkursit Kombëtar ‘Legjendat Shqiptare në Novelat Grafike’. E veçanta e edicionit të këtij viti ishte se, për herë...

Rikthehet “Dumbo”, por jo i animuar. Filmi për fëmijë tashmë me aktorë realë

Elefanti fluturues do të rikthehet pas 77 vitesh. “Dumbo” këtë herë nuk do të jetë i animuar, por do të interpretohet nga një kastë...

‘Moti i Madh’, Kosovë-Shqipëri ekspozitë për Gjergj Kastriotin

Muzeu i Kosovës hap sot ekspozitën “Moti i Madh” kushtuar Heroit të Kombëtar të shqiptarëve Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. Ekspozita përmban statute, replika, gravura të autoreve të...

Universitetet/ Ja kush nuk paguan tarifë dhe dukumentet që ju duhen

Ata që vazhdojnë studimet e larta në një prej programeve në Fakultetin e Shkencave Sociale në UT kanë afat për të dorëzuar dokumentacionin për...

Shqiptarë që kanë mbetur në histori/ Gjon Gazulli, shkencëtar i madh i Rilindjes Evropiane

Gjon Gazulli ishte vëllai i Pal Gazullit dhe Andrea Gazullit. Në dokumentet e kohës : “Johannes Gini Gazulo, artium doctor, astronomus praeclarissimus” (Gjon Gjin...

‘Vjen’ Hollywood, Shqipëria shesh xhirimi për produksionet ndërkombëtare

Media Pioneers, janë një grup mediatik në Mbretërinë e Bashkuar dhe Kinë, të cilët kanë bashkëpunuar në prodhimin e serive dokumentare dhe serive dramatike,...

Vendimi/RTSH, emisione për mësimin e gjuhës shqipe për Diasporën

Në mbledhjen e zhvilluar sot Këshilli i Ministrave mori disa vendime, mes tyre edhe një për emisionet për gjuhën shqipe për diasporën. Vendimi ka...

Çelet panairi i librit, 95 autorë dhe 100 shtëpi botuese mblidhen në Tiranë

U hap sot panairi i librit “Tirana 2018”. Ky është edicioni i 21 i këtij eventi që ka nisur të mbahet prej vitit 1991. Në...

Del në dritë porta antike në Parkun Arkeologjik të Lezhës

Porta antike jugore e Lissus-it të poshtëm” në zonën arkeologjikë të Lezhës ka dalë në dritë. Pas shumë vitesh është bërë e mundur ndërhyrja në...

“Tok së bashku për Skënderbeun”, artistë shqiptarë koncert në Itali

Artistë si Inva Mula, Dua Lipa, Ramë Lahaj, Erza Muqolli, Genc Tukiçi, Eno Peçi, Olen Çezari, Elhaida Dani dhe Ermal Meta do t’i bëjë...

Nis edicioni i dytë i “Balkan Contemporary Music Festival”

Shoqata e Kompozitorëve Shqiptarë me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës organizon “Balkan Contemporary Music Festival”. Ky aktivitet synon nxitjen e bashkëpunimit nëpërmjet njohjes mes...

Ikonat shqiptare shkojnë në selinë e UNESCO-s në Paris

Në javët në vazhdim me një event të jashtëzakonshëm në Paris, Shqipëria do të çelë ekspozitën e ikonave në selinë e UNESCO-s në Paris. Kjo...

Bëhuni gati! Panairi i Librit çel siparin më 14 nëntor, ja surprizat që ju...

Panairi i 21 i Librit “Tirana 2018” çel siparin në datë 14 nëntor. Rreth 100 shtëpi botuese nga mbarë trevat shqipfolëse i bashkohen aktivitetit...

Gjirokastër, Kulla e Sahatit ndryshon pamje

Përfundon restaurimi dhe ndriçimi i Kullës së Sahatit, në Kalanë e Gjirokastrës. Projekti ka për qëllim ruajtjen e vlerave dhe përmirësimin e gjendjes së monumentit,...

Nxitja e leximit, 200 libra për vogëlushët e Tepelenës

Tepelena dhe Gjirokastra ishin ndalesa e fundjavës e Lëvizjes Kombëtare për Lexim e cila po udhëton në çdo cep të Shqipërisë për të afruar...

Filmi shqiptar “Delegacioni” rrëmben tre çmime, Tirana kryeqendër e kinematografisë këtë vit

Pas një jave intensive me shfaqjen e 250 produksioneve Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë uli siparin e edicionit të 16. Filmi më i...

“Takohemi për një libër”…në Gjirokastër

Gjirokastra ka qenë stacioni i radhës i lëvizjes kombëtare për lexim, që këtë vit ka në qendër të saj fëmijët. Një numër librash për...

Nga ‘Elita 5’ tek ‘Tre Musketjerët’, Amfiteatri i Tiranës mblodhi plot 130 mijë spektatorë...

Nga një karakatinë e degraduar dhe e lënë në harresë për shumë kohë, amfiteatri i Parkut të Madh të Liqenit u kthye këtë vit...

Teatri i Operas e Baletit rikthen shfaqjen e 30 viteve më parë

Për herë të parë shqiptarët e njohën “Zhizel”, në vitin 1988, kur mjeshtri i madh Agron ALIAJ, e prezantoi për publikun me një koreografi...
14,022FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit