Një mikroçip në ndihmë të të paralizuarve

Neuralink, kompania e çipave të trurit të Elon Musk, themeluesit të SpaceX dhe Tesla Motors, njoftoi se ka marrë miratim...

Zbulohet një tempull 4 000-vjeçar në Holandë

Arkeologët zbuluan një tempull 4.000-vjeçar në Holandë. Qyteza Tiel publikoi një deklaratë të premten duke thënë se s...

Britania e Madhe dhe Holanda do të ndërtojnë rrjet elektrik me kapacitet 1,8 gigavat

Britania e Madhe dhe Holanda do të furnizojnë me energji elektrike rreth dy milionë familje nga fermat e erës në det të ...

Studiuesit sjellin inteligjencën artificiale dhe shkencën në shërbim të lënies së duhanit

Praktikat inovative për të ndaluar pirjen e duhanit janë zhvilluar gjithnjë e më shumë nga shkencëtarët vitet e fundit m...

Për herë të parë në botë, një anije kozmike private në Hënë

Kompania private japoneze e teknologjisë robotike “ispace”, është në rrugën e duhur për të ulur anijen e parë private ko...

Mjeku jep lajmin e madh, zbulon kur mund të jetë gati vaksina kundër kancerit

Vaksina kundër kancerit dhe sëmundjeve të zemrës mund të jetë gati në vitin 2030. Kompania farmaceutike Moderna, e cila ...

A mund ta luftohet i ftohti duke marrë një pilulë?

Sa bukur do të ishte të jesh në gjendje të ngrohesh në një ditë të ftohtë dimri vetëm duke marrë një pilulë?, shkruan fo...

Kthehet në Tokë ekuipazhi i NASA-s pas gjashtë muajsh në hapësirë

Pas rreth gjashtë muajsh në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) dhe disa nisjeve të vonuara, dy amerikanë, n...

NASA shpik teknologjinë për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e tërmeteve

Një teknologji e projektuar nga NASA u aplikua pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri për të ndihmuar lokalizimin ...

Transplantet, organet e printuara 3D mund të jenë kufiri i ri në mjekësi

E ardhmja e transplanteve mund të lidhet me një teknologji shumë të ngjashme me printimin 3D. Një ekip mjekësh, në bashk...

Njihuni me Mirjetën, historia frymëzuese e shkencëtares shqiptare që po korr sukses në SHBA

Mirjeta Pasha është pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim s...

Universiteti i Kopenhagen kryen një studim mbi efektet e festave në tru

Festat janë një kohë e veçantë, ku shumica prej nesh kryejnë aktivitete që nuk shqetësohemi t’i bëjmë gjatë gjithë vitit...

Një terapi e re rezulton efektive kundër leucemisë

Një terapi e re është dëshmuar efektive kundër leucemisë akute mieloide dhe efektet pozitive të trajtimit janë theksuar ...

“Meteosat-12”, sateliti më i ri evropian që do të parashikojë në kohë rekord stuhitë

Një satelit i ri evropian që u lëshua të martën, do të arrijë të parashikojë në një kohë rekord kërcënimin që vjen...

Studimi shkencor: Kjo vitaminë ju ndihmon në parandalimin e migrenës

Një studim i fundit i publikuar në ”Headache: Journal of Head and Face Pain” raporton se marrja e vitaminës B1 mund të n...

Si ishin lodrat e fëmijëve 5 000 vjet më parë?

Ato që ne i konsideronim për më shumë se një shekull si objekte rituale do të ishin në fakt lodra që përdoreshin nga fëm...

Panelet diellore edhe nga pasta e … dhëmbëve?!

Ashtu si me shumicën e teknologjive të gjelbra, problemi me panelet diellore është kostoja e tyre, por tani studiuesit e...

Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studi...

Dritare që prodhojnë energji elektrike, shpikja zvicerane që mund të ndryshojë botën

E gjithë drita natyrore që hyn përmes dritareve, mund të vijë dita që të vlejë shumë më tepër sesa thjeshtë për ndriçim....

Pse kemi dy veshka nëse mund të jetojmë vetëm me një?

ROMË, 17 nëntor /ATSH/ – Disa organe në trupin tonë janë simetrike, si bajamet, mushkëritë, vezoret, testikujt e tjerë, ...

Nga ka ardhur uji në Tokë? Ky gur mund të mbajë përgjigjen

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se nga vjen uji në Tokë, një hulumtim i ri në Mbretërinë e Bashkuar mund të ketë për...

Studimi shkencor: Zbuloni përfitimet e jashtëzakonshme të kërcimit

Pasioni për kërcimin bashkon të gjitha moshat dhe disa studime shkencore konfirmojnë se kërcimi është i mirë pasi përmir...

Klasifikimi/ Njihuni me popujt më të zgjuar në botë, sipas World Population Review

Për disa dekada, Koeficienti i Inteligjencës (IQ) është përdorur për të matur përafërsisht inteligjencën e një individi ...

FOTO/ Rindërtohet fytyra e një gruaje që ka jetuar mbi 30 mijë vjet më parë në Çekinë e sotme

Në vitin 1881 një ekip arkeologësh gjeti një skelet human në një shpellë në fshatin Mladeč, në Republikën Çeke. Në...

Kush janë fituesit e çmimit NOBEL në Fizikë dhe Kimi – Emrat dhe kontributi për njerëzimin

Përpjekjet në shkencën pioniere të informacionit kuantik u dhanë çmimin Nobel në Fizikë shkencëtarëve francez, Alain Asp...

NASA publikon foto të liqenit të Prespës dhe Ohrit: Ekzistojnë prej 1 milion vitesh

Liqeni i Ohrit dhe Liqeni i Prespës, dy nga liqenet më të vjetër të Evropës, shtrihen në një zonë malore përgjatë kufijv...

Njihuni me Fioralbën, shkencëtarja shqiptare që njihen në gjithë botën

Fioralba Cakoni mban titullin profesor prej vitit 2010 dhe ka fituar gradën doktor i shkencave në matematikë prej vitit ...

Zbulimi i shkencës: Pse çokollata e zezë na bën më të lumtur

Një studim i ri i zhvilluar në Korenë e Jugut, ka zbuluar se konsumimi i çokollatës së zezë në bazë ditore i bën njerëzi...

STUDIMI/ Lulet e egra rreth paneleve diellore, shtëpi për bletët

Fermat diellore mund të bëhen strehë për bletët dhe pjalmuesit e tjerë nëse do të bëheshin disa ndryshime të thjeshta, s...

E=mc2, si zbërthehet “ekuacioni më i famshëm në botë” i Ajnshtajnit

Albert Ajnshtajn, fizikani më i madh i të gjitha kohërave, u lind më 14 mars 1879. Ajnshtajni është më i njohur për zhvi...

Ju mjaftojnë një palë atlete dhe pak vullnet për t’u ndjerë shkëlqyeshëm

Të gjithë shkencëtarët janë të një mendje se sporti është një ilaç për shëndetin kardiovaskular dhe metabolik. Stërvi...

8 arsye se pse fëmijët duhet të kenë patjetër një kafshë shtëpiake

Lexoni 8 arsyet përse çdo fëmijë duhet të ketë një kafshë dhe - ta dini se e gjithë kjo mund të jetë e vlefshme edhe për...

Çfarë është ORCA? Impianti më i madh në botë që largon CO2 nga atmosfera dhe e kthen në shkëmb

Quhet Orca dhe kap CO2 për ta kthyer në shkëmb: duhet të jetë në gjendje të asgjësojë 4000 ton dioksid karboni çdo vit. ...

Ëndrra e çdo studenti ekselent, njihuni me 10 universitetet më të mira në botë

US News & World Report ka publikuar renditjen e tetë vjetore të universiteteve më të mira globale në mbarë botën. ...

GJENIU – Mënyrat se si Albert Ajnshtajni e ndryshoi botën tonë

Albert Ajnshtajni (1879-1955), është një nga shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave, dhe emri i tij është bërë...

“Zhvilluan një mjet të ri dhe gjenial për ndërtimin e molekulave”/ Shpallen dy fituesit ...

Çmimi Nobel në Kimi për vitin 2021 do ta marrin gjermani Benjamin List dhe studiuesi amerikan David W.C. MacMillan për z...

Tre shkencëtarë marrin Çmimin Nobel në Fizikë, ja zbulimi që bënë

Çmimi Nobel në Fizikë për vitin 2021 iu akordua tre shkencëtarëve, Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann dhe Giorgio Parisi “...

Zbulim për kurimin e dhimbjes kronike, këta janë fituesit e Nobelit në Mjekësi

Çmimi Nobel në Mjekësi për vitin 2021 iu dha David Julius dhe Ardem Patapoutian. Dy studiuesit u shpërblyen për zbuli...

Shqiptari bën një ndër 10 zbulimet më të rëndësishme shkencore në botë

GJERMANI - Organizata e Fondacionit për zbulime shkencore “Arthur Fischer”, ka vlerësuar zbulimin e dr. Halil Krasniqit,...

Seretonina, hormoni i lumturisë

Serotonina njihet si hormoni i lumturisë, por roli i saj në metabolizëm nuk është i njohur për të gjithë Seretonina ësh...

Shkencë/ 40 fakte të pabesueshme për trurin

1. Truri është i përbërë nga 73% ujë. 2. Megjithëse truri përbën vetëm 2% të masës trupore, ai konsumon rreth 20%...

Shihni TABELEN/ Cilat janë kombet më të zgjuara në botë?

Cili është kombi më i zgjuar në botë? Evropa dhe Azia dominojnë listën, me Japoninë që zë vendin e parë në sajë të po...

HISTORIKE/ Ja momenti kur sonda e NASA-s ulet në mars, shihni pamjet (VIDEO)

Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar. Hyrja e so...

Sot, Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë

Dita Ndërkombëtare e Grave dhe Vajzave në Shkencë është dita e 11 Shkurtit, shpallur e tillë me një rezolutë të Asambles...

LAJM I MIRË/ Izraeli zhvillon një ilaç që është 96% i efektshëm kundër Covid-19

Prova është e vogël dhe shumë fillestare: vetëm 30 pacientë të trajtuar, por 29 prej tyre shfaqën një përmirësim të duks...

Rekomandimi i OBSH: Pse duhet të bëni të paktën 40 minuta aktivitet fizik në ditë

OBSH sapo ka publikuar në “British Journal of Sports Medicine” udhëzime të reja mbi lëvizjen, të shkruara nga mbi 40 shk...

FOTO/ “Apple-1”, ky është kompjuteri i parë me emrin Apple. Mund ta blini për…

Një kompjuter Apple, me kasë druri, mund të shitet në eBay për 1,5 milionë dollarë, gati 2250 herë më shumë sesa çmimi o...

Shkenca moderne i rikthen shikimin të moshuarit izraelit

Një 78-vjeçar në Izrael kishte humbur shikimin 10 vjet më parë për shkak të një sëmundje në kornea. Por tashmë me teknol...

Studimi: Si truri riciklon neuronet për të lexuar

Truri i njeriut nuk ka pasur ende kohë për të zhvilluar një zonë të dedikuar posaçërisht për leximin. Për të njohur s...

Shkencë/ Zbulohet superToka 10 miliardë vjeçare, kjo e jona është 4,5

Është zbuluar superToka 10 miliardë vjeçare, ndërkohë që Toka jonë është 4,5 miliardë vite e vjetër. Ajo është pothua...

“I riu i vitit”, njihuni me shkencëtaren 15-vjeçare që tërhoqi vëmendjen e botës

Të dalësh në kopertinën e revistës “Time” është një nga ambiciet e çdo personi të pushtetshëm ose thjesht të suksesshëm ...

Shkenca jep lajmin e mirë: Po vjen “supervaksina” që lufton koronavirusin dhe gripin, ja kur do jetë...

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një “supervaksinë” që do të mbrojë njerëzit njëkohësi...

Sonda amerikane, ”Osiris-Rex” shkruan një faqe të re në hapësirë

Katër vjet pas lëshimit të saj, sonda amerikane ”Osiris-Rex” arriti mbrëmë të prekë asteroidin Bennu në një përpjekje pë...

141 vite më parë, shpikja që ndryshoi botën

Shpikësi Thomas Edison më 21 tetor të vitit 1879, filloi provat për një tjetër lloj filamenti për llambën e tij elektrik...

Dy ekspertët amerikanë fitojnë çmimin Nobel në Ekonomi

Amerikanët Paul R. Milgrom dhe Robert B. Wilson u shpallën fitues të çmimit Nobel në ekonomi për “përmirësimet në te...

Dy gra fituese të Çmimit ‘Nobel’ për Kimi

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka vendosur të japë Çmimin “Nobel” në Kimi për 2020 për Emmanuelle Charpentier d...

Jepet çmimi Nobel në Fizikë, ja zbulimi i tre shkencëtarëve fitues

Tre shkencëtarë kanë fituar çmimin Nobel 2020 në fizikë për punën e tyre në formimin e vrimave të zeza dhe zbulimin e nj...

Shkencëtarët publikojnë hartën më të madhe 3D të Universit

Shkencëtarët kanë publikuar hartën më të madhe tredimensionale të Universit të krijuar ndonjëherë. Sipas një deklarat...

Google krijon fjalorin e hieroglifeve, inteligjenca artificiale përkthen gjuhën e lashtë

Google ka krijuar një fjalor hieroglifesh që përdor inteligjencën artificiale për të deshifruar imazhe të teksteve të Eg...

Lajm i mirë/ Franca prezanton ilaçin e mundshëm për të mposhtur COVID-19

Kompania farmaceutike franceze Sanofi njoftoi se është e gatshme t’u ofrojë autoriteteve franceze ilaçin antimalarik në ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek