Gjirokastër, zhvillohet festivali ”Divani Lu...

  ''Divani Lunxhot'', një festival i traditës se zonës së Lunxhërisë, edhe këtë vit mblodhi grupe folklorike nga...

Vallja e Tropojës drejt UNESCO-s

Vallja e Tropojës është një nga kercimet më të çmuara të traditës shqiptare️. Një grup koreografesh po përgatisin dos...

Kështjella e Pulja-s, basorelievi i rrallë i Gjerg...

Nga Artan Shkreli Për shekuj Skenderbeu u rendit sipas rastit qoftë mes “kondotiereve” të kohërave, me Pirron e Hanib...

Kujdesi ndaj historisë, riparohet Monumenti i Pava...

Në  kuadër të ruajtjes dhe përkujdesit për monumentet e kulturës së qytetit si simbol i vlerave shpirtërore, materiale d...

Restaurohet Muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut është restauruar muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës. Projekti i ha...

“Elita 5”, në Tiranë për të festuar tri dekadat në...

Ata janë 5 pjesëtarët e grupit aq të famshëm nga Tetova, “Elita 5”, krijuar në vitin 1988, e që këtë vit mbushin plot 30...

Nis restaurimi i shtëpisë-muze të vëllezërve Frash...

Shtëpia muze e vëllezërve Frashëri, monument kulture i kategorisë I, e ndodhur në hyrje të fshatit me të njëjtin emër në...

Po zhvillohet “Korça Short Film Fest”, 40 filma sh...

Festivali ndërkombëtar i filmit të shkurtër “First Step Film Festival”, që çdo vit është zhvilluar në Tiranë, me ndryshi...

Rikthehet “Za Fest” në Theth. Muzikë, poezi, sport...

Vlashent Sata i ka të shpeshta takimet me Shqipërinë, në nxitimin e tij të vajtje-ardhjeve Paris-Tiranë. Por, rikth...

Nis puna për restaurimin e Memorialit të Skënderbe...

Në kuadër të “Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut” ka nisur puna për restaurimin e Memorialit të Skënderbeut, Kishës së S...

Ben Blushi tashmë edhe në italisht, i ftuar në Sal...

Ben Blushi një nga autorët më të njohur të letërsisë shqipe do të jetë një ndër të ftuarit e veçantë në Sallonin Ndërkom...

Sonte Eurovisioni, Bushpepa këndon i treti

Eugent Bushpepa do të ngjitet i treti në skenë me këngën “Mall”, në gjysmëfinalen e parë të Eurosong-ut. Në skenë, Bu...

Tiranë: Nexhmije Pagarusha nderohet me “Çelësin e ...

Tirana ka nderuar me “Çelësin e Qytetit” një nga këngëtaret më të dashura për të gjithë shqiptarët, Nexhmije Pagarushën,...

Lezhë: Festohet 613 vjetori i lindjes së Gjergj Ka...

Bashkia Lezhë organizoi një aktivitet të vecantë në përkujtim të 613 vjetorit të lindjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj...

Bashkim Shehu vlerësohet me çmim special në “Prix ...

Bashkim Shehu dhe romani i tij “Loja, shembja e qiellit” pasi fitoi çmimin letrar “Balkanika” dhe u botua në Francë, u p...

Një regjisor italian, film për Skënderbeun

Një prodhim prestigjoz mbi Skënderbeu dhe jetën e heroit kombëtar shqiptar pritet të “pushtojë” kinematë botërore. Ai...

Shqipëria zgjidhet zv/presidente e Bordit Ekzekuti...

Përfaqësuesja e Përhershme e Republikës së Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ambasadorja Besiana Kadare,...

Projekt rijetëzimi 18 banesave në Gjirokastër

Rreth 18 banesa në qytetin e Gjirokastrës do t’i nënshtrohen së shpejti procesit të restaurimit! Ky është vendimi i marr...

Viti i Skënderbeut: Ekspozitë shëtitëse edhe në ve...

Institucionet e Artit dhe Kulturës po angazhohen në projekte dhe ekspozita të ndryshme për motin e madh, apo vitin m...

Maqedonia emëton pullë postare për nder të Skëndër...

Maqedonia ka nderuar 550 vjetorin e vdekjes së Heroit Kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti- Skëndërbeu. Posta e saj ka em...

Kodikët e Beratit, në Librarinë Digjitale Botërore...

Kopje digjitale të Kodikëve të Beratit u publikuan në Librarinë Digjitale Botërore të Librarisë së Kongresit të Shteteve...

Shpallen zonat e mbrojtura për 12 monumente të rej...

Nga “Ujësjellësi i Vranishtit” tek “Ura e Vashës” Me propozim të Institutit të Monumenteve të Kulturës, Këshilli Kombëta...

“Syri i Binhait”, hapet biblioteka me 1.2 mln libr...

Hapet biblioteka e quajtur “Syri i Binhait”. Biblioteka marramendëse është pesë katëshe dhe ka formën e një syri, me aud...

Katër librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ek...

Restaurohen kishat e Voskopojës

Kisha “Fjetja e Shën Marisë” është kisha më e madhe në Voskopojë me elementë unikë në ndërtimi, por edhe kompozim të afr...

Drejt fundit rikonstruksioni i bibliotekës “Musine...

Shumë shpejt të apasionuarit pas librit do të kenë një ambient dinjitoz leximi. Bashkia e Tiranës është drejt përfundimi...

Dy filma shqiptarë, në “Eastern Neighbours Film Fe...

Dy filma shqiptarë po konkurojnë në Eastern Neighbours Film Festival në Hollandë. Lajmi bëhet i ditur nga Drejtoresha e ...

Lezhë, përkujtohet Fishta në 146 vjetorin e lindje...

Në 146 vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës, në një aktivitet të organizuar nga Bashkia Lezhe, shkolla e Troshanit dh...

Tirana do të ketë një instalacion të ri, “Shtëpia ...

Tirana do të ketë një instalacion të ri që inagurohet këtë të shtunë. Është kubi i quajtur “Shtëpia mesdhetare”, që po n...

Bileta on-line në Muze

Pas Parkut Kombëtar të Butrintit në vitin 2012 dhe Muzeut Historik Kombëtar në vitin 2014, Muzeu i Krujës, Kalaja e Bera...

Çmimi Nobel për Paqen shkon për demontimin e armëv...

Një fitues surprizë ka rezultuar fituesi i çmimit Nobel për Paqen, e ndërsa favorizoheshin emra si ministri i jashtëm i ...

Koreografi i famshëm, Angjelin Preljocaj, premierë...

Ai ka mbërritur në Tiranë. Së bashku me trupën e tij të balerinëve, të cilët mbrëmjen e 4 sotme do të ngjisin në skenën ...

Kandidatët e Nobelit në letërsi këtë vit

Kur sipërmarrësi Alfred Nobel vendosi të jepte një çmim edhe në letërsi, tha se ai do të shkonte për personin që do të p...

Tiranë, cirk shëtitës për fëmijët përgjatë 3 muajv...

Krahas përmirësimit të infrastrukturës në çdo lagje të kryeqytetit, Bashkia e Tiranës po zhvillon aktivitete të ndryshme...

Helidon Haliti çel ekspozitë në Kinë

Artisti shqiptar Helidon Haliti, mjeshtër i akuarelit ka çellur një ekspozitë në Kinë, ku bashke me një prej akuarelistë...

“Vdekja e një mbretëreshe”, vepra e Qosjes merr je...

“Vdekja e një mbretëreshe”, monodrama e shkruar nga Rexhep Qosja është ngjitur premierë këtë të martë skenën e Teatrit T...

Tabela informuese për ata që vizitojnë Komanin

Një vizitor që zgjedh të shkojë në Koman, tashmë do ta ketë më të lehtë të njihet me historinë e këtij siti të njohur ar...

Pesë autorë shqiptarë do përkthehen në gjuhë të tj...

Ylljet Aliçka, Fatos Kongoli, Adrian Vehbiu, Luljeta Lleshanaku dhe Eni Vasili, do të jenë pesë autorët shqiptarë që...

Qyteti i Prizrenit është gati për “Dokufest”

Qyteti i Prizrenit është gati për festivalin e filmit dhe të dokumentarit “Dokufest”, festivali më i madh kinematografik...

Arkiva: Dosjet mund të aksesohen online

2 milionë tituj dosjesh të Drejtorisë së Arkivave do të mund të aksesohen online përmes një katalogu që i ofrohet çdokuj...

Nis rikonstruksioni i Amfiteatrit te Parkut i Liqe...

I lënë në harresë prej shumë vitesh, më së fundi Amfiteatri te kodrat e Parkut të Liqenit po merr vëmendjen e bashkisë d...

Kryeveprat botërore të muzikës për publikun e Tira...

Festivali  Ndërkombëtar i muzikës “Different Trains” rikthehet sërish për publikun artdashës të kryeqytetit, me koncerte...

“Madame Butterfly”, Ermonela Jaho mahnit kritikën ...

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho shkëlqeu me interpretimin e saj në operan “Madame Butterfly” në teatrin “Real” në ...

UNESCO miraton raportin e Shqipërisë për Beratin d...

Qeveria shqiptare po merr pjesë në  sesionin e 41 -t të Komitetit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, që zhvillohet në...

3 mënyra si të bëni përshtypje të mirë në punën tu...

Dita juaj e parë në një punë të re dhe javët e para mund të duken vërtet të vështira, ndërsa ju përshtateni me një kultu...

Durrës, zbulohet kulla mesjetare

Struktura të një kulle katërkëndore, pjesë e fortifikimit të hershëm mesjetar të qytetit janë zbuluar gjatë sondazhit të...

Teatri shqip, për herë të parë në Paris

Për herë të parë në historinë e teatrit tonë, një trupë shqiptare do të performojë në Paris, në Teatrin Palace, me shfaq...

Sahati i Beratit po rindërtohet

Në lagjen e vjetër të Beratit, që dikur njihej me emrin “Murat Çelepia” ka filluar puna për  rindërtimin e  “Kullës së S...

Shpëtohen 118 bobina filmike

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave nënshkroi një marrëveshje me Arkivin Qëndror të Filmit për Digjitalizimin të gjitha ...

Bashkia e Tiranës, konkurs për suveniret

Bashkia e Tiranës organizon një konkurs për suveniret që do të përfaqësojnë kryeqytetin. Nga ky event do të përzgjidhen ...

Nis ‘Festivali i Resë’, priten një sër aktivitetes...

Me rastin e një vjetorit të vendosjes në Tiranë të instalacionit të Resë së Fujimoto në Tiranë, mbi 17 grupe artistësh v...

1.5 mln euro nga Kina për rindërtimin e TKOB

1.5 mln euro ka dhuruar Republika Popullore e Kinës për rindërtimin e Teatrit të Operas. Ky grant do të përdoret për dhu...

Nis restaurimi i Kishës së Shën Mërisë në Bënjë

Një tjetër projekt për rijetëzimin e thesareve kulturore ka nisur të marrë jetë. Kisha e Shën Mërisë në Bënjë të Përmeti...

Mediterranea 18 starton në Shqipëri

Për herë të parë Shqipëria do të kthehet në “shtëpinë” e mbi 200 artistëve të rinj  nga Mesdheu dhe Europa. Kjo ngjarje ...

Thethi shpallet Qendër Historike e Mbrojtur

Ministria e Kulturës në bashkëpunim me IMK-në dhe institucionet e tjera pas një pune të gjatë për vlerësimin e pasurive ...

50 arbëreshë në Krujë për 550-vjetorin e fitores s...

Për herë të parë, atmosfera e Pashkëve arbëreshe, e cila është e pandarë nga imazhi i heroit kombëtar Skënderbeut, do të...

Urdhri i lartë Oficer i Legjionit të Nderit për sh...

Presidenti i Republikës Franceze François Holland ka dekoruar akademikun dhe shkrimtarin shqiptar Luan Starova me urdhër...

Tiranë: Nis rikonstruksioni i teatrit Metropol

Teatri i Metropolit do të jetë shumë shpejt një qendër e denjë për shfaqje teatrale dhe veprimtari kulturore. Bashkia e ...

Nisma e re, Teatër Shëtitës të Kukullave nëpër lag...

Kjo pranverë i ka gjetur fëmijët e kryeqytetit me më shumë mundësi për argëtim. Krahas krijimit të këndeve sportive dhe ...

“Gjirokastra in white”, projekti për restaurimin d...

Në Gjirokastër ka filluar zbatimi i projektit "Gjirokastra in white", restaurimi dhe rehabilitimi i fasadave të banesave...
25,724FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek