Shkencërisht, letërsia stimulon trurin dhe ndrysho...

Teknologjia mund ta bëjë letërsinë të duket demode dhe ndikimin e saj tek ne minimalist, por është vetë shkenca ajo që e...

Java e Dritëroit, çelet ekspozita agolliane

Është çelur ekspozita agolliane në Bibliotekën Kombëtare, në kuadër të kremtimeve për 85- vjetorin e lindjes së shkrimta...

Ismail Kadare vlerësohet në Kosovë me Çmimin Ndërk...

Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare është vlerësuar me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe” nga Ministri i Kulturës,...

5 libra për përsonat që janë sipërmarrës

1- “All In” nga Bill Green Çfarë do të thotë të ''përfshiheni’’ në një ndërmarrje? Autori Bill Green ka bërë një e...

Dritero Agolli nderohet nga Kosova

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar sot shkrimtarin shqiptar, Dritero Agolli për kontributin e tij në let...

Bashkia e Tiranës, projekt për rijetëzimin e bibli...

Të apasionuarit pas leximit, prej ditës së sotme kanë mundësi të gjejnë në bibliotekat e lagjeve të Tiranës më shumë tit...

Dita Ndërkombëtare e Poezisë, Ambasada Amerikane r...

Ambasada Amerikane ka publikuar një video mjaft të veçantë në faqen e saj zyrtare në Facebook. Në ditën ndërkombëtare të...

Një shkrimtar premtues me një roman për të mos u h...

Të shumtë janë ata që provojnë të shkruajnë e të botojnë libra në ditët e sotme, por shumë pak ndodh të godasin që me li...

Leximi kuron çrregullimet emocionale

Lajmi i mirë është se të lexosh të bën të lumtur. Leximi ndryshon në mënyrë të thellë funksionimin e trurit. Në veça...

Ismail Kadare kandidat për Man Booker

Ismail Kadare është sërish në listën e kandidatëve për çmimin e madh Man Booker. The Guardian, ka bërë publike listë...

Një shqiptar përzgjedhet si fitues për Çmimin Euro...

Për herë të dytë Shqipëria renditet ndër vendet e përzgjedhura për të dhënë Çmimin Europian të Letërsisë, një çmim p...

New York Times rekomandon leximin e Ismail Kadares...

Gazeta prestigjioze amerikane New York Times i rekomandon lexuesit të lexojnë librin “Kamarja e turpit” të shkrimtarit s...

“Tirana lexon 2016” në Ditën Ndërkombëtare të Përk...

Ka çelur siparin dje "Tirana lexon 2016", një maratonë leximi që mbahet për herë të dytë në kryeqytet dhe organizohe...

Revista “Time”: 10 librat më të mirë të të gjitha ...

1- “Ana Karenina”, e shkruar gjatë viteve 1873-1877 prej shkrimtarit të madh rus Leon Tolstoi. Vepra hapet me një cita...

“Human Library”, vjen edhe në Shqipëri

"Human Library”, e cila ka udhëtuar në mbi 70 vende, vjen dhe në Shqipëri, nëpërmjet një kornize pozitive bisedimi, duke...

Katër librat më të mirë të të gjitha kohërave

Thonë se libër të keq nuk ka, por ka libër që nuk iu pëlqen juve personalisht. Ndonëse kjo mund të jetë e vërtetë, ek...

Bëhet i ditur fituesi i Çmimi Nobel 2016 për Letër...

Sapo është dhënë Çmimi Nobel për Letërsinë nga Akademia e Stokholmit. Ky çmim është i përvitshëm dhe prej shumë ...

Dritëro Agolli, nderohet me “Doctor Honoris Causa”...

Shkrimtari i madh Dritëro Agolli është nderuar me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Senati Akademik i Rektoratit të Un...

Panairi i librit në Vjenë, marrin pjesë 4 autor sh...

Nën moton “Shqipëria në fokus“, letërsia shqipe shkon në Panairin Ndërkombëtar të Librit në Vjenë, Buchëien 2018, i cili...

Panairi Librit në Leipzig, Kosova merr pjesë për h...

Kosova për herë të parë prezantohet si shtet në njërin prej panaireve të librit më të vjetër në botë. Shtandi i Kosovës ...

Shkodër, zhvillohet ”Festivali i Poezisë së ...

Mes një oborri shkodran, në shtëpinë-muze të Pashko Vasës u zhvillua Festivali i Poezisë së Pabotueme edicioni 8 (vjesht...

Durrës: Panairi mbarëkombëtar i librit me 550 titu...

Shëtitorja Taulantia në Durrës do bashkojë pushuesit dhe adhuruesit e librit dhe të leximit në edicioni e tretë të Panai...

Pjesë e katalogut COBISS.AL tashmë edhe Biblioteka...

Biblioteka Publike “Vexhi Buharaja” e Beratit tashmë është bërë pjesë e Katalogut të Përbashkët COBISS.AL. COBISS.AL ...

464 vjet më parë nisi rrugëtimin shkrimi shqip

Si sot, 464 vjet më parë nisi rrugën e vet fjala e shkruar shqip. “U doni Gjoni, biri i Bdek Buzukut, tue u kujtuom s...

Libri mbi Shqipërinë fiton dy çmime prestigjioze n...

Libri Nga Stalini te Mao-ja: Shqipëria dhe Bota Socialiste i autorit shqiptaro-amerikan Elidor Mëhilli, profesor në City...

10 libra të huaj që ja vlen t’i lexoni këtë vit

1- “Kryezoti i Unazave” nga JRR Tolkein Romani është një libër i jashtëzakonshëm, që shkon përtej kohës, i qartë dhe ...

Mësuesja në pension regjistron në audio 36 libra

Ka periudha të vështira në jetë, kur njeriu mund të ketë nevojë për një dado, apo një gjyshe që t’i lexojë diçka për t’i...

Urdhri i lartë Oficer i Legjionit të Nderit për sh...

Presidenti i Republikës Franceze François Holland ka dekoruar akademikun dhe shkrimtarin shqiptar Luan Starova me urdhër...

Çdo dite i mjafton pikëllimi i vet

Jo rrallë në historinë e romanit shqiptar proza e gjatë ka qënë sprovë e reflektimeve të thella filozofike, etike e ...

Klube leximi për të rinjtë, një mundësi që ofrohet...

Biblioteka Kombëtare në kërkim të lexuesve të rinj ofron klube leximi, programe krijuese apo edhe programe të mësimit pë...

“Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Ka...

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri...

Kuçovë, përfundon ndërtimi i bibliotekës

Libri dhe leximi së fundmi po marrin vëmendjen e duhur nga institucionet përkatëse duke organizuar aktivitete dhe duke r...

Biblioteka Publike e Lezhës vlerësohet me çmimin e...

Bashkia Lezhë u vlerësua me çmimin e parë në nivel kombëtar për praktikat më të mira inovative të qeverisjes vendore...

Gazeta zviceriane Tages Anzeiger: Kadare i dyti si...

Neser do të bëhet e ditur se kush do ta fitojë sivjet Çmimin Nobel për Letërsi. Redaktori i letërsisë i gazetës «Tages A...

Pogradec, Lëvizja Kombëtare e Leximit shkon me tit...

Lëvizja Kombëtare e Leximit nuk e ndal “udhëtimin” dhe gjatë këtyre ditëve të fillim janarit përsëri me në fokus brezin ...

Kandidatët e Nobelit në letërsi këtë vit

Kur sipërmarrësi Alfred Nobel vendosi të jepte një çmim edhe në letërsi, tha se ai do të shkonte për personin që do të p...

Tirana do të presë ”Një qytet në libër” për vitin ...

Pas Shën Petërburgut, Aleksandrisë, Buenos Airesit dhe Pragës, eksplorimi letrar i ”Një qytet në libër”, i ndërmarrë vit...

Panairi i Librit në Lajpcig, prezantohet dhe letër...

Letërsia shqipe do të jetë e pranishme në Panairin e Librit në Lajpcig nga data 21 deri 24 mars. Përveç të ftuarve dhe p...

47 vjet nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shq...

Sot bëhen 47 vjet kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nënt...

Revista angleze “Calvert Journal”: Kadare, ndër dh...

Revista angleze “Calvert Journal” ka botuar listën e dhjetë shkrimtarëve që rekomandohen për tu lexuar e që vijnë nga Ba...

Pesë autorë shqiptarë do përkthehen në gjuhë të tj...

Ylljet Aliçka, Fatos Kongoli, Adrian Vehbiu, Luljeta Lleshanaku dhe Eni Vasili, do të jenë pesë autorët shqiptarë që...

Ben Blushi tashmë edhe në italisht, i ftuar në Sal...

Ben Blushi një nga autorët më të njohur të letërsisë shqipe do të jetë një ndër të ftuarit e veçantë në Sallonin Ndërkom...

Elbasan, nis procesi i dixhitalizimit të bibliotek...

Biblioteka e Elbasanit, e cila për nga pasuria që zotëron, renditet ndër bibliotekat më të rëndësishme në vend, ka n...

Ismail Kadare i kudogjendur nëpër libraritë e botë...

Të përkthyer në rreth 50 gjuhë të huaja, librat e shkrimtarit Ismail Kadare tashmë mund të gjenden edhe tek “El Ateneo G...

Ismail Kadare vlerësohet në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udine, Kadare u vlerësua me motivacionin si ...

6 librat e preferuar të Kadaresë që duhen lexuar p...

Në vitin 2014, The Week publikoi listën e gjashtë librave që Kadare propozon për lexuesit e tij, libra të autorëve tjerë...

“Rrëfenjë me ndërkombëtarë”, Ylljet Aliçka tashmë ...

“Rrëfenjë me ndërkombëtarë” romani i shkrimtarit Ylljet Aliçka tashmë mund të lexohet dhe italisht. Vepra nën përkthimin...

“Eposi i Kreshnikëve” në UNESCO

Pas polifonisë shqiptare, të regjistruar tashmë si vlerë e trashëgimisë jomateriale e mbrojtur nga UNESCO, është dor...

“Takohemi për një Libër”, fushatë e cila synon të ...

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit mbështet Ministrinë e Kulturës në Fushatën Kombëtare të Leximit nën moton “Takohemi ...

Risi: Parku i Liqenit tashmë me një bibliotekë out...

Në kuadrin e muajit të leximit, përmes nismës ''Takohemi për një libër'', është promovuar biblioteka e parë outdoor, e c...

Kadare nominohet për çmimin e madh të Bankës Europ...

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare, është një ndër pretendentët kryesorë për çmimin e madh të Bankës Europiane ...

Bashkia Lezhë, bibliotekë lëvizëse që shkon në çdo...

Bashkia Lezhë, për të tretin vit radhazi, shkon pranë fëmijëve me bibliotekën lëvizëse. Të gjithë librat e Bibliotekës ...

Ismail Kadare, i katërti për Çmimin Nobel në Letër...

  Tashmë është bërë traditë që shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, të nominohet për Çmimin Nobel. Edh...
24,441FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek