73 vjet nga dekretimi i ligjit “mbi këmbimin e mon...

 Monedha e re “LEK” u prezantua  nga data 11 deri në 20 korrik 1947, ndërsa bëhen 73 vjet nga dekretimi për herë të pa...

Si ndahen patentat në Shqipëri? Ja qytetet ku ka m...

Gjatë vitit të kaluar 33.6% e totalit të lejeve të drejtimit të lëshuara në vendin tonë kanë qenë për gra apo vajza. Po ...

A keni ëndërruar të flini në natyrë, nën yjet e qi...

A keni ëndërruar të flini në natyrë, nën yjet e qiellit, mbase rrëzë maleve apo në mes të vreshtave? Sot kjo ëndërr ë...

Kuriozitet/ Ja produkti me të cilin shqiptarët kal...

Shqiptarët e kaluan karantinën me...kafe. Edhe pse në kushte shtëpie, kafja ka qenë produkti i preferuar. Konkretisht...

Kuriozitet/ A e dini se cili është celulari më i s...

iPhone 11 është bërë telefoni inteligjent më i njohur në botë duke tejkaluar rezultatet e arritura një vit më parë nga i...

Kuriozitet/ A e dini sa kg fruta për frymë konsumu...

Eksportet shqiptare të frutave shënuan një rritje prej 25% gjatë vitit 2019 krahasuar me vitin e mëparshëm. Sipas të dhë...

Kuriozitet/ A e dini sa miliardë njerëz kanë telef...

Të paktën 7,9 miliardë karta SIM qarkullojnë në të gjithë botën, shifër kjo më e madhe sesa popullsia e botës, ndërsa pë...

Në cilat vende europiane njerëzit punojnë më shumë...

Eurostat ka publikuar disa të dhëna interesante që tregojnë përqindjen e europianëve që punojnë rregullisht nga shtëpia....

Lesi, historia e qenushes plot aventura që mahniti...

Shumë gjenerata në Kosovë e kujtojnë Lesin (Lassie) – qenushin e famshëm me të cilin jemi rritur plot prej nesh me anë t...

Dhjetë gjuhët më të vjetra në botë që fliten edhe ...

Gjuhët kanë qenë gjithmonë “fibra” e njerëzimit. Guri i themelit të shoqërisë njerëzore, dhe forca që i hapi rrugën qyte...

Studimi/ Këto janë 10 markat më të besueshme të ma...

Firma e kërkimit të tregut JD Power lëshoi ​​në qershor renditjen e saj në 2019 për markat më të besueshme të automobila...

A e dini se…

Shpendi që qëndron më shumë duke fluturuar. Dejka (ang. 'common swift', lat. 'apus apus') është shpend i familjes Apo...

A e dini sa peshonin përkrenarja dhe shpatat e Skë...

Është shkruar dhe është folur shumë rreth përkrenares dhe shpatës së Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Studiuesi Gjon K...

Fluturimet, ku ikin shqiptarët? Ja 5 destinacionet...

Numri i destinacioneve nga/për Tiranë është rritur, duke shtuar në 59 vitin që lamë pas, nga 52 në vitin 2018 dhe 45 në ...

02022020/ Çfarë fsheh data e sotme, rasti i njëjtë...

Sot është një ngjarje shumë e veçantë – data e sotme është palindrome, që do të thotë se lexohet njëlloj si përpara asht...

Kuriozitet/ A e dini sa kushton kafja nëpër botë? ...

Në Shqipëri një kafe kushton nga 50 deri në 100 lek mesatarisht. Por a e dini sa kushton kafja nëpër botë? Ja studimi ...

Vendi që do të bëhet qendra e re e Bashkimit Europ...

Pas daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, do të ketë një zhvendosje të qendrës së Europës. Nuk është fjalë...

Kuriozitet/ Ura më e shkurtër në botë që lidh SHBA...

Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kufirin më të gjatë ndërkombëtar në botë. Kufiri me Kanadasë dhe SHBA’...

Kuriozitet/ Njihuni me librin më të madh në botë

Szinpetri është një fshat i vogël në Hungarinë veriore, me më pak se 300 banorë, por është gjithashtu shtëpia e librit m...

Historia e thesarit të argjendë, një nga më të mëd...

Thesari Hija e Korbit, një nga më të mëdhenjtë në Shqipëri. Banka e Shqipërisë bën të ditur se, në janar të vitit 1982, ...

Kuriozitet/ A e dini sa makina ka Shqipëria? Kush ...

Kryeqyteti mban numrin më të lartë të automjeteve në vend, duke pasur brenda tij 31 % të automjeteve që ndodhen në mbarë...

Shkencëtarët zbulojnë materialin më të vjetër që e...

Shkencëtarët që po analizonin një meteorit, kanë zbuluar materialin më të vjetër të njohur që ekziston në tokë. Ata gjet...

Gratë apo burrat? Kush kursen më shumë (STUDIMI)

Sipas hulumtimeve të thelluara dhe të realizuara ndër vite, duket se gratë janë më të mira në kursimin e parave sesa bur...

Historia/ Dollari nuk lindi në SHBA, vendi që i dh...

Dollari amerikan është monedha më e përdorur në botë. Ai përfaqëson kërkesën kryesore globale de fakto dhe standardin jo...

Mercedes, BMW dhe Audi? Ja kush e mban fronin (SHI...

Mercedes Benz ka mbajtur përsëri kurorën e markës luksoze me shitjet më të mëdha në botë, duke mposhtur rivalë si BMW dh...

Ngjyrat në semafor, a e dini si lindi ideja?

Në të gjithë vendin, semaforët ndihmojnë në ruajtjen e rendit duke sinjalizuar kur është koha për të ndaluar (e kuqe), n...

Shtetet me pasaportat më të fuqishme në botë për 2...

Henley Passport Index ka radhitur pasaportat më të fuqishme të botës për vitin 2020. Radhitja u bë në bazë të numrit të ...

A e dini sa italianë jetojnë dhe punojnë në Shqipë...

Janë rreth 1680 qytetarë italianë që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri gjatë 2019-s, prej këtyre 674 janë femra. Të ...

Dalin shifrat/ Ja sa minuta në muaj flasin mesatar...

Çdo shqiptar foli mesatarisht 184 minuta në muaj nga telefoni i tij celular gjatë tremujorit të tretë të këtij viti. Të ...

Qyteti përrallor, ku ka shtëpinë “Babagjyshi...

Bora e shndërron në një mrekulli dimërore, duke e bërë qytezën një destinacion turistik në Arktik. Aty mbërrijnë vizi...

Kjo është pema më e madhe e Krishtlindjes në botë ...

Katër muaj punë, 750 metra lartësi, 950 drita, 1.350 tela e spina. Këta janë numrat e pemës më të madhe të Krishtlindjev...

Jeta në qytetin rus, ku dielli nuk lind gjashtë ja...

Nga data 2 dhjetor deri më 11 janar, dielli nuk del në horizont në qytetin veriperëndimor rus, Murmansk, që ndodhet në P...

Shifrat/ A e dini sa rezerva ari ka Shqipëria?!

Tendencës globale për të blerë ar nuk i ka shpëtuar as Banka e Shqipërisë, e cila në 10 muajt e parë të këtij viti ka rr...

Kuriozitet/ A e dini se kur u vendos gjoba e parë ...

Me 28 janar të vitit 1896 është vendosur gjoba e parë në histori. Walter Arnold nga Mbretëria e Bashkuar u kap ndërsa ...

Kur Korça shpallej krahinë autonome/ A e dini se&#...

103 vite më parë, më 10 dhjetor 1916, u shpall “Krahina Autonome e Korçës”. Brenda një kohe shumë të shkurtër, Krahin...

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan ...

Dilemat mbi emrin dhe origjinën janë ato që na kanë shoqëruar gjithmonë. Në opinionet e Eqrem Çabej fjala “Shqipëri” dhe...

Dhjetë fjalët që s’mund të përkthehen në asnjë gju...

Në botë ekzistojnë rreth 7.000 gjuhë dhe nuk është për t’u habitur se disa nga fjalët e tyre nuk mund të përkthehen, me ...

Njihuni me mbiemrat më të përdorur në botë, ja kus...

Një hartë e re ka përshkruar mbiemrat më të zakonshëm në botë. Hulumtimi u bë nga firma NetCredit, e cila shikoi emra...

Cili organ është më i rëndësishëm: Zemra apo truri...

Shpesh kjo pyetje diskutohet kur kardiologët dhe neurologët bëhen bashkë, por edhe ne njerëzit e thjeshtë e gjejmë veten...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vj...

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

Ky është vendi ku është kurorëzuar Skënderbeu me D...

Në manastirin e Adrenicës, 8 km në jugperëndim prej qytetit të Lushnjes në fshatin Kolonjë, në Shqipëri, heroi kombëtar ...

A e dini se cila ishte monedha e parë në botë (Fot...

Monedha e parë në botë është monedha “Electrum”, një aliazh prej ari dhe argjendi, e prerë në mbretërinë e Lidisë, e cil...

Facebook, Skype, Viber e WhatsApp? Si komunikojnë ...

Një anketë e realizuar nga INSTAT ka dalë në konkluzionet se gjatë këtij viti, 68,6 % e popullsisë nga 16 – 74 vjeç e pë...

Provimet për në universitet ndalojnë… ”frymëmarrje...

Një heshtje e rëndë pllakosi dje në Korenë e Jugut për të mos shqetësuar qindra mijëra gjimnazistë gjatë provimit të pra...

Historia e sallatës së famshme “Çezar”, si e mori ...

Sallata Çezar është një nga sallatat më të famshme që përmban sallatë jeshile, leng limoni,vaj ulliri, vezë, salcë, hudh...

A e dini se…

Gjuha me më shumë shkronja të alfabetit është gjuha Khmer, një gjuhë ajo e cila flitet në Kamboxhi. Alfabeti i kamboxhia...

Kush janë anglisht-folësit më të mirë në Europë?

Sipas një studim global të aftësive angleze  rezulton se holandezët janë anglisht folësit më të aftë në Europë. Angli...

Korça kthehet në trend, ja destinacionet kryesore ...

Korça është qyteti i dytë drejt të cilit shqiptarët kanë udhëtuar brenda vendit në vitin 2018. Të paktën 12.2 për qind e...

Shifrat/ Kush janë 10 institucionet publike me më ...

Sektori publik i prodhimit dhe shërbimeve, regjistrojnë numrin më të lartë të të punësuarve. Por cilat janë institucione...

Kush është shqiptarja që u zgjodh miss-i i parë i ...

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi një vajzë nga Çamëria, Haxhire Mirush...

Objektet që prekin qiellin, njihuni me 10 godinat ...

Godinat e larta nisën të ndërtoheshin fillimisht më shumë se një shekull më parë. Në shumë qytete të botës, qiellgërvish...

A e dini sa vjeç mbushi sot interneti? Disa fakte ...

Interneti mbushi sot plot 50 vjet edhe pse data sigurisht mund të mos jetë ekzaktësisht e saktë sipas disave. Ishte pikë...

A e dini se ka një monedhë për Lidhjen Shqiptare t...

10 qershor 1878 – themelohet Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Lidhja Shqiptare e Prizrenit përbën një nga ngjarjet më ...

Kur është futur për herë të parë elementi i njohje...

Elementi i njohjes nga të verbrit në kartëmonedhat shqiptare është futur për herë të parë në emisionin e vitit 1996, i c...

Ja sa është numri i përafërt i shqiptarëve nëpër b...

Shumica e shqiptarëve jetojnë jashtë trojeve etnike për shkak të emigracionit. Edhe pse nuk ka një shifër zyrtare, është...

Cilat janë kartëmonedhat e para në historinë botër...

Kartëmonedhat e para në historinë botërore janë përdorur në Kinë rreth shekullit VII, gjatë Dinastisë Tang. Ato ishin dë...

Disa fakte që duhet t’i dini për Çmimin Nobe...

OSLO, 13 tetor /ATSH-DPA/ – Çmimi Nobel për Paqen, i dhënë për herë të parë në vitin 1901, nderon ata që kanë bërë punën...

Nga Bolonja në Harvard, ja cilat janë universitete...

Universiteti më antik gjendet në Itali dhe është ai i Bolonjës, L’Alma Mater Studiorum, i themeluar në vitin 1088, vendi...

Kur dhe ku u printuan paratë e para të Shqipërisë ...

Deri në vitin 1926, Shqipëria nuk kishte monedhë kombëtare e si rrjedhojë përdorte ligjërisht monedha të huaja, që krijo...

Ja kush është qyteti më i vizituar në botë (Lista ...

Ndoshta mund të duket e pabesueshme por Bangkoku, kryeqyteti i Tajlandës është qyteti më i vizituar në botë. Kompania Ma...
25,692FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek