Peshkopi, vijojnë punimet për ndërtimin e unazës së vogël

Në Dibër po vijon puna për ndërtimin e unazës së vogël të qytetit, një investim që do të përmirësojë dukshëm infrastrukt...

Besniku, pas 18 vitesh emigrim vjen në Divjakë dhe mbjell bimë mjekësore

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka sjellë sot një tjetër shembull të historive të suksesit në bujqësi. Besnik...

Arti i të gdhendurit mbi dru, veriu ringjall traditën e bukur shqiptare

Të gdhendesh e vizatosh mbi dru është një art i veçantë që pukjanët e kanë pasur traditë para viteve 90. Me pas tradita ...

FOTO/ Hapësirë e re edukimi për fëmijët e njësisë nr. 6 në kryeqytet

Fëmijët e njësisë 6 në kryeqytet tashmë kanë hapësirat e tyre të reja dhe të transformuara të edukimit. Kopshti i ri ...

Shtohen dy destinacione të reja ajrore nga Rinasi drejt vendeve të BE

Duke filluar prej ditës së sotme Aeroportit ndërkombëtarë “Nënë Tereza” i janë shtuar edhe dy destinacione të reja flutu...

World Vision- Kurrikula të posaçme për të rinj nga fshatrat e Shqiperisë

Rreth 1500 të rinj nga fshatrat dhe periferitë e Shqipërisë, të cilët i përkasin moshës 15-18 vjeç, janë angazhuar përme...

Tiranë: Përfundon këndi i dhjetë i lojrave

Fëmijëve të Tiranës u është shtuar edhe këndi i dhjetë i lodrave, i cili është konceptuar si një hapësirë argëtimi për t...

Frymëzim/ Njihuni me gruan bletërritëse nga Prrenjasi që kujdeset për 105 koshere

Floreta Sula, nga fshati Karkavec i Prrenjasit, të gjithë jetën dhe aktivitetin e saj ia ka kushtuar rritjes së bletëve....

Lakra e Brukselit/ Perimja e çmuar që po kultivohet në fushat e Divjakës

Rukola, finok, brokoli.  I vetmi rreng që mund të na bëjnë këto delikatesa italiane është të na bëjnë të pastër brenda e...

Ekipi multidisiplinar i DRSH Vlorë, ndihmë pacientëve në nevojë

Në rast se dikush ndihet keq nga i nxehti dhe është në pritje të ndihmës së shpejtë, ekipi multidisiplinar i Drejtorisë ...

Tiranë, nis rikualifikimi urban në zonën e Selitës

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për rikualifikimin urban e një blloku tjetër pallatesh në zonën e Selitës, çka do t...

Festa e Mollës në Korçë, fermerët prezantojnë prodhimet e tyre në panairin tradicional

Mollët e Korçës, një prodhim i njohur i rajonit juglindor, kanë risjellë organizimin e Festës së Mollës. Kjo festë është...

Rrjet i ri ujësjellës kanalizimeve në zonën “Vasil Shanto”

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Vasil Shanto”, por edhe banorët përreth nuk do të kenë më problem me linjën e ujësjellës-...

“Rruga dixhitale”, aplikacioni ku mund të ankohen për problematikën rrugore

“Rruga dixhitale” është aplikacioni që i jep zgjidhje problematikave të ngritura nga qytetarët në kohë reale për mirëmba...

Furnizimi me ujë, rrjet i ri ujësjellësi në dy zona të Tiranës

Volumi i investimeve vazhdon me të njëjtin ritëm të lartë në të gjithë Tiranën. UKT ka bërë të mundur realizimin e dy...

FOTOT/ Tregu i ri publik i Farkës, hapësirë moderne për fermerët dhe konsumatorët

Tregu i ri publik i Farkës do i shtohet së shpejti zinxhirit të tregjeve në Korçë, Bulqizë, Vaun e Dejës dhe Belsh. Treg...

Brenda vitit pritet të nisi ndërtimi i hekurudhës Tiranë-Durrës

Në mesin e muajit maj qeveria shqiptare do të duhet të shpallë tenderin ndërkombëtar për ndërtimin e hekurudhës Tiranë –...

Shërbimi i ri/ Tani edhe targën e veçantë të makinës mund ta përzgjidhni online!

Tashmë, targat e veçanta të makinave mund t'i porosisni online. Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit ...

Kavajë, çanta falas për fëmijët në nevojë

Rreth 50 fëmijë në nevojë në bashkinë e Kavajës u pajisën sot me çanta për vitin e ri shkollor. Lajmi është bëri i di...

E-albania, si të çregjistroni online makinën tuaj

Qytetarët që duan të ç’regjistrojnë një mjet tashmë mund të kryejnë procedurat edhe online. E-albania njoftoi se kjo mun...

21 Janari: Miratohet shtesë fond për dëmshpërblimin e 4 viktimave

Në mbledhjen e sotme qeveria ka vendosur një shtesë fondi në buxhetin e vitit 2017, miratuar për Ministrinë e Punëve...

Boronica e Tropojës, fruti shqiptar më i kërkuar në tregjet ndërkombëtare

Boronica e Alpeve Shqiptare në zonën e Tropojës, është një ndër produktet unike shqiptare të regjistruara me markë tregt...

1.2 miliardë lekë për shpronësimin e pronarëve tek Unaza e Re

Këshilli i Ministrave miratoi sot shpronësimin për interes publik të pronarëve të pasurive të paluajtshme, pronë private...

Ja disa arsye pse ju duhet një llogari në LinkedIn

LinkedIn është rrjeti më i madh profesional në botë, me qindra miliona anëtarë që lidhin profesionistët nga e mbarë ...

Njerëzit e punës/ Altini nga Përmeti shndërron bunkerin në pikë të preferuar për turistët

Kush e ka vizituar Përmetin dhe nuk ka ndaluar në baxhon e Altinit, përmetarit të njohur për djathërat dhe gjalpin me ...

Terminali i ri në Portin e Vlorës, shërbime më cilësore dhe të shpejta

Duke nisur nga ky sezon turistik, Porti i Vlorës do të ofrojë shërbime më të shpejta dhe në kushte shumë më të mira për ...

Nisin punimet për parkim nëntokësor në sheshin ”Skenderbej”

Shumë shpejt qytetit të Tiranës do t’i shtohet një parkim i ri nëntokësor, i cili bashkë me atë që po ndërtohet në filli...

“Bashkë përjetë”/ Çfarë është java e martesës dhe pse bëhet

Nga data 7-14 Shkurt është “Java e Martesës”, e cila organizohet prej 8 vitesh edhe në Shqipëri. Aktivitet e Javës së...

Nis vendosja e sinjaleve zanore tek semaforët në shërbim të komunitet “PAK”

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për vendosjen e sinjaleve zanore për rritjen e standardit të aksesueshmërisë në shërbim...

Nxitja e natalitetit/ 400 mijë lekë për beben e parë, 800 mijë për të dytin, 1.2 milionë për të tret...

Në përpjekje për të rritur natalitetin në Shqipërinë që në dekadat e fundit është përballur me largime masive të qytetar...

Vlerësimi ndërkombëtar/ Tirana, një nga tre qytetet më të transformuara në 2018-n

Në rrugëtimin e saj transformues, për t’u shndërruar në një qytet europian, Tirana ka rrëmbyer një tjetër vlerësim të rë...

Vendimi historik/ Shqipëria ndalon me ligj bixhozin; nuk ka më kazino, lloto dhe as baste online

Shqipëria ka ndërmarrë sot një vendim historik që shëron një nga plagët më të rënda të shoqërisë, siç është bixhozi. ...

Mësimi i shqipes, Abetarja shkon në Toronto dhe Ontario

Ambasada e Shqipërisë në Kanada ka shpërndarë nëpërmjet postës abetaret dhe librat e mësimit të gjuhës shqipe në Toronto...

Fluks kërkesash, zyrat e aplikimit për karta identiteti të hapura edhe sot

Zyrat e aplikimit për karta ID janë të hapura edhe sot në qytetet kryesore, për shkak të fluksit të lartë të aplikimeve....

Zbardhen kriteret për financim për panelet diellore, kush dhe sa përfiton

Prej të martës nisin aplikimet për konsumatorët familjarë për panelet diellore për ngrohjen e ujit me financim 70 % nga ...

Parkut në Australi i vendoset emër shqiptar

Një parku në qytezën e Dangedongut në Australi i është vënë emri i fshatit shqiptar Këshava, i cili ndodhet në Maqedonin...

Plazh në vjeshtë! Vijon fluksi i pushuesve kosovarë drejt plazheve shqiptare

Moti ka nisur të freskohet në verilindje, por në bregdet është nxehtë. Kjo i ka joshur banorët e Kosovës që edhe këtë të...

Sinjalistikë dhe asfaltim, nisin punimet në aksin Melgushë-Mjedë

Kanë filluar punimet në aksin rrugor Melgushë-Mjedë për vendosjen e sinjalistikës dhe masave të sigurisë rrugore në të g...

Vlorë, përfundon loti i parë Babicë-Gjorm

Punimet rehabilituese në lotin e parë të rrugës së “Lumit të Vlorës”, Babicë-Gjorm kanë përfunduar. Projekti për riko...

Tiranë, nisin punimet për rikonstruksionin e Kopshtit Nr.17

Pas dy vitesh pezullim, Bashkia e Tiranës ka rinisur punimet për rikonstruksionin e plotë të godinës së kopshtit nr. 17 ...

FOTOT/ Po ti a e ke vendosur flamurin? Tirana vishet kuqezi

Atmosfera festive ka nisur që të ndihet në kryeqytet. Thuajse çdo pallat apo shtëpi private ka filluar që të vishet m...

Programet e punësimit/ Kategoritë që përfitojnë financim deri në 12 paga minimale dhe sigurimet shoq...

Përveç skemave për nxitjen e rikthimit në punë të individëve që u larguan nga tregu për shkak të situatës së krijuar pre...

VIDEO / Televizioni shtetëror në Serbi nis të flasë shqip

Radio Televizioni Serb 2, që nga dita e hënë ka rikthyer transmetimi ne edicionit të lajmeve në gjuhën shqipe. Transm...

Thertoja në Gjirokastër, e para që nis tregtimin e të imtave në Arabinë Saudite

Në vjeshtën e vitit të shkuar Shqipëria hodhi hapat e parë për nisjen e bashkëpunimit tregtar me Arabinë Saudite në fush...

Edhe sot, sportelet dhe arkat e OSHEE do të jenë të hapura për abonentët

Abonentët e Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) të cilët dëshirojnë të paguajnë detyrimet e tyre, os...

Sa udhëtojnë shqiptarët? Cilat janë qytetet më të vizituara dhe qyteti më “bredharak”

Referuar të dhënave të publikuara nga INSTAT dhe të analizuara nga “Scan Intelligence Unit”, në lidhje me anketën e Turi...

Çmimi i ilaçeve në Shqipëri do të ulet, ja arsyeja

Barnat në tregun e lirë farmaceutik në vendin tonë pritet të ulen me gati 5%. Kjo për shkak të kursit të këmbimit të ...

Syze 1-dollarëshe, t’u kthesh buzëqeshjen mijëra njerëzve

Syzet 1-dollarëshe u krijuan pas muajsh e muajsh të tërë eksperimentesh, deri në momentin kur unë i testova ato për herë...

Shpërndahen 400 çertifikatat e para të “Statusit të Naftëtarit”

Pak muaj pas miratimit të ligjit që përcaktonte një trajtim të ri për naftëtarët, sot Ministria e Infrastrukturës dhe En...

Shqiptarët e Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut s’kanë më nevojë për leje pune në Shqipëri

Shtetasit shqiptarë të Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut përjashtohen nga detyrimi për pajisje me leje pune dhe certi...

Gjermania shumë shpejt do të njohë patentat shqiptare

Gjermania shumë shpejt pritet të njohë patentat shqiptare. Ambasadori i Shqipërisë në Gjermani, ka marrë mbeshtetjen ...

Njoftim për të interesuarit ndaj Urdhërit të Punonjësve Social

Në zbatim të ligjit Nr. 163/2014 “Për Urdhrin e Punonjësve Social në Republikën e Shqipërisë”, është ngritur Komisio...

Bum në Bujqësi/ Fermerët shqiptarë, mbi 300 milionë euro eksporte në 2019

Bujqësia në vendin tonë, shënoi rekord të prodhimit dhe eksporteve vitin e kaluar, duke prekur për herë të parë shifrën ...

Përfitojnë edhe fermerët nga falja e borxheve

Nga falja e borxheve do të përfitojnë edhe fermerët. Ministria e Financave pranoi një propozim të deputetëve në komision...

Fluturimet nga Rinasi/ Shtohen tre destinacione të reja me kosto të ulët, ja kur nisin

Duke nisur nga qershori i këtij vitit, qytetarët shqiptarë do të mund të udhëtojnë me kosto të ulët edhe drejt tre desti...

Shqipëri-Austri: Nënshkruhet marrëveshja për pensionet

Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Austrisë kanë nënshkruar një marrëveshje për njohjen e pensioneve. Ministri i Punë...

FOTOT/ Nis puna për mbjelljen e 10 mijë fidanëve pishë në Divjakë-Karavasta

Stafi i AdZM Fier ,në bashkepunim me grupin Vullnetarë per Atdhe të Paster, organizuan sot nje aksion pyllezimi në nën/z...

VIDEO/ Njihuni me koleksionin e rrallë me instrumente muzikore të vjetra shqiptare

Ermal Sela, është muzikant dhe koleksionist i veglave muzikore të të gjitha trojeve shqiptare. Ai deri tani ka grumbu...

Tiranë: Ja axhenda e festimeve për Ditën e Verës

Tirana do të festojë nesër  Ditën e Verës. Për këtë 14 Mars, Bashkia e Tiranës ka menduar një sërë aktivitetesh për ...

Miratohet vendimi/ Pakoja e Vitit të Ri, 50 dollarë për pensionistët

Pensionistët do kenë mundësinë t'u gëzohen këtyre festave dhe të shijojnë me familjet e tyre ushqimet te veçanta. Qev...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek