Hapet në QSUT shërbimi Neurovaskular

Në QSUT është hapur njësia e re e shërbimit Neurovaskular, njësi që është inspektuar nga Kryeministri Rama dhe minis...

Ky është aeroporti më i madh në botë (Foto)

Këtë të mërkurë, Pekini përuroi aeroportin më të madh në botë Ndërtimi 11-miliardësh është sa 98 fusha futbolli, ndër...

Punimet/ Liqeni i Farkës me pedonale, pistë vrapimi dhe korsi biçikletash

Liqeni i Farkës do ketë pedonale të re, pistë vrapimi dhe korsi biçikletash. Aktualisht po punohet për transformimin e z...

Tiranë, rrjet i ri ndriçimi përgjatë rrugës “Mihal Grameno”

I gjithë blloku i banesave që shtrihet përgjatë rrugëve “Mihal Grameno” dhe “Budi” në Njësinë nr.2 është kthyer në një n...

FOTO/ Shkurton 3 orë rrugë nga Tirana në Sarandë, në aksin Kardhiq-Delvinë është realizuar 90% e pun...

Në rrugën Kardhiq-Delvinë aktualisht është realizuar 90% e punës. Autoriteti Rrugor Shqiptar bën të ditur se, vazhdoj...

FOTOT/ Xhubleta, veshja e vjetër shqiptare bën bashkë studiues e etnografë

Tipologjia e Xhubletës si veshje, konsiderohet si nga më të vjetrat. Studiues, etnografë dhe të apasionuar të etnografis...

FOTOT/ Perla e turizmit, shëtitorja e Sarandës merr pamje krejtësisht të re

Shëtitorja "Naim Frashëri" në qytetin e bukur të Sarandës ka marrë një pamje krejtësisht të re, ndërsa vijon me intensit...

Sot takimi i parë i Komisionit Ekzekutiv për Anëtarësimin e Kosovës në BE

Takimi i parë i Komisionit Ekzekutiv për Anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Bashkimin Evropian u mbajt sot nën krye...

Kosovë, 1 miliard euro për një tjetër autostradë

Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar se gjatë këtij viti pritet të nisë së ndërtuari edhe një autostradë tjetër. Autost...

FOTOT/ Projekti i Paketës së 2-të të investimit, ja si do transformohet qyteti i Beratit

Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe Bashkia Berat njoftojnë se në kuadër të “Programit për Zhvillimin e Integruar Urban dhe ...

20 vende nga Europa do të promovojnë destinacionet turistike në Tiranë

“Panairi Mesdhetar i Turizmit – Tirana 2017” do të zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në datat 8 – 9 prill. ...

Drenas, ​kalaja e Vuçakut si pikë e turizmit kulturor

Kalaja e Vuçakut në afërsi të Drenasit, në të cilën po bëhen punime arkeologjike, do të shërbejë si pikë e turizmit kult...

Magjia e Drilonit dhe Tushemishtit, destinacioni përrallor ekoturistik

Studioja projektuese portugeze PROAP u shpall fituese e konkursit për hartimin e projektit të parkut ujor për zhvillimin...

Tirana në fundjavë, mundësi për argëtim e aktivitet për cdo moshë.

Bashkia e Tiranës ka organizuar në gjithë Tiranën mundësi për argëtim e aktivitet për cdo moshë. Kinema në sheshin 'Skë...

Transformimi i “Zogut të Zi”, nis vendosja e obeliskut mbi rrethrrotullim

Në rrethrrotullimin e njohur si “Zogu i Zi” në kryeqytet ka nisur instalimi i një obelisku, i bërë i ditur më parë në fi...

Njihuni me hartën e prodhimeve tradicionale të Shqipërisë, kryeson Shkodra

Ministria e Bujqësisë ka formuluar një listë, e cila ka fuqi ligjore në aspektin e prioritizimit të produkteve tradicion...

Filmat që po shfaqen në Kinema Millennium

Këto janë katër filmat që po shfaqen në Kinema Millennium. Shfaqja e tyre është sipas orareve të mëposhtme: 11:00 - K...

Tiranë: Shkolla 9-vjeçare “Betim Muço” do jetë gati në shtator

Shkolla 9-vjeçare “Betim Muço” në Kombinat do të jetë gati në shtator për të pritur 1200 nxënës, të cilët në sezonin...

Shkolla “Hoxha Tahsin”, tashmë kushte më të mira për 1 mijë nxënës

Shkolla “Hasan Tahsin” në Tiranë garanton tashmë kushte bashkëkohore studimi për 1 mijë nxënësit e saj. Nga një shkol...

QSUT, pajisje e re moderne për realizimin e ndërhyrjeve kirurgjikale

Një tjetër pajisje moderne e teknologjisë së fundit i shtohet Qendrës Spitalore Universitare, “Nënë Tereza” në Tiran...

FOTO/ Merr formë Lungomare 2 në Vlorë, hapësirë publike fantastike me një plazh me “5 yje̶...

LungoMare2 në Vlorë po merr formë dita-ditës me zgjatimin e shëtitores, përmes një plazhi publik, me dy pishina publike,...

Ish-Blloku, një nga 7 lagjet më të mira të botës

Mijëra njerëz që çdo ditë udhëtojnë drejt destinacioneve të ndryshme me kompaninë e fluturimit Alitalia, kanë mundës...

Nis punën fabrika e re e kromit në Kalimash

Në Kalimash nisi punën fabrika e pasurimit të kromit, “Eurochrome”, një investim shqiptaro-austriako-suedez. Në të është...

Nis restaurimi i kullës në kalanë e Prezës

Në kalanë e Prezës kanë nisur punimet restauruese në kullën e saj, ku janë zëvendësuar shkallët e dëmtuara e janë përfor...

Transporti publik, shtohen 14 autobusë ‘fizarmonikë’

Pavarësisht ndryshimit rrënjësor që ka pësuar transporti publik në kryeqytet, krahasuar me një vit më parë, Bashkia ...

FOTOT/ Unaza e re e Beratit, shihni si projekti ka lehtësuar trafikun

Unaza e re e Beratit është një nyje e rëndësishme infrastrukturore, që lehtëson ndjeshëm trafikun dhe aksesin për të hyr...

Elbasan, përfundon rikonstruksioni i shkollës ”Qamil Guranjaku”

Nxënësit e shkollës "Qamil Guranjaku" në qytetin e Elbasanit, pas pushimeve të dimrit, i janë rikthyer mësimit në am...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, ndër ndërtesat më të mira në të gjithë botën

  Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, edhe pse ka vetëm 4 muaj që ka hapur dyert për vizitorët, është renditur ...

FOTOT/ Art në natyrë, parqet arkeologjike nën ‘lupën’ e talentëve të rinj

Në kuadër të Ditëve Europiane të Trashëgimisë dhe Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Drejtoria Rajonale e Trashë...

Tiranë: Rikonstruktohet shkolla “Dora d’Istria”

Këtë shtator nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Dora d’Istria” do të kenë një ambient krejtësisht të ri. Bashkia e Tiranës k...

Foto/ Korçë, vazhdon puna për Parkun Japonez

Vazhdon puna për ndërtimin e Parkut Japonez në Korçë. 15000 m2 rrëzë kodrave të qytetit do të kthehen në një hapësirë de...

Tiranë: Rikonstruktohen mjediset e shkollës 9-vjeçare “4 Dëshmorët”

Nga sot, 482 nxënës të shkollës 9-vjeçare “4 Dëshmorët” në Njësinë 8, do të kenë mundësi të studiojnë në mjedise të ...

Mjeku Ardian Ndroqi kthehet të punojë në QSUT, pas specializimit në Angli

Mjekë të cilët janë specializuar në vendet perëndimore, zgjedhin Shqipërinë për të ushtruar profesionin e tyre. Edhe ...

Lajmi i mirë/ Hapet një tjetër segment i Unazës së Madhe në Tiranë

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se është hapur për qarkullimin e automjeteve një tjetër aks i Unazës së Madhe të Tira...

Uji i Kosovës është më i miri në Evropë

Kompania kosovare e prodhimit të Ujit Dea është vlerësuar nga Business Initiative Directions me Çmimin Platin ERA në...

Zbulohet mozaiku 5 mijë vjeçar në Apoloni, i hapur për vizitorët

Monumentet e kulturës dhe parqet arkeologjike në vendin tonë tashmë janë kthyer në atraksione turistike për turistët e h...

Rruga panoramike e Kaninës, pamje spektakolare nga “Ballkoni i Vlorës”

Rruga e re dhe panoramike e Kaninës, ka rritur numrin e turistëve në Vlorë. Ajo është transformuar rrënjësisht falë ndër...

FOTOT/ Punimet në rrugën e lumit të Vlorës dhe fshatit Kuç, projektet drejt fundit

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka publikuar fotot mbi situatën aktuale të punimeve për  rikonstruksionin e rrugës së Lumit ...

Tiranë, asfaltim dhe rrugëve nëpër lagje

Gjatë ditëve të fundit, punonjësit e Mirëmbajtjes së Rrugëve po punojnë për të rehabilituar dhe asfaltuar disa rrugë në ...

FOTOT/ Investime në rrugët rurale në Fier

Bashkia e Fierit po vijon me shtrirjen e investimeve në infrastrukturë nga qendra në zonat rurale. Ndërhyrjet e fundi...

Prezantohet projekti për aeroportin e Vlorës, ja kur nisin punimet (Fotot)

Është prezantuar sot projekti për ndërtimin e Aeroportin e ri të Vlorës, ndërsa punimet për ndërtimin e tij pritet të ni...

Prezantohet plani urbanistik ”Tirana 2030”

Tirana 2030 parashikohet të jetë me 7 qendra kryesore dhe 5 unaza, sipas planit të ri rregullues. Pas konsulatve publike...

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit, rikonstruksion 60 vite pas ndërtimit

Pas më shumë se 60 vitesh nga ndërtimi, godina e TKOB-së do t’i nënshtrohet për herë të parë rikonstruksionit. Pr...

Rikonstruksion Spitalit Rajonal Shkodër

Spitali Rajonal i Shkodrës po i nënshtrohet rikonstruksionit të plotë. Në kuadër të investimeve në spitale dhe qendra...

Drejtoria e Transportit Rrugor në Elbasan është rikonstrutuar, ndërkohë një zyrë e re pritet të hape...

Drejtoria Rajonale e Transportit Rrugor në Elbasan ofron tashmë kushte shumë më të mira shërbimi për qytetarët, falë rik...

FOTOT- Rehabilitohet infrastruktura në 3 lagje të qytetit të Kukësit

Puna për rikualifikimin e rrugicave në lagjet 4, 5, 6 të qytetit të Kukësit është drejt përfundimit, pasi sot punonjësit...

Bileta on-line në Muze

Pas Parkut Kombëtar të Butrintit në vitin 2012 dhe Muzeut Historik Kombëtar në vitin 2014, Muzeu i Krujës, Kalaja e Bera...

Projekti transformues, drejt përfundimit punimet në Pogradec

Ndërhyrja për sistemim asfaltim i hyrje daljes dhe stabilizimi i rrëshqitjes në hyrje të qytetit të Pogradecit u krye si...

Mësuesja nga Dibra zgjidhet këshilltare e bashkisë Merano në Itali

Mësuesja shqiptare, Dhurata Tusha, e cila prej vitesh jeton në Itali, ka arritur të fitojë në zgjedhjet e këshillit bash...

Pogradec, ndihma ushqimore për familjet në nevojë

Bashkia Pogradec në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar ka shpërndarë ndihma ushqimore, higjenike dhe veshëmbathje për ...

FOTOT/ Nis zgjerimi i trotuarëve te ‘Shallvaret’, hapësira për qytetarët 4 herë më e mad...

Trotuari përgjatë Shallvareve ka ndryshuar pamje, falë investimeve të fundit. Nga një hapësirë shumë e ngushtë, që vë...

TIRANE/ Nis puna për rehabilitimin e rrugës “Tom Plezha” në Kashar

Banorët e Kasharit, ku mbizotërojnë pallatet e reja të ndërtuara pas viteve 2000, do të kenë një rrugë me infrastrukturë...

Interesante, jeta në ekzil e Donika Kastriotit

Donika Kastrioti, gruaja e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, jetoi ditët e fundit të jetës saj në Valenc...

Shkodër, paketa me ndihma për familjet e komunitetit rom

Drejtoria e Shërbimeve Sociale në vijim të punës për mbështetjen e familjeve në situatë rruge, organizoi shpërndarjen e ...

“Qytet Studenti”, rikonstruktohet rruga “Mustafa Lleshi”

Fillimi i vitit të ri akademik i ka gjetur studentët e “Qytetit Studenti” me një rrugë të re, ndërkohë që janë me mijëra...

Tiranë – Rrjet i ri furnizimi me ujë të pijshëm për banorët e Laprakës

Dy lagje të reja në kryeqytet kanë marrë zgjidhje të furnizimit me ujë të pijshëm. Investimi i ri në rrjetin e ujësje...

Tiranë: Ja si ka ndryshuar shërbimi i Policisë Bashkiake

Policia Bashkiake e Tiranës, përveç përmirësimit të shërbimit ndaj qytetarëve, vjen tashmë edhe me një imazh të ri. Puno...

Niset treni i parë me hidrogjen

Treni i parë me hidrogjen në botë është nisur nga stacioni në Gjermani. Shërbimi i parë në botë i trenave me hidrogjen f...

”Një pjatë me dashuri”, mensa sociale ku mund të kontribuosh edhe ti

''Një pjatë me dashuri'' është një tjetër projekt social organizuar nga Ecovolis. Ky projekt ka për qëllim sigurimin e n...

Tiranë, pas Rrugës së Durrësit radhën për restaurim fasadash e kanë pallatet tek Shallvaret

Në kohën kur punimet për restaurimin e fasadave, në Rrugën e Durrësit, janë drejt përfundimit, Bashkia e Tiranës ka fill...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek