Nga ushqimi te gjumi, mënyra e jetesës që na mbron nga depresioni

Një mënyrë jetese që përfshin konsum të moderuar të alkoolit, një dietë të shëndetshme, aktiviteti i rregullt fizik, gju...

Ankthi i kthimit në shkolla, disa këshilla për t’i kapërcyer ato

Kthimi në bankat e shkollës mund të jetë emocionues, por shpeshherë është edhe i frikshëm. Për të kapërcyer ankthin p...

Spitali Pediatrik në QSUT, prindërit: Staf i mrekullueshëm, kushtet shumë të mira

“Stafi është i mrekullueshëm dhe kushtet janë shumë të mira”. Kështu u shpreh prindi i një fëmije të shtruar në Shërb...

Binjakët prematurë fitojnë betejën me jetën në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”

Dy bebe të ardhura në jetë para kohe në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” e kanë fituar betejën me jetën. Dr. Orje...

Zgjerohet rrjeti i kabineteve të reja dentare në shkollat e vendit

Në shkollat e vendit ekipet e kujdesit shëndetësor po vijojnë punën për pajisjen me kabinetet e reja dentare. Pas një...

Muzika parandalon rënien konjitive tek të moshuarit

Të luash një instrument muzikor ose të dëgjosh në mënyrë aktive muzikë ndihmon në parandalimin e rënies konjitive duke s...

Urgjenca e re e Spitalit Rajonal Vlorë me kushtet më të mira për qytetarët dhe turistët

Investimi në rikonstruksionin e plotë të Urgjencës së re në Spitalin Rajonal Vlorë, me infrastrukturë dhe pajisje modern...

Pse zëri ynë ndryshon me kalimin e viteve?

Zëri ynë ndryshon nga momenti kur lindim deri kur vdesim: faji nuk është vetëm i plakjes, por edhe i hormoneve, alkoolit...

Dieta, alkooli dhe uji: Këshilla për shpëtimin veshkave në verë

Konsumimi i tepërt i alkoolit, një dietë e pasur me yndyrna dhe proteina, djersitje e tepruar, mjedise të mbinxehura, sh...

Stina e nxehtë, mjekja Brati për ATSH: Si të mbroni fëmijët dhe çfarë të keni në çantën e urgjencës

Vala e të nxehtit me të cilën u përball vendi ynë, kryesisht në dy javët që lamë pas, ka çuar drejt qendrave shëndetësor...

Realizohet me sukses ndërhyrja komplekse kardiovaskulare te një 75-vjeçar

Një ndërhyrje komplekse kardiovaskulare jetëshpëtuese u realizua me sukses, falë bashkëpunimit të shkëlqyer të ekipeve...

FDA miraton ilaçin e ri kundër Alzheimerit

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi ”Leqembi”-n, ilaçin e parë të provuar që ngadalëson përparim...

Parkinsoni mund të diagnostikohet shtatë vite më shpejt falë orëve inteligjente

Një studim i zhvilluar në Britani të Madhe tregon se të dhënat e marra nga orët inteligjente të përdorura nga pjesëmarrë...

Vitaminat e Nevojshme Për Verën

Përveç se një regjim ushqimor i shëndetshëm, disa vitamina specifike mund të jenë të dobishme gjatë muajve të nxehtë të ...

E lindur para kohe, Ajna fiton betejën me jetën në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”

Pas 70 ditësh në terapi intensive Ajna e ka fituar betejën me jetën falë përkujdesjes së stafit të mjekëve dhe infermi...

Zbulimi i Izraelit ofron shpresë për fëmijët epileptikë

Një studim izraelit në fushën e terapisë gjenetike do të revolucionarizojë trajtimin e sindromës “Dravet”, një formë e r...

3 ndërhyrje të shkallës shumë të lartë të vështirësisë, ekipi i Spitalit të Traumës i shpëton jetën ...

Tre ndërhyrje të shkallës shumë të lartë të vështirësisë, në tru, shtyllën kurrizore dhe gjymtyrë, u realizuan me sukses...

Dyfishohen kabinetet e reja dentare në shkolla

Pas 19 kabineteve të reja në Tiranë, Shkodër, Elbasan dhe Durrës, vitin e ri shkollor do të dyfishohen kabinetet e reja ...

Depistohen 70% e fëmijëve për shëndetin e dhëmbëve

Brenda një viti, mbi 70 % e fëmijëve në shkolla janë depistuar për shëndetin oral. Programi i shërbimit stomatologjik...

Realizohet me sukses një operacion i vështirë në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”

Një operacion i shkallës së lartë të vështirësisë u krye me sukses nga ekipi i Shërbimit të Obstetrikë-Gjinekologjisë në...

Hapen në 15 qershor 30 qendra shëndetësore verore

30 qendra shëndetësore verore do të hapen më 15 Qershor në zonat turistike bregdetare dhe malore. Qendrat shëndetësor...

Ndërhyrje dhe lente falas për të moshuarit edhe në spitalin e Korçës

Spitali Rajonal i Korçës ka kryer me sukses ndërhyrjet në sy dhe vendosjen e lenteve falas për të moshuarit. Mbi 13 m...

61 mijë fëmijë, depistime e trajtime falas të kujdesit dentar

Rreth 61 mijë fëmijë kanë kryer vizita, depistime dhe procedura për kujdesin e dhëmbëve në kabinetet dentare në shkolla ...

Kryhet operacioni i vështirë në zemër tek 2-vjeçari

Një ndërhyrje e shkallës së lartë të vështirësisë është kryer në zemër tek një fëmijë 2 vjeç, në QSUT nga ekipi multidis...

Spitali i i ri i Sëmundjeve të Brendshme te Trauma rrit standardin e kujdesit shëndetësor

Spitali i Ri i Sëmundjeve të Brendshme, tjetër investim i ri, hap dyert pas pak ditësh. Ky investim rrit standardin e...

3-fishim i koronarografive në spitalin “Shefqet Ndroqi” falë aparaturave bashkëkohore

Në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, investimet në aparatura bashkëkohore dhe zgjerimi i stafit me mjekë të rinj ka...

18 kabinete të reja dentare në shkolla gjatë 2023-shit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar nga afër kabinetin e ri dentar në shkol...

Realizohet me sukses një ndërhyrje e komplikuar në Spitalin Universitar të Traumës

Në Klinikën e Dytë të Shërbimit të Kirurgjisë në Spitalin Universitar të Traumës u realizua me sukses riparimi laparosco...

Ndërhyrje e suksesshme laparoskopike e një tumori të vështirë në Spitalin Memorial

Për herë të parë në këtë spital u krye ndërhyrja e një tumori të vështirë me laparoskopi, ndërhyrje që zgjati më shumë s...

Perimet më të Mira për Diabetikët

Sëmundja e diabetit të tipit 2 jo domosdoshmërisht nënkupton nevojën për kufizimin e shumë ushqimeve të shijshme. I t...

54 mijë fëmijë, depistime e trajtime të kujdesit dentar

54 mijë fëmijë kanë kryer vizita, depsitime dhe procedura për kujdesin e dhëmbëve në kabinetet dentare në shkolla dhe pë...

Efektet e Konsumit të Ujit me Limon Sipas Dietologëve

Me rritjen e temperaturave, konsumi i ujit për të shmangur dehidratimin bëhet edhe më i rëndësishëm. Dhe nëse dëshiro...

Ujërat Termale të Elbasanit – Mrekullitë Kurative për Shëndetin

Llixhat e Elbasanit janë ndër më të njohurat në vend. Elbasani është ndër të vetmet qendra që prej dekadash me radhë ...

Realizohet me sukses ndërhyrja delikate në Spitalin Rajonal Vlorë

Në Spitalin Rajonal Vlorë është realizuar me sukses një ndërhyrje delikate për heqjen e tumorit në pankreas. Procedur...

Vaksina vjetore e gripit; përforcuesi nuk do të jetë më i nevojshëm

Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID) njoftoi sot se ka nisur testimet e një vaksine universal...

Përtypja siç duhet përmirëson nivelet e sheqerit në gjak te pacientët me diabet të tipit 2

Aftësia për të përtypur siç duhet mund të përmirësojë nivelet e sheqerit në gjak te pacientët me diabet të tipit 2. A...

Njësitë e lëvizshme stomatologjike, mbi 2600 fëmijë të depistuar

Mbi 2600 fëmijë kanë kryer deri tani depistime dhe trajtime për kujdesin e dhëmbëve përmes 2 klinikave stomatologjike lë...

Java Botërore e Imunizimit

Ditët nga 24 deri në 30 prill shënojnë Javën Botërore të Imunizimit. Çdo vit Kombet e Bashkuara celebrojnë ditët e im...

Era e Keqe e Gojës – Çfarë e Shkakton dhe Ushqimet që e Largojnë

Nuk ka gjë më të sikletshme se sa të takosh a të bisedosh me dikë ndërsa duke folur kupton se fryma lëshon një aromë të ...

Mjeku jep lajmin e madh, zbulon kur mund të jetë gati vaksina kundër kancerit

Vaksina kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës mund të jetë gati në vitin 2030. Kompania farmaceutike Moderna, e cila ...

Realizohet me sukses një ndërhyrje delikate në spitalin e Kukësit

Një ndërhyrje delikate e shkallës së lartë të vështirësisë u realizua me sukses tek një paciente 72-vjeçare në Spitalin ...

Ekspertja e Harvardit tregon vitaminën më të mirë për trurin

Vitaminat janë të nevojshme për funksionimin, rritjen dhe zhvillimin normal të qelizave. Aktualisht, ka 13 vitamina thel...

A është aktiviteti fizik një ilaç i vërtetë për depresionin?

Të gjithë e dimë se aktiviteti fizik rikthen një ndjenjë të menjëhershme mirëqenieje: por është një hap shumë i gjatë ng...

Pse ëmbëlsirat dhe patatinat ndryshojnë trurin?

Pse luga zhytet në krem ​​para se të mund të mendonit të kënaqeni me një fetë tortë? Ka një arsye pse dëshirat për ushqi...

Anesteziologu zbulon detajet se çfarë ndodh me ju gjatë anestezisë

Operacione të shumta bëhen në pacientë çdo çast, mirëpo pakkush njeh procesin e ndërlikuar të vënies në gjumë me anestez...

Sot, Dita Botërore e Sindromës Down

Sindroma Down ndodh kur një individ ka një kopje shtesë të pjesshme ose të plotë të kromozomit 21. Nuk dihet ende pse...

Mjekët e Spitalit Universitar të Traumës kryejnë me sukses ndërhyrjen delikate në pankreas

Pas diagnostikimit në kohë rekord, një ndërhyrje delikate në pankreas, pankreasektomia distale, u realizua me sukses fal...

Fishat e diabetit falas për personat mbi 65 vjeç, mbi 12 mijë përfitues deri tani

Me fillimin e rimbursimit të fishave të matjes së glicemisë, më shumë se 12 mijë të moshuar të grupmoshës mbi 65 vjeç, k...

Poliklinika e re e Gjirokastrës, së shpejti në shërbim të banorëve

Poliklinika e re e Gjirokastrës po i nënshtrohet një investimi, ku do të ofrojë standardet më të mira, si për qytetarët ...

5 Burime Proteinash Me Cilësi Të Lartë Që Duhet Të Konsumoni Çdo Ditë

Proteinat janë të rëndësishme për riparimin e qelizave dhe indeve, e gjithashtu ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në ...

Zgjidhet Uji Më i Mirë Në Botë – Shishja e Preferuar e Ekspertëve

Uji “Smeraldina di Tempio Pausania” fiton çmimin për ujin mineral më të mirë në botë si dhe Itali për të dytin vit radha...

Nëna dhe foshnja kalojnë rrezikun për jetën falë mjekëve në “Mbretëresha Geraldinë”

Një nënë 38-vjeçare me komplikacione në zemër ka shpëtuar nga rreziku për jetën bashkë me fëmijën e saj, falë ndërhyrjes...

Dieta mesdhetare ul ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës te gratë

Një studim i ri ka zbuluar se ndjekja e një diete mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës te gratë m...

Verë e kuqe apo e bardhë? Vera që zgjidhni zbulon personalitetin tuaj!

Psikologët na kanë thënë: ata që adoptojnë një qen kanë një personalitet të ndryshëm nga ata që duan macet, shkruan focu...

Rehabilitohet qendra shëndetësore në Tërbuf

Qendra e re shëndetësore në Tërbuf, në Lushnje është rehabilituar plotësisht, duke mundësuar shërbime më të mira për ban...

Mbi 164 mijë fëmijë përfituan bonusin e bebes

Prej janarit të vitit 2019 mbi 164 mijë fëmijë kanë përfituar bonusin e bebes, program universal në mbështetje të ...

Fishat e diabetit, falas për të moshuarit mbi 65 vjeç

Krahas fëmijëve dhe të rinjve deri në moshën 25 vjeç, përgjatë këtij viti, rimbursimi i fishave të diabetit do të ofrohe...

Spitali “Memorial” i Fierit, i pari me Kartën e Autonomisë Menaxheriale

Spitali Memorial Rajonal Fier është spitali i parë publik që përfiton Kartën e Autonomisë Menaxheriale. Duke e konsid...

Pas pak ditësh vihet në funksion Spitali i ri i Sëmundjeve të Brendshme

Në Kongresin e Parë të Shëndetësisë ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në fjalën e saj ...

Në prill rriten me 50 mijë lekë pagat e mjekëve specialistë

Sot u deklarua se duke nisur nga muaji prill, të gjithë mjekët specialistë të sistemit shëndetësor në vendin tonë do të ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek