Mercedes, BMW dhe Audi? Ja kush e mban fronin (SHI...

Mercedes Benz ka mbajtur përsëri kurorën e markës luksoze me shitjet më të mëdha në botë, duke mposhtur rivalë si BMW dh...

Ngjyrat në semafor, a e dini si lindi ideja?

Në të gjithë vendin, semaforët ndihmojnë në ruajtjen e rendit duke sinjalizuar kur është koha për të ndaluar (e kuqe), n...

Shtetet me pasaportat më të fuqishme në botë për 2...

Henley Passport Index ka radhitur pasaportat më të fuqishme të botës për vitin 2020. Radhitja u bë në bazë të numrit të ...

A e dini sa italianë jetojnë dhe punojnë në Shqipë...

Janë rreth 1680 qytetarë italianë që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri gjatë 2019-s, prej këtyre 674 janë femra. Të ...

Dalin shifrat/ Ja sa minuta në muaj flasin mesatar...

Çdo shqiptar foli mesatarisht 184 minuta në muaj nga telefoni i tij celular gjatë tremujorit të tretë të këtij viti. Të ...

Qyteti përrallor, ku ka shtëpinë “Babagjyshi...

Bora e shndërron në një mrekulli dimërore, duke e bërë qytezën një destinacion turistik në Arktik. Aty mbërrijnë vizi...

Kjo është pema më e madhe e Krishtlindjes në botë ...

Katër muaj punë, 750 metra lartësi, 950 drita, 1.350 tela e spina. Këta janë numrat e pemës më të madhe të Krishtlindjev...

Jeta në qytetin rus, ku dielli nuk lind gjashtë ja...

Nga data 2 dhjetor deri më 11 janar, dielli nuk del në horizont në qytetin veriperëndimor rus, Murmansk, që ndodhet në P...

Shifrat/ A e dini sa rezerva ari ka Shqipëria?!

Tendencës globale për të blerë ar nuk i ka shpëtuar as Banka e Shqipërisë, e cila në 10 muajt e parë të këtij viti ka rr...

Kuriozitet/ A e dini se kur u vendos gjoba e parë ...

Me 28 janar të vitit 1896 është vendosur gjoba e parë në histori. Walter Arnold nga Mbretëria e Bashkuar u kap ndërsa ...

Kur Korça shpallej krahinë autonome/ A e dini se&#...

103 vite më parë, më 10 dhjetor 1916, u shpall “Krahina Autonome e Korçës”. Brenda një kohe shumë të shkurtër, Krahin...

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan ...

Dilemat mbi emrin dhe origjinën janë ato që na kanë shoqëruar gjithmonë. Në opinionet e Eqrem Çabej fjala “Shqipëri” dhe...

Dhjetë fjalët që s’mund të përkthehen në asnjë gju...

Në botë ekzistojnë rreth 7.000 gjuhë dhe nuk është për t’u habitur se disa nga fjalët e tyre nuk mund të përkthehen, me ...

Njihuni me mbiemrat më të përdorur në botë, ja kus...

Një hartë e re ka përshkruar mbiemrat më të zakonshëm në botë. Hulumtimi u bë nga firma NetCredit, e cila shikoi emra...

Cili organ është më i rëndësishëm: Zemra apo truri...

Shpesh kjo pyetje diskutohet kur kardiologët dhe neurologët bëhen bashkë, por edhe ne njerëzit e thjeshtë e gjejmë veten...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vj...

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

Ky është vendi ku është kurorëzuar Skënderbeu me D...

Në manastirin e Adrenicës, 8 km në jugperëndim prej qytetit të Lushnjes në fshatin Kolonjë, në Shqipëri, heroi kombëtar ...

A e dini se cila ishte monedha e parë në botë (Fot...

Monedha e parë në botë është monedha “Electrum”, një aliazh prej ari dhe argjendi, e prerë në mbretërinë e Lidisë, e cil...

Facebook, Skype, Viber e WhatsApp? Si komunikojnë ...

Një anketë e realizuar nga INSTAT ka dalë në konkluzionet se gjatë këtij viti, 68,6 % e popullsisë nga 16 – 74 vjeç e pë...

Provimet për në universitet ndalojnë… ”frymëmarrje...

Një heshtje e rëndë pllakosi dje në Korenë e Jugut për të mos shqetësuar qindra mijëra gjimnazistë gjatë provimit të pra...

Historia e sallatës së famshme “Çezar”, si e mori ...

Sallata Çezar është një nga sallatat më të famshme që përmban sallatë jeshile, leng limoni,vaj ulliri, vezë, salcë, hudh...

A e dini se…

Gjuha me më shumë shkronja të alfabetit është gjuha Khmer, një gjuhë ajo e cila flitet në Kamboxhi. Alfabeti i kamboxhia...

Kush janë anglisht-folësit më të mirë në Europë?

Sipas një studim global të aftësive angleze  rezulton se holandezët janë anglisht folësit më të aftë në Europë. Angli...

Korça kthehet në trend, ja destinacionet kryesore ...

Korça është qyteti i dytë drejt të cilit shqiptarët kanë udhëtuar brenda vendit në vitin 2018. Të paktën 12.2 për qind e...

Shifrat/ Kush janë 10 institucionet publike me më ...

Sektori publik i prodhimit dhe shërbimeve, regjistrojnë numrin më të lartë të të punësuarve. Por cilat janë institucione...

Kush është shqiptarja që u zgjodh miss-i i parë i ...

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi një vajzë nga Çamëria, Haxhire Mirush...

Objektet që prekin qiellin, njihuni me 10 godinat ...

Godinat e larta nisën të ndërtoheshin fillimisht më shumë se një shekull më parë. Në shumë qytete të botës, qiellgërvish...

A e dini sa vjeç mbushi sot interneti? Disa fakte ...

Interneti mbushi sot plot 50 vjet edhe pse data sigurisht mund të mos jetë ekzaktësisht e saktë sipas disave. Ishte pikë...

A e dini se ka një monedhë për Lidhjen Shqiptare t...

10 qershor 1878 – themelohet Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Lidhja Shqiptare e Prizrenit përbën një nga ngjarjet më ...

Kur është futur për herë të parë elementi i njohje...

Elementi i njohjes nga të verbrit në kartëmonedhat shqiptare është futur për herë të parë në emisionin e vitit 1996, i c...

Ja sa është numri i përafërt i shqiptarëve nëpër b...

Shumica e shqiptarëve jetojnë jashtë trojeve etnike për shkak të emigracionit. Edhe pse nuk ka një shifër zyrtare, është...

Cilat janë kartëmonedhat e para në historinë botër...

Kartëmonedhat e para në historinë botërore janë përdorur në Kinë rreth shekullit VII, gjatë Dinastisë Tang. Ato ishin dë...

Disa fakte që duhet t’i dini për Çmimin Nobe...

OSLO, 13 tetor /ATSH-DPA/ – Çmimi Nobel për Paqen, i dhënë për herë të parë në vitin 1901, nderon ata që kanë bërë punën...

Nga Bolonja në Harvard, ja cilat janë universitete...

Universiteti më antik gjendet në Itali dhe është ai i Bolonjës, L’Alma Mater Studiorum, i themeluar në vitin 1088, vendi...

Kur dhe ku u printuan paratë e para të Shqipërisë ...

Deri në vitin 1926, Shqipëria nuk kishte monedhë kombëtare e si rrjedhojë përdorte ligjërisht monedha të huaja, që krijo...

Ja kush është qyteti më i vizituar në botë (Lista ...

Ndoshta mund të duket e pabesueshme por Bangkoku, kryeqyteti i Tajlandës është qyteti më i vizituar në botë. Kompania Ma...

Kush janë qarqet më punëtore në Shqipëri?

Sipas shifrave të INSTAT, rezulton se Korça, Dibra dhe Berati janë qarqet që kanë njerëzit më punëtorë në Shqipëri. ...

Një monedhë për Nënë Terezën…

A e dini se në vitin 2012, Banka e Shqipërisë, emetoi monedhën përkujtimore kushtuar Nënë Terezës.   Në pamj...

Publikohet lista, ja qytetet më të mira në botë pë...

Vjena mbetet qyteti më i mirë për të jetuar prej 140 qyteteve të renditura nga revista “The Economist. Pasi zhvendosi...

Njihuni me 10 qytetet më të sigurta në botë për vi...

Për të tretën herë radhazi, Tokio shpallet qyteti më i sigurtë në botë. Sipas sondazhit të së përjavshmes britanike, ‘Ec...

A e dini se fiku nuk është taman frut?! (teknikish...

Një term i thjeshtë; fiqtë teknikisht nuk janë fruta-ato janë një lule e përmbysur. Fiqtë nuk kanë lule si mollët apo ...

Turizmi ekologjik, njihuni me ishullin e lëvizshëm...

Një resort buzë detit i ofron vizitorëve një pije të ftohtë, apo një vakt të shijshëm, një zhytje në pishinë, një sesion...

Fshati më i bukur për 2019

Trub është zgjedhur si fshati më i bukur i Zvicrës për vitin 2019. Fshati ka 1350 banorë dhe140 ferma.   Thj...

A e dini sa janë rezervat e arit në botë? Ja 10 sh...

Ka pothuajse 34,000 ton ar në pronat zyrtare në të gjithë botën, por cili vend pretendon për përqindjen më të madhe? ...

E dini pse në Shqipëri përdoret “lek i ri” d...

Më 16 gusht 1965, në bazë të dekretit nr. 4028, datë 14.07.1965, filloi këmbimi i monedhës së vjetër në lekë me monedhën...

Kuriozitet/ A e dini pse themi “Alo” kur përgjigje...

Me siguri e keni pyetur veten se përse përgjigjemi gjithnjë me “Alo” kur flasim me dikë në telefon. Në fakt, kjo fjalë ë...

Zbuloni qytetin me më shumë shofere femra…nu...

Drejtimi i makinës nuk është më atribut vetëm i meshkujve. Tashmë makina është një mjet i rëndësishëm transporti për të ...

Letërsia arrin kulmin, njihuni me librarinë më të ...

Shtëpia botuese Feltrinelli, e themeluar në vitin 1954 nga Giangiacomo Feltrinelli, hap librarinë më të lartë në Europë,...

Kartolina nga Shqipëria e vitit 1940 (Fotot)

Historia gjithmonë e ka anën e saj të bukur e të pastër. E kur kjo dokumentohet me fotografi e video, atëherë ne kthe...

Këto pamje nuk janë as në Holandë e as në Itali, p...

Pamje të bukura ka në vende të ndryshme të Europës si në Holandë e Itali, por Kosova njihet për bukuritë e saj natyrore ...

Këngëtarja futet në “Guinness”, vlerësohet për zër...

Këngëtarja bullgare Smilyana Zaharieva nga qyteti jugor i Plovdivid, gëzon rekordin zyrtar “Guinness” për një nga zërat ...

Lista/ Njihuni me vendburimet aktuale të arit në S...

Shqipëria eshte e pasur me burime te shumta natyrore, ku nje vend te rendesishem ze ari, magnezi dhe bakri. Po ku ka ...

Sot dita e ikonave/ Çfarë do thotë ’emoji...

Sot është Dita Botërore e Emoji, ose ikonave që rëndom përdorim për të konretizuar gjendjen shpirtërore dhe emocionale g...

10 shërbimet më të përdorura në e-Albania/ Nga not...

Portali e-Albania ka publikuar statistikat e muajit qershor ku rezulton se 3 shërbimet më të përdorura kanë qenë ai për ...

Shqipëria, “parajsa” e mjaltit më të k...

Mjalti cilësohet si një nga produktet më të domosdoshme për mirëqenien dhe shëndetin e njeriut. Nga ana tjetër, është  g...

Reforma e dytë monetare/ Korrik 1947; si u prezant...

Më 7 korrik të vitit 1947, Banka e Shtetit Shqiptar emetoi monedhën e re “Lekë”, duke prerë monedhat e reja me vlerë nom...

Ligji i viteve 1920 në Shqipëri/ A e dini se…...

Ligji i viteve 1920 detyronte çdo shqiptar të punonte 6 ditë në vit pa pagesë për ndërtimin e rrugëve!.... (Puna e de...

A e dini sa e fuqishme është pasaporta shqiptare? ...

Shqipëria renditet në vendin e 52-të në botë, për nga fuqia e pasaportës. Renditja është publikuar nga “Henley Passport ...

Profesionet e së ardhmes që as s’i keni çuar...

Falë modernizimit tregu i punës ka ndryshuar më shumë në dekadën e fundit sesa në gjysmën e shekullit të kaluar. Disa pr...

I mjaftoi një fuçi për të përshkuar oqeanin në 4 m...

Një francez që ka kaluar më shumë se katër muaj duke lundruar nëpër Oqeanin Atlantik në një fuçi gjigante, ngjyrë portok...
24,443FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek