FOTOT/ Fshati i vogël magjepsës kthehet në hotel g...

Një fshat i vogël malor, i mbuluar nga gjelbërimi, ka ndërtesa që kanë mbetur të paprekura për shekuj të tërë, por rrezi...

9 ushqime që nxisin trurin

Të gjithë ne kemi një ide të përgjithshme se çfarë duhet të konsumojmë për qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, por...

Restorantet në Angli, bakshishet për stafin me lig...

Restoranteve në Angli do t’iu ndalohet me ligj mbajtja e bakshisheve të siguruara prej stafit. Rrjete të njohura atje...

Indeksi i gjuhëve të fuqishme, ja cilat janë gjuhë...

Sot në botë fliten më shumë se 6000 gjuhë, por 2000 prej tyre kanë më pak se 1000 folës. Për më tepër, vetëm 15 prej kët...

Shifrat/ A e dini sa rezerva ari ka Shqipëria?!

Tendencës globale për të blerë ar nuk i ka shpëtuar as Banka e Shqipërisë, e cila në 10 muajt e parë të këtij viti ka rr...

Objektet që prekin qiellin, njihuni me 10 godinat ...

Godinat e larta nisën të ndërtoheshin fillimisht më shumë se një shekull më parë. Në shumë qytete të botës, qiellgërvish...

Ky është vendi ku është kurorëzuar Skënderbeu me D...

Në manastirin e Adrenicës, 8 km në jugperëndim prej qytetit të Lushnjes në fshatin Kolonjë, në Shqipëri, heroi kombëtar ...

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të ba...

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e vezës zakonisht varet nga ngjyra e pul...

Harta/ Festat, zbuloni cili është gatimi shqiptar ...

Nuk ka asgjë më magjike se sa kalimi i sezonit të festave të rrethuar nga moti i ftohtë, dritat festive dhe aroma e gësh...

Audi planifikon dërgimin e një automjeti në Hënë

Audi, në bashkëpunim me një ekip të shkencëtarëve nga Gjermania ka zhvilluar një automjet të lehtë hënor i cili deri...

Foto/ Del në shitje motori fluturues, ja sa kushto...

Motori fluturues është zyrtarisht në shitje: quhet Hoverbike S3, arrin shpejtësinë 96 km në orë. Hoverbike S3, pr...

‘Titaniku’ rikthehet në det, nis ndërt...

”Titanik”-u do të kthehet sërish në det. Projekti për ndërtimin e një kopjeje të anijes më të famshme në botë, i fundosu...

Dhjetë gjuhët më të vjetra në botë që fliten edhe ...

Gjuhët kanë qenë gjithmonë “fibra” e njerëzimit. Guri i themelit të shoqërisë njerëzore, dhe forca që i hapi rrugën qyte...

Renditja e re/ Njihuni me universitetet më të mira...

Universitetet britanike “Oxford” dhe “Cambridge” mbeten në vendin e parë dhe të dytë respektivisht, në renditjen botëror...

Kuriozitet/ Ja produkti me të cilin shqiptarët kal...

Shqiptarët e kaluan karantinën me...kafe. Edhe pse në kushte shtëpie, kafja ka qenë produkti i preferuar. Konkretisht...

Kuriozitet/ Ja vendi i parë në botë që do të ketë ...

Luksemburgu do të bëhet vendi i parë në botë që pritet të ketë transport publik falas, për të gjithë. Bëhet fjalë jo vet...

Profesionet e së ardhmes që as s’i keni çuar...

Falë modernizimit tregu i punës ka ndryshuar më shumë në dekadën e fundit sesa në gjysmën e shekullit të kaluar. Disa pr...

Ja pse femrat jetojnë më gjatë

Kjo përmbledhje fotosh tregon se pse femrat jetojnë më gjatë.

Gratë që shkojnë në shërbesa fetare, jetojnë më gj...

Gratë që morën pjesë në shërbesa fetare më shumë se një herë në javë kishin 33 për qind më pak gjasa të vdesnin gjatë  1...

Ja 9 efekte pozitive nëse konsumoni bajame

Efektet e shëndetshme të bajames janë të shumta, megjithatë mjaftojnë 9 efektet që kemi përmendur mëposhtë që të kon...

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeç...

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në kry...

A tregon profili në Facebook përsonalitetin?

Studiuesit e Brunel University London kanë parë statuse të 555 përdoruesve të Facebook dhe kanë arritur në përfundim...

A e di sa nxënës të fillores në Shqipëri flasin dy...

Megjithëse në fillore, nxënësit mësojnë vetëm një gjuhë të huaj, ka disa të dhëna interesante për fëmijët shqiptarë. ...

Restoranti që gatuajnë vetëm gjyshet

Të gjithë e dinë sa shumë shijojnë ushqimet e përgatitura nga gjyshet. Kjo është edhe arsyeja pse restoranti Enoteca Mar...

Njihuni me 10 vendet më të lumtura në botë, “...

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar një raport ku rendit vendet më të lumtura në botë. Sipas “World Happin...

U sollen nga hëna në 1970, tre gurët shiten për sh...

Tre gurë të hënës, të cilat supozohet se i kanë sjell astronautët ruse nga misioni hapësinor Luna-16 në vitin 1970, u sh...

Këto pamje nuk janë as në Holandë e as në Itali, p...

Pamje të bukura ka në vende të ndryshme të Europës si në Holandë e Itali, por Kosova njihet për bukuritë e saj natyrore ...

Kryevepra arkitekturore, ura që “zhytet̶...

Danimarka dhe Suedia ndahen nga njera tjetra nga një vijë e ngushtë uji: ngushtica Øresund. Sigurisht, në hartë duket e ...

FOTOT/ Qytetet urbane me dizajne të mrekullueshme

Të jetosh në një qytet të madh është gjithmonë sikur jeni gjithë nxitim Prandaj dizajnerët përpiqen të krijojnë zona ...

Historia e sallatës së famshme “Çezar”, si e mori ...

Sallata Çezar është një nga sallatat më të famshme që përmban sallatë jeshile, leng limoni,vaj ulliri, vezë, salcë, hudh...

Rruga e parë në botë, shtruar me panele diellore

Franca ka hapur atë që mund të quhet rruga e parë me panele diellore. Segmenti është 1 km gjatësi lineare në një fashat ...

A e dini sa orë zgjat fluturimi më i gjatë në botë...

Duke nisur nga pasnesër, Singapore Airlines do të bëjë një fluturim që do të jetë më i gjati në botë pa ndërprerje. B...

Nga mbretëresha e Anglisë tek multimiliarderi, Bil...

Nga kryeministrja e Britanisë, Theresa May tek multimiliarderi, Bill Gates, më poshtë janë disa prej pasanikëve më të fa...

Disa të dhëna interesante për qumështin në Shqipër...

Agjencia Europiane e Statistikave ka publikuar disa të dhëna të zgjeruara për prodhimin e qumështit në Bashkimin Europia...

Publikohet lista, ja qytetet më të mira në botë pë...

Vjena mbetet qyteti më i mirë për të jetuar prej 140 qyteteve të renditura nga revista “The Economist. Pasi zhvendosi...

Studimi/ Këto janë 10 markat më të besueshme të ma...

Firma e kërkimit të tregut JD Power lëshoi ​​në qershor renditjen e saj në 2019 për markat më të besueshme të automobila...

A e dini si lindi facebook? Sot rrjeti më i madh s...

Pesëmbëdhjetë vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social Facebook, duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i mad...

Kush janë anglisht-folësit më të mirë në Europë?

Sipas një studim global të aftësive angleze  rezulton se holandezët janë anglisht folësit më të aftë në Europë. Angli...

VIDEO/ Sakrificë për dije, nxënësit kalojnë lumin ...

Fëmijët e vegjël në rrethin e Assam, Biswanath rrezikojnë jetën e tyre çdo ditë për të shkuar në shkollë. ...

Si në Norvegji, qytetari nga Kosova vendos qese me...

Ideja e qytetarëve norvegjezë që frutat e tepërta t’ua japin fqinjëve duket se po ndiqet si trend edhe në Kosovë. Një...

Francezët mësonin për shqiptarët që në abetare

Studiuesi Armand Plaka ka publikuar disa faqe nga abetarja franceze e fillim të shekullit XIX. “Shqiptari si mo...

A e dini sa e fuqishme është pasaporta shqiptare? ...

Shqipëria renditet në vendin e 52-të në botë, për nga fuqia e pasaportës. Renditja është publikuar nga “Henley Passport ...

Mbi 70 mijë njerëz në këtë shtet janë mbi 100 vjeç...

Në vitin e largët 1963, vetëm 153 persona kishin arritur të kapnin moshën 100 vjeçare në Japoni, por kur jemi në vitin 2...

Njihuni me trajneren e parë femër që drejton një e...

Të jesh femër edhe të trajnosh një ekip meshkujsh nuk është diçka e zakontë në botën e futbollit. Imke Wübbenhorst ës...

VIDEO/ Meteorologia jep motin me djalin 1 vjeç mbi...

Susie Martin, e cila punon për shërbimin meteorologjik Praedictix, Minesota SHBA, vendosi të marrë djalin e saj gjatë or...

Një dekorim zyre ndryshe

Për disa nga ne, zyra është ambjenti ku ne kalojmë shumë kohë. Madje mundet që në zyrë mund të kalojmë më shumë kohë se ...

Vendi i varfër i jep leksion botës, heq tarifat e ...

Një ndër shtetet më të varfra i ka dhënë sot një leksion të madh Botës. Liberia ka njoftuar heqjen e tarifave të shko...

A e dini se cilat janë qytetet më punëtore të Shqi...

Papunësia në Shqipëri është ulur, në 3 mujorin e dytë të 2018, shifrat e punësimit kanë pasur një ndryshim në qytetet sh...

Shkodër, inaugurohet në katedralen e “Shën Shtjefn...

E ndërtuar për të qënë madhështore, si një vend lutjeje dhe bashkimi për besimtarët e Krishterë, katedralja e “Shën Shtj...

Kuriozitete/ Ku ndodhet hoteli më i madh në botë, ...

Hoteli më i shtrenjtë në botë, ose më mirë të themi, dhoma më e shtrenjtë në botë ndodhet në Evropë, në Zvicër, në Hotel...

Letra që duhet lexuar në çdo fillimviti shkollor

Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Abraham Lincoln, ja cfarë shkruan në letren drejtuar mësuesi...

A e dini se cili është shteti më i vjetër në Evrop...

Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë, vend ky që nuk ka ndryshuar emrin e vet që nga krijimi i saj. Kjo ndodhi n...

Birra në vend të paracetamolit për qetësimin e dhi...

I keni parasysh ato ditët kur ju duket sikur koka do të shpërthejë nga momenti në moment, në çdo lëvizje ju duket sikur ...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vj...

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

Artikulli kushtuar malësorëve shqiptarë nga gazeta...

Shkrimi i  medias britanike, “Morning Post” (1912), mbi traditat dhe zakonet shqiptare, në të cilin hasim trajtimin e te...

Qyteti antik i jugut të Shqipërisë ndërron emrin, ...

Së shpejti, do të jetë Dimali. Propozimi pranë Bashkisë së Urës Vajgurore, për ndryshimin e emrit, që erdhi nga disa int...

Akullore me majonezë, kjo çudi vjen nga Skocia

Krem, luleshtrydhe, fistik dhe … majonezë. Nga Skocia vjen akullorja me shijen e salcës që nuk do ta prisnit ta shijonit...

Kuriozitet/ A e dini sa miliardë njerëz kanë telef...

Të paktën 7,9 miliardë karta SIM qarkullojnë në të gjithë botën, shifër kjo më e madhe sesa popullsia e botës, ndërsa pë...

7 kuriozitete nga bota, që nuk duhet t’i humbni

1.Si e ka marrë emrin Ngushtica e Gjibraltarit?  Ndër astronomët më të njohur ishte Gjilbër Al Tarik. Udhëtimi i tij në ...

FOTOT/ Nuk është iluzion optik, njihuni me kafenen...

Mund të duket si një iluzion optik. Por kjo është një kafene e vërtetë në Korenë e Jugut, e krijuar me mjeshtëri për t'u...
25,692FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek