Vendimi zyrtar/ Ja kategoritë që përfitojnë shpërblim për festat e fundvitit

Nga sot, 695 mijë pensionistë kanë nisur që të marrin shpërblimin 5 mijë lekë për festat e fundvitit. Të drejtën për kët...

SHBA çel sezonin festiv, Biden ndez dritat e Krishtlindjes në Shtëpinë e Bardhë

Në SHBA nis zyrtarisht sezoni festiv. Presidenti amerikan Joe Biden dhe bashkëshortja e tij Jill, bënë numërimin m...

I i riu nga Shkodra futet në listën e “Forbes” si njerëzit më të suksesshëm nën moshën 30 vjeç

Ai është Kevin Sekniqi, një djalosh nga Shkodra, i cili është një nga 30 personat e moshës nën 30 vjeç që ka arritur një...

Strategjia e Google për t’i bërë të lumtur punonjësit

Google është një nga kompanitë më tërheqëse në botë për të punuar. Thjesht prestigji i saj është i mjaftueshëm për të...

FOTOLAJM/ “Gruaja me krahë”

Në Korçë është përuruar piktura murale "Gruaja me krahë". Grafika që i ka dhënë më shumë ngjyra dhe bukuri qytetit ës...

Pavarësia/ Dua Lipa koncert në Tiranë, atmosferë festive në sheshin Skënderbej

Mbrëmjen e djeshme, Sheshi “Skënderbej” u mbush tej e tej me qytetarë në koncertin e  me rastin e 110-vjetorit të Pavarë...

A ka rëndësi kur hamë?

Ne e dimë që çka hamë ka rëndësi, por a ka rëndësi edhe kur hamë? Gjetjet e fundit sugjerojnë që përgjigjja mund të jetë...
video

VIDEOLAJM/ Alpinistët nga Kosova sfidojnë motin ekstrem për Ditën e Pavarësisë, valëvisin flamurin s...

Një grup alpinistësh nga Kosova kanë bërë një gjest të veçantë për 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Në temperatu...

Google i tregon gjithë botës për pavarësinë e Shqipërisë, ja urimi

Në 110 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, Google ka nderuar shqiptarët në ditën më të rëndësishme historike të kombit....

Ndihma për të kaluar dimrin e vështirë, vendet e BE-së dhurojnë gjeneratorë për Ukrainën

Një numër vendesh të Bashkimit Evropian deklaruan se do t’i dhurojnë gjeneratorë të energjisë Ukrainës për të ndihmuar v...

Me faturën e çmendur 160 mijë euro, çfarë e bënë të veçantë “biftekun e artë” të Nusret

Lajmi për faturën e tepruar prej 160,000 eurosh të paguar nga klientët e një restoranti mishngr ënës në Emiratet Arabe, ...

Risitë në “Startop”/ Audioguidë me biçikletë, “Nobo”, trajnim biznesi e kodimi dhe agjenci kreative

Pesë ide të reja u prezantuan në emisionin “Startop” në puntatën e pestë, mbështetur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtj...

SHPENDI I UNAZUAR NË POLONI FOTOGRAFOHET NË SHQIPËRI

Në datë 29 gusht 2022, në afërsi të kuvijve të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, u gjet një individ femër i shqipes së ...

Njihuni me restorantin më të ngushtë në botë

Restoranti më i ngushtë në botë ndodhet midis një farmacie dhe një klinike. Gjerësia e tij arrin në 109 centimetra, ...

FOTOT / Heronjtë e heshtur!

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka deklaruar se 223 grupe pune u angazhuan në terren pë...

Shqipëria, një nga vendet evropiane më të lira për të jetuar

Shqipëria është një nga vendet evropiane më të lira për të jetuar. Përpos se është një nga vendet më të bukura të Bal...

Për herë të parë në 67 vite! Eurovision ndryshon rregullat e votimit

Për herë të parë në 67 vite, Organizatorët e Eurovizion kanë vendosur të bëjnë ndryshme drastike në mënyrën se si do të ...

Kampionati botëror i bodybuilding për herë të parë në Shqipëri

Kampionati botëror i bodybuilding mbahet  për herë të parë në Shqipëri. Një iniciativë dhe hap i ndërmarrë nga Klajdi Gj...

FOTO/ 10 mjete të rënda i shtohen Shqipërisë për pastrimin e kanaleve kulluese

Edhe 10 mjete të rënda i shtohen shtetit shqiptar për pastrimin e kanaleve kulluese. Ato janë dhuratë nga qeveria tur...

Marrëveshje në BE, liberalizimi i vizave për Kosovën nga 1 janari 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së kanë rënë dakord me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë në f...

Linda Rama prezanton platformën e saj online

“Një dritare për këdo që ka kërshërinë për të kuptuar me çfarë merrem unë si profesioniste dhe kush jam unë si qytetare ...

“Dhuro një lodër”, nisma në mbështetje të fëmijëve pa kujdes prindëror

Periudha më e veçantë e vitit po afron dhe ne duam që çdo fëmijë të festojë i lumtur. Të gjithë i presim me padurim d...

Fermeri korçar që kultivon fasule të zeza, ja përfitimet shëndetësore

Korça është rajoni që po kultivon më shumë fasulen e zezë dhe e kanë lidhur më shumë se kurrë fatin e tyre me shijen kul...

Mjafton diploma bachelor/ Mundësi punësimi për të rinjtë, ja pozicionet e lira

Një mundësi e mirë për të rinjtë. 18 vende të reja të reja pune janë hapur për të rinjtë në Tiranë, Dibër, Elbasan, Fier...

Nga janari, shërbim për Këshillimin e Karrierës që në klasën e 9-të

Ministria e Arsimit dhe Sportit do të ofrojë që prej muajit janar 2023 shërbimin për Këshillimin e Karrierës që në klasë...

Historia frymëzuese e xha Mitatit, fermeri që ka 60 lopë: Kam punësuar gjithë familjen, shes 600 lit...

Ndodhemi në fshatin Picar në fermën e Mitat Hadëraj, i cili prej më shumë se 40 vitesh punon, e ka nisur me pak bagëti d...

FOTOT/ 60 vjet nga hapja e “Sami Frashërit”, gjimnazi ikonë i Tiranës

Sot shënohen 60 vjet nga hapja e një prej shkollave ikonike të Tiranës, gjimnazit “Sami Frashëri”. Gjimnazi " Sami Fr...

Projekti i veçante/ Kopshte didaktike në hapësirat e oborreve të shkollave

Duke filluar nga sot, 2 shkolla publike të arsimit parauniversitar kanë kopshte didaktike në oborret e tyre. Në bashk...

Paguani më pak – Si mund ta ulni faturën e dritave me të paktën 20%?

Të gjithë e dimë sa e thjeshtë është të harrojmë jo vetëm t’i fikim pajisjet tona, por edhe t’i heqim ato nga priza. Por...

Sport dhe mirëqenie për të rinjtë/ Mjedis i ri sportiv për 322 nxënës në Shkodër

Nga sot, 322 nxënës të shkollës "Azem Hajdari" në Shkodër do të kenë në dispozicion një terren të ri sportiv. Nxitja ...

Fermeri nga Fieri që ka 900 lopë dhe prodhon 10.000 litra qumësht në ditë

Blegtoria është një degë e rëndësishme e ekonomisë që po mbështetet nga qeveria përmes programit IPARD me financim të qe...

Hapat që duhet të ndjekin familjet për subvencionim të paneleve diellore

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka publikuar udhëzimet sqaruese për familjet që do të shpallen fitues për subv...

Edhe Universiteti i Elbasanit miraton rritjen e pagave për pedagogët

Pas rritjes së pagave që bënë universitetet në kryeqytet, tashmë edhe universitetet e rretheve po e realizojnë këtë rrit...

Në Lezhë mbahet ‘Shega fest’, edicioni i dytë i panairit të frutave

Këngët, vallet dhe gatimet tradicionale të zonës u bënë bashkë në edicionin e dytë të festës së panairit “Shega fest”, n...

Zbardhen kriteret për financim për panelet diellore, kush dhe sa përfiton

Prej të martës nisin aplikimet për konsumatorët familjarë për panelet diellore për ngrohjen e ujit me financim 70 % nga ...

Klasifikimi/ Njihuni me popujt më të zgjuar në botë, sipas World Population Review

Për disa dekada, Koeficienti i Inteligjencës (IQ) është përdorur për të matur përafërsisht inteligjencën e një individi ...

Ndryshimi i orës këtë të diel dhe diskutimi që po bëhet në BE

Të dielën që vjen, në 30 tetor, akrepat e orës do të kthehen një orë prapa. Kështu do të rikthehemi tek ora diellore. Nd...

A e dini se varieteti më i rrallë i limonit në botë rritet në Shqipëri

Toka shqiptare është e bekuar në të mirat që ofron. Frutat e perimet më të shijshme, që nuk gjenden askund tjetër. Bëhet...

Nis vendosja e sinjaleve zanore tek semaforët në shërbim të komunitet “PAK”

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për vendosjen e sinjaleve zanore për rritjen e standardit të aksesueshmërisë në shërbim...

“Fun Run Tirana”, qindra nxënës të shkollave 9-vjeçare dhe të mesme mbushin bulevardin

Në Tiranë u zhvillua sot gara e vrapimit “Fun Run Tirana” me nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme. Kjo garë i ...

Ferma urbane për fëmijë, kurse edukative në fushën e bujqësisë

Në disa qytete në botë, hapësira urbane, oborret apo tarracat e ndërtesave, po shndërrohen në mjedise të gjelbra dhe “fe...

Bëhuni gati për Maratonën e Tiranës, çmimet nga 300 deri në 5000 euro

Maratona e Tiranës 2022, eventi më i madh sportiv në qytet, këtë vit vjen me edicionin e saj të 6-të, ku pjesëmarrësit d...

Bujaria ka fuqi – Dhjetëra qytetarë dhurojnë ushqime për familjet në nevojë në Bathore dhe Kam...

Ka shumë gëzim kur japim dhe asnjëherë nuk është pak! Në kuadër të 17 Tetorit, Ditës Ndërkombëtare për Zhdukjen e Var...

Doni të studioni në Letoni? Hapet thirrja për bursa për studentët e Universitetit të Tiranës

Hapet thirrja për bursa për studentët e Universitetit të Tiranës në Universitetin Teknik të Rigës, Letoni, në kuadër t...

Fondet IPARD, 40 % e financimit për sipërmarrjet nga gratë e zonave rurale

Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural, ka mbështetur gratë në zonat rurale me financime direkte për blegtorinë , blet...

KËSHILLA/ Si të dalloni mjaltin e vërtetë natyral nga mjalti i rremë

1. Mjalti i vërtetë ka grimëza të vogla brenda tij, që janë pjesë e polenit, hojeve ose bletëve dhe që janë të ngrënshme...

100 vjet histori/ “28 Nëntori” në Shkodër, gjimnazi me maturantët e parë të gjuhës shqip...

Ishte tetori i vitit 1922 kur me një vendim të Këshillit të Ministrave të asaj kohe dhe nën drejtimin e drejtorit Xhevat...

Kosova me popullsinë më të re në moshë në Europë, Shqipëria e katërta. Ja tabela

Shqipëria vijon të jetë një nga popullsitë me moshë më të re në Europë. Sipas Eurostat mosha mediane (që ndan populls...

10 stacione të reja sizmike, pjesë e mbështetjes të UNDP për Shqipërinë

Në Ditën Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve ndaj Fatkeqësive, UNDP Albania nëpërmjet projektit “Forcimi i aftësive...

IPARD II, 10.4 milionë euro grantet për mekanikën bujqësore

Granti i dhënë për mekanikën bujqësore, llogaritet në vlerën e  10.4 milionë eurove, nga fondet e Bashkimit Europi...

FOTOT/ Gati godina e re, konvikt me kushte optimale për 160 studentë në Elbasan

Godina e re e trajtimit të studentëve në Elbasan po bëhet gati për të pritur studentët në vitin e ri akademik 2022–2023....

FOTOT/ Të rinjtë, modeli i ndryshimit

Mbi 50 të rinj sot në Sarandë iu bashkuan një aksioni për të pastruar sheshin kryesor të qytetit në kuadër të programit ...

Udhëtime me pak para? Këto janë ditët kur mund të gjeni bileta më të lira për fluturime

Ka shumë sugjerime se kur të rezervoni fluturimet për çmimin më të ulët. Sipas, Google Flight, historikisht, ka qenë më ...

Doni të studioni në Suedi me bursë? Kliko linkun për më shumë informacion

Hapet thirrja për bursa për studentët e Universitetit të Tiranës në Universitetin Linnaeus, Suedi, në kuadër të progra...

Frutat ekzotike që kultivohen në Shqipëri, rritet interesi i fermerëve

Frutat ekzotike, si kivi, goji berry apo avokado që kanë ardhur  në vendin tonë 2 dekadat e fundit, tani po arrijnë të k...

Dega ku mund të bëni 1 vit Master Shkencor falas në Universitetin Bujqësor të Tiranës

1 vit Master Shkencor FALAS për studentët që zgjedhin degën “Sistemet e qëndrueshme të prodhimit të ushqimeve” ...

“Tetori rozë” – Shërbimi i mamografisë së lëvizshme në të gjithë vendin, ja datat ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në kuadër të “Tetorit Rozë” ofron shërbimin e mamografisë së lëvizshme në...

Mjekët e emëruar larg vendbanimit do kompensohen për kosto jetese, ja sa do përfitojnë

Të gjithë mjekët që pas përfundimit të specializimit janë emëruar dhe kanë filluar detyrën para datës 1 korrik 2022 do t...

“Toka në Shkollë”, një serë sera e dedikuar për fëmijët me aftësi të kufizuara në Tiranë

Inaugurohet sera e dedikuar për fëmijët me aftësi të kufizuara intelektuale të Shkollës Speciale Luigj Gurakuqi në Tiran...

“Kivi made in Albania”, njihuni me Petritin i cili prej 15 vitesh prodhon kivi në fermën e tij...

Për vite të tëra punoj si emigrant në Greqi, por Petrit Gjeci u rikthye në vendin e tij dhe krijoj plantacionin me kivi ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek