FOTOT/ Mbillen qindra fidanë pishë në Shkodër dhe Malin e Dajtit

Disa aksione për pyllëzimin e vendit po zhvillohen në zona të ndryshme të vendit Agjencia e Zonave të Mbrojtura. 200 ...

FOTO/Filloi mbulimi i sipërfaqes me filizëri të reja i masivit pyjor në Dibër

Ndajmë së bashku lajmin e mirë që përcjellin specialistët e AdZM Dibër, mbi ripërtëritjen e masivit pyjor mbi fshatrat V...

FOTOLAJM/ “Banori” simpatik i Liqenit të Shkodrës

Me anë të kësaj fotoje, duam që t'ju prezantojmë me Pelikanin Dalmat, një nga banorët më simpatik të Liqenit të Shkodrës...

FOTOGALERI/ Çeremi, fshati alpin që të mahnit me peizazhin e tij të artë

Çeremi është një fshat i vogël e shumë i bukur, që gjendet në pjesën veri-lindore të luginës së Valbonës, fare pranë kuf...

VIDEO/ Të pish kafen e mëngjesit me flamingot, historia e çiftit Biba në Nartë: E shijojmë shumë

Laguna e Nartës  po kthehet në një vend ku shpendët po gjejnë sigurinë në habitatin e tyre. Mbi 200 Pelikan Kaçurrel jan...

Zbulimi i “Colchicum triphyllum”

A e dini se në Parkun Kombëtar Shebenik, në Ruen është gjetur një popullsi e vogël në përmasat e “C. triphyllum”, pozici...

FOTOT/ Kafshët e egra që jetojnë në Shqipëri, shihni fotot e kapura nga kamerat kurth

Shqipëria është parajsa e kafshëve të egra. Vendosja e kamerave kurth në zonat e mbrojtura ka për qëllim vrojtimin e fau...

FOTOT/ Liqeni akullnajor i Dushkut në Gramsh, një mrekulli e natyrës shqiptare

Liqeni akullnajor i Dushkut, Gramsh, ndodhet në afërsi të fshatit Lenie, në rrëzën veriperëndomore të malit të Komianit,...

Fotot/ Oazi i shpendëve dhe qetësisë, Divjaka tërheq qindra mijëra vizitorë (Shifrat)

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta gjatë këtij viti ka shënuar një fluks të lartë turistësh vendas e të huaj. Sipas ATS...

Buni (burimi) i Jezercës, mrekullia e Alpeve

Është liqeni më i madh i kompleksit të liqeneve akullnajore të Jezercës. Gjendet në lartësinë 1794 metra mnd. Ka një ...

(FOTOT) Ka 14 liqene akullnajore/ Lura, një mrekulli e natyrës shqiptare

Lura është një ndër vendet më të bukura të turizmit në Dibër, trevë ku janë të ndërthurura bukuritë natyrore, tradita, k...

Shihni FOTOT/ Rrёqebulli i Ballkanit fotografohet për herë të parë nё Pogradec

Rrëqebulli i Ballkanit është fotografuar për herë të parë në zonën e mbrojtur Guri i Nikës, në Pogradec. Kamerat e ku...

FOTOT/ Pamje mahnitëse nga lumi i Gashit, mrekullia natyrore mes Alpeve Shqiptare

Shqipëria është një vend i bekuar me bukuri natyrore të larmishme dhe mjaft të veçanta, mes të cilëve edhe kjo zonë, e c...

Gryka e Shkopetit, mrekullia e natyrës shqiptare (Shihni FOTOT)

Shqipëria është një tokë e bekuar. Male, fusha, liqene, dete...Gjithçka që mund të dëshirojë dikush, arrihen në pak minu...

FOTOT/ Kaprolli “vallëzon” para kamerave në Parkun e Shebenikut, shihni pamjet

Fotografuar nga kamerat kurth të vendosura nga specialistët e AdZM në Parkun Kombëtar Shebenik çdo ditë fiksojnë foto dh...

Kuriozitet/ Sa tonë rrush prodhon Shqipëria dhe cilat janë 4 rajonet më prodhuese

Mbi 11 mijë ha vreshta të shtrira në të gjithë territorin, kanë bërë të mundur që prodhimi vjetor i vreshtarisë në Shqip...

Njerëzit e punës/ Njihuni me Edmirin, i riu që ka 20 dynym tokë me sera rrushi

Edmiri nga Libofsha e Fierit kultivon rreth 20 dynym tokë varietete të ndryshme rrushi, me teknologji të avancuar e cilë...

Pamje mahnitëse/ Çfarë “fshihet” pas këtij peizazhi magjik në Vlorë

Laguna e Nartës është një prej perlave të Shqipërisë, që ofron një panoramë magjepsëse. Jemi në Kriporet e Nartës, në...

FOTOT/ Kamerat kapin tufë kafshësh të egra në Kukës, shihni pamjet

Shqipëria po kthehet në një oaz për kafshët e egra, ku moratoriumi duket se ka patur efekt pozitiv për krijimin e një am...

FOTOT/ Zambaku i ujit të Lurës, lulja e miteve dhe legjendave

Zambaku i bardhë i ujit (Nymphaea alba L.) dhe zambaku i verdhe (Nuphar lutea L.) janë dy lule të rralla dhe shumë të hi...

FOTOT/ Laguna e Patokut, mrekullia që duhet vizituar (Vetëm 1 orë nga Tirana)

Gjatë bregut shqiptar të Adriatikut, Kompleksi Ligatinor i Patokut përfaqëson një nga bukuritë natyrore më interesante t...

FOTOT/ Destinacioni mbresëlënës, Parku Kombëtar Llogora “ndryshon” pamje

Parku Kombëtar Llogora është një nga destinacionet më mbresëlënëse dhe më të vizituara të jugut të Shqipërisë. UNDP së b...

“Parajsa e shpendëve”/ Divjaka, destinacioni unik që po tërheq mijëra vizitorë

Divjaka është kthyer në një prej destinacioneve më të bukura në Shqipëri. Deti, mikpritja dhe çmimet e lira e bëjnë tërh...

Liqenet e Jezercës, mali që shkëlqen nën madhështinë e qiellit (FOTOT që do ju lënë pa frymë)

Në gjithë Alpet shqiptare gjenden 30 liqene akullnajore, por grupi i liqeneve të Jezercës është i pa krahasueshëm. Gj...

Destinacioni i fundjavës/ Lugina akullnajore e Kukaj (Valbonë), panorama që do t’iu mahnisë (F...

Lugina e varur akullnajore e Kukaj (Valbonë), parku Kombëtar “Alpet Shqiptare”. Gjendet në lagjen Kukaj (pjesë e fshatit...

FOTOT/ Liqeni i Dashit, njihuni me mrekullinë e Alpeve shqiptare

Liqeni i Dashit i cili është Monument Natyre, ndodhet në Parkun Kombëtar të Alpeve të Shqipërisë në lartësinë 2180 m mbi...

Në shtigjet e dhisë së egër, në Parkun Kombëtar të Prespës

Dhia e egër (Rupicapra rupicapra balcanica) është një lloj i mbrojtur me shumë rëndësi në ekosistem, duke ndikuar në bim...

FOTOT/ Këto pamje “të veçanta” vijnë nga Vlora, ja si shpjegohet fenomeni

Këtë periudhë vaskat e kripores së Nartës, pjesë të Peisazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë janë shndërruar në ngjyra të veçan...

FOTOT/ Shtegu magjik në veri të Shqipërisë që duhet ta vizitoni patjetër

Ecja në shtigje dhe kalimi në këmbë nga një zonë e mbrojtur në tjetrën është kthyer në një nga sportet e natyrës më at...

FOTOT/ Zambaku i rrallë që gjendet në Shqipërinë e Jugut

Në malin e Ivanit (1768 m), Parku Kombëtar “Prespa”, gjendet një ndër zambakët më të bukur që kemi. Quhet zambaku i Kalk...

Zemra blu e Ballkanit shpallet Park Kombëtar – Vjosa, lumi i fundit i egër i Europës

Lumi Vjosa dhe degëzimet e tij, u shpallën nga qeveria shqiptare, një park i ardhshëm kombëtar për ta ruajtur këtë lum, ...

Konsiderohet si lulja e perfeksionit, ja si të kujdeseni për një orkide

Orkidea është një nga lulet më të bukura dhe më të dashura në të gjithë botën. Ajo ka simetri të dyanshme, ashtu si fyty...

FOTOT/ Liqenet e Balgjajt, mrekullia natyrore që të lë pa fjalë

Balgjaj është mal me lartësi 2101 m dhe ndan bazenin e Drinit në lindje me atë të Matit në perëndim. Balgjaj është pjesë...

FOTOT/ Hapet Kopshti Zoologjik i Tiranës, shihni se si duket

Fëmijëve të kryeqytetit iu rikthye sërish kopshti zoologjik, por me një hapësirë ndryshe, jo vetëm për t’u njohur me kaf...

FOTOT/ Laguna e Kune-Vainit, atraksioni i parezistueshëm turistik ku do gjeni gjithçka

Laguna e Kune-Vainit, një nga asetet turistike të veriut të vendit, tashmë është më lehtësisht e aksesueshme falë ndërti...

FOTOT/ Destinacioni turistik që duam t’u rekomandojmë këtë të diel

Qelza, vetëm 13 km larg qytetit të Pukës, është kthyer vitet e fundit në një atraksion turistik. Në Qelzë, ndërthuren...

FOTOT/ Plantacionet e qershive të Drobonikut, perla e Beratit

Plantacionet e qershive të Drobonikut në Berat janë të njohura në të gjithë Shqipërinë. Fshati i bukur Drobonik që dallo...

LLOJ I RI I SHTOHET LISTËS SË SHPENDËVE TË ZONËS SË MBROJTUR VJOSË-NARTË

Gjatë ditëve të fundit në Zonën e Mbrojtur Vjosë – Nartë, u has një tufë prej 10 individësh e shturës rozë (Pastor roseu...

FOTOT/ Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë destinacioni i çdo stinë

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë mbetet një nga destinacionet më të preferuara të turistëve vendas dhe të huaj në çdo ...

Lajmi i mirë/ KESH do prodhojë energji nga centrali fotovoltaik i Vaut të Dejës

Lajm i mirë për sigurinë energjetike të Shqipërisë. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare do të nisë të prodhojë energj...

FOTOT/ Në 1 qershor hapet Kopshti Zoologjik i Tiranës, shihni ambientet e reja

Kopshti i ri Zoologjik i Tiranës, do të hapet më 1 qershor, në ditën e fëmijëve. Fëmijët do të kenë këtu, jo vetëm nj...

Liqeni i Shkodrës, një nga zonat më të pasura në Evropë për shpendët ujorë

Liqeni i Shkodrës është një nga zonat më të pasura në Evropë për biodiversitetin, me larmishmëri peshqish dhe shpendësh ...

FOTO/ Filmohet për herë të parë rrëqebulli i Ballkanit në Parkun e Prespës

Filmohet për herë të parrë rrëqebulli i ballkanit në Parkun e Prespës. Duke përkuar rastësisht me 11 vjetorin e fotos...

Prezantohet flota e gjelbër e autobusëve elektrikë, së shpejti me bileta elektronike

Transporti publik urban në Tiranë do të pësojë disa ndryshime pozitive në shërbim të qytetarëve, por edhe në përmirësimi...

Pedonale dhe korsi për biçikleta. Shihni si është transformuar Syri i Kaltër

Ndryshimi në Syrin e Kaltër është mahnitës. Këtë vit vizitorët do të gjejnë pedonale dhe korsi biçikletash, pasi ka përf...

Ariu i murrmë, rrëqebulli…/Moratoriumi i gjuetisë, shton faunën e egër në Shebenik-Jabllanicë

Moratoriumi për ndalimin e gjuetisë ka bërë të mundur vitet e fundit mbrojtjen dhe shtimin e kafshëve në parkun kombëtar...

FOTOT/ Shihni fotot fantastike të kafshëve të egra në Shqipëri, filmuar nga kamerat kurth

Shqipëria po kthehet gradualisht në parajsën e zogjve dhe kafshëve dhe kjo falë edhe moratoriumit për ndalimin e gjuetis...

Spektakël në plazhin e Pishë-Poros në Fier, ‘ushtria’ e flamingove ‘pushton’...

Flamingot kanë mbërritur në plazhin e Pishë-Poros në Fier, duke e bërë këtë zonë një atraksion të vërtetë turistik, ku p...

FOTOT/ Mbillen rreth 2500 pisha në Divjakë-Karavasta

Rreth 2500 fidanë pishe të butë u mbollën në parkun kombëtar Divjakë-Karavasta fundjavën që lamë pas. Gjatë një aksio...

FOTOT/ Pastrohet plazhi, Durrësi gati për sezonin e ri turistik

Bashkia e Durrësit vijon përgatitjet për sezonin turistik, me pastrimin e të gjithë vijës bregdetare të qytetit. Bash...

Quhet “ari i kuq”/ Erëza më e shtrenjtë në botë që rritet edhe në Shqipëri

Dy mijë lekë të reja për një gram. Quhet ari i kuq. Është erëza më e shtrenjtë në botë dhe ndër tre ushqimet më të shtre...

FOTOT/ 3 Marsi, Dita Botërore e Jetës së Egër

Në Ditën Botërore të Jetës së Egër, Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura, përcolli imazhe nga bota e egër e florës d...

FOTOT magjike/ Laguna e Vainit, “parajsa” e shpendëve

Laguna e Vainit është kthyer në një "parajsë" për disa lloje shpendësh. Kjo në sajë të qetësisë që kanë gjetur aty. R...

Mbillen rreth 1500 pisha dhe pastrohen 1 ton mbetje në parkun kombëtar Divjakë-Karavasta

Rreth 1500 pisha të reja u mbollën fundjavën që lamë pas në parkun kombëtar Divjakë-Karavasta. Vullnetarë nga Tirana,...

Porto Romano, një mushkëri të gjelbër për Durrësin

Porto Romano në Durrës, nga një fushë mbetjesh është transformuar në një mushkëri të gjelbër për qytetin bregdetar. P...

VIDEO/ Magjike! Dreri evropian filmohet për herë të parë në luginën e Valbonës

Në zonën e luginës së Valbonës brenda Parkut Kombëtar të Alpeve u filmua dreri evropian (Alces alces) që i përket familj...

FOTOT/ Eksperiment shkencor në Parkun Kombëtar Dajt

Në kuadër të nismës ‘Sëbashku për pyjet’, Instituti Federal Zviceran për Pyjet, Dëborën dhe Peizazhin (WSL) mbështeti nj...

FOTO/ Media prestigjioze britanike i kushton vëmendje Divjakës dhe pelikanit kaçurrel

Media prestigjioze britanike The Guardian, në rubrikën "Java e Jetës së egër në foto", i ka kushtuar vëmendje Shqipërisë...

Shifrat/ Liqeni i Shkodrës, parajsa e shpendëve ujor në Shqipëri!

Liqeni i Shkodrës është shtëpia që strehon numrin më të madh të individëve, të shpendëve ujor në Shqipëri! Në total, ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek