Gjimnazi “Dhosi Liperi”, rindërtuar me standardet më të mira bashkëkohore

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, vizitoi sot gjimnazin “Dhosi Liperi”, në Sukth, Durrës. Kjo shkollë është rindërtuar...

Hekurudha/ Tiranë-Durrës për 22 minuta, drejt përfundimit traseja hekurudhore për vendosjen e shinav...

Vijojnë punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës që do të degëzohet në Rinas me destinacion aeroportin ‘Nënë Tereza’. Sip...

Akses në një qendër të re informacioni turistik për vizitorët e Shën Gjinit

Turistët që vizitojnë plazhin e Shëngjinit në Lezhë, së shpejti do të kenë akses në një qendër të re informacioni turi...

Verërat autoktone shqiptare në një degustim të Posacëm në Japoni

Decanter, revista prestigjioze e verës, e ka cilësuar Shqipërinë “diamant i pazbuluar i varieteteve autoktone”. Një dele...

Kopuku, qeni hero, shpëtimtari i pesë jetëve

Quhet Kopuk, i racës retriever, qeni që ishte caktuar me ekipin e tij të shpëtimtarëve në Malatya, qytet në provincën tu...

Rehabilitimi i Spitalit Kardiokirurgjikal rrit kapacitetet e shërbimeve

Projekti i investimit të Spitalit Kardiokirurgjikal është hapi i radhës drejt modernizimit të pandalshëm të Qendrës Spit...

Fëmija 11 vjeç nga Nigeria, ëndrra e të cilit është që të bëhet një arkitekt në të ardhmen

Ky fëmijë është nga Nigeria dhe ëndrra e tij është që të bëhet një arkitekt në të ardhmen. Në foton më sipër paraqitet n...

Prodhohet roboti që lehtëson punën e njerëzve

Pamjet e reja tregojnë robotin Atlas, humanoid duke ndihmuar me detyrat e ndërtimit. Atlas tashmë është në gjendje të vr...

Fëmija i parë i lindur në 2023 në Itali është shqiptar

Në spitalin e Empolit në Itali, fëmija i parë që lindi në 2023 është një fëmijë prindërit e të cilit janë me origjinë sh...

FOTOT/ Rruga Elbasan-Peqin, po punohet për rehabilitimin e shtresave asfaltike

Në kuadër të zbatimit të kontratave të mirëmbajtjes në aksin rrugor Elbasan-Peqin po punohet për rehabilitimin e shtresa...

Shkodër, lindin trinjakë në vigjilje të Krishtlindjes

Nga Spitali i Shkodrës vjen nje lajm i bukur dhe i rralle këtë vigjilje Krishlindjesh. Atje nje familje eshte gezuar ...

FOTOLAJM/ Përfundon ndërtimi i unazës rurale të Patosit

Punimet për ndërtimin e unazës rurale të Patosit, një nga investimet më të rëndësishme për zhvillimin ekonomik të zonës,...

Hapet tregu i gjelave të detit në Baldushk

Teksa po afrojnë festat e Fundvitit, në Baldushk u hap sot, për të gjashtin vit radhazi, tregu tradicional i gjelave të ...

67-vjetori i pranimit të Shqipërisë në OKB, Nikolla: Anëtare e denjë e NATO-s

Me rastin e 67-vjetorit të pranimit në OKB, Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka vlerësuar kontributin dhe prestigji...

FOTO / Magjia e festave të fundvitit ndihet edhe në Tiranë, qyteti zbukurohet me dritat festive

Në gjithë botën kanë nisur përgatitjet për festat e fundvitit, e një ndër to është zbukurimi i qyteteve dhe shtëpive. ...

Panelet diellore edhe nga pasta e … dhëmbëve?!

Ashtu si me shumicën e teknologjive të gjelbra, problemi me panelet diellore është kostoja e tyre, por tani studiuesit e...

FOTO / Kampus i ri arsimor në Fushë Kuqe të Kurbinit

Një kampus i ri arsimor do të ndërtohet në Fushë Kuqe të Kurbinit. Sot u ndanë në rrjetet sociale foto nga ky projekt...

NASA, kapsula Orinon përfundoi me sukses misionin

Kapsula hyri në atmosferë me një shpejtësi 32 herë më shumë se shpejtësia e zërit ndërsa i rezistoi temperaturës 2,760 g...

Qendra e re e Traumës dhe Krizës

Qendra e re e Traumës dhe Krizës sapo mirëpriti rreth 15 persona që punojnë në 5 qendra të ndryshme komunitare & rez...

FOTOT/ Instalohen 3800 rrjeta metalike në aksin Vau Dejës-Kukës

Përfundojnë punimet në aksin Vau Dejës-Kukës për instalimin e 3800 rrjetave metalike për mbrojtjen e skarpatave nga rëni...

Nafta zbret në 196 lekë, benzina 175 lekë/litër

Bordi i transparencës ka publikuar cmimet e reja për karburantet në tregtinë me pakizë dhe me shumicë në Shqipëri. ...

Bashkimi Evropian vendos afatin përfundimtar për standardizimin e karikuesve USB-C

Bashkimi Evropian ka vendosur datën 28 Dhjetor 2024 si afatin përfundimtar kur prodhuesit e pajisjeve elektronike duhet ...

67-vjetori i flamurit të BE-së, simbol i unitetit të Evropës

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë përkujtoi sot 67-vjetorin e flamurit evropian.⠀ “Flamuri u miratua për her...

Sot takimi i parë i Komisionit Ekzekutiv për Anëtarësimin e Kosovës në BE

Takimi i parë i Komisionit Ekzekutiv për Anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Bashkimin Evropian u mbajt sot nën krye...

Asfaltohen dhe ndriçohen rrugicat në zonën afër Qytetit Studenti

Zona në afërsi të Qytetit Studenti po sistemohet në çdo rrugicë, me asfaltim dhe ndriçim. Investimi po kryhet nga bas...

FOTOT/ Rruga Elbasan-Librazhd, nis montimi i rrjetave për mbrojtjen nga rënia e gurëve

Në segmentin rrugor Elbasan-Librazhd (Murrash) filloi puna për montimin e rrjetave për mbrojtjen e skarpatës nga rënia e...

FOTOT/ Përfundon rehabilitimi i shtresave asfaltike në aksin Tepelenë-Gjirokastër

Kanë përfunduar punimet e rehabilitimit të shtresave asfaltike përgjatë aksit rrugor Tepelenë-Gjirokastër. Sipas ARRS...

FOTOT/ Realizohen 93% e punimeve, Ura e Drojës drejt përfundimit

Në Urën e Drojës në Mamurras janë realizuar 93% e punimeve, ndërsa pritet të përfundojë brenda afatit kontraktual. Au...

FOTO/ Nis puna për rivitalizimin e fasadave të pallateve të vjetra në Korçë

Bashkia Korçë në bashkëpunim me Fondin Shqiptar të Zhvillimit, kanë filluar punën për rivitalizimin e fasadave të pallat...

FOTOT/ Nis puna për rehabilitimin e rrugës Maliq-Lozhan i Ri-Strelcë

Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) njoftoi se ka filluar punimet për rehabilitimin e aksit rrugor Maliq-Lozhan i Ri-Stre...

FOTOT/ Unaza e re e Beratit, shihni si projekti ka lehtësuar trafikun

Unaza e re e Beratit është një nyje e rëndësishme infrastrukturore, që lehtëson ndjeshëm trafikun dhe aksesin për të hyr...

Punimet/ Liqeni i Farkës me pedonale, pistë vrapimi dhe korsi biçikletash

Liqeni i Farkës do ketë pedonale të re, pistë vrapimi dhe korsi biçikletash. Aktualisht po punohet për transformimin e z...

Pamjet/ Përfundon loti i dytë i Unazës Lindore që fillon nga TEG-u deri në Shkozë

Loti 2 i Unazës Lindore në kryeqytet ka përfunduar sipas standardeve më të mira dhe tashmë është i hapur dhe është vënë ...

FOTOT/ Përfundon një tjetër aks i rëndësishëm rrugor në jug, shihni pamjet

Rruga Peshkëpi-Selenicë është investimi më i fundit që bëhet pjesë integrale e korridorit të ri të Lumit të Vlorës. M...

Potencial për agroturizëm, drejt përfundimit rruga e Memiasit në Berat

Investimet në infrastrukturën rrugore që lidhin zonat rurale në Berat po i japin nxitje zhvillimit të agroturizmit. I...

Lajm i mirë për qytetarët dhe turistët, nesër hapet një tjetër rrugë e rëndësishme në jug të Shqipër...

Bypassi i Vlorës do të jetë i kalueshëm për automjetet në të 28.8 km e tij nga pasditja e të enjtes. E gjithë gjatësi...

Fier, investimi që i jep zhvillim zonës bregdetare

Fondi Shqiptar i Zhvillimit përmes financimit nga Qeveria Shqiptare ka realizuar projektin për ndërtimin e Urës së Darze...

Projekti/ Rikonstruksion rrugëve të 100 fshatrave dhe ndërhyrje në fasadat në zonat urbane

Fondi Shqiptar i Zhvillimit synon që përmes dy projekteve të veçanta të riparojë shtresat asfaltike të rrugëve në zonat ...

FOTOT/ Investime në rrugët e brendshme në Lushnje

Vijon puna për hedhjen e shtresës së fundit të asfaltit në rrugën “Sabri Kosturi” në Lushnjë. Rruga “Sabri Kosturi”, ...

FOTOT/ Tiranë, një kënd i ri lojërash i shtohet kryeqytetit

Fëmijët e kryeqytetit kanë tashmë një tjetër kënd lojërash. Kendi i ri i lojërave me module të ndryshme është ndërtuar n...

Kjo është shifra zyrtare e numrit të popullsisë së Shqipërisë

Popullsia e Shqipërisë më 1 janar 2022 rezultoi të jetë 2.793.592 banorë. Shifra zyrtare është bërë publike nga INSTA...

FOTOT/ Drejt përfundimit rruga Qukës-Skënderbe në Përrenjas

Investimi për asfaltimin e rrugës Qukës-Skënderbe në Përrenjas, po shkon drejt përfundimit. Investimi i realizuar me fon...

FOTOT/ Orikum – Palasë për 10 minuta, shihni sa kanë ecur punimet në tunelin e Llogarasë

Në tunelin e  Llogarasë, një vepër me rëndësi strategjike për turizmin në rivierën e Jonit, puna po vijon pa u ndalur pë...

FOTOT/ “Taulantia”, një bulevard i ri për qytetarët në Tiranë

Prej disa ditësh vijojnë punimet për transforminin e bllokut që kufizohet nga Blv. “Bajram Curri” - Blv. “Petro Nini Lua...

FOTOT/ Rruga Palasë-Dhërmi, kryhet gati 40% e punimeve

Puna për ndërtimin e segmentit rrugor Palasë-Dhërmi me gjatësi 4.45 km, pjesë e aksit Orikum-Himarë, një vepër me rëndës...

Mësuesja nga Dibra zgjidhet këshilltare e bashkisë Merano në Itali

Mësuesja shqiptare, Dhurata Tusha, e cila prej vitesh jeton në Itali, ka arritur të fitojë në zgjedhjet e këshillit bash...

FOTOT- Rehabilitohet infrastruktura në 3 lagje të qytetit të Kukësit

Puna për rikualifikimin e rrugicave në lagjet 4, 5, 6 të qytetit të Kukësit është drejt përfundimit, pasi sot punonjësit...

FOTOT – Sezoni i reshjeve, aksion për pastrimin e Lanës në Tiranë

Stina e vjeshtës sjell dhe sezonin e shirave dhe për këtë bashkia e Tiranës i ka paraprirë me pastrimin e Lanës nga mbet...

FOTOT/ Projekti i Paketës së 2-të të investimit, ja si do transformohet qyteti i Beratit

Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe Bashkia Berat njoftojnë se në kuadër të “Programit për Zhvillimin e Integruar Urban dhe ...

FOTO/ Realizohen 65% e punimeve, ura e re e Tapizës drejt fundit

Në urën e Tapizës ka filluar puna për montimin e trarëve. Realizimi fizik i punës ka shkuar në masën 65%. Autoriteti ...

Me korsi biçikletash dhe trotuar, së shpejti nis ndërtimi i rrugës Shirokë-Zogaj-Pika kufitare me Ma...

Rruga Shirokë-Zogaj-Pika kufitare me Malin e Zi rreth 6 km e gjatë do të nisë shumë shpejt ndërtimin. Rruga Shirokë-Z...

FOTOT/ Punimet në rrugën e lumit të Vlorës dhe fshatit Kuç, projektet drejt fundit

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka publikuar fotot mbi situatën aktuale të punimeve për  rikonstruksionin e rrugës së Lumit ...

FOTO/ Investime në infrastrukturë, rehabilitohen trotuaret në Divjakë

Trotuaret e qytetit të Divjakës po marrin një pamje të re. Punonjësit e ndërmarrjes komunale prej disa ditësh po puno...

FOTOT/ Lagjja e re në Fushë-Krujë thuajse gati, shihni si duken punimet

Lagjet e reja, një kombinim i banesave individuale me ato kolektive, shërbimeve dhe rekreacionit do të jenë modeli i ri ...

FOTOT/ Malësi e Madhe, asfaltohet plotësisht rruga e lagjes Deçkaj

Bashkia Malësi e Madhe ka realizuar një tjetër investim të domosdoshëm në infrastrukturë. Rruga e lagjes Deçkaj në Ho...

FOTOT/ Punimet në rrugën “Çameria” dhe unazën e qytetit Kavajë

Vijojnë punimet për rikonstruksionin e rrugëve në Kavajë. Aktualisht po punohet në objektin “Rikonstruksioni i rrugës “Ç...

Projekti transformues, drejt përfundimit punimet në Pogradec

Ndërhyrja për sistemim asfaltim i hyrje daljes dhe stabilizimi i rrëshqitjes në hyrje të qytetit të Pogradecit u krye si...

Asfaltohet rruga në Qukës Shkumbin, investimi përfshin edhe sistemimin e ujërave të bardha dhe ndriç...

Një tjetër rrugë ka përfunduar në Prrenjas, ndërsa banorët do kenë më shumë lehtësira. Me fondet e Bashkisë Prrenjas ...

Aksi rrugor Përmet-Çarshovë, shihni sa kanë avancuar punimet (FOTOT)

Fondi Shqiptar i Zhvillimit njofton se po vijojnë punimet me ritme të mira në objektin: “Sistemim, asfaltim i rrugës Për...

FOTOT/ Rikonstruksioni i rrugës Drizë-Myrteza, shihni sa kanë avancuar punimet

Në Fier ka nisur puna për rikonstruksionin e rrugës Drizë-Myrteza, një tjetër kantier ku janë fokusuar investimet vendor...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek