Kush janë fituesit e çmimit NOBEL në Fizikë dhe Kimi – Emrat dhe kontributi për njerëzimin

Përpjekjet në shkencën pioniere të informacionit kuantik u dhanë çmimin Nobel në Fizikë shkencëtarëve francez, Alain Asp...

Lulja e parë që prodhon energji nga dielli do të vendoset në Shkodër

Energjia diellore është tashmë një energji më e zgjuar. Imagjinoni një energji të pastër për shtëpinë, shkollën apo bizn...

Më afër se asnjëherë më parë/ Publikohen FOTOT e jashtëzakonshme të diellit, ja si duken

Agjencia Europiane e Hapësirës (ESA) dhe NASA ka publikuar të enjten fotot e para të Diellit të kapura nga misioni i për...

Nuk do kemi nevojë të shkojmë te mjeku, mjafton t’i çojmë ADN në celular

Të shkosh tek mjeku me ADN-në në celularin tuaj, është  studimi i ri i grupit ‘’Mpeg’’, i njohur për krijimin e Mp3, Mpe...

Historiku/ Si u bë Korça “kryeqyteti” i industrisë shqiptare

Ideja ishte fantastike. Por ajo duhej materializuar. Dhe sigurisht duheshin blerë makineritë. Nazima Ypi, i cili ishte s...

Lajmi i mirë/ Google do të ndihmojë personat me aftësi të kufizuara

Smartfonët mund të lexojnë, të dëgjojnë dhe të flasin për ne. Falë inteligjencës artificiale, ata mund të transkriptojnë...

Rikthimi i shikimit tek të verbrit, vjen zbulimi i madh shkencor

Një elektrodë speciale mundëson që t’i rikthehet shikimi të verbërve. Ku dispozitiv duke u vendosur brenda nervit opt...

VIDEO/ Projekti 40 miliardë euro, Norvegjia tunel nënujor për makina

Norvegjia është ndoshta një nga vendet me pamje më të mrekullueshme natyrore, me akuj, fjorde apo male të mrekullueshme....

Jetë në “Planetin e Kuq”? Zbulohet oksigjen në ujin e kripur të Marsit

Uji i kripur që gjendet në nëntokën e Marsit ka oksigjen të mjaftueshëm për të siguruar jetën e mikrogjallesave. Në këtë...

Zbulohet hëna e parë jashtë sistemit diellor

Astronomët kanë njoftuar zbulimin e mundshëm të hënës së parë jashtë sistemi tonë diellor. Kjo “ekzohene” nuk ngjason me...

Niset treni i parë me hidrogjen

Treni i parë me hidrogjen në botë është nisur nga stacioni në Gjermani. Shërbimi i parë në botë i trenave me hidrogjen f...

Nuk është fantazi, po shkojmë drejt lidhjes së trurit me kompjuterin

Tani që shkenca evoluon në një shkallë të tillë, edhe fantazitë tona më të pabesueshme mund të bëhen realitet. Njërën...

Ku mund ta ngrejmë hotelin në Mars?

Zonat polare të Planetit Mars mund të jenë vendi ideal për ngritjen e kolonive të para të njerëzimit. Ky është propozimi...

Tatimet: 9 vërtetimet që mund t’i merrni online

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka publikuar në platformën online e-albania, 9 shërbime të rëndësishme për gjenerimi...

Aplikacioni që bën fotot të flasin

Në një jetë sociale dixhitale të dominuara nga fotot, ku nga Facebook dhe Snapchat kanë zënë vendin e fjalëve, personat ...

Tiranë: Brenda një jave do të nisë mbledhja e mbeturinave të diferencuara nga Eco Tirana

Pas një jave qytetarët e Tiranës do të duhet t’i hedhin mbeturinat në mënyrë të diferencuar. Kompania Eco Tirana do të n...

Shqiptarët të cilët kanë patenta ndërkombëtare për shpikjet e tyre

Ka disa shqiptarë, të cilët ne mund të mos i njohim por që janë njohur për shpikjet e tyre. Më poshtë po përmendim 5 pre...

Lançohet sistemi elektronik për aplikimin e lejeve të ndërtimit

Që prej ditës së sotme asnjë aplikim shkresor nuk do të pranohet nga bashkitë dhe asnjë leje ndërtimi nuk do të shqy...

177 vjet fotografi, ja kush është fotografia e parë në botë

Dita Botërore e Fotografisë festohet me 19 gusht çdo vit, për të festuar pasionin e fotografëve në mbarë botën. Kjo ...

Shuajp Kraja, i pari shqiptar me patentë evropiane për vaksinën kundër kancerit

Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane për vaksinën kundër ...

Projekt që i hapin rrugën ndërtimit të kontrolluar dhe me standarte

KKT miraton planin e përgjithshëm kombëtar. 3 plane tërësisht “Made in Albania” janë miratuar nga Këshilli Kombëtar i Te...

Me 14 qershor lindi Ernesto Che Gevara

Me 14 qershor 1928 lindi Ernesto Che Gevara. I njohur edhe si Komandante Che, ishte revolucionar, shkrimtar dhe guerilas...

Me 13 qershor Martin Luther martohet kundër rregullit të beqarisë

Me 13 qershor 1525, Martin Luther martohet me Katharina von  Bora kundër rregullit të beqarisë të dekretuar nga Kisha Ka...

Ministria e financave publikon aplikacionin Tatimpaguesi Digjital.

Ja links ku mund ta shkarkoni. android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.minfin.tatimpaguesitdixhita...

Tani mund të mbillni bimë në ajër me këtë shpikje të re

https://www.facebook.com/SelectAll/videos/1714815578781927/

7 marrëveshje mes Shqipërisë e Kosovës

Marrëveshjet që janë nënshkruar sot në mes dy qeverive janë: Marrëveshja për Njohjen e Ndërsjellë të Certifikatës s...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek