1.2 miliardë lekë për shpronësimin e pronarëve tek Unaza e Re

Këshilli i Ministrave miratoi sot shpronësimin për interes publik të pronarëve të pasurive të paluajtshme, pronë private, që preken nga realizimi i projektit “Rehabilitimi...

2.9 milionë euro për rehabilitimin e konvikteve

Një grant prej 2.9 milionë euro nga KfW i shtohet programit të rehabilitimit të konvikteve të Universitetit të Tiranës. Në mbledhjen e sotme të qeverisë...

Gjermania, 2 milionë euro për zhvillimin rural në Shqipëri

Qeveria gjermane do të financojë një projekt të ri me vlerë 2 milionë euro për zhvillimin e qëndrueshëm rural në Shqipëri. Marrëveshja është nënshkruar...

Ja risitë që transformuan jetët tona

Përqafimi i teknologjisë dhe zhvillimeve më novatore të shkencës, i jep gjithësecilit liri veprimi. Prej kohës kur njerëzimit i nevojitej ndezja e zjarrit edhe...

Fushë-Krujë, nis rehabilitimi i lumit Zezë

Lumi Zezë është një nga problemet më të mëdha që ka qyteti i Fushë Krujës, gjatë sezonit të shirave. Falë një investimi prej 441,897,654 lekë,...

“Start SMART”, trajnime profesionale për 20 mijë punëkërkues

“Start SMART” është një paketë e nisur nga Shërbimi Kombëtar i Punësimit në ndihmë të punëkërkuesve të papunë prej një kohe të gjatë, duke...

BE miraton reformën për të Drejtën e Autorit

Reforma e diskutueshme europiane për të Drejtën e Autorit u miratua në mënyrë përfundimtare sot me votimin e fundit të ministrave të BE-së në...

Taksitë, furgonët apo autobuzët, çertifikatat me vetëdeklarim

Duke nisur nga dita e sotme, automjetet e licencuara për transport udhëtarësh dhe taksitë, nuk do të kenë nevojë të paraqiten në komision por...

Elbasan, projekt rikonstruksioni për shkollen “Jorgji Dilo”

Viti i ri shkollor 2019-2020 do t’i gjejë nxënësit e shkollës "Jorgji Dilo" në Elbasan me një shkollë krejtësisht të re. Financimi i përbashkët i...

Rehabilitohet ambulanca e Kaninës, përfitojnë 2500 banorë

Rreth 2500 banorë të fshatit Kaninë, por edhe turistët që frekuentojnë këtë zonë turistike tashmë marrin shërbimin shëndetësor në qendrën shëndetësore të rehabilituar. Kjo qendër...

Me 20 prill nisin aplikimet për subvencionin e qumështit

Me datën 20 prill nisin aplikimet për të gjithë fermerët që duan të përfitojnë subvencion për çdo litër qumësht të shitur dhe në ditët...

Spitali i ri Kirurgjikal, përfitojnë 300 mijë pacientë, 5,000 punonjës dhe 1,000 studentë

Modernizimi i Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” po vijon me investimin tjetër të qeverisë për ndërtimin e Spitalit të ri të Kirurgjisë, shërbim i...

Rita Ora, projekt në Kosovë për gratë e dhunuara

Rita Ora ndodhet në Kosovë e cila me projektin më të fundit të saj, ka vendosur që t’u dalë në krah grave që janë...

Nisin punimet për rehabilitimin e rrugës “Belushi” në Astir

Sëfundmi, kanë nisur punimet për rehabilitimin e rrugës “Belushi” në zonën e Astirit duke plotësuar në këtë mënyrë edhe një kërkesë të hershme të...

Shërbime shëndetësore falas për komunitetin rom dhe egjiptian

Programi i shërbimit shëndetësor dhe social në komunitet do të rinisë për të dytin vit radhazi për të garantuar shërbime afër vendbanimit për kategoritë...

Shkodër, aktivitete në Ditën Ndërkombëtarëve të Romëve

”Mos dhuro para! Dhuro kujdes!” është motoja e zgjedhur nga Bashkia e Shkodrës për të kremtuar 8 Prillin, Ditën Ndërkombëtarëve të Romëve. Në kuadër të...

Ja tarifat e reja për kategoritë e targave të veçanta

Drejtoria Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor njoftoi disa ndryshime në marrjen e targave të veçanta, të cilat kanë edhe tarifat përkatëse. Targat e veçanta...

Nis ndërtimi i Kopështit nr. 58 në Kodër Kamzë

Krahas shkollës së re në Kodër Kamëz, Bashkia e Tiranës ka hapur këto ditë themelet për ndërtimin e Kopështit nr. 58, një kërkesë kjo...

Dita Botërore e Shëndetit/ Qendrat Shëndetësore hapur edhe të dielen

Në kuadër të Ditës Botërore të Shëndetit, Qendrat Shëndetësore në të gjithë vendin do të jenë të hapura për t’ju ofruar qytetarëve shërbime shëndetësore. Ditën...

Poliklinika e Vlorës po transformohet falë investimit 1 milion euro

Poliklinika e qytetit të Vlorës po transformohet me një investim prej 1 milion euro në infrastrukturë dhe pajisje mjekësore moderne. Kjo poloklinikë i shërben rreth...

Nënshkruhet marrëveshja, hiqet roaming për vendet e Ballkanit Perendimor

Në Samitin e Dixhitalizimit në Beograd u nënshkrua marrëveshja e heqjes së shërbimit Roaming mes vendeve të Ballkanit Perëndimor. Lajmin e ka bërë të ditur...

Hapet zyra e ADISA në Patos, më shumë shërbime në një sportel

Qytetarët e bashkisë së Patosit tashmë kanë mundësi që shërbimet e nevojshme t’i marrin në Patos, pa pasur nevojë të shkojnë në qendrën e...

By Passi i Fierit/ Një korsi hapet para sezonit turistik

Një korsi e By Pass-it të Fierit do të jetë e aksesueshme nga automjetet përpara nisjes së sezonit turistik. Punimet janë duke ecur me ritme...

Testi i patentës, hiqen 1000 pyetje problematike

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka rishikuar testin e patentës, duke hequr nga lista 1000 pyetje të konsideruara si ngatërrestare. Gjithashtu, ky...

“18 ditë për 18 lagje”, qytetarët e Korçës i bashkohen fushatë së pastrimit të...

Korça njihet si një prej qyteteve me të pastra në vend, por pastërtia nuk është kurrë e tepërt. Me moton “18 ditë për 18 lagje”,...

Këto vreshta mahnitëse nuk janë as në Francë e Itali, por dy fshatra shqiptarë

Franca dhe Italia njihen për vreshtat e shumëta që kanë, të cilat i japin pamje të bukur atyre, mirëpo as në Kosovë nuk mungojnë...

Tirana në Koalicionin e Qyteteve për të Drejtat Dixhitale

Tirana, si qytet qe po ben progres të vazhdueshëm me nismat dixhitale, i eshte bashkuar Koalicionit te Qyteteve për të Drejtat Dixhitale (Cities Coalition...

Shoferët e mirë paguajnë më pak policën e sigurimit

Nga prilli i këtij viti nis mbajtja e historikut të aksidenteve automobilistike në Autoritetin e Mbikëqyrjes Financiare dhe pas një viti çdo sigurim per...

Studentja shqiptare pranohet në laboratorin më të madh në botë për fizike nukleare

Ardiana Bushi, studente në Departamentin Shkenca Kompjuterike në mesin e 1424 aplikantëve është përzgjedhur për të marrë pjesë në “CERN Summer Students Programme” ku do...

Kriteret dhe dokumentacioni për të marrë pensionin e pleqërisë

Të moshuarit që kanë plotësuar moshën e përcaktuar me ligj dhe kenë minimumi 15 vite punë me kontribute mund të përfitojnë pension pleqërie. Aktualisht...

Krijohet biblioteka dixhitale, mbi 193 mijë libra akademikë pa kosto për studentët

Studentët dhe pedagogët tashmë do të kenë mundësi të shfletojnë online artikuj shkencorë, mbi 193 mijë libra akademikë, mbi 50 mijë revista shkencore, mbi...

Gjigandi amerikan, CNN: Shqipëria mes destinacioneve më të mira në botë

Televizioni prestigjioz amerikan CNN rendit Shqipërinë mes destinacioneve më të mira në botë ku mund të zhvillohet alpinizëm dhe ecje në natyrë, në një...

“La Stampa”: Zbuloni bukuritë e kryeqytetit shqiptar

Tashmë nuk është çudi që media e huaja shkruajnë për Shqipërinë, duke e vlerësuar atë si një vend me potencial turistik. Së fundmi e përditshmja...

Universiteti i Tiranës, ja kriteret e pranimit për maturantët

Si asnjë vit tjetër, Universiteti i Tiranës ka përcaktuar kriteret e pranimit për gjashtë fakultetet e tij në kohë rekord. Që tani, maturantët kanë në...

Përgatituni! Nesër ndryshon ora. Ja si lëvizin akrepat

Nga nesër duhet të zgjoheni më herët, pasi ndryshon ora. Në natën mes të shtunës 30 mars dhe të dielës 31 mars, akrepat e...

Karta e Studentit: Ja shërbimet falas dhe lehtësirat që përfitojnë të rinjtë që studiojnë...

Bashkia e Tiranës do të jetë e para në rang vendi që do të ketë gati kartën e studentit. 40 shërbimet që përfitojnë studentët: TRANSPORTI PUBLIK:...

Bimët mjekësore “Made in Albania”, rriten eksportet dhe punësimi

Eksporti i bimëve mjekësore është rritur me ritme të shumëfishuara vitet e fundit, duke shënuar zgjerim në totalin e eksporteve “Made in Albania” dhe...

“Bonus-Malus”, nis krijimi i historikut për drejtuesit e mjeteve

Bordi i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare miratoi udhëzimin “Mbi zbatimin e sistemit Bonus-Malus në sigurimin MTPL e brendshme”. Udhëzimi përcakton kriteret për llogaritjen e...

Nga 1 prilli pensionet rriten me 2.8%. Ja kategoritë që përfitojnë

Duke filluar nga data 1 prill të këtij viti, pensionistëve në vendi iu lind e drejta të përfitojnë një rritje pensioni prej 2.8%, bazuar...

Nga Tuneli deri në Orikum, Vlora së shpejti me një tjetër shëtitore

Qytetit bregdetar të Vlorës do t’i shtohet një tjetër shëtitore, që do të jetë krenaria e ndryshimit të vijës bregdetare në katër vitet në...

Investimet e huaja direkte në Shqipëri kalojnë vlerën 1 miliardë euro, ja kush kryeson

Investimet e huaja direkte kanë arritur të vendosin një rekord të ri në fund të vitit 2018. Vlera e kapitalit të investuar nga kompanitë...

Certifikohet “Air Albania”, pas Stambollit do operojë edhe në 4 aeroporte europiane

Është përfolur e sulmuar papushim, por ‘Air Albania’ tashmë është realitet, pasi ka marrë certifikimet e nevojshme pranë Autoritetit të Aviacionit Civil sipas kërkesave...

A e dini sa shqiptarë flasin anglisht rrjedhshëm? Ja harta globale

Rreth 840 milionë njerëz flasin anglisht në mbarë botën. E njohur si gjuha globale e biznesit, ka 335 milionë njerëz në planet që e...

Tirana me dy linja të reja ujësjellësi

Dy linja reja në ujësjellës është investimi më i ri i Bashkisë së Tiranës për përmirësimin e furnizimit me ujë të pijshëm të qytetarëve....

“U Transparenca”, një portal dedikuar studentëve

Nga kjo fundjave është aktiv portali “U-Transparenca”, një portal ku publikohen jo vetëm financat e të gjithë universiteteve, por dhe çdo veprimtari dhe vendimmarrje...

Ja ushqimi që ju bën të lumtur

Momentet e vogla, të cilat na bëjnë të ndihemi mirë janë shumë. Të blesh diçka të re, të dëgjosh muzikë e të kërcesh, të...

Nis regjistrimi i pyjeve

Në të gjithë Shqipërinë ka startuar procesi i regjistrimit të pyjeve dhe kullotave, të cilat do të kalojnë më pas në pronësi të bashkive. Kolonja...

Ismail Kadare shëtitje nga liqeni, rrethohet nga simpatizantët

I konsideruar si një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë, Kadare është fotografuar ditën e djeshme në Parkun e Madh të Liqenit Artificial duke...

Britania, 10 milionë paund për profesionet e së ardhmes në Ballkanin Perendimor

Përfitimet prej teknologjisë tashmë nuk do të jenë më një sfidë për shoqërinë shqiptare, kjo falë përfshirjes se shkollave në programe ambicioze. “Shkollat e shekullit...

Gjimnazi “Oso Kuka” në Shkodër do ketë terrene të reja sportive

Projekti “Jeto me sportin” prej tre vitesh po jep rezultate konkrete në bashkinë e Shkodrës. Aktualisht, ai po zbatohet në tre shkolla, të cilat falë...

Miratohet kontrata për konçesionin 35 vjeçar të Aeroportit të Kukësit

Qeveria ka miratuar këtë të mërkurë kontratën për koncesionin 35 vjeçar të Aeroportit të Kukësit. Në një dalje para mediave Ministrja për Infrastrukturën dhe Energjinë...

Vazhdon intensivisht puna për rikualifikim urban të Shkëmbit të Kavajës

Vazhdon puna për rehabilitimin e zonës rezidenciale të plazhit të Shkëmbit të Kavajës, që është mjaft e frekuentuar gjatë gjithë vitit. Projekti financohet nga qeveria...

Nju-Jork, themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë

Në Queens të New York-ut, SHBA themelohet Akademia e studentëve Shqiptaro-Amerikanë. Dega e “Vatrës” në Queens deklaroi publikisht se nisi nga funksionimi Akademia e studentëve...

Kalimi i tokës bujqësore, bie kriteri i vendbanimit

Në fillim të muajit prill pritet që të hyjnë në fuqi ndryshimet e bëra në ligjin “Për përfundimin e procedurave ligjore të kalimit të...

Pranë përfundimit shkolla 9-vjeçare në Patos, do jetë gati për vitin e ri akademik

Po shkon drejt përfundimit rikonstruksioni i shkollës 9-vjeçare “Meleq Gostnishti” në Patos, ndërsa ambientet janë transformuar totalisht me kushte dhe standarde bashkëkohore. Kjo shkollë pritet...

Vetëm “Trash Tag” mund të pastrojë Shqipërinë

Një ndër nismat më të famshme të momentit në të gjithë botën, "Trash Tag" sapo ka mbërritur edhe në vendin tonë. Që prej fillimit të...

Foto/Ja si është transformuar Vlora

Falë investimeve të kryera gjatë viteve të fundit në Vlorë, lagjet dhe rrugët e qytetit kanë ndryshuar krejtësisht pamje. Përveç shkollave, rrugëve dhe lagjeve të...

Liqeni Artificial, së shpejti një kënd i ri lojrash

Së shpejti të vegjlit e kryeqytetit, dhe jo vetëm, do të kenë gati një kënd fantastik lojërash, i cili i shtohet parkut të madh...

Tarifat e reja roaming me Kosovën ulen në 15 qershor, ja kur hiqen plotësisht

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare ka hedhur për këshillim publik dokumentin që do të rregullojë uljen graduale deri në heqje të tarifave roaming...

Korçë, punime për përmirësimin e infrastrukturës rrugore në çdo lagje

Lagjia 8 e qytetit të Korçës brenda pak ditësh, do të ketë të gjitha rrugët e rikonstruktuara. Nëpërmjet një investimi prej 8.5 milionë lekësh është...
23,244FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit