Përkujtohet Gjon Shllaku, përkthyesi i kryeveprave botërore

Muzeu Kombëtar “Shtëpia me gjethe” përkujton sot Gjon Shllakun (24 mars 1923 – 16 gusht 2003), intelektualin dhe përkthy...

Stefan Çapaliku përfaqëson letërsinë shqipe në “Historinë e Letërsisë Europiane”

Akademia e Shkencave ka uruar akad. asoc. Stefan Çapaliku për arritjen e tij më të fundit, përfaqësimin që i ka bërë let...

Fituesit e fondit të letërsisë për fëmijë

Dhjetra fëmijë kanë mbushur hapësirën e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit (QKLL), ndërsa u ndanë vlerësimet për 3 ...

Shkrimtari spanjoll Manuel Vilas, në COD, për të prezantuar librin e tij të suksesshëm

Në kuadër të Javës Kulturore Spanjolle, shkrimtari Manuel Vilas vjen në Shqipëri për një bisedë për librin e tij “Ordesa...

Botohet libri mbi autoktoninë e shqiptarëve i Angelo Masci-t

Vepra e Angelo Masci-t (Engjëll Mashi), prekursor i Rilindjes Kombëtare “Discorso sull’origine, costumi e stato attuale ...

Poezia shqipeshqipe dhe ajo holandeze bashkohen nga “Vajza e së hënës”

Në Qendrën Kombëtare të Librit e Leximit u bë prezantimi i antologjisë “Vajza e së hënës”. Libri është një përmbledhje p...

Mbrëmje përkujtimore në nder të Robert Shvarc

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizoi mbrëmjen e djeshme një takim përkujtimor me miq, familjarë e adhurues të...

Shpallen fituesit e Fondit të Krijimtarisë Letrare për të Rinj

Fondi i Krijimtarisë Letrare për të Rinj, çdo vit u jep mundësinë tre autorëve të rinj të botojnë veprat e tyre të para....

Marquez kalon Servantesin si shkrimtari më i përkthyer në gjuhën spanjolle

Gabriel García Marquez, autori kolumbian i “Njëqind Vjet Vetmi” dhe fituesi i çmimit Nobel të vitit 1982 është shkrimtar...

FRYMËZIM/ Shkrimtari katëvjeçar(!) aplikon për Guinness

Në moshën 15-muajshe, Jayce Joyce kishte pasion leximin dhe shkrimin. Ai përpiqej të kuptonte figurat te librat dhe t...

Çmimi Kadare 2023, 10-mijë euro për fituesin

Me mbledhjen e jurisë mori jetë zyrtarisht edhe konkursi për edicionin e tetë të Çmimit Letrar “Kadare”. Natasha Lako, A...

Konsiderohet jashtëzakonisht i rrallë, ky është libri më i kushtueshëm në histori

Është një libër i shtypur keq dhe plot gabime. Por Libri i Psalmeve të Gjirit ishte libri i parë i prodhuar në SHBA dhe ...

Kryevepra e letërsisë botërore ripërkthehet në shqip

Është një nga kryeveprat e botës. i pashmangshëm, një përrua për letërsisë që mori jetë 100 vite më parë e që përk...

Shpallet fituesi i çmimit NOBEL në letërsi, fiton 82-vjeçarja Annie Ernaux

Shkrimtarja franceze, Annie Ernaux mori çmimin Nobel për Letërsinë. ”Shkrimtarja 82-vjeçare shpërblehet për guximin d...

Shqipëria në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Itali, me më shumë se 200 tituj

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Libr...

Poetja amerikane fiton çmimin Nobel në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi iu dha sot poetes amerikane, Louise Gluck. Poetja amerikane Louise Gluck, 77 vjeçe, fitoi çmim...

47 vjet nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 47 vjet kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nënt...

Klube leximi për të rinjtë, një mundësi që ofrohet nga Biblioteka Kombëtare

Biblioteka Kombëtare në kërkim të lexuesve të rinj ofron klube leximi, programe krijuese apo edhe programe të mësimit pë...

Ismail Kadare i kudogjendur nëpër libraritë e botës

Të përkthyer në rreth 50 gjuhë të huaja, librat e shkrimtarit Ismail Kadare tashmë mund të gjenden edhe tek “El Ateneo G...

Panairi Librit në Leipzig, Kosova merr pjesë për herë të parë

Kosova për herë të parë prezantohet si shtet në njërin prej panaireve të librit më të vjetër në botë. Shtandi i Kosovës ...

464 vjet më parë nisi rrugëtimin shkrimi shqip

Si sot, 464 vjet më parë nisi rrugën e vet fjala e shkruar shqip. “U doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, tue u kujtuom s...

Panairi i Librit në Lajpcig, prezantohet dhe letërsia shqipe

Letërsia shqipe do të jetë e pranishme në Panairin e Librit në Lajpcig nga data 21 deri 24 mars. Përveç të ftuarve dhe p...

Tirana do të presë ”Një qytet në libër” për vitin 2019

Pas Shën Petërburgut, Aleksandrisë, Buenos Airesit dhe Pragës, eksplorimi letrar i ”Një qytet në libër”, i ndërmarrë vit...

Kuçovë, përfundon ndërtimi i bibliotekës

Libri dhe leximi së fundmi po marrin vëmendjen e duhur nga institucionet përkatëse duke organizuar aktivitete dhe duke r...

Pjesë e katalogut COBISS.AL tashmë edhe Biblioteka Publike e Beratit

Biblioteka Publike “Vexhi Buharaja” e Beratit tashmë është bërë pjesë e Katalogut të Përbashkët COBISS.AL. COBISS.AL ...

Ismail Kadare feston sot 83 vjetorin/ Ja çfarë thoshte At Zef Pllumi për Kadarenë

Më 28 janar të vitit 1936, 83 vite më parë, lindi gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare. Kadare lindi në Gjirokastër...

“Rrëfenjë me ndërkombëtarë”, Ylljet Aliçka tashmë edhe në gjuhën italiane

“Rrëfenjë me ndërkombëtarë” romani i shkrimtarit Ylljet Aliçka tashmë mund të lexohet dhe italisht. Vepra nën përkthimin...

Pogradec, Lëvizja Kombëtare e Leximit shkon me tituj të rinj

Lëvizja Kombëtare e Leximit nuk e ndal “udhëtimin” dhe gjatë këtyre ditëve të fillim janarit përsëri me në fokus brezin ...

Bashkia Lezhë, bibliotekë lëvizëse që shkon në çdo shkollë

Bashkia Lezhë, për të tretin vit radhazi, shkon pranë fëmijëve me bibliotekën lëvizëse. Të gjithë librat e Bibliotekës ...

“Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Kadare

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri...

Panairi i librit në Vjenë, marrin pjesë 4 autor shqiptarë

Nën moton “Shqipëria në fokus“, letërsia shqipe shkon në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Vjenë, Buchëien 2018, i cili...

Libri mbi Shqipërinë fiton dy çmime prestigjioze në SHBA

Libri Nga Stalini te Mao-ja: Shqipëria dhe Bota Socialiste i autorit shqiptaro-amerikan Elidor Mëhilli, profesor në City...

5 libra për përsonat që janë sipërmarrës

1- “All In” nga Bill Green Çfarë do të thotë të ''përfshiheni’’ në një ndërmarrje? Autori Bill Green ka bërë një e...

New York Times rekomandon leximin e Ismail Kadaresë

Gazeta prestigjioze amerikane New York Times i rekomandon lexuesit të lexojnë librin “Kamarja e turpit” të shkrimtarit s...

Durrës: Panairi mbarëkombëtar i librit me 550 tituj të rinj

Shëtitorja Taulantia në Durrës do bashkojë pushuesit dhe adhuruesit e librit dhe të leximit në edicioni e tretë të Panai...

Revista angleze “Calvert Journal”: Kadare, ndër dhjetë autorët që duhen lexuar

Revista angleze “Calvert Journal” ka botuar listën e dhjetë shkrimtarëve që rekomandohen për tu lexuar e që vijnë nga Ba...

Ben Blushi tashmë edhe në italisht, i ftuar në Sallonin e Librit në Torino

Ben Blushi një nga autorët më të njohur të letërsisë shqipe do të jetë një ndër të ftuarit e veçantë në Sallonin Ndërkom...

Bashkim Shehu vlerësohet me çmim special në “Prix Méditerranée Etranger”

Bashkim Shehu dhe romani i tij “Loja, shembja e qiellit” pasi fitoi çmimin letrar “Balkanika” dhe u botua në Francë, u p...

Dita Ndërkombëtare e Poezisë, Ambasada Amerikane reciton poezi nga letërsia shqipe

Ambasada Amerikane ka publikuar një video mjaft të veçantë në faqen e saj zyrtare në Facebook. Në ditën ndërkombëtare të...

Kadare nominohet për çmimin e madh të Bankës Europiane për Rindërtim e Zhvillim

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, është një ndër pretendentët kryesorë për çmimin e madh të Bankës Europiane ...

Ismail Kadare vlerësohet në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udine, Kadare u vlerësua me motivacionin si ...

Katër librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ek...

Kandidatët e Nobelit në letërsi këtë vit

Kur sipërmarrësi Alfred Nobel vendosi të jepte një çmim edhe në letërsi, tha se ai do të shkonte për personin që do të p...

Pesë autorë shqiptarë do përkthehen në gjuhë të tjera

Ylljet Aliçka, Fatos Kongoli, Adrian Vehbiu, Luljeta Lleshanaku dhe Eni Vasili, do të jenë pesë autorët shqiptarë që...

Revista “Time”: 10 librat më të mirë të të gjitha kohërave

1- “Ana Karenina”, e shkruar gjatë viteve 1873-1877 prej shkrimtarit të madh rus Leon Tolstoi. Vepra hapet me një cita...

Shkencërisht, letërsia stimulon trurin dhe ndryshon sjelljen

Teknologjia mund ta bëjë letërsinë të duket demode dhe ndikimin e saj tek ne minimalist, por është vetë shkenca ajo që e...

Një shqiptar përzgjedhet si fitues për Çmimin Europian të Letërsisë 2017

Për herë të dytë Shqipëria renditet ndër vendet e përzgjedhura për të dhënë Çmimin Europian të Letërsisë, një çmim p...

6 librat e preferuar të Kadaresë që duhen lexuar patjetër

Në vitin 2014, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë...

Urdhri i lartë Oficer i Legjionit të Nderit për shkrimtarin dhe akademikun shqiptar

Presidenti i Republikës Franceze François Holland ka dekoruar akademikun dhe shkrimtarin shqiptar Luan Starova me urdhër...

Ismail Kadare vlerësohet në Kosovë me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare është vlerësuar me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe” nga Ministri i Kulturës,...

Ismail Kadare kandidat për Man Booker

Ismail Kadare është sërish në listën e kandidatëve për çmimin e madh Man Booker. The Guardian, ka bërë publike listë...

Elbasan, nis procesi i dixhitalizimit të bibliotekës publike

Biblioteka e Elbasanit, e cila për nga pasuria që zotëron, renditet ndër bibliotekat më të rëndësishme në vend, ka n...

10 libra të huaj që ja vlen t’i lexoni këtë vit

1- “Kryezoti i Unazave” nga JRR Tolkein Romani është një libër i jashtëzakonshëm, që shkon përtej kohës, i qartë dhe ...

Biblioteka Publike e Lezhës vlerësohet me çmimin e parë për praktikat inovative

Bashkia Lezhë u vlerësua me çmimin e parë në nivel kombëtar për praktikat më të mira inovative të qeverisjes vendore...

Çdo dite i mjafton pikëllimi i vet

Jo rrallë në historinë e romanit shqiptar proza e gjatë ka qënë sprovë e reflektimeve të thella filozofike, etike e ...

Bashkia e Tiranës, projekt për rijetëzimin e bibliotekave të lagjeve

Të apasionuarit pas leximit, prej ditës së sotme kanë mundësi të gjejnë në bibliotekat e lagjeve të Tiranës më shumë tit...

“Human Library”, vjen edhe në Shqipëri

"Human Library”, e cila ka udhëtuar në mbi 70 vende, vjen dhe në Shqipëri, nëpërmjet një kornize pozitive bisedimi, duke...

Mësuesja në pension regjistron në audio 36 libra

Ka periudha të vështira në jetë, kur njeriu mund të ketë nevojë për një dado, apo një gjyshe që t’i lexojë diçka për t’i...

Një shkrimtar premtues me një roman për të mos u humbur: ”Qelia e lirisë”

Të shumtë janë ata që provojnë të shkruajnë e të botojnë libra në ditët e sotme, por shumë pak ndodh të godasin që me li...

Shkodër, zhvillohet ”Festivali i Poezisë së Pabotueme”

Mes një oborri shkodran, në shtëpinë-muze të Pashko Vasës u zhvillua Festivali i Poezisë së Pabotueme edicioni 8 (vjesht...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek