Thesari i Ballkanit, Muzeu kombëtar “Marubi” drejt...

Dosja “Marubi në Unesco” është gati. Puna dy vjeçare është finalizuar dhe muzeu kombëtar i fotografisë, synon që bren...

FOTO/ Shtëpia muze e Sterjo Spasses, një atraksion...

Shtëpia muze e Sterjo Spasses iu nënshtrua një procesi restaurimi dhe po kthehet në një atraksion kulturor. Më herët ësh...

Pse është i veçantë katundi arbëresh Firmo?

“La Ctv” në Itali i ka kushtuar një artikull komunitetit arbëresh në Kalabri. Mes qëndrave të ndryshme që u formuan ë...

FOTOT/ Mësonjëtorja e parë Shqipe merr shkëlqimin ...

Emblema e historisë së arsimit shqip, Mësonjëtorja e parë Shqipe, sot Muzeu Kombëtar i Arsimit në Korçë, është tashmë e ...

Itali klasifikon shqiptaren Irma Kurti si një nga ...

Poetja shqiptare Irma Kurti është klasifikuar si një nga poetet më të mira bashkëkohore sipas Enciklopedisë Italiane, Wi...

Hapet një tjetër shkollë shqipe në Zvicër

Një tjetër shkollë shqipe ka hapur dyert për fëmijët shqiptarë në Bern të Zvicrës. Sot u hap edhe klasa e 45-të, edhe aj...

Kostumi i rrallë shqiptar, gati dosja për futjen e...

Ministria e Kulturës ka bërë gati dosjen për futjen e xhubletës në listën e siteve të trashëgimisë kulturore botërore, t...

Historia/ Gazeta e parë e botuar nga gratë shqipta...

Një shekull më parë, nga data 6 shkurt 1921, Marigo Posio (që qëndisi flamurin e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë m...

Qeleshja shqiptare/ Familja nga Prizreni trashëgon...

Prej më shumë se një shekulli, familja Gjurgjialo në Prizren të Kosovës, merret me punimit të plisit, qeleshes së bardhë...

Sevasti Qiriazi, ikona e përpjekjeve për arsimin e...

Sevasti Qiriazi-Dako ishte njëra prej femrave atdhetare shqiptare dhe nismëtare e organizimit të arsimit kombëtar për fe...

Londër, shqiptari Ledian Shala fiton çmimin e parë...

Ledian Shala, është shpallur fitues i çmimit të parë në Konkursin Ndërkombëtar të Muzikës 2021, të organizuar në Londër....

Tre autorët shqiptarë në listën e 100 librave të d...

Ismail Kadare, Gazmend Kapllani dhe Luljeta Lleshanaku janë tre autorët shqiptarë në listën e 100 libarve të domosdoshëm...

Historike! Filmi shqiptar “The Van” në dhjetëshen ...

Duket sikur kohët e fundit suksesi i artit shqiptar dhe mbi të gjitha ai i kinematografisë nuk po ndalet. “The Van” (Fur...

“Juvenilia” i Ndre Mjedës në Bibliotekën Kombëtare...

Libri “Juvenilia” i Ndre Mjedës i botuar në Vjenë në 1917, i gjetur në Bibliotekën Kombëtare të Vjenës, nga mjedologu Me...

Filmi shqiptar në listën e nominimeve për “O...

Filmi “Furgoni” i Enerik Beqirit është nominuar për çmimet Oskar në kategorinë “Live action short film” në edicionin e 9...

VIDEO/ Sthridhlja, historia e makaronave arbëreshe...

Një recetë që ekziston që nga viti i largët 1450, kur shkuan dhe arbëreshët e parë në Itali. Quhen Sthirdhlja dhe nënë M...

Miratohet projekti për restaurimin e kalasë së Rod...

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale ka miratuar projektin për kryerjen e ndërhyrjeve përforcuese – rest...

Historike! Filmi shqiptar “Zgjoi” fito...

Filmi artistik “Zgjoi”, me skenar dhe regji nga Blerta Basholli, është nderuar me tre çmime në festivalin më të madh të ...

Historia e një fotografie të vitit 1938, takimi në...

Ishte viti 1938. Ky vit shënonte 30-vjetorin e veprimtarisë si Ordinar Universiteti të Profesor Ernest Koliqit.  Me këtë...

Lorena Sopi, fiton çmimin ‘Regjisorja më e mirë fe...

Filmi  i metrazhit të shkurtër ‘Schauerfilm’ me skenar dhe regji të Lorena Sopit, ka fituar çmimin ‘Regjisorja më e mirë...

VIDEO/ Ja si tingëllonte gjuha shqipe e folur 466 ...

Kjo video sjell disa pasazhe nga Meshari i Gjon Buzukut, i shkruar nga kleriku katolik në vitin 1555. Meshari është libr...

Kolosi i letrave shqipe, Ismail Kadare feston sot ...

Më 28 janar të vitit 1936, 85 vite më parë, lindi poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare. Kadare lindi...

FOTOT/ Restaurohet ura monument kulture, rreth 200...

Në listën e monumenteve që DRTK Tiranë administron, ka disa ura që kryesisht ndodhen në rrugën e karvaneve që lidhte Kru...

‘Marubi’, i vetmi muze i fotografisë në Ballkan

Në  mesin e 50 muzeve nga vende si Britania e Madhe, Franca, Holanda etj, Muzeu Kombëtar I Fotografisë “Marubi”, në Shko...

Ismail Kadare, sërish kandidat për çmimin ‘Nobel’

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare, do të organizojë një veprimtari...

FOTOT/ Njihuni me bibliotekën e re të Korçës, me s...

Biblioteka e re në qytetin e Korçës ofron tashmë për lexuesit libra në fond të hapur dhe pajisje me skaner e sistem kërk...

Artistja shqiptare renditet në vend të parë, fiton...

Albumi “Anima Rara” i Ermonela Jaho-s ka fituar çmimin e parë në kategorinë e muzikës vokale nga ICMA (Çmimet ndërkombët...

Monumentet e kulturës u vizituan nga mbi 62 mijë p...

Muzetë, parqet arkeologjike dhe kalatë në vendin tonë u vizituan gjatë vitit 2020 nga turistë vendas dhe të huaj, ed...

FOTO/ Drejt përfundimit restaurimi i banesës monum...

Ka përfunduar faza e parë e punimeve për restaurimin e banesës së piktorit të njohur Sali Shijaku , e cila kishte pësuar...

Francë/ Baritoni Gëzim Myshketa në premierën final...

Pas një kohe të gjatë pa publik sallat e teatrove në mbarë botën po përpiqen ti rikthehen normalitetit. Me një publik të...

Itali/ Universiteti i Salentos përfshin dhe Shqipë...

Universiteti i Salentos në Leçe të Italisë ka përfshirë edhe Shqipërinë në programin Erasmus me qëllim shkëmbimet ndërku...

FOTOT/ Si kurrë më parë, sistemi i ri i ndriçimit ...

Kalaja e Beratit, një nga monumentet më të mëdha historike të Ballkanit, është ndriçuar sot duke rifituar madhështinë që...

Fatos Kongoli feston 77 vjetorin, një nga shkrimta...

Fatos Kongoli lindi më, 12 janar 1944 në Elbasan dhe sot feston ditëlindjen e 77-të. Ai është konsiderohet si një nga sh...

Revista prestigjioze “World Literature Today” numë...

Revista prestigjiozje e letërsisë botërore “World Literature Today” i ka kushtuar një numër special shkrimtarit shqiptar...

Teatri “Aleksandër Moisiu” i Durrësit mbush plot 6...

Teatri “Aleksandër Moisiu” i qytetit të Durrësit mbush plot 68 vite nga krijimi si teatër profesionist. Institucioni ...

I papërsëritshmi, Robert Ndrenika feston sot 79 vj...

Robert Ndrenika feston sot ditëlindjen e 79-të. Vitet kalojnë, por aktori i madh vetëm sa fiton gjithnjë e më tepër dash...

Përfundon faza e dytë e restaurimit të filmit “Vit...

Përfundon faza e dytë e restaurimit të filmit “Vitet e Pritjes”. Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit ka restauruar film...

101-vjetori i lindjes së aktorit Sandër Prosi, sto...

Përkujtohet sot 101-vjetori i lindjes së aktorit të madh, Sandër Prosi. Ai lindi më 6 janar të vitit 1920 në qytetin e S...

“Apolonia e Ilirisë”, aplikacioni mundëson vizitë ...

“Apolonia e Ilirisë” është i pari aplikacion, që na mundëson një vizitë virtuale në Parkun Kombëtar Arkeologjik të Apolo...

FOTOT/ Njihuni me Dallandyshen, mjeshtren që mban ...

Dallandyshe Tabaku është një ndër të paktat gra që ende e zotërojnë zanatin e të punuarit në tezgjah, një traditë mjaft ...

Nis restaurimi i filmit të parë shqiptar “TANA”

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit ka bërë me dije pak ditë më parë se ka filluar procesi i restaurimit të filmit të parë...

FOTO/ Muzeu Historik dhe Etnografik i Krujës, pse ...

Një ndër muzetë e veçantë në Shqipëri është pikërisht Muzeu Kombëtar Etnografik në qytetin e Krujës. Ky muze e ka zan...

Albumi i sopranos Ermonela Jahos në 100 regjistrim...

Albumi “Madama butterfly” i sopranos së njohur shqiptare, Ermonela Jaho renditet nga “Sunday Times” në 100 regjistrimet ...

FOTO/ 100 vjet më parë, kur Shqipëria anëtarësohej...

Krijimi i Lidhjes së Kombeve ngjalli shpresa të mëdha për më shumë drejtësi në marrëdhëniet ndërkombëtare, kryesisht për...

E papërsëritshmja Tinka Kurti feston sot 88 vjetor...

Tinka Kurti, artistja e madhe e skenës dhe e kinemasë shqiptare feston sot përvjetorin e 88-të të lindjes. Kurti lind...

Shqiptari fiton çmimin e parë, pianisti më i mirë ...

Pianisti shqiptar Adelajd Zhuri është shpallur fitues i çmimit parë në edicionin e parë të konkursit të pianos “Ugo Amen...

Aktori i njohur i skenës dhe kinemasë Petrit Malaj...

Aktori i njohur i skenës dhe kinemasë Petrit Malaj sot mbush 56 vjeç. Ai u lind në Orikum të Vlorës në 12 dhjeror të ...

Autorja shqiptare, Denata Ndreca merr titullin Aka...

Autorja shqiptare që jeton në Itali Denata Ndreca është tashmë akademike e Akademisë Ndërkombëtare Vezuviane të Letërsis...

Historia magjepsëse e këngës së shekullit “Lule bo...

Simon Gjoni, kompozitori i ri pas viteve të çlirimit, jepte mësim në shkollën e mesme të qytetit. Plot të rinj e të reja...

“Mrika”, 62 vjet nga premiera e operas së parë shq...

Më 1 dhjetor 1958, pra 62 vjet më parë, u shfaq për herë të parë në Shkodër opera e parë shqiptare “Mrika” e kompozitori...

Festa e 28 nëntorit/ Nga ngritja e flamurit nga Sk...

Sot Shqipëria shënon 108 vjetorin e shpallje së pavarësisë. Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpal...

Video e rrallë/ Njihuni me shprehjet e vjetra të s...

Shprehjet e trashëguara brez pas brezi janë mençuria dhe urtësia e popullit. Janë shprehje që nuk vjetërsohen kurrë edhe...

112 vjet nga Kongresi i Manastirit, vendosja e alf...

Kongresi i Manastirit ishte një kongres kombëtar, i cili u mbajt në Manastir më 14 nëntor deri më 22 nëntor të vitit 190...

VIDEO/ Eli nga Mamurrasi, artistja me grep që krij...

Eli realizon çanta, aksesore dhe gjithçka duke punuar me grep. Eli është nga Mamurrasi por prej me shume se 10 vitesh...

FOTOT/ Galeria Kombëtare të Arteve ekspozitë me pa...

Në ambientet e Galerisë Kombëtare të Arteve vazhdon të qëndrojë e hapur ekspozita me fondin e këtij institucioni ndër vi...

Jeffrey Charest, amerikani që studioi çiftelinë

Një histori e veçantë, nga ato që të bën të çuditesh por dhe ta admirosh. Jeffrey Charest është një amerikan i cili u di...

Guri Rrokaj, mjeshtri i isopolifonisë, kryevepra e...

Guri Rrokaj është një nga të paktët këngëtarë të isopolifonisë, që vazhdon të mbajë të gjallë këtë kryevepër të trashëgi...

Produksioni shqiptar “Open door” merr dy çmime në ...

Në festivalin e 21 të Filmit Europian që u zhvillua në Leçe të Italisë, produksioni shqiptar “Open door” me regji nga Fl...

Dokumenti, 8 nëntor 1462, kur shkruhej për herë të...

Më 8 nëntor të vitit 1462 u shkrua në gjuhën shqipe, me alfabet latin, “Formula e pagëzimit”, që njihet si dokumenti i p...

FOTO/ Nënë Hatixhja, artizania nga Shishtaveci që ...

Në historikun shqiptar të artizanatit, Kukësi zë një vend të veçantë për larmishmërinë e produkteve dhe uniticitetin e t...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek