FOTO/ Tiranë, palestër e re bashkëkohore në shkoll...

Për herë të parë, nxënësit e shkollës 9-vjeçare dhe të Mesme të Bashkuar në Farkë do të kenë mundësinë e ushtrimit të sp...

Përfitojnë mbi 250 mijë nxënës, zgjerohet skema mb...

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë ka lajmëruar se në vitin e ri shkollor do të përfitojnë libra falas nxënësit e k...

Merret vendimi/ Shqipëria do të hapë shkollat në s...

Këtë shtator Shqipëria do të hapë shkollat, edhe pse nuk është vendosur ende për datën e saktë. Vendimi është bërë i ...

Pamje spektakolare/ 4 mijë flamingo në Darzezë, vi...

Rreth 4 mijë flamingo kanë pushtuar bregdetin e Darëzezës, duke ndaluar në parkun e Pishporos. Sipas specialistëve t...

Tiranë, nis puna për ndërtimin e shkollës së re në...

Zona e Astirit në Tiranë do të ketë shumë shpejt një shkollë të re 9-vjeçare, me parashkollor, të dizajnuar nga arkitekt...

FOTO/ Hapësirë e re edukimi për fëmijët e njësisë ...

Fëmijët e njësisë 6 në kryeqytet tashmë kanë hapësirat e tyre të reja dhe të transformuara të edukimit. Kopshti i ri ...

Pishë Poro, plazhi ranor ende për t’u zbuluar (FOT...

Me rreth 9.5 km vijë bregdetare, Pishë Poro në Fier ofron plazhe ranore të pashfrytëzuara me detin e pastër dhe pyllin m...

FOTOT/ Tushemisht-Peshkëpi-Shën Naum, markohet sht...

Pushuesit dhe vizitorët e shumtë që frekuentojnë Pogradecin, kanë mundësi të eksplorojnë dhe aksesojnë më lehtë intinera...

FOTOT/ Fjetorja e skifterit kthetraverdhë në lugin...

Ekipi i PPNEA-s (Mbrojtjes dhe Ruajtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri) fundjavën e kaluar vizitoi fjetoren e skifterit...

“TELEDOC”/ Posta nxjerr aplikacionin, ...

 Posta Shqiptare nëpërmjet shërbimit të ri telefonik “Teledoc”, sjell këshillimin e mjekut, më pranë qytetarëve për çd...

Cili është mjalti shqiptar më i preferuar dhe më i...

Mjalti shqiptar po shënderrohet në një nga produktet më të eksportuara dhe të ëkrkauara në Europë. Kjo falë shijes së ti...

400 milionë lekë shtesë për bujqësinë /386 fermerë...

Rreth 386 fermerë aplikantë të Skemës Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi 2020, rezultojnë përfitues të financimit për z...

Eurostat/ Shqiptarët e Shqipërisë dhe Kosovës më j...

Eurostat ka publikuar fakte dhe shifra për disa shtete të Ballkanit që janë në negociata për bisedime pranimi dhe anëtar...

FOTO/ Rritet popullata e flamingove, ja sa individ...

Shoqata e Ruajtjes dhe e Mbrojtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri PPNEA, në kuadër të inventarizimit të shpendëve folez...

Nis projekti për bileta online, rritet cilësia e s...

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) bën me dije se së shpejti do të nisë një investim i rë...

Në hidrocentralin e Vaut të Dejës po kryhet rinovi...

PAS 50 VJETËSH në punë, e për herë të parë që nga vënia në funksion, në vitin 1971, në hidrocentralin e Vaut të Dejës po...

Boronica e Tropojës, fruti shqiptar më i kërkuar n...

Boronica e Alpeve Shqiptare në zonën e Tropojës, është një ndër produktet unike shqiptare të regjistruara me markë tregt...

Cilat janë 5 gjuhët më të mësuara sot dhe pse duhe...

Pandemia e koronavirusit ka detyruar miliona të vetkarantinohen, duke lënë shumë veta me shumë kohë të lirë. Dhe shumë n...

FOTO/ Dy nga rrugët më të populluara të Tiranës pa...

Dy nga rrugët më të populluara të kryeqytetit tashmë janë pajisur me ndriçim LED. Bëhet fjalë për rrugën “Myslym Shyri” ...

200 stola me dedikim i shtohen Parkut të Liqenit, ...

Rreth 200 stola me dedikim i janë shtuar parkut, falë nismës që tashmë është përkrahur nga mjaft qytetarë të cilët kanë ...

Maliq/ Rriten me 400 hektarë sipërfaqet e mbjella ...

Në bashkinë e Maliqit, fermerët i janë rikthyer kultivimit të grurit duke rritur ndjeshëm sipërfaqet e mbjella me këtë k...

VIDEO-FOTO/ Orikumi, një ndër destinacionet e pref...

Orikumi vazhdon të mbetet një ndër destinacionet e preferuara turistike në zonën e jugut. Pavarësisht vështirësive që pa...

Lajmi i mirë/ Shtohen çezmat me ujë të pijshëm tek...

Parkut të Madh të Liqenit i shtohen çdo ditë fasilitete për qytetarët që e vizitojnë atë. Sot specialistët e terrenit ka...

Lajm i mirë për ushtarakët: Nga korriku 10 mijë le...

Duke nisur nga muaji korrik, mijëra ushtarakë shqiptarë do të kenë çdo muaj në pagën e tyre, një shtesë prej 10 mijë lek...

Pamje fantastike/ Nis korrja e grurit në fushat e ...

Pamje te shkrepura në momentin e duhur të ushqimit kryesor të njeriut, grurin! Siç mund ta shihni në FOTOT e mëpo...

Hapen aplikimet për 300 vende në shkollën bazë të ...

HAPEN APLIKIMET PËR 300 VENDE NË SHKOLLËN BAZË TË POLICISË, PËR “PATRULLË TË PËRGJITHSHME”. Për të gjithë ata që duan të...

Shqiptarët e Kosovës dynden në plazhe, vijnë 10 mi...

Çelja e sezonit turistik duket se ka rritur ndjeshëm fluksin e pushuesve nga Kosova në vendin tonë. Vetëm në qarkun e...

Si ndahen patentat në Shqipëri? Ja qytetet ku ka m...

Gjatë vitit të kaluar 33.6% e totalit të lejeve të drejtimit të lëshuara në vendin tonë kanë qenë për gra apo vajza. Po ...

Eksportohen mbi 50 mijë tonë në 1 javë, prodhimet ...

Rreth 50 mijë tonë prodhime bujqësore të freskëta u eksportuan nga tregjet e Lushnjës dhe Fierit gjatë javës së parë të ...

FOTOT/ Parku Divjakë-Karavasta, shihni peizazhet m...

Parku Kombëtar i Divjakës me peizazhin magjepsës, ku harmonizohen bukur dielli, deti dhe pylli fton turistët të shijojnë...

Turistët rigjallërojnë kalldrëmet e Gjirokastrës, ...

Rrugët e qytetit të gurtë të Gjirokastrës filluan të gjallërohen nga turistët vendas e të huaj në ditët e para të korrik...

Miratohet fondi shtesë prej 400 milionë lekësh në ...

Në aktin Normativ për ndryshime në buxhetin e vitit 2020 qeveria ka alokuar një fond shtesë prej 400 milionë lekësh për ...

Njihuni me 10 FOTOT finaliste të konkursit “Bujqës...

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, (MBZHR) publikoi sot 10 fotografitë finaliste nga 117 pjesëmarrëse, në edi...

Përcaktohen zonat prioritare për zhvillimin e akua...

Shqipëria ka përcaktuar zonat prioritare për zhvillimin e akuakulturës dhe kapacitetet prodhuese pas një studimi të fina...

‘Parajsa’ e Alpeve Shqiptare, mbi 1 mijë turistë v...

Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të Alpeve Shqiptar...

Zyrtare! Të hënën rinis transporti urban në Tiranë...

Pas rreth 4 muajsh mbyllur për shkak të masave të marra për parandalimin e përhapjes së COVID-19, nga dita e nesërme do ...

A keni ëndërruar të flini në natyrë, nën yjet e qi...

A keni ëndërruar të flini në natyrë, nën yjet e qiellit, mbase rrëzë maleve apo në mes të vreshtave? Sot kjo ëndërr ë...

Bostani i Divjakës “markë ndërkombëtare̶...

Divjaka 85 km larg Tiranës, është një nga zonat bujqësore më prodhuese të vendit. Produktet bujqësore nga zona e Divj...

Pazari i Ri në Tiranë – Një nga 10 arkitektu...

Pazari i Ri një ndër lagjet e vjetra dhe historike të Tiranës, prej disa vitesh ka marrë një tjetër formë, duke e kthyer...

Doni të studioni në vendet më të mira të BE? Hapet...

Shqipëria këtë vit ka 14 fitues të bursave që do të studiojnë në vende të ndryshme përfshirë Francën, Belgjikën, Gjerman...

Sezon turistik i sigurt, vijon dezinsektimi në zon...

Në kuadër të sezonit turistik të sigurt, nga veriu në jug të vendit po vijon procesi i dezinsektimit në zonat bregdetare...

Njihet veçanarisht për krapin, në Shirokë ngrihet ...

Në Shirokë të Shkodrës është ngritur qendra e ankandit për tregtimin e peshkut, e para e këtij lloji në vendin tonë. ...

FOTO/ “Guri i qytetit”, simboli i identitetit të P...

Një ndër destinacionet më tërheqëse të qytetit të Përmetit është edhe “Guri i qytetit”, një masiv shkëmbor anës lumit Vj...

Perla e turizmit malor, vendosen ndriçues në rrugë...

Administrata e Zonave të Mbrojtura Shkodër dhe GIZ Albania bënë të mundur sot vendosjen e ndriçuesve në rrugën kryesore ...

Nga nesër hapet transporti publik, cilat janë rreg...

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur hapjen e transportit publik ka vendosur hapjen e transportit publik, duke nisur...

Tjetër hapësirë çlodhëse mes pallateve tek “Shallv...

Banorët e Njësisë 10 në Tiranë kanë një tjetër kënd çlodhës dhe argëtues për fëmijët. Hapësira e uzurpuar në këto 30 vit...

Vendosen tabelat, 65 plazhe publike nga Ura e Dajl...

Bashkia e Durrësit ka marrë masa për vendosjen e sinjalistikës përkatëse për plazhet publike. Punonjësit e bashkisë D...

Air Albania rinis fluturimet e rregullta, sot me S...

Kompania ajrore shqiptare, Air Albania njofton se pas riatdhesimeve rinis fluturimet e rregullta ajrore. Përmes një n...

Lajm fantastik! Nis restaurimi i shtëpisë së kolos...

Një lajm fantastik! Kanë nisur punimet për restaurimin e shtëpisë ku Atë Gjergj Fishta, i njohur ndryshe si Homeri Sh...

Jo vetëm deti/ Zbulohet një tjetër destinacion tur...

Ungrej është një zonë shumë pak e njohur, por mjaft interesante për t’u eksploruar në Lezhë. Natyra ka krijuar në Ung...

Vijnë turistët e parë në Shqipëri, priten me lule ...

Pasditen e së premtes në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës kanë mbërritur 189 turistët e parë nga Bjellorusia. Turis...

Vizito Shqipërinë këtë verë! 13 foto magjike që do...

Shqipëria është një vend i bekuar me pasuri të jashtëzakonshme natyrore. Det, mal, fushë, lumenj, liqene...gjithçka që m...

Njerëzit e punës/ Altini nga Përmeti shndërron bun...

Kush e ka vizituar Përmetin dhe nuk ka ndaluar në baxhon e Altinit, përmetarit të njohur për djathërat dhe gjalpin me ...

84 bursa studimi për nxënësit e shkollës së mesme ...

Këshilli i Ministrave vendosi dhënien e 84 bursave studentore për nxënësit e shkollës së mesme profesionale “Peter Mahri...

Rritet kultivimi bimëve mjekësore në Shqipëri, eks...

Shqipëria është e njohur për praninë natyrale të bimëve mjekësore, por edhe kultivimi i tyre ka njohur rritje vit pas vi...

Vjosë-Nartë, një ndër zonat më të rëndësishme në S...

Gjatë ditëve të fundit, Shoqata Ornitologjike e Shqipërisë (AOS) punoi me intensitet për të sjellë të dhëna mbi shpendët...

Njerëzit e punës/ Fermeri nga Cërriku kthen malin ...

Kujtim Sade nga fshati Selitë i Cërrikut ka historinë e shumë shqiptarëve të tjerë, që pas disa vitesh në emigracion rik...

Regjistrimi në Universitet, ja nota mesatare për p...

Këshilli i Ministrave miratoi notën mesatare për pranimin e kandidatëve në programet e studimit të ciklit të parë dhe në...

“Spirit of Chennai”/ Një ndër anijet më të mëdha t...

Në portin e Durrësit mëngjesin e sotëm ka nisur përpunimi i anijes tregtare “Spirit of Chennai”, e cila është ankoruar n...

Tiranë, dezinfektohen të gjithë parqet e lojërave ...

Tani nuk ka më të diela të mbyllura dhe fëmijët e kryeqytetit mezi po presin të shijojnë parqet e lodrave. Për të qen...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek