Universiteti i Kopenhagen kryen një studim mbi efektet e festave në tru

Festat janë një kohë e veçantë, ku shumica prej nesh kryejnë aktivitete që nuk shqetësohemi t’i bëjmë gjatë gjithë vitit...

Qendra e re e Traumës dhe Krizës

Qendra e re e Traumës dhe Krizës sapo mirëpriti rreth 15 persona që punojnë në 5 qendra të ndryshme komunitare & rez...

Veçoria që na bën më tërheqës tek të tjerët

Psikologët dhe ekspertët e shëndetit mendor besojnë se dhembshuria është karakteristika që i bën të tjerët “të magjepsur...

Prindër, ja 10 mënyrat se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj, sipas psikologëve

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt ...

Përfitimet që vijnë nga fuqia e të menduarit pozitivisht

A e dini se ka shumë përfitime nga të menduarit pozitiv dhe gjërat e bukura që mund të bëjë për trupin tuaj. 1. Përmi...

Njerëzit me inteligjencë të lartë nuk i tolerojnë këto 6 gjëra

Ka gjëra dhe situata që një person inteligjent, me mendje të hapur dhe gjithmonë të stimuluar, e ka të vështirë t’i pran...

Motra e madhe çelësi i suksesit për fëmijët më të vegjël të familjes, ja çfarë zbuloi studimi

Fëmijët që rriten me një motër të madhe mund të jenë më të suksesshëm në jetë, sugjeron një studim i ri. Të kesh një vël...

Psikologu i Harvardit, këshilla për prindërit: Bëni këto 7 gjëra nëse doni të rrisni fëmijë me tru f...

Truri i një fëmije nuk është një tru i rritur në miniaturë. Është një tru i lindur në ndërtim e sipër që lidhet me botën...

Këto karakteristika tregojnë se ju jeni një person i fortë mendërisht

Ju dini të mbani në ekuilibër emocionet dhe logjikën Nuk ka të bëjë me faktin nëse ju drejtoheni nga emocionet tuaja ...

Revista Science për qentë: Jo vetëm miku më i mirë, por edhe më i vjetri

 Një studim i ADN-së tregoi se qentë nuk janë vetëm miqtë më të mirë të njeriut, por njëkohësisht edhe miqtë më të v...

Psikologët: 9 mënyra se si të krijoni miqësi me fëmijën tuaj

Ekzistojnë mënyra të mbështetura nga shkenca për t’i forcuar lidhjet dhe për të inkurajuar fëmijën tuaj të jetë i afërt ...

Disa sjellje të pazakonshme që tregojnë se jeni më inteligjent se sa mendoni

1.Jeni shakaxhi Një studim i dalë nga Universiteti i New Mexico konstaton se njerëzit e zgjuar janë më shakaxhi se ...

STUDIMI/ Si ndikon leximi në shëndetin tonë mendor

Ne mund të lexojmë për qejf, por letërsia është më shumë se sa thjesht zbavitje. Shumë studime tregojnë për efektin shum...

Këto tetë shenja tregojnë se fëmija juaj ka një talent të bekuar

1.Mendimi individual Ata nuk kanë nevojë për një mësues ose një libër për t’u thënë atyre se si t’i bëjnë gjërat. Në të...

A janë mëngjarashët më të talentuar? Disa faktet interesante, çfarë thotë shkenca

Prej shumë kohësh besohet se njerëzit mëngjarashë janë më të talentuar. Po t’i hedhësh një sy listës së njerëzve më t...

Marrja e vendimeve, a duhet t’i besojmë intuitës

Bota po bëhet gjithnjë e më komplekse dhe marrja e vendimeve bëhet sa herë e më e vështirë. Këtu futet intuita, ajo n...

Rikthimi nga pushimit/ Si të rifitoni energjitë dhe t’i ktheheni përditshmërisë

A ju ka ndodhur të jeni të lodhur pas pushimeve verore? Mendohet që pas pushimeve të rikthehemi në punë me energji dhe s...

Gjashtë mënyra se si të zhvilloni një personalitet të fuqishëm

Personaliteti është modeli tipik i të menduarit, ndjenjave dhe sjelljeve që e bëjnë një person unik. 1. Jini një dëgj...

Këshilla/ Si të sjellim pozitivitet në jetën tonë, fuqia e ndryshimit

"Ndryshoni mendimet tuaja dhe ndryshoni botën“- Norman Vincent Peale Peale kishte idenë e duhur me këtë kuotë. Njerëz...

Studimi/ Fëmijët që lexojnë kanë mirëqenie psikologjike dhe inteligjencë emocionale më të lartë

“Fëmijët që lexojnë për shkak se e shijojnë të lexuarit kanë mirëqenie psikologjike më të lartë; si dhe ata që lexojnë m...

8 mënyra që ju ndihmojnë të shmangni mendimet shqetësuese

Mos besoni gjithçka që mendoni Mendja juaj është e ndërlikuar. Mund t’ju bindë se diçka është e vërtetë kur nuk është...

Inteligjenca artificiale zbulon sekretet e imagjinatës

Inteligjenca artificiale ka zbuluar sekretet e imagjinatës dhe mekanizmin që lidh këtë funksion me atë të shikimit. ”...

Si të nisni javën mbarë dhe me pozitivitet, ja disa mënyra të shëndetshme

Ta nisësh javën mbarë është thelbësore, por e hëna nis me një zgjim të vështirë për shumë prej nesh. “Ka disa faktorë...

Shtatë arsye pse miqësitë që zgjasin më shumë se 10 vjet janë të veçanta

Nëse keni qenë miq me dikë për më shumë se 10 vjet, atëherë duhet të jeni të lumtur sepse miqësia juaj ishte testi i koh...

Studimi/ Njerëzit e sjellshëm kanë trurin më të shëndetshëm, janë më të zgjuar dhe i bëjnë të tjerët...

Njerëzit e sjellshëm kanë trurin më të shëndetshëm. Sipas hulumtimeve të bëra nga neuroshkencetari i njohur Richard D...

Prindër, 7 rregulla mirësjelljeje që duhet t’ua mësoni fëmijëve tuaj

“Thuaj përshëndetje dhe mbaje në mend emrin e personit” Nëse nuk mund të mbani mend emrin e një personi kur i përshën...

Kush jam unë (me të vërtetë)?

Pra, kush jeni ju . . me të vërtetë? Victoria Erickson dikur tha se nëse dëshironi të dini se kush është një person: ...

Si të përforcojmë ‘rezistencën emocionale’ dhe të përballojmë stresin

Rezistenca emocionale është pjesërisht e lindur, por sigurisht që mund të mësohet dhe zhvillohet. Nëse dëshironi të jeni...

7 burimet e stresit në punë dhe si t’i menaxhoni ato

Stresi në ambientin e punës mund të ketë ndikim negativ në shëndetin tuaj mendor por edhe në atë fizik. Më poshtë do ...

E rekomandojnë psikologët/ Lejojini fëmijët të ndihmojnë në punët e shtëpisë

Prindërit shpeshherë kanë tendenca të mendojnë se duke i nxitur fëmijët të bëjnë punë në shtëpi, fëmijët do të humbasin ...

Dëshironi të keni një tru të ri? Bëni këto ushtrime

Truri duhet të mbahet gjithmonë në trajnim në mënyrë që të funksionojë në mënyrë të përkryer. Vetëm disa ushtrime janë t...

8 këshilla si të mposhtni frikën dhe të arrini objektivat

Sekreti i këtij artikulli nuk është vetëm lufta kundër frikës por edhe shndërrimi i saj në një prej pikave tuaja më të f...

Ja ushqimi që ju bën të lumtur

Momentet e vogla, të cilat na bëjnë të ndihemi mirë janë shumë. Të blesh diçka të re, të dëgjosh muzikë e të kërcesh, të...

Studim/ Ja si ndikon temperatura e ambjentit në kreativitet

Të ndjesh të ftohtë ose të nxehtë ndikon mbi kreativitetin. Nga një studim i kryer së fundmi personave që u jepej një...

Si të përmirësojmë gjendjen emocionale

Emocionet janë shumë të fuqishme dhe ato ndonjëherë na bëjnë ta humbasim kontrollin mbi ngjarjet dhe jetët tona. Megjith...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-''Të dua'' Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ''Më pëlqen kur…..'' Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyr...

Katër ushqime që luftojnë stresin

Disa ushqime janë të mrekullueshme për shëndetin tonë fizik dhe psikik. Konsumoni për disa ditë dhe do të ndiheni më mir...

6 cilësi të njerëzve mendërisht të fortë

Pjesa më e madhe e njerëzve u largohen frikës së tyre, por jo ata që janë mendërisht të fortë. Padyshim që ju mund ta ke...

Ora, dita, muaji dhe stina kur jemi më produktiv në punë

Nëse është e vërtetë që ne jetojmë në një kulturë workaholic, disa studime të fundit tregojnë se e hëna – dita për të ci...

Studimi: Fëmijët, jo më shumë se dy orë në ditë para ekraneve

Ekspertët rekomandojnë që fëmijëve nuk duhet t’u lejohet të kalojnë më tepër sesa një deri në dy orë në ditë para ekrane...

Sinqeriteti favorizon mirëqenien psiko-fizike

Sipas një studimi amerikan, duke thënë shpesh gënjeshtra, mund t’i shkaktoni një gjendje tensioni dhe ankthi shëndetit. ...

“Biblioterapia”, procesi që qetëson mendjen

Quhet “Biblioterapi” dhe është gjëja më e thjeshtë që mund të bëjmë të gjithë: të lexojmë! Nuk ka nevojë për veshje t...

Çfarë është Inteligjenca Emocionale?

Nga Kaon Serjani -“EQ (Emotional Quotation) nuk është e kundërta e IQ ( Intelligence Quotation), por një tjetër lloj ...

Ana pozitive e të qënurit pozitiv

Një person pozitiv është më i lumtur dhe më i suksesshëm në jetë, ndërsa një person negativ nuk shquhet për këto karakte...

Reduktoni ankthin me muzikë

Një nga çrregullimet më të mëdha që mund të përballemi është ankthi. Të jep ndjenjën e panikut, shqetësimit, frikës, mad...

4 teknika që do t’ju ndihmojnë të jetoni me vetbesim

Vetëdyshimi mund të jetë një model mendimi i dobësuar që bllokon shanset tona për sukses. Ne të gjithë luftojmë me vetëd...

4 mënyra si të luftoni depresionin përmes antidepresantëve natyralë

Së pari, mundohuni t’i krasisni ditës pak kohë për të ushtruar disa aktivitete fizike. Kjo jo gjithmonë nënkupton vaj...

7 gjërat që do t’ju shpëtojnë nga papunësia

Disa persona e zgjedhin vet largimin nga puna, disa të tjerë jo. Ja ku na vjen në ndihmë, psikiatri Michael Benne...

5 arsye pse nuk duhet t’i fajsojmë punonjësit për gabimet

Ne jemi pjesë e një kulture ku gabimet janë parë gjithnjë si diçka që duhet shmangur në të gjitha mënyrat. Zakonisht...

Studim: Udhëtimet na bëjnë më të lumtur se çdo gjë tjetër materiale

Pse shkojmë menjëherë të bëjmë pazar sapo na bie ndonjë lekë në xhep? Pas çdo blerjeje të re ne ndjehemi pak më të lumtu...

Si t’i motivoni punonjësit tuaj

Paraja është një prej faktorëve të parë tërheqës, ajo që i bën ata që ta pranojnë një pozicion të caktuar pune, por ...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-‘’Të dua’’ Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ‘’Më pëlqen kur…..’’ Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyr...

10 ndryshimet mes një shefi dhe një lideri

  Të jesh në krye të një kompanie apo një grupi pune nuk ju bën automatikisht dhe një drejtues për ekipin tuaj. ...

A e tregon profili juaj në facebook personalitetin tuaj?!

Studiuesit e Brunel University London kanë parë statuse të 555 përdoruesve të Facebook dhe kanë arritur në përfundim...

Vetbesimi, një nga dhuratat më të mëdha që prindi mund t’i japë fëmijës

Carl Pickhardt, një psikolog dhe autor i disa librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetbesimi do të jetë ngurru...

A keni zgjedhur punën e duhur?

Kush është ai që të paktën një herë të mos i ketë bërë këtë pyetje vetes: A është kjo puna e duhur për mua? Shkojmë ...

Nuk ka nevojë të jeni prindër strikt që të keni fëmijë të rregullt, jini të arsyeshëm

Shumë prindër besojnë se të qenët strikt me fëmijët e tyre është mënyra më e mirë për t’i mbajtur ata në sjelljen e ...

A tregon profili në Facebook përsonalitetin?

Studiuesit e Brunel University London kanë parë statuse të 555 përdoruesve të Facebook dhe kanë arritur në përfundim...

5 fjali që njerëzit e suksesshëm nuk i përdorin

Çdo përson i suksesshëm do ju thotë që nuk i kanë rënë gjërat nga qielli por që ka punuar dhe ka ndërtuar një stil j...

Vetbesimi është një nga dhuratat më të mëdha që prindi mund t’i japë fëmijës

Carl Pickhardt, një psikolog dhe autor i disa librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetbesimi do të jetë ng...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek