Fuqia Kurative e Gjetheve të Limonit, Si t’i Përdorni

Gjethet e limonit përdoren në gatime dhe lëngjet e frutave për të ofruar një shije dhe aromë shtesë. Gjethet e limonit ...

Pse duhet të hani bajame në mëngjes?

Bajamet duhet t’i përfshini patjetër në dietën tuaj pasi përmbajnë vitamina, minerale, proteina, fibra, yndyrna të shënd...

Mjaltë me Kanellë, Si të Bëni Vetë Antibiotikun Natyral

Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të kombinuara të kuzhinës, të cilat së bashku janë shumë efikase kundër disa p...

Dobitë e mbajtjes së një ditari

Në të kaluarën, shumë njerëz mbanin ditar personal, ku regjistronin ngjarjet e ditës dhe vëzhgimet e tyre. Pa ditaristët...

Japonia shpik lugën që prodhon “kripë elektrike” në gojën tuaj

Shkencëtarët, dietologët dhe nutricionistët prej vitesh flasin për uljen e konsumimit të kripës për shkak të dëmeve që a...

Të humbësh peshë me një dietë të balancuar dhe të shëndetshme

Të pasurit një peshë e shëndetshme ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës, kancerit të zorrëve dhe gjirit, goditjes në tru d...

Spitali i ri i Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, së shpejti do të hapë dyert

Spitali i ri i Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, është një tjetër investim madhor në shëndetësi, i cili do të ofrojë kush...

Vitamina C 500 me Zink dhe D3 direkt, mrekullia e provuar dhe mbrojtja më e mire e imunitetit

Javët e fundit numri i të prekurve nga gripi dhe virozat në Shqipëri është shumëfishuar e paralelisht edhe nr i  shtruar...

Ndërhyrja delikate në tru me pacientin zgjuar, realizohet me sukses nga ekipi i Neurokirurgjisë

Një ndërhyrje delikate në tru me pacientin zgjuar, nga ato operacione që kryhen në klinikat më të mira europiane, është ...

Këto janë përfitimet shëndetësore që merrni nga konsumimi i bukës së misrit

Misri vazhdon të jetë numër një për të mbajtur konstant nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm nivelin e yndyr...

Kura më e Mirë Natyrale Kundër Kollës dhe të Ftohurës

Në këtë stinë të ashpër virozash, është shumë e rëndësishme që njerëzit të tregojnë kujdes të përforcuar për zbatimin e ...

Pse foshnjat lëvizin gjithmonë duke tundur krahët dhe këmbët?

Lëvizjet spontane dhe në dukje të rastësishme të të porsalindurve kanë kuptim: kjo konfirmohet nga një studim i cili i a...

Zbokth apo Psoriazë – Përse Skalpi i Kokës Është Gjithmonë i Irrituar

Megjithëse mund të jetë pak e sikletshme kur shihni copëza të bardha në pulovrën tuaj të zezë, nuk është e nevojshme të ...

Pajisje të reja biomjekësore në 18 spitale dhe poliklinika

Investimet në strukturat spitalore, aparatura dhe teknologji kanë qenë disa nga prioritetet kryesore dhe të realizuara g...

3 Pije për të Ngrohur Organizmin Gjatë Netëve të Dimrit

Lëng i Nxehtë Molle Me Erëza Kjo pije rekomandohet në dimër dhe i vjen në ndihmë fytit të bllokuar dhe të acaruar. Për...

Vezët e Ziera – Vlerat dhe Çfarë i Ndodh Organizmit

Veza është padyshim përbërësi kryesor i një mëngjes të shëndetshëm. Një nga mënyrat më të zakonshme të konsumimit të ...

Së shpejti nis restaurimi i godinës qendrore të maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”

Në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” në kryeqytet pas përmbylljes së fazës së parë të ndërtimit do të nisë restaurimi...

Perimet Më Të Freskëta Dhe Të Shijshme Të Janarit

Është e mundur që të gjeni produkte të sezonit që janë të mbushura me vitamina e që na mbajnë në formë në këto ditë dimr...

Kantieret e shëndetësisë në 2023, investimet 3.5 miliardë lekë

Investimet në kantierin e shëndetësisë për 2023 nuk do të ndalen në të gjithë vendin që nga qendrat shëndetësore, spital...

Xheli i ngrirë i Aloe Verës, pse duhet ta përdorni për shëndetin

Vlerat e xhelit të Aloe Verës janë me famë. Ajo njihet si një prej bimëve më mirëbërëse në historinë e njerëzimit. ...

A i bëjnë vërtetë mirë trupit tre vakte në ditë? Zbuloni të dhënat befasuese

Ideja që duhet të konsumojmë tre vakte në ditë është në mënyrë suprizuese moderne. Por sa vakte në ditë është idele për ...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

8 orë pa lëvizur/ Mjeku Altin Veshti tregon si operoi fëmijën 9 ditësh që kishte zemrën mbrapsht

Kardiokirurgu Altin Veshti përveç se është një ndër mjekët më të mirë në Shqipëri, është shqiptari i parë që ka dalë në ...

Endoskopia e stomakut tani edhe në Spitalin Rajonal të Kukësit

Falë bashkëpunimit të shkëlqyer mes Spitalit Rajonal të Kukësit dhe Spitalit të Prizrenit për herë të parë në zonën ve...

Shkencëtarët në Japoni zbulojnë metodën që vret qelizat kanceroze

Shkencëtarët në Japoni kanë zbuluar një metodë e cila u mundëson që të përdorin ADN-në për të vrarë qelizat e kancerit. ...

Studimi: Agjërimi shëron diabetin

Konfirmimet e reja mbërrijnë për faktin se diabeti mund të kontrollohet mirë dhe pa ilaçe. Pas një ndërhyrjeje në die...

Shkodër, lindin trinjakë në vigjilje të Krishtlindjes

Nga Spitali i Shkodrës vjen nje lajm i bukur dhe i rralle këtë vigjilje Krishlindjesh. Atje nje familje eshte gezuar ...

Njihuni me operacionin ”shpëtimtar” që realizoi një spital i Bolonjës!

Një aritmi malinje e zbuluar falë telemjekësisë, pas së cilës u bë e mundur ndërhyrja urgjente te një paciente dhe shpët...

Të ftohur apo të bllokuar nga gripi?/ Disa mënyra si të luftoni me këto gjendje

Të gjithë njerëzit që përjetojnë një gjendje gripale apo të ftohtin, përpiqen me të gjithë mënyrat për ta larguar sa më ...

Universiteti i Kopenhagen kryen një studim mbi efektet e festave në tru

Festat janë një kohë e veçantë, ku shumica prej nesh kryejnë aktivitete që nuk shqetësohemi t’i bëjmë gjatë gjithë vitit...

Një terapi e re rezulton efektive kundër leucemisë

Një terapi e re është dëshmuar efektive kundër leucemisë akute mieloide dhe efektet pozitive të trajtimit janë theksuar ...

Nuk i shitet askujt që ka lindur pas 2009, Zelanda e Re miraton ligjin për duhanin

Zelanda e Re ka miratuar një plan unik për të hequr dorë nga pirja e duhanit për brezin e ri. Ligji thotë se duhani n...

Studimi shkencor: Kjo vitaminë ju ndihmon në parandalimin e migrenës

Një studim i fundit i publikuar në ”Headache: Journal of Head and Face Pain” raporton se marrja e vitaminës B1 mund të n...

Mbi 13 mijë pacientë përfituan shërbimin e paketave shëndetësore falas

Më shumë se 13 mijë pacientë kanë përfituar falas këtë vit shërbimin e paketave shëndetësore të dializës, kardiologjisë,...

Qendra e re e Traumës dhe Krizës

Qendra e re e Traumës dhe Krizës sapo mirëpriti rreth 15 persona që punojnë në 5 qendra të ndryshme komunitare & rez...

Jo vetëm për kollë dhe dhimbje fyti, mjalti zvogëlon rrezikun e disa sëmundjeve

Studim i ri i publikuar në nëntor 2022 nga Universiteti i Torontos, vlerësoi efektet e mjaltit, në faktorët e rrez...

Dëgjimi i cicërimës së zogjve mund të ndihmojë në zbutjen e ankthit

Një studim i publikuar në Nature’s Scientific Reports sugjeron se zhurmat e trafikut mund të lidhen me rritjen e depresi...

Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studi...

Vaksinë universale për gripin, shkencëtarët: E disponueshme brenda dy vitesh

Një vaksinë universale e gripit që mbron nga të gjitha llojet e virusit mund të jetë e disponueshme në dy vitet e ardhsh...

Përbërësi që mund t’ju shpëtojë nga kilogramët e tepërt

A e dini mënyrën më të mirë për të përgatitur kafenë në shtëpi? Nutricionistja Lisa Richards këshillon se është mirë të ...

Pse kemi dy veshka nëse mund të jetojmë vetëm me një?

ROMË, 17 nëntor /ATSH/ – Disa organe në trupin tonë janë simetrike, si bajamet, mushkëritë, vezoret, testikujt e tjerë, ...

Ekspertja e Universitetit të Harvardit: Kjo është vitamina më të mirë për trurin

Vitaminat janë të nevojshme për funksionimin, rritjen dhe zhvillimin normal të qelizave.  Natyrisht, ato gjenden në ushq...

Mjekët e Spitalit të Traumës realizojnë me sukses ndërhyrjen delikate

Në shërbimin e Neurokirurgjisë në Spitalin Universitar të Traumës u krye sot me sukses një ndërhyrje kirurgjikale miniin...

Laboratori i Gjenetikës në QSUT, aplikon për herë të parë metoda të citogjenetikës dhe biologjisë mo...

Në laboratorin e Gjenetikës në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” Tiranë po aplikohen për herë të parë metoda ...

Mjekët që realizojnë me sukses shërbimin e trombolizës intravenoze

Në spitalin e Shkodrës po kryhet me sukses shërbimi i trombolizës intravenoze, duke shpëtuar jetë. Ministria e Shëndetës...

FOTOT/ Laçi me spital të ri, shihni pamjet e godinës moderne

Tashmë Laçi ka një spital të ri, modern,i rindërtuar dëmtimit nga tërmeti dhe që pritet të hapë dyert së shpejti. Spi...

Dhuratë nga natyra, 24 bimët magjike që rriten në Shqipëri

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato...

Nis sezoni i qershive, disa arsye pse duhet t’i konsumoni me patjetër (PËRFITIMET)

Jemi ende në sezonin e qershive. Ato janë fruta të freskëta, të shëndetshme dhe të këndshme qoftë edhe për t’i parë. Nda...

FOTOT/ Elbasani me pediatri të “re”, shihni pamjet

Pediatria e re në spitalin rajonal të Elbasanit do të hapë dyert pas pak ditësh. Ndërtesa e vjetër të spitalit të Kir...

FOTOT/ Korpusi Spitalor i Kukësit drejt përfundimit, shihni si duket spitali i ri

 Spitali i ri rajonal i Kukësit po kthehet në një strukturë moderne të shërbimit shëndetësor për banorët e qarkut verili...

Shkollat do pajisen me dentistë, nis zbatimi i programit në Tiranë. Hapen 10 kabinete të reja dentar...

Në shkollat e Tiranës janë hapur 10 kabinete të reja dentare, pak ditë pas u njoftua për nisjen e Programit të Depistimi...

Dr. Denajda dhe Estela, dy mjeke specialiste i shtohen spitalit rajonal të Dibrës

Dy mjeke specialiste i janë shtuar spitalit rajonal të Dibrës, duke ofruar shërbimet e munguara shëndetësore për banorët...

Lajm i mirë! Drejt përfundimit pediatria e re në Spitalin Rajonal të Elbasanit (FOTO)

Investimet në shëndetësi kanë transformuar spitalet rajonale duke ofruar jo vetëm kushte më të mira, por edhe më shumë s...

Zbulim për kurimin e dhimbjes kronike, këta janë fituesit e Nobelit në Mjekësi

Çmimi Nobel në Mjekësi për vitin 2021 iu dha David Julius dhe Ardem Patapoutian. Dy studiuesit u shpërblyen për zbuli...

Zbuloni ushqimet që duhet të përdorni patjetër për të luftuar aneminë

Të ushqyerit kundër Anemisë Ushqimet duhet të jenë të pasura me vitamina, minerale dhe sidomos me proteina. Anemikët ...

Cilat janë ushqimet më të shëndetshme që duhet të konsumoni në plazh?

Temperaturat e larta në plazh e bëjnë tepër të vështirë për pushuesit zgjedhjen e ushqimit që duhet të konsumojnë. Di...

Nis java e hapur, mund të vaksinohet çdo person mbi 18 vjeç

Ditën e sotme deri më 25 korrik, nis java e hapur për vaksinimin e qytetarëve mbi 18 vjeç. Me kartën e identitetit mu...

Harta/ Shqipëria dhe Islanda, dy vendet me më pak raste infektimesh në kontinentin tonë

Ditët e fundit Shqipëria ka patur një ulje drastike të rasteve të reja me covid-19. Referuar të dhënave zyrtare, mesatar...

Lajmi i mirë/ Vijnë edhe mbi 14 mijë vaksina Pfizer, shkon në 725 mijë numri i të vaksinuarve

TIRANË - 14 040 vaksina Pfizer kanë mbërritur në aeroportin “Nënë Tereza” mbrëmjen e djeshme. Ngarkesa e vaksinave Pf...

Shqiptari bën një ndër 10 zbulimet më të rëndësishme shkencore në botë

GJERMANI - Organizata e Fondacionit për zbulime shkencore “Arthur Fischer”, ka vlerësuar zbulimin e dr. Halil Krasniqit,...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek