Njihuni me ishulli që ka vetëm 500 banorë, por që flasin 9 gjuhë të...

Komuniteti Warruwi në ishullin South Goulburn në Australi i cili përbëhet nga rreth 500 banorë, flet 9 gjuhë të ndryshme. Ky është një nga vendet...

Kuriozitet/ Ja vendi i parë në botë që do të ketë transport publik falas

Luksemburgu do të bëhet vendi i parë në botë që pritet të ketë transport publik falas, për të gjithë. Bëhet fjalë jo vetëm për...

Njihuni me qytetin më të vizituar në botë, 27.8 milionë turistë në vit

Hong Kong mbetet qyteti më i vizituar në botë me plot 27.8 milionë turistë ndërkombëtarë në një vit. Sipas të dhënave të Euromonitor ky...

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeçarin që fiton 22 milionë dollarë në vit

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në krye të listës me 22...

Shqiptarët kanë 983.2 miliardë lekë në banka, ja qyteti që kryeson

Totali i depozitave bankare në muajin tetor 2018, shënoi 983.2 miliardë lekë, bëri të ditur Banka e Shqipërisë. Sipas  të dhënave nga Banka Qendrore, Tirana kryeson...

PROFIL/ Njihuni me 40 firmëtarët e aktit të Pavarësisë, shpallën Shqipërinë shtet sovran

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 Nëntor 1912. Në shpalljen e pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare dhe...

Shtetet me më shumë festa zyrtare, ja si renditet Shqipëria

Në një hartë të re të përpiluar nga WorldAtlas, rezulton se nga të gjitha vendet në botë, Kamboxhia kryeson listën e festave më të...

Sa kushton një kafe në qytetet e botës? Renditja befasuese

Shqiptarët janë shumë të dhënë pas konsumimit të kafesë. Në vendin tonë një filxhan kafe varion nga 50 lekë deri në 150 lekë. Po sa...

Ju pëlqen çokollata? 11 vendet që e konsumojnë më shumë, ja përfitimet

Konsumi i çokollatës përmirëson aftësitë njohëse, mund të rrisë prodhimin e përgjithshëm shkencor të një vendi, nxit inteligjencën Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti...

Shoferi më i pafat, i hiqet patenta vetëm 49 minuta pasi e mori

Një 18-vjeçari në Gjermani i është marrë patenta e shoferit për shkak të tejkalimit të shpejtësisë, vetëm 49 minuta pasi e kishte marrë atë...

Një spital për arushat prej pelushi, ja arsyeja e veçantë

Një fëmijë që kujdeset për arushin e tij prej pelushi, me ndihmën e studentëve të mjekësisë. Ky është edicioni i 11-të i "spitalit Teddy Bear"...

Shkencëtarët i thonë lamtumirë kilogramit! Ja si do të bëhet matja

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim...

VIDEO/ Ky Golf 2 mposht çdo super makinë tjetër

Makina Golf 2 që vjen nga Boba Motoring në Gjermani, lë shumë makina të tjera në pas. Ky Golf ka 1 233 kuaj-fuqi dhe kap...

FOTOT/ A nuk është ideale kjo zgjidhje për mbrojtjen e lumenjve nga ndotja?

Australia e ka gjetur një metodë që mbron ujërat e vendit nga mbeturinat. Një formë perfekte se si të mos dëmtohen lumenjtë nga ndotja. Shihni fotot ...

FOTOT/ Shkencëtarët krijojnë diellin artificial, nxeh më shumë se i vërteti

Shkencëtarët kinezë, në kërkim të një burimi të pastër energjie, kanë krijuar një diell artificial që është aq i nxehtë sa e bën diellin...

Kushtoi plot 1.35 miliardë $, anija më e madhe në botë nis lundrimin

Anija më e madhe në botë ka filluar lundrimin e saj nëpër Amerikë. E njohur me emrin ‘Simfonia e detrave’, kjo anije 1.35 miliardë dollarëshe...

Piktura e famshme shitet për 92 milion dollarë

Një pikturë e famshme e artistit të njohur Edward Hopper është shitur në një ankand në New York për një shumë marramendëse. Chop Suey u...

Gabimi që gëzoi punonjësit, 30 mijë euro në vend të bonusit 100 euro

Punonjësit në një uzinë të shkrirjes së çelikut në Belgjikë, shijuan një fundjavë vërtetë të këndshme pasi gjetën në llogaritë e tyre bankare 30...

E mbani mend Hachiko? Rasti përsëritet, ky qen pret për 80 ditë në rrugë...

Një qen besnik që ka pritur në rrugë për më shumë se 80 ditë pasi pronari i tij vdiq, ka  prekur zemrat e njerëzve...

Njihuni me familjen më të madhe, vjen në jetë fëmija i 21-të

Familja më e madhe në Britani është rritur akoma më shumë pasi kanë mirëpritur në jetë fëmijën e 21-të. Sue Radford ka sjellë në jetë...

Çfarë shqipe flitet nga shqiptarët në Ukrainë, Bullgari, Moldavi? E zbuloni këtu

Në saje të punës me përkushtim të studiuesit, albanologut të njohur, Robert Elsie, shqiptarët u njohën me pamje e imazhe nga tokat e banuara...

Revolucion/ Prezantohet folësi i parë robotik i lajmeve

Robotët po vijnë për punët tuaja Në pamje të parë nuk duket fare, ky spiker lajmesh është thjesht imazhi i një folësi të vërtetë lajmesh,...

FOTOT/ A do të guxonit të pushoni këtu?

Të ulur në një lartësi prej 900m, një grup alpinistësh të guximshëm janë parë duke pushuar në shkëmbin e El Capitan në Parkun Kombëtar...

Ky është pronar, miliarderi dhuron 600 makina për punonjësit e tij

Miliarderi indian dhuron 600 automjete për punonjësit e tij. Sipas mediave indiane, dhurata i është bërë kësaj here punonjësve më të mirë, dhe kjo...

A keni emër të veçantë dhe sa persona e kanë të njëjtë me ju...

Me siguri e keni menduar ose keni pyetur veten se sa popullor apo i përhapur është emri yt dhe domethënien që ka. Dhe me siguri...

A e dinit që 3 në 10 kinezë nuk e kuptojnë njëri-tjetrin? 380 mln...

Edhe pse kinezishtja është gjuha më e folur në botë, mesatarisht tre në 10 kinezë nuk mund të kuptohen me njëri-tjetrin. Sipas te dhenave,...

VIDEO/ Të “flesh” me peshqit, njihuni me hotelin përrallor nënujor

Vizitorët e ishullit Conrad Maldives Rangali kanë mundësinë të 'flejnë' me peshqit. Kjo për shkak se në vendpushim është hapur vila e parë ndonjëherë nënujore. Imazhet...

FOTOT/ Të ndërtosh shtëpinë në 6 orë? Tani është e mundur

Të ndërtosh një shtëpi, përveç parave, kërkon edhe një angazhim dhe një kohë të gjatë deri në përfundim. Të paktën shqiptarët këtë gjë e...

FOTOT/ Një hotel në formë kitare, pritet të nxisë fuqishëm turizmin

Një hotel i ri në formë kitare dhe i lartë 138 metra po ndërtohet në Florida Fotot tregojnë se ky hotel ka marrë tashmë formë...

FOTOT/ Janë reale! Mijëra zogj ‘pushtojnë’ qiellin

Banorët e një fshati të vogël në Francë ishin dëshmitarë të një “spektakli”, që u dhuruan qindra mijëra zogj që fluturuan mbi një fermë...

Emoji me fytyrën tuaj? Po është e mundur! Ja si mund ta realizoni

Google na prezanton me emoji të personalizuara, të cilat i gjeni në Gboard (tastiera e Google) dhe ju duhet  vetëm një foto selfie për...

Njihuni me qytetet më të vizituara në mbarë botën gjatë 2018-ës, ja kush mban...

Mastercard ka nxjerrë Indeksin vjetor të Qyteteve më të vizituara në Glob, i cili mat rritjen dhe rënien e udhëtimeve në dhe brenda 162...

A e dini se si ‘lindi’ bankomati? Ja kush e shpiku dhe vendi ku...

Makina automatike (ATM) është një pajisje elektronike që u mundëson klientëve të kryejnë transaksione financiare, si tërheqjet e parasë, depozitat, fondet e transferimit ose...

Shqiptarët, të parët mes të huajve në Itali, me 167 mijë të punësuar e...

Shqiptarët janë grupimi më i madh i të punësuarve të huaj në Itali dhe këtë e thonë të dhënat zyrtare. Shqiptarët që punojnë në...

Zbuloni imazhet mahnitëse të anijes së mbytur në det 154 vite më parë

Një fotografe ka kujtuar momentin e pabesueshëm kur zbuloi në fund të liqenit Huron në Miçigan, një anije që u zhduk 154 vite më...

FOTOT/ E rrallë, shqiponja perandorake (Aquila heliaca) shfaqet në Shqipëri

Një tjetër Shqiponjë perandorake (Aquila heliaca) shfaqet në Shqipëri gjatë ditëve të fundit. Kësaj rradhe informacioni vjen nga transmetuesit satelitorë të vendosur nga kolegët tanë...

Ndodh në Fier/ Farmacia nxjerr njoftim: Jemi mbyllur, po martohemi!

Ne i duam farmacitë 24 orë hapur, por edhe farmacistët kanë nevoja. Një rast shumë i veçantë vjen nga Fieri. Pronarët i kanë vënë drynin...

VIDEO/ Macja ‘alpiniste’ i habit të gjithë, u ngjit në lartësinë 2.499 metra

Një aplinist polak që ngjiti majën më të martë të vendit të tij është habitur kur zbuloi se një mace e kishte 'mundur'. Wojciech Jabczynski...

Vendi i varfër i jep leksion botës, heq tarifat e shkollimit për të gjithë...

Një ndër shtetet më të varfra i ka dhënë sot një leksion të madh Botës. Liberia ka njoftuar heqjen e tarifave të shkollimit për studentët në...

‘Titaniku’ rikthehet në det, nis ndërtimi i anijes gjigande

”Titanik”-u do të kthehet sërish në det. Projekti për ndërtimin e një kopjeje të anijes më të famshme në botë, i fundosur në oqeanin...

FOTOT/ Gjendet anija më e vjetër në botë, plot 2400 vjeçare

Anija më e vjetër në botë e mbytur dhe e padëmtuar është zbuluar në fund të Detit të Zi. Anija tregtare greke 22 metra është...

FOTOT/ Historia e parkut sekret në Nju Jork, futen vetëm ata që kanë…çelës

Thellë në Manhatan është një park me histori të veçantë, histori që e bën të jetë një nga thesaret e qytetit. Pak veta kanë privilegjin...

VIDEO/ A jeni kurioz të dini cila është reklama e parë televizive? Zbulojeni

Për shekullin në të cilin jetojmë do të ishte e vështirë të imagjinohet biznesi pa reklama. Mirëpo reklama e parë televizive ishte shfaqur për herë...

Jetë në “Planetin e Kuq”? Zbulohet oksigjen në ujin e kripur të Marsit

Uji i kripur që gjendet në nëntokën e Marsit ka oksigjen të mjaftueshëm për të siguruar jetën e mikrogjallesave. Në këtë përfundim arriti një...

Kush del më shumë për darka? Zbuloni qytetin verior në Shqipëri që shpenzon e...

Thonë se ushqimi është një ndër kënaqësitë më të mëdha të jetës dhe se të paktë janë ata që e shijojnë vërtetë. Restorantet janë...

VIDEo/ Takim miqësor nën ujë, foka i jep ‘dorën’ zhytësit

Jo rrallë mbesim pa fjalë. Gjeste të paimagjinueshme, na befasojnë. I tillë është edhe veprimi i kësaj foke, e cila i ka shtrënguar 'dorën' zhytësit...

FOTOT/ Magjike! Hapet ura më e gjatë në botë mbi det

Ura më e gjatë në botë mbi det, që lidh Hong Kong dhe Macau me Zhuhain në juglindje të Kinës hapet këtë javë, 9...

FOTOT/ Është një nga shtëpitë më të veçanta në botë dhe gjendet në Shqipëri

Ndoshta nuk e kishit menduar kurrë se një prej shtëpive më të veçanta në botë ndodhej në Roskovec të Fierit. Shtëpia në formën e një...

VIDEO/ Spektakël në qiell, 2 avionë ulen në pistë paralelisht

Keto pamje të pabesueshme tregojnë parkimin paralal të dy aeroplanëve, një simetri e përsosur që kanë arritur te bëjnë. Aeroplani i pasagjerëve ‘United Airlines 747’...

Ra në tokë si meteor, copëza e hënës shitet për shumën marramendëse

Një copëz hëne që ra në tokë si një meteor hënor, është shitur në një ankand për më shumë se 600 mijë dollarë. Një...

Nga mbretëresha e Anglisë tek multimiliarderi, Bill Gates; Sa fitojnë në ditë pasanikët e...

Nga kryeministrja e Britanisë, Theresa May tek multimiliarderi, Bill Gates, më poshtë janë disa prej pasanikëve më të famshëm në botë, pjesa më e...

E pazakontë/ Qershitë lulëzojnë papritur në tetor

Disa pemë qershie, të njohura edhe si Sakura, kanë lulëzuar papritur këtë vjeshtë. Lulet e famshme ngjyrë rozë dhe të bardhë në Japoni zakonisht lulëzojnë...

Zbulohet kafsha më e lashtë në planet

Gjenden gjurmë të kafshës më antike të zbuluar ndonjeherë deri më sot. Është e ngjashme me sfungjerët e detit dhe ka jetuar rreth 660-630...

Kjo vogëlushe ka shëtitur 50 shtete për 1 javë dhe është vetëm…5 muajshe

Harper Yeats është vogëlueshja 5 muajshe që ka shëtitur 50 shtete për një javë. Ajo shijoi ushqimin e saj të parë të ngurtë, drithërat e...

Franca vendos arsimin e detyrueshëm që në moshën 3-vjeçare

Fëmijët në Francë do ta nisin shkollën nga mosha 3-vjeçare. Projekt-ligji i ri i dërguar në parlament nga ministri francez i arsimit Jean-Michel Blanquer...

VIDEO/ Meteorologia jep motin me djalin 1 vjeç mbi shpinë

Susie Martin, e cila punon për shërbimin meteorologjik Praedictix, Minesota SHBA, vendosi të marrë djalin e saj gjatë orarit të punës. Meteorologia, në fakt,...

LISTA/ Njihuni me 10 njerëzit më të pasur në Shqipëri

Samir Mane u vlerësua si njeriu më i pasur në Shqipëri. Sipas studimit të Institutit Europian Pashko për 10 super të pasurit në vendin...

Mos u mërzitni nëse u ndërpritet interneti këto 48 orë, ja çfarë do të...

Përdoruesit e internetit në gjithë botën do të përjetojnë shkëputje të linjës për 48 orët e ardhshme. Koorporata e internetit (ICANN) do ndryshojë celësin kriptografik...

FOTOT/ “Darkë në fund të detit”, njihuni me restorantin më të madh nënujor në...

Restoranti i parë nënujor i Europës është shumë pranë përfundimit. I ndodhur 5 metra nën sipërfaqen e Detit të Veriut, shumë pranë pikës më...

Foto/ 7 hotelet më të çuditshme në botë

Nga dhomat luksoze tek një tunel lufte, ose një banesë eskimeze qelqi për të parë dritat e veriut në Lapland, e deri tek një...
13,641FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit