Zëvendësimi i plastmasit në serrat diellore/ Qever...

Qeveria mbështet financiarisht fermerët që duan të zëvendësojnë plastmasin termik për serrat diellore. Sipas vendimit...

Financim deri në 1.5 mln lekë/ Miratohet Fondi i E...

Këshilli i Ministrave miratoi financimin nga buxheti i shtetit, brenda fondeve buxhetore të miratuara për vitin përkatës...

Projekti, si do të transformohet Kopshti Zoologjik...

Kopshti Zoologjik i Tiranës do t'i nënshtrohet një projekti transformues, që do të konsistojë në rikonceptimin e Kopshti...

Shqipëria kalon provimin, Gjermania do të njohë pa...

Përparime në rrugën e procesit të njohjes së patentave shqiptare në Gjermani. Në një vizitë informative në Tiranë, dr...

Liqeni i Ulzës pasurohet me tri specie të rasatit ...

Bashkia Mat  ka bërë të mundur hedhjen e 80 mijë rasateve të peshqve të llojeve ballëgjerë, omur dhe krap në liqenin e U...

BE jep deri në 100 mijë euro për gratë shkencëtare...

Komisioni Europian, në kuadër të nisjes së edicionit të shtatë të Çmimeve të BE-së për Gratë inovatore, në fusha shkenoc...

Çelen aplikimet për kreditë e buta në Tiranë, çfar...

Të gjitha familjet që nuk kanë një apartament dhe nuk kanë të ardhura të mjaftueshme për të përballuar kreditë me kushte...

Magjia e qytetit të trëndafilave, që duhet vizitua...

Peizazhi i bukur natyror, pastërtia, shkëmbi gjigant dhe lumi që kalon përmes tij, e bëjnë Përmetin një qytet shumë tërh...

Impianti modern në Lezhë, zgjidhet problemi i traj...

Shqipëria do të zgjidhë përfundimisht problemin e trajtimit të mbetjeve me origjinë shtazore, të cilat deri më tani ndot...

Dhjetëra objekte nga zbulimet nënujore në Muzeun A...

Që nga viti 2005 arkeologët nënujorë kanë zbuluar pranë brigjeve të Durrësit dhjetëra objekte me vlerë, që tashmë i përk...

Panairi/ Bimët mjekësore “Made in Albania” në Gjer...

5 kompani shqiptare po marrin pjesë në panairin e bimëve mjekësore dhe ushqimit organik që po zhvillohet në Nuremberg, G...

Rekord në Evropë për martesat/ Eurostat: Shqiptarë...

Shqiptarët janë populli që martohet më shumë. Jo vetëm shqiptarët e Shqipërisë, por edhe ata të Kosovës. Sipas të dhënav...

5 vendet ku mund të vrojtoni shpendët në Shqipëri

Një nga aktivitetet që po merr gjithnjë e më tepër vëmendje kohët e fundit është vrojtimi i shpendëve, që ndërlidh bukur...

Një tjetër lagje në kryeqytet me rrjet të ri ujësj...

Banorët e rrugës “Petro Nini Luarasi” në kryeqytet, nuk do të kenë më probleme me furnizimin me ujë të pijshëm. Pas i...

Turizmi rural/ Ja si mund të përfitoni deri në 5 m...

Agroturizmi është një sektor tjetër që përfiton mbështetje financiare nga Skema Kombëtare 2020. “Rikonstruksioni i am...

Ishulli i Pelikanit në Divjakë, live edhe nga tele...

Në Ishullin e Pelikanit në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta ka një sistemi vrojtimi video 24/7 që ka për qëllim vrojtim...

Japonia jep 76.200 euro për spitaline Obstetrikë-G...

Ambasada e Japonisë dhe Spitali Universitar i Obstetrikë Gjinekologjisë “Koço Gliozheni nënshkruan sot kontratën e grant...

Kriteret dhe masa e financimit për secilin sektor,...

Përpos programit IPARD II, qeveria ka përcaktuare kriteret për mbështetjen e fermerëve me fondet e buxhetit të shtetit d...

Kërkimi shkencor, universiteti “Aleksandër Moisiu”...

“Laboratori i Ndërtimit” tashmë është realitet në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës. Ky laborator, ashtu si...

Fermerët që mbjellin bimë mjekësore do subvenciono...

Qeveria mbështet zhvillimin e bimëve mjekësore dhe aromatike, si një sektor me potencial të rëndësishëm në rritjen e pun...

Bum në Bujqësi/ Fermerët shqiptarë, mbi 300 milion...

Bujqësia në vendin tonë, shënoi rekord të prodhimit dhe eksporteve vitin e kaluar, duke prekur për herë të parë shifrën ...

Shqipëria lider në Rajon për kultivimin e bishtajo...

Bishtajoret kanë qenë prej vitesh pjesë e dietës ushqimore në mbarë botën për mijëra vite, duke shërbyer si burim protei...

Njihuni me fermën më të madhe të mjaltit në Rajon,...

Shqipëria është ndër prodhueset më të mira të mjaltit në botë. Klima, pasuri bimore e bën vendin tonë unike. Kur flas...

Hapet një tjetër shkollë shqipe në Zvicër

Të premten e kaluar, më 7 shkurt 2020, nxënësit e Shkollës Shqipe në Bahenbyllah (Bachenbüllach) të Zvicrës filluan mësi...

Agrobiznesi shqiptar në panairin më të madh të fru...

Prodhuesit shqiptarë marrin pjesë në panairin më të madh të fruta-perimeve në Europë “Fruit Logistica” 2020, që po mbahe...

Praktikat e punës në administratë/ 2500 vende për ...

Është hapur thirrja e pestë e Programit Kombëtar të Praktikave të Punës. Referuar njoftimit të Departamentit të Admin...

1000 kredi të buta për familjet e reja/Miratohen k...

Pas aplikimit me sukses të dy thirrjeve të mëparshme për kredi të zbutura për shtëpi, bashkia e Tiranës do të hapë sëris...

Portali “Mësues për Shqipërinë”, 1955 mësues të pu...

Portali “Mësues për Shqipërinë” për vitin shkollor 2019-2020 ka punësuar 1955 mësues deri tani. Përzgjedhja e mësuesv...

Projekti i ri/ Rruga Vlorë – Radhimë –...

Një nga segmentet rrugorë me më shumë trafik përgjatë verës do të pësojë ndryshime në vijim falë një projekti që do të z...

Bursa në Itali për studentët e Universitetit të Ti...

Studentët e Universitetit të Tiranës, tashmë kanë mundësinë që të aplikojnë për bursa brenda datës 3 shkurt të këtij vit...

Furnizim 24 orë me ujë të pijshëm për 130 pallate ...

Krahas përmirësimit të infrastrukturës, Njësia 13 është një ndër zonat e para në Tiranë që furnizohet me ujë të pijshëm ...

Tiranë/ Miratohet fondi 1.6 miliard lekë për rehab...

Qeveria miratoi sot fondin prej një miliard e pesëqind e nëntëdhjetë milionë që do të ndahet me bashkinë e Tiranës në tr...

Një tjetër hapësirë rekreative po i shtohet Parkut...

Një tjetër hapësirë dedikuar totalisht qytetarëve të Tiranës do i shtohet Parkut të Liqenit Artificial. Bëhet fjalë për ...

15-20 euro drejt Vjenës e Milanos/ Biletat e avion...

Muajt e fundit, çmimet e biletave ajrore janë ulur ndjeshëm dhe në Shqipëri. Hyrja e dy operatorëve të mëdhenj low cost,...

Tashmë është zyrtare! Greqia njeh patentat shqipta...

Parlamenti grek ka ratifikuar marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë të lejeve të drejtimit mes Shqipërisë dhe Greqisë. ...

Kreditë e buta në Tiranë/ Këtë vit përfitojnë 1 mi...

Programi i subvencionit të interesave të kredisë nga bashkia e Tiranës do të hapet në fillim të muajit shkurt. Këtë v...

FOTO/ Një tjetër kënd lojërash në kryeqytet është ...

Punonjësit e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit riparuan, lyen dhe pastruan këndin e lojërave te “Mine Peza”. Tash...

Shifrat zyrtare/ Sa udhëtarë ‘preferuan’ avionin d...

Sipas të dhënave të fundit të Institutit të Statistikave, shifrat mbi numrin e pasagjerëve vendas dhe të huaj që kanë ud...

Franca vendos mbishkrime në gjuhën shqipe në spita...

Franca padyshim se është njëri prej shteteve që respekton në masë të madhe komunitetet që jetojnë aty. Rasti më i fre...

Rekordi pozitiv/ Shqipëria e 7-a në Europë për ene...

Përdorimi i energjisë së rinovueshme ka shumë përfitime për çdo komb, duke përfshirë një ulje të emetimeve të gazrave se...

Sheshi tek “Medreseja” transformohet në hapësirë ç...

Nga sot, hapësira mes Rr. së “Dibrës” dhe Rr. “5 Maji” është hapur për qytetarët, duke u shndërruar në një shesh pushimi...

Fqinjët shtojnë vizitat në Shqipëri! Fluks nga Kos...

Të gjithë vendet fqinje kanë njohurnjë rritje të hyrjeve në Shqipëri gjatë vitit 2019. Referuar të dhënave të publikuara...

Media franceze: Shqipëria, një nga prodhueset më t...

Redaksia e së përjavshmes prestigjioze “Paris Match”, e intriguar nga një postim mbi verërat në Instagram, i ka kushtuar...

Shërbimi i ri/ Tani edhe targën e veçantë të makin...

Tashmë, targat e veçanta të makinave mund t'i porosisni online. Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit ...

Studimi/ Shqiptarët i japin vlerë shkollës më shum...

Sipas përfundimeve që demonstroi Programi i Vlerësimit Ndërkombëtar të Nxënësve “PISA 2018”, 87% e nxënësve shqiptarë “n...

‘Sekreti’ i vendeve më të lumtura në b...

Çdo vit, një grup ekspertësh të lumturisë nga e gjithë bota rendisin 156 vende bazuar në përqindjen e lumturisë së qytet...

Fluturime duke filluar me 29 euro/ WizzAir sjell 5...

“Wizz Air”, linja më e madhe ajrore me kosto të ulët në Europën Qendrore dhe Lindore, njoftoi sot 5 linja të reja nga Ti...

Hapen 880 vende të lira pune në shtet, ja fushat q...

Plot 880 punonjës janë planifikuar për tu rekrutuar si pjesë e administratës shtetërore gjatë vitit 2020. Në mbledhje...

Pse bletët janë zyrtarisht si ‘Qeniet më të rëndës...

Në një takim të Royal Geographic Society të Londrës, Instituti Earthwatch shpalli bletët speciet më të paçmueshme në kët...

Raporti i BB/ Gratë në biznes, Shqipëria lë pas SH...

Një ndër drejtimet ku Shqipëria performon më mire në nivel global është barazia gjinore. Raporte të ndryshme e vlerësojn...

Hapet bulevardi “Migjeni” në Kashar, lidh Unazën e...

U hap sot për 80 mijë banorët e zonës së Kasharit bulervardi “Migjeni”, një investim i rëndësishëm që lidh Unazën e Re m...

Lajm i mirë, pensionistët kryefamiljarë përjashtoh...

Një lajm i mirë për të gjithë pensionistët kryefamiljarë, të cilët përjashtohen nga taksa e ndërtesës. Në një postim ne ...

Gjelëza e madhe (Calidris canutus) fut në hartën e...

Gjatë censusit ndërkombëtar të shpendëve të ujit, në lagunën e Nartës, ekipi ynë u has me këtë rast jo të zakonshëm. Mes...

Keni ide për sipërmarrje sociale? Si të aplikoni p...

Është hapur zyrtarisht thirrja e fundit për grante, në kuadër të skemës së granteve të projektit EMBRACE – Modele Sipërm...

Ua kalojnë ekselentëve/ Pse studentët mesatarë bëh...

Jetojmë në një botë ku gati çdo prind i inkurajon fëmijët që të shkëlqejnë në shkollë. Madje, nëse është e mundur të mar...

Dashuria e veçantë e gjysheve, si ndikon në shënde...

Sipas një studimi, nipat dhe mbesat që kanë një lidhje të ngushtë emocionale me gjyshet e tyre, kanë më pak gjasa të bie...

Si të përfitoni kredi të butë në Tiranë/ Kur hapen...

Brenda muajit Janar, Bashkia do të hapë aplikimet për të gjithë qytetarët që janë të interesuar dhe plotësojnë kushtet p...

Dy shkolla të reja në Don Bosko do mbajnë emrin “V...

Në 100-vjetorin e shpalljes Kryeqytet, Tiranës do t’i shtohen një shkollë e mesme dhe një 9-vjeçare, të integruara me ko...

472 shërbime pa pagesë dhe online/ Ja si merret dë...

Jo më kohë të humbur nga një institucion në tjetrin për marrjen e dokumentacioneve që ju nevojiten. Në platformën e-alba...

Miratohet projekti/ Restaurim i “Urës së Frëngut” ...

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin e restaurimit të “Urës së Frëngut”, në Vlorë. Projekti i hartu...
24,762FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek