Javët Kulturore Ndërkombëtare, së shpejti në Tiranë folklori e tradita kineze

Muaji shtator mbyllet me Javën e Kulturës Kineze. Nga data 25 shtator deri në 1 tetor, Kina e largët shpaloset me të ...

“Gjurmë”, ekspozita më e re e Adrian Devollit në FAB

Adrian Devolli çel ekspozitën “Gjurmë”, në Galerinë e Fakultetit të Arteve të Bukura, (FAB) e cila përmbledh një pjesë t...

DRTK Shkodër përgatit Kalanë e Lezhës për sezonin e ardhshëm turistik

Specialistët e DRTK Shkodër për mirëmbajtjen kanë nisur punën për zëvendësimin e elementeve të dërrasave në urën prej dr...

Rifillojnë gërmimet në Finiq, projekt i përbashkët shqiptaro-italian

Në mesin e muajit shtator rifilluan sërisht gërmimet arkeologjike në parkun arkeologjik të Finiqit. Projekti i përbashkë...

Kulla e Lulash Keq Boshit, ndër më të veçantat në Theth

Një ndër kullat më të veçanta në luginën ku ngrihet fshati Theth është ajo e Lulash Keq Boshit, ndërtuar në majë të nj...

Filmi “Përrallë nga e kaluara”, në “Festival Lumiere” në Francë

“Përrallë nga e kaluara” një nga filmat më të bukur shqiptar do të shfaqet muajin që vjen në Francë. Filmi me regji n...

“Një ditë me kuratorin”, Muzeu Historik Kombëtar afron të rinjtë me historinë e kulturën

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë, Muzeu Historik Kombëtar organizoi veprimtarinë “Një ditë me kuratorin”, m...

Pandeli Evangjeli, një nga veprimtarët më të mëdhenj të Rilindjes Kombëtare

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave kujton sot, Pandeli Evangjeli një prej politikanëve dhe veprimtarëve më të mëdhenj t...

Gjetje arkeologjike në Dushkarak të Selenicës, varri antik zbulohet gjatë punimit të tokës

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale, DRTK Vlorë dhe Drejtoria e Shërbimit Arkeologjik (IKTK) realizuan ...

Në Tiranë koreografi i famshëm Willi Dorner, nesër audicioni për performancën e tij

Koreografi austriak Willi Dorner vjen për herë të parë në Shqipëri. Dorner, një koreograf i njohur ndërkombëtarisht, vje...

DRTK Shkodër restauron “Grykën e Sterës”, objekt i shekullit XII në Kalanë e Rozafës

Pas një pune të palodhur dhe plot përkujdesje, nga ekipi i DRTK Shkodër, përfundoi restaurimi i Grykës së Sterës (saranx...

I riu nga Spanja, pjesë e Orkestrës Simfonike të TKOB

Orkestra Simfonike e Teatrit Kombëtar të Operas e Baletit, tashmë do të  ketë edhe instrumentistë të huaj. Drejtoresha e...

Kërkime arkeologjike në zonën Vagalat/Dobër

Gjatë muajit gusht u realizua projekti “Kërkime arkeologjike në zonën Vagalat/Dobra, fusha e Livadhjasë dhe Lugina e mes...

Filmi shqiptar “Një udhëtim i shkurtër” triumfon në Venecia

Filmi i regjisorit shqiptar Erenik Beqiri “Një udhëtim i shkurtër”,  triumfoi mes 12 produksioneve në kategorinë “Orizzo...

Manastiri i Spilesë në Gjirokastër, besimtarë e turistë të shumtë e vizitojnë çdo 8 shtator

Kisha e Manastirit të “Shën Mërisë” (Spile), rreth 20 km nga Gjirokastra, është Monument Kulture Kategoria I. Sot është ...

CHwB Albania organizon Kampin Rajonal të Restaurimit në zonën e liqenit të Ohrit

Kampi i 51-të Rajonal i Restaurimit ka nisur me një javë leksionesh online nga ekspertë ndërkombëtarë të cilët do të nda...

Kulla e Mic Sokolit, në Bujan të Tropojës

Në kuadër të nismës “Njih trashëgiminë”, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Shkodër, prezanton një tjetër monum...

Performanca të paharrueshme në sheshin “Skënderbej” me muzikën tradicionale të Azerbajxhanit

Më 1 shtator, në sheshin “Skënderbej” do të ketë perfomanca të paharrueshme, që do të vijnë në kuadër të Javës Kulturore...

Mitrovica mbledh artistët e jazz-it në edicionin e parë ndërkombëtar

Mitrovica International Jazz Days, nisi edicionin e tij të parë si festival me përmasa ndërkombëtare. Për të parë nga af...

Vinçenx Baffa, publicisti dhe mbrojtësi i gjuhës arbëreshe

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët kujtoi sot në 99-vjetorin e lindjes, arbëreshin e madh Vinçenx Gollett...

Dita e Shën Kozmait, manastiri i tij, një prej thesareve më të bukura të trashëgimisë kulturore

Besimtarët e krishterë sot kremtojnë ditën e Shën Kozmait, një nga shenjtorët të cilit i janë kushtuar më shumë kisha e ...

“Festa e Roshnikut”, panair për promovimin e produkteve të zonës

“Festa e Roshnikut” ose ndryshe “Festa e Fikut” do të mbledhë për dy ditë me radhë fermerë dhe banorë të njësisë adminis...

Festa e Dobërgorës, tradita që rizgjohet çdo gusht

Është zhvilluar festa e Dobërgorës në Arrzë, një traditë që rizgjohet çdo 20 gusht, simbol i Devollit të sipërm dhe një ...

Ujësjellësi i Butrintit, një dhuratë perandorake dhe monument shumë i rëndësishëm për qytetin antik

Parku Kombëtar i Butrintit është nga sitet më të vizituara prej turistëve. Një prej objekteve antike me të cilët përball...

Më shumë se 173 mijë vizitorë në muze, nga janari në korrik

Vit pas viti muzetë bëhen gjithnjë e më të vizituar nga shqiptarë e të huaj. Sipas statistikave të mbledhura për muajt j...

Qendra “Sotir Kolea”, hapësirë moderne dedikuar librit

Qendra më e re e librit “Sotir Kolea”, dikur e njohur si biblioteka e vjetër e kryeqytetit, pas dëmtimeve nga tërmeti, i...

Përfundon sezoni i kërkimeve arkeologjike të vitit 2023, në Durrës

Akademia e Studimeve Albanologjike bëri me dije se, sapo ka përfunduar sezoni i kërkimeve arkeologjike të vitit 2023, si...

“Vajzë Fest” aktiviteti kulturor që për 3 net kthen fshatin Vajzë në destinacion turistik

“Vajzë Fest” është një tjetër aktivitet veror për të cilin Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit bashkëpunon për të shfaqur ...

Kurse zejtarie në Voskopojë, për të mbajtur gjallë traditën

Në Voskopojë po zhvillohet projekti “Së bashku zhvillojmë traditën Voskopojare me Zejtari MENA”. Ky projekt i cili mbësh...

Festohet dita e Shën Marisë së Kremesovës, pelegrinazh në Piqeras

15 gushti është kulmi i festimeve të ditës së Shën Marisë. Ajo kremtohet nga besimtarët e krishterë si dita kur Shën Mar...

Festivali i Këngës Arbëreshe zhvilloi edicionin e 41-të

Në San Demetrio Corone (Shën Mitri) në Kalabri, për tre net radhazi u zhvillua edicioni i 41-të i Festivalit të Këngës A...

Logu i Bjeshkëve, një nga festat më të bukura të Malësisë së Madhe

Në amfiteatrin natyror në Qafën e Predelecit u organizua sot Logu i Bjeshkëve, një nga festat më të bukura të Malësisë s...

Kalatë pikat më të vizituara, 111 573 turistë vetëm në janar-korrik

Kalatë e shumta anembanë Shqipërisë me historinë dhe arkitekturën e tyre po tërheqin një numër përherë e më të madh vizi...

Krujë, ekspozita me veshjet popullore të shqiptarëve zgjon kureshtjen e vizitorëve të huaj

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) solli sot në Krujë ekspozitën “Rikthim në traditë, veshjet popullore të shqipt...

Muzeu Historik një prej destinacioneve të turistëve, mbi 13 mijë gjatë korrikut

Muzeu Historik Kombëtar në Tiranë, i cilësuar si një atraksionet kulturore dhe historike më të vizituara në kryeqytet gj...

Radio Televizioni Zviceran – reportazh zbulimeve më të fundit të arkeologëve në Lin të Pograde...

Radio Televizioni Zviceran, (Schweizer Radio und Fernsehen) SRF, i ka kushtuar një reportazh zbulimeve më të fundit të a...

Parku Arkeologjik i Apolonisë, perlë e trashëgimisë sonë kulturore

Në udhëtimin drejt Jugut, ndaloni në Parkun Arkeologjik të Apolonisë, një vend magjik, dëshmi e lavdisë së këtij qyteti ...

Pamje të mrekullueshme nga qyteti antik i Bylisit në Mallakastër

Parku arkeologjik Bylis ndodhet në krahinën e Mallakastrës, në krahun e majtë të rrugës nacionale Fier – Tepelenë, 1.5 k...

Muzeu Historik rihap ekspozitën “Shqipëria dhe shqiptarët në tablotë e autorëve evropianë të shekull...

Muzeu Historik Kombëtar rihapi për gjithë vizitorët vendas dhe të huaj ekspozitën “Shqipëria dhe shqiptarët në tablotë e...

Restaurimi i Muzeut Etnografik të Krujës, ekspozita të rikonceptuara për publikun

Me mbështetjen e paçmuar të ekipit të konservimit nga Instituti i Konservimit në Universitetin e Arteve të Aplikuara në ...

Panajot Kanaçi, ‘magjistari i valles shqipe’

Sot shënohet 100-vjetori i lindjes së koreografit të mirënjohur dhe pedagogut Panajot Kanaçi, i cilësuar si “magjistari ...

“Western Balkans Youth Orchestra”, koncert në amfiteatrin antik të Durrësit

Amfiteatri antik i Durrësit do të presë në fundjavë një orkestër të përbërë me artistë nga 15 shtete të ndryshme. Orkest...

Maratona Enkelana sjell në Pogradec 500 pjesëmarrës nga 25 vende

Rikthehet Maratona Enkelana në edicionin e saj të dytë në qytetin e Pogradecit, në dy disiplina: gjysme maratona 21 km L...

Punime në Monumentet e Kulturës në Gjirokastër

Gjatë kësaj jave specialistët e DRTK Gjirokastër kanë ndërhyrë për restaurimin e disa pjesëve të çatisë të kishës së “Sh...

Erenik Beqiri, kandidat për një “Luan të artë” në Venecia

Regjisori i ri shqiptar Erenik Beqiri, ndau lajmin e gëzueshëm se filmi i tij “Një Udhëtim i Shkurtër” është përzgjedhur...

Stefan Çapaliku përfaqëson letërsinë shqipe në “Historinë e Letërsisë Europiane”

Akademia e Shkencave ka uruar akad. asoc. Stefan Çapaliku për arritjen e tij më të fundit, përfaqësimin që i ka bërë let...

Kremtohet në Korçë 80-vjetori i krijimit të Ushtrisë Nacional-Çlirimtare

Më 10 korrik 1943, u krijua Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Nacional-Çlirimtare të Shqipërisë i cili hodhi themelet e k...

Mbi 30 mijë vizitorë në Muzeun Historik Kombëtar në 6 muaj

Muzeu Historik Kombëtar ka regjistruar një rritje të vazhdueshme të numrit të vizitorëve. Nga të dhënat e ofruara prej k...

Festivali “Vjosa ime” në Tepelenë, promovim kulturës dhe turizmit

Nis “Vjosa ime”, një event dy ditor në Tepelenë, i cili do të përfshijë zhanre të ndryshme; art, turizëm, muzikë, letërs...

Fituesit e Festivalit Mbarëkombëtar të Këngës për Fëmijë, në Shkodër.

Është mbyllur mbrëmë edicioni i 61-të i Festivalit Mbarëkombëtar të Këngës për Fëmijë, në Shkodër. Mes shumë duartrok...

Tirana mirëpret kineastë dhe fotografë nga e gjithë bota

Tirana mirëpret edhe këtë vit kineastë dhe fotografë nga e gjithë bota për të qenë pjesë e një ngjarjeje të jashtëzakons...

Gambero Rosso: Shqipëria, Salento i ri

Gambero Rosso, revista prestigjiose italiane sa i përket ushqimit, verës e udhëtimeve, në një artikull të fundit kushtua...

Fituesit e fondit të letërsisë për fëmijë

Dhjetra fëmijë kanë mbushur hapësirën e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit (QKLL), ndërsa u ndanë vlerësimet për 3 ...

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar, program edukativ për të na njohur me traditën popullore

Muzeu i Artit Mesjetar, përmes ciklit “Origjina dhe artizanati” na njeh me trashëgiminë kulturore, përcjellë ndër breza ...

Rekord turistësh në Parkun e Apollonisë

Parku Arkeologjik Kombëtar i Apollonisë ka shënuar këtë 6-mujor një rekord historik turistësh vendas dhe të huaj. Par...

Teatri antik i Hadrianopolit, i vetmi në Ballkan, i ndërtuar në fushë të hapur

Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Gjirokastër ndau një album fotografik me momente pune në Teatrin Antik “Hadr...

Dita Ndërkombëtare Pa Qese Plastike

3 korriku është Dita Ndërkombëtare Pa Qese Plastike. Kjo është një iniciativë në nivel global, që synon të eliminojë për...

Dita Ndërkombëtare e Tropikëve

Organizata e Kombeve të Bashkuara kujton se sot është Dita Ndërkombëtare e Tropikëve, e cila kremton diversitetin e jash...

Riparohet Mozaiku i Meandrit, monument i rëndësishëm i trashëgimisë kulturore të Durrësit

Gjatë rikonstruksionit të një pallati në lagjen 11 të Durrësit, e dëmtuar nga tërmeti, është rehabilituar edhe kati nënt...

Muzeu “Besa” në qendrën historike të Tiranës, shpallet sot studioja fituese e konkursit ndërkombëtar...

Në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit u prezantuan sot projektet finaliste të cilat garojnë në konkursin ndërkombëta...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek