BE jep 500 mijë euro për të rinjtë e Ballkanit

Bashkimi Europian ka dhënë 500.000 euro për një projekt të ri dyvjeçar të Bashkëpunimit Rinor Rajonal (RYCO), i cili do të rrisë mobilitetin e...

Shifrat zyrtare/ Zbuloni sa është popullsia e Shqipërisë sipas INSTAT

Popullsia e Shqipërisë në 1 janar 2019, rezulton 2.862.427 banorë duke pësuar një rënie me 0,3%, krahasuar me 1 janar 2018, bëri të ditur sot INSTAT. Në...

Ja 11 produktet tradicionale shqiptare që kanë markën e cilësisë

Produktet tradicionale shqiptare shquhen për cilësinë por këto janë 11 produktet që e kanë markën e cilësisë: Gështenja e Malësisë së Madhe Mjalti i...

Nesër vjen superhëna! Bëhuni gati për spektakël

Superhëna më spektakolare e vitit 2019 do të mund të shihet të martën e 19 shkurtit, duke u shfaqur në qiell më e shndritshme...

Realizohet koronarografia në Spitalin Rajonal të Fierit

Në spitalin rajonal të Fierit u realizua për herë të parë koronarografia, një procedurë invazive, që konsiston në kontrollin e arterieve koronare. Doktor Ndriçim Kallashi...

Çmimi i ilaçeve në Shqipëri do të ulet, ja arsyeja

Barnat në tregun e lirë farmaceutik në vendin tonë pritet të ulen me gati 5%. Kjo për shkak të kursit të këmbimit të monedhës euro,...

Banka Botërore, 3.4 mln dollarë për kanalet vaditëse në Lushnje

Investimi i financuar nga Banka Botërore që arrin vlerën e 3.4 milionë dollarëve për rehabilitimin e kanaleve vaditëse në zonën e Lushnjes pritet të...

Foto/ Mbillen 1 mijë drurë akacie në kurorën e gjelbër të Pukës

Kurorës së gjelbër të qytetit të Pukës i shtohen edhe 1000 drurë të tjerë Akacie, të mbjellë përgjatë skrapatave në grykëderdhjen e Liqenit të...

Deklarata e Pavarësisë që u vendos sot në 7 qytete të Kosovës

Deklarata e Pavarësisë së Kosovës Të mbledhur në mbledhje të jashtëzakonshme më 17 shkurt 2008, në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, Duke iu përgjigjur thirrjes së...

Rikthehet “Lasgushi”, “Air Albania” firmos me “Turkish Airlines”

Qeveria ka arritur të finalizojë marrëveshjen financiare për kompaninë e parë ajrore shqiptare “Air Albania”. Marrëveshja është nënshkruar nga drejtori i përgjithshëm i “Turkish Airlines”...

FOTOT/ Gjesti i veçantë i 10 çifteve të moshuarish në Urë Vajgurore për Shën...

Disa çifte të moshuarish në qytetin e Urës Vajgurore kanë zgjedhur një mënyrë të veçantë për të festuar Ditën e Shën Valentinit. Ata janë mbledhur...

Transformohet një tjetër rrugë në kryeqytet

Ka nisur puna për rehabilitimin e rrugëve mes blloqeve të zonës në Njësinë numër 11. Bashkia Tiranë njofton për nisjen e punimeve, me qëllim...

Shqiptarët, të parët në Europë për martesa/ Ja krahasimi me vendet e tjera

Shqipëria, me 7.9 martesa për çdo 1000 banorë, nuk njeh garë në kontinentin e vjetër, si shteti me më shumë martesa. Këtë e tregojnë...

Argëtim dhe dhurata për fëmijët në Spitalin Pediatrik

Shfaqja ”Njësoj si ti” nga teatri Metropol këtë herë erdhi ndryshe pasi aktorët i dhuruan disa orë të mrekullueshme fëmijëve në pavijonin e Pediatrisë në...

Kompania e njohur vjen në Shqipëri, 6.5 mln euro investim dhe 660 të punësuar

Një ndër kompanitë e njohura në botë për prodhimin e elementeve elektrike të automjeteve ka hyrë zyrtarisht në Shqipëri, ku do të zhvilllojë aktivitetin...

Miratohet projektligji, shtyhet vlefshmëria e kartave ID deri me 31 dhjetor 2019

Skadimi i kartave të identitetit dhe dyndja ne sportele para zgjedhjeve vendore, ka detyruar qeverinë që të ndryshojë ligjin për letërnjoftimet elektronike. Projektligji është miratuar...

Fotot/ Transformimi i Beratit, punime intensive për infrastrukturën urbane

Qyteti i Beratit po merr një pamje të re si rrjedhojë e ndërhyrjeve që po kryhen për rikualifikimin urban të tij. Sipas Fondit Shqiptar të...

Vuno, rikualifikimi urban pritet të gjenerojë ekonominë dhe turizmin

Bashkia Himarë është duke përjetuar një transformim rrënjësor falë investimeve të integruara që po bëhen në gjithë territorin e saj. Në kuadër të projektit “Punët...

Dokumentari i BBC, fotografi i njohur bën libër për bunkerët shqiptarë

Bunkerët shqiptarë tërheqin sërish vëmendje në Perëndim. Përmes një shkrimi, ku mbizotërojnë fotot, BBC tregon frymëzimin e fotografit Robert Hackman për të krijuar një...

Nga sot, aplikimi online për Targën e Provës

Subjektet nuk do të sorollaten më për të siguruar për automjetin e tyre një Targë Prove. Nga data 11 shkurt, aplikimi dhe ndjekja e procedurës...

Këto foto ju ftojnë për reflektim..

Bright Side ka përzgjedhur disa foto që tregojnë se natyra ende ka një shans dhe njerëzit e ndjeshëm dhe të respektueshëm për mjedisin janë...

Hartës së rafting në Shqipëri i shtohet edhe Shkumbini

Tashmë në lumin Shkumbin mund të zhvillohet sporti i rafting, duke e shndërruar Qarkun e Elbasanit në një zonë me potencial turistik për të...

Buzëqeshni pa frikë/Tërhiqen stomatologët, nuk do të ketë rritje të tarifave dentare

Asambleja e Urdhrit të Stomatologut është tërhequr nga vendimi për rritjen e tarifave dentare që u miratua në fund të vitit të kaluar. Vendimi është...

Hapen praktikat e punës, 2 mijë vende të lira për studentët. Ja si të...

Është hapur zyrtarisht ditën e sotme thirrja e katërt e Programit Kombëtar të Praktikave të Punës. Të gjithë të rinjtë nga mosha 21-26 vjeç...

Nis rikonstruksioni edhe i dy godinave të tjera në Qytet Studenti

Para se studentët të marrin pushimet e verës, në të gjitha godinat e Qytetit Studenti do kenë përfunduar punimet për rikonstruksionin e ambienteve të...

13 mijë banorët e rrugës ”Babë Rexha” do kenë rrjet të ri ujësjellësi

Lajm i mirë për 13 mijë banorët që jetojnë pranë rrugës ‘Babë Rexha’ në njësinë numër 7, pasi do marrin furnizim më të mirë...

“Bashkë përjetë”/ Çfarë është java e martesës dhe pse bëhet

Nga data 7-14 Shkurt është “Java e Martesës”, e cila organizohet prej 8 vitesh edhe në Shqipëri. Aktivitet e Javës së Martesës kanë si qëllimin...

Rinovohet flota e autoambulancave, shërbim me aparatura moderne edhe në banesë

Tre spitalet universitare në kryeqytet janë pajisur me autoambulancat e reja, të cilat, falë aparaturave moderne, mundësojnë ofrimin e shërbimit edhe në banesë. Në total...

Ja shërbimet që qytetarët mund t’i marrin online nga Bashkia e Tiranës

Për t’iu ardhur sa më pranë qytetarëve, duke iu ofruar shërbime në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe pa humbur kohë në radhë apo zyra, Bashkia...

BE, 5 mln euro për sigurinë ushqimore në Shqipëri. Kush janë dy shtetet që...

Autoriteti finlandez i sigurisë ushqimore së bashku me atë irlandez do të asistojnë vendin tonë për të rritur sigurinë ushqimore, standardet veterinare dhe fitosanitare. Kjo...

Lule në vend të plehrave/ 198 venddepozitime të mbetjeve urbane do të kthehen në...

Rreth 198 venddepozitime të mbetjeve urbane në të gjithë vendin do të kthehen në parqe me lule dhe stola për të moshuarit dhe fëmijët. Dhe...

Anës malit e detit me biçikletë! Gati rruga 2 000 km që do kalojë...

Një lajm fantastik për çiklistët e etur për udhëtime. Do ndërtohet një rrugë e re ndërkufitare që do përshkojë Ballkanin Perëndimor. Planet aktualisht janë...

Aplikimet për ID/ Zyra të reja në njësitë 1 dhe 2

Banorët e njësive 1 dhe 2 në Tiranë, nga sot mund të aplikojnë pa radhë për kartat e identitetit dhe pasaportat biometrike, në mjedise...

Zona e Freskut në Tiranë, hapen zyra të reja të Njësisë 12

Banorët e zonës së Freskut, Qesarakës dhe ish-Fizikës Bërthamore nuk kanë pse udhëtojnë gjatë për të marrë një shërbim në njësinë e tyre administrative. Pas...

Roskovec, vijon puna për rikualifikimin urban të bllokut nr 2

Në Roskovec vazhdon puna për rikualifikimin urban të bllokut nr 2, për të përmirësuar aspektin vizual të qytetit dhe rritjen e fuksionalitetit të kësaj...

5 mijë pemë për të ndalur erozionin në Kune-Vain

Laguna Kune e Vainit i shpëton erozionit. Për të shmangur gërryerjen Ministria e Turizmit nisi mbjelljen e 5 mijë pemë në zonën që rrethon...

VIDEO/ Qyteti alpin që i ka të gjitha

Puka i ka të gjitha. Malet me dëbore në dimër dhe gjelbërim në verë, ujin kristal të lumenjve, liqenet si pasqyra dhe lëndinat që...

Fotolajm/ Më mirë të blejmë skedina apo fruta-perime? Kur lekët shkojnë në rrugën e...

Që nga data 1 Janar hyri në fuqi ligji për mbylljen e të gjitha pikave të basteve dhe kazinove. Ka pasur raste kur pronarët...

Shkodër, nis puna për rehabilitimin e bllokut të pallateve tek Sahati

Blloku i pallateve tek Sahati në Shkodër po i nënshtrohet një rikualifikimi të plotë urban, me një vlerë investimi prej 220 milionë lekë. Një sipërfaqe...

A e di sa nxënës të fillores në Shqipëri flasin dy gjuhë të huaja?...

Megjithëse në fillore, nxënësit mësojnë vetëm një gjuhë të huaj, ka disa të dhëna interesante për fëmijët shqiptarë. Sipas INSTAT, mbi 17 000 nxënës të...

Francezët i ‘japin jetë’ Dardhës, zhvillohet për herë të parë garë ndërkombëtare në pistën...

Në Skipistën e Dardhës për herë të parë organizohet një garë ndërkombëtare në ski. Krahas skiatorëve shqiptarë nga Korça, Kukësi, Puka dhe Durrësi ka...

Konkursi për infermierë, publikohen datat kur do të zhvillohet testimi në secilin qark

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastitliu ka njoftuar shpalljen e konkursit Infermierë për Shqipërinë. Testimi me shkrim për infermierët dhe profesionistët të...

Aplikimet për kartë identiteti, ja qytetet ku zyrat do jenë hapur edhe nesër

Zyrat e aplikimit për kartë identiteti do të jenë të hapura edhe ditën e shtunë në disa qytete të vendit. Ministria e Brendshme njofton...

Doni të bëheni pjesë e policisë? Aplikoni në linkun e mëposhtëm

Policia ka hapur dyert për studentët. Për të gjithë ata studentë që kanë përfunduar universitetin me rezultate të larta në shkencat juridike, shkencat ekonomike (degët...

600 bursa për nxënësit e kryeqytetit

600 nxënës të kryeqytetit në shkollat nëntëvjeçare dhe gjimnaze do të përfitojnë bursa vjetore. Bashkia e Tiranës u vjen në ndihmë atyre familjeve që...

Shpërndahen 15 mijë libra për bibliotekat e shkollave të Elbasanit

Bashkia e Elbasanit ka ndërmarrë një nismë për të pasuruar bibliotekat e shkollave në qytet dhe në njësitë administrative. Një fond i konsiderueshëm prej 15...

Kriteret dhe dokumentet/ Nesër hapen aplikimet për tu bërë pjesë e Policisë, ja kush...

Policia e shtetit ka njoftuar hapjen e aplikimeve për studentët që kanë përfunduar universitetin me rezultate të larta për t’u bërë pjesë e Policisë...

Qytet Studenti, nis puna për rikonstruksionin e godinave 27 dhe 28

Dy godina të tjera konviktesh në Qytetin Studenti po i nënshtrohen rikonstruksionit të plotë, për kushte më të mira jetese dhe studimi për studentët. Pas...

Lajmi i mirë/ Miratohet fondi 200 milionë lekë, një tjetër stadium me parametra modernë

200 milionë lekë nga buxheti i shtetit do të vihen në dispozicion të projektit për rikonstruksionin e stadiumit ‘Zeqir Ymeri’ në Kukës. Referuar vendimit të...

Ligji i ri për punësimin, ja 13 kategoritë që favorizohen

Qeveria ka depozituar një projektligj të ri në Kuvendin e Shqipërisë, i cili përcakton rregullat e reja të punësimit dhe të kualifikimit profesional, ngritjen...

Ja si do të transformohet Maliqi, nënshkruhet marrëveshja 160.5 milionë lekë

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka lidhur kontratën për projektin e rivitalizimit urban të bulevardit Maliq – Drithas. Ky bulevard ka një gjatësi 1100 metra...

Lajmi i mirë/ Ju ka skaduar karta e ID? Vlefshmëria zgjatet deri në fund...

Ju ka skaduar karta e ID? Mos u shqetësoni! Vlefshmëria e kartave të identitetit që skadonin këtë vit, zgjatet deri më 31 dhjetor 2019 Pavarësisht nga...

Emigrantët shqiptarë në Itali, ja rregullat e reja për bashkim familjarë

Nëse keni bashkëshortin që jeton në Itali, për të mundësuar bashkimin familjar gjatë 2019 duhet të ketë të ardhura minimale 8.9 mijë euro në...

Targat e provës, procedura të reja nga 1 shkurti

Nga data 1 shkurt, targat e Provës do të jepen me regjistër të veçantë dhe në sistem. Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit...

Autoriteti i Konkurrencës pezullon zbatimin e vendimit të Urdhrit të Stomatologut

Autoriteti i Konkurrencës pezullon zbatimin e vendimit të Asamblesë Kombëtare të Urdhrit të Stomatologut, Për miratimin e listës së çmimeve dysheme për shërbimin stomatologjik”,...

Turizmi rrit tregun e fluturimeve, afro tre milionë pasagjerë kaluan nga Rinasi gjatë 2018

Tregu i fluturimeve ajrore në Shqipëri numëroi pothuajse tre milionë pasagjerë vitin e kaluar. Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave, tregu i fluturimeve...

Një tjetër lagje në kryeqytet me linjë re ujësjellësi

Një tjetër lagje në kryeqytet ka tashmë një furnizim më mirë dhe më cilësor me uji. UKT bën të mundur shtrimin e një linje...

Përfundojnë punimet, autostrada Tiranë-Durrës nuk do të përmbytet më

Përfundon ndërhyrja me guardrela në autostradën Tiranë-Durrës për shmangien e përmbytjeve në këtë segment. Nga kilometri 7.3 deri në 8.6, janë zëvendësuar të gjitha ndarëset...

Irish Times: Mirësevini në qytetin tim… Tiranë!

Elizabeth Gowing ka më shumë se pesë vite që jeton në kryeqytetin Tiranë. Ajo erdhi këtu për shkak të punës së burrit të saj,...

TABELA/ 803 vendet e punës për studentët, si ndahen sipas qarqeve

Departamenti i Administratës Publike ka njoftuar ndarjen e 803 vendeve të punës për studentët mbi bazë qarku. Punetembare.al është portali i vënë në dispozicion për të...
15,268FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit