Lehtësira për pensionistët, nga tani e tutje ja ku...

Tashmë pensionistët mund ta tërheqin pensionin e pleqërisë në çdo arkë paguese të Postës Shqiptare sh.a në çdo qark të v...

Prishtina, qyteti më i lirë në Evropë/ Ja si rendi...

Tirana renditet ndër vendet me kostot më të lira të jetesës në Evropë. Nga 181 qytete të Evropës që janë listuar nga Num...

Profesionet e së ardhmes/ Prezantohet programi “Sh...

Programi Shkollat e Shekullit 21, nisma më e madhe arsimore e British Council në Ballkanin Perëndimor, u lançua sot në S...

Të dielën mos ik nga Tirana! Ju presin mbi 50 akti...

Të dielën e 17 marsit, lëreni makinën në shtëpi, merrni fëmijët e shoqërinë dhe bashkojuni festimeve që Bashkia e Tiranë...

9 milionë euro për eficiencën energjetike

BERZH lançoi sot një program të ri në Shqipëri, programin për Financimin e Ekonomisë së Gjelbër (GEFF), për të siguruar ...

Si të argëtojmë fëmijët pas mësimit/ Tendenca e re...

Si të shkëputim fëmijët nga smartfonët dhe ekrani i televizorit. Shqetësimit të shumë prindërve për një pasurim të kohës...

“E bukura e Adriatikut” vjen plot me t...

Kroçera “La Belle De L’Adriatique”, me 171 turistë të huaj në bord, u ankorua sot në kalatat e portit të Vlorës, ku u of...

OSHEE aplikacion për faturat e energjisë, hapësira...

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka hapur tenderin për ndërtimin e një aplikacioni për smart-phone dhe ta...

Sot në Tiranë, transporti publik falas për çdo fem...

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Bashkia e Tiranës ka siguruar transport publik falas për të gjitha gratë dhe v...

Mund të përfitosh një bursë për të studiuar në Fra...

Ambasada franceze fton të gjithë studentët që kanë dëshirë të aplikojnë në programin e bursave shtetërore për master dhe...

Donacion nga Gjermania, 300 mijë euro pajisje për ...

Ambasadorja gjermane në Tiranë Susanne, Schütz i ka dorëzuar sot Policisë Shqiptare të Kufirit në praninë e Ministrit të...

Kukës/ Binzeset nga Kosova donatorë në investimet ...

Punimet për ndërtimin e shkollës fillore, kopshtit të fëmijëve dhe qendrës shëndetësore janë drejt përfundimit në fshati...

4500 fidanë pishe do të mbillen në zonat e djegura...

Në Berat ka nisur një aksion për mbjelljen e pemëve. Janë planifikuar të mbillen rreth 4500 rrënjë fidanë pishe në ato z...

BE, ndryshimi i orës mund të hiqet në vitin 2021

BE-ja hodhi një tjetër hap drejt heqjes së ndryshimit të orës në pranverë dhe vjeshtë. Një komision i Parlamentit Eur...

“Mos hesht!”, sensibilizim për të drejtat e grave

Në kuadër të muajit mars që konsiderohet edhe muaji me në fokus gruan, Instituti i Shëndetit Publik zhvilloi një takim s...

“Rruga dixhitale”, aplikacioni ku mund të ankohen ...

“Rruga dixhitale” është aplikacioni që i jep zgjidhje problematikave të ngritura nga qytetarët në kohë reale për mirëmba...

Çfarë përfiton Shqipëria nga statusi i vendit kand...

Nga Komisioni Europian, për marrjen e statusit kandidat, u përcaktuan pesë prioritete kyçe, që përfshinë reformat në adm...

Ja kur pritet të hiqet tarifa “Roaming” me Kosovën...

Tarifat e roamingut në telekomunikacion mes Kosovës dhe Shqipërisë, do të hiqen në muajin maj të këtij viti. Tarifa e...

Lënë emigracionin dhe ndërtojnë sera në Roskovec

https://www.youtube.com/watch?v=RPi_r8H5aCw Pas 15 vitesh ne emigracion, dy vëllezër nga fshati Strum i Roskovecit, k...

Mbi 457.1 mln lekë për rikonstruksionin e tre shko...

Arsimi profesional është përcaktuar si një ndër prioritetet kryesore të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë. Në këtë k...

Fluturimet nga Rinasi/ Shtohen tre destinacione të...

Duke nisur nga qershori i këtij vitit, qytetarët shqiptarë do të mund të udhëtojnë me kosto të ulët edhe drejt tre desti...

Violinisti që na bën krenar në mbarë botën: Prindë...

Në samitin e dytë të Diasporës nuk kanë munguar as fjalimet nga artistët. Ndër ta ishte edhe violinisti me famë botërore...

Posta Shqiptare ofron praktika pune për të rinjtë ...

Rreth 70 rinj nga 35 qytete të vendit do të mund të zhvillojnë praktika pune pranë Postës Shqiptare. Marrëveshja e ci...

Çdo 5 vjet akreditim për spitalet dhe klinikat

Spitalet, klinikat mjekësorë private apo publike dhe klinikat stomatologjike do të duhet të akreditohen çdo 5 vjet për c...

VKM/ Krijohet regjistri shtetëror i mësuesve të gj...

Miratohet krijimi i regjistrit shtetëror të mësuesve të gjuhës shqipe dhe certifikata për nxënësit në Diasporë. Këshi...

Klasifikimi i Tripadvisor për cilësinë e jetesës, ...

Faqja e njohur turistike “Tripadvisor” ka bërë një riklasifikim të qyteteve kryesore të botës për sa i përket mënyrës më...

Ja 33 shërbimet elektronike të e-Albania që ofron ...

Portali e-Albania është tashmë i aksesueshëm nga sportelistët e zyrave postare, me qëllim që qytetarët dhe bizneset të p...

Importi i makinave të përdorura, ja kriteret që du...

Qeveria është tërhequr nga vendimi fillestar numër 633,  i marrë  tetorin e shkuar, që vendoste kufizime lidhur me impor...

Udhëtim pa viza, ja shteti që hap dyert për shqipt...

Mbretëria e Arabisë Saudite është vendi i radhës i cili ka hequr vizat për shtetasit shqiptarë. Qeveria shqiptare ka ...

Shifrat pozitive/ Transporti ajror dhe hekurudhor ...

Sipas të dhënave të INSTAT, tregu i transportit ajror vazhdoi me rritje edhe për janarin, pasi nga aeroporti i Tiranës u...

Reduktohet numri i dokumenteve, ja si do të shiten...

Reduktohet numri i dokumenteve që një qytetar duhet të dorëzojë në rast të shitjes së makinës. Nga 1 marsi, kjo procedur...

Qytetarët kontribuojnë, i shtohen dhe 100 fidanë B...

Kontributi i qytetarëve për gjelbërimin e Ballkonit të Bunës, në Shkodër nuk ndalet. U shtuan dhe 100 fidanë të tjerë Ba...

Situata politike, reagon edhe Këshilli Ndërfetar i...

Situata aktuale politike ka bërë që edhe Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë të reagojë përmes një deklarate, ku i bëhet ape...

Investimet në fshat, 4.5 mln USD për mbështetjen e...

Një fond prej 4.5 milionë dollarësh do të përdoret nga Ministria e Bujqësisë për fermerët e vegjël dhe diversifikimin e ...

Ja projekti që rivitalizoi lulishten “Vaso Kadija”...

Projekti “Njëqind drita për të gjithë” ka pasur si objektiv rivitalizimin total të lulishtes “Vaso Kadija” në Shkodër dh...

Regjimi i ri në spitale, oraret kur lejohen vizita...

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në spitalet e vendit është vendosur një regjim i ri për disiplinimin e vizitorëv...

Shqiptarët, shembull i integrimit në Zvicër

Mediat zvicerane kanë vlerësuar punën komunitetit shqiptar, si model integrimi, sinqeriteti dhe dinamizmi. Ata vazhdo...

Gjesti pozitiv i nxënësve të “Qemal Stafës&#...

“Pas dhjetë vitesh dikush do të ulet në hijen e kësaj peme”. Nëse kalon këtë fundjavë në dunat e Divjakës mund të shikos...

Kush janë 4 shtetet që sollen më shumë turistë në ...

Shtetasit anglezë kryesojnë me numrin më të lartë të hyrjeve në Shqipëri gjatë muajit janar 2019. Instituti i Statist...

Shqipëria ndër vendet më të shëndetshme në rajon

Shqipëria renditet në vendin e 43-të në botë sa i përket shëndetit, me një rritje prej 7 shkallësh krahasuar me vitin e ...

Lajm i mirë për të gjithë ata që duan të blejnë ma...

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën të ditur se prej datës 1 mars, do të ofrojë për të gjith...

Fotot/ Ja sa kanë avancuar punimet në aksin strate...

Në aksin Delvinë-Kardhiq janë realizuar 50% e punimve, ndërsa aktualisht po punohet në lotin e katërt. Nga ana teknik...

Një tjetër kënd lojërash për fëmijët e kryqytetit

Në Tiranë është përuruar këndi i 43 i lodrave për fëmijë. Falë projektit “Luaj Tirana”, i cili po shtrihet edhe në zonat...

Gati projekti për nxitjen e punësimit tek të rinjt...

Kandidatët duhet të marrin pjesë vetëm me një ide biznesi dhe do të pranohen ato të cilët kanë një ide biznesi ose që ka...

Vende të lira pune tek Fondi Shqiptar i Zhvillimit...

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka shpallur pozicione të lira pune në 5 njësi funksionale. Referuar shpalljeve zyrtare, vend...

BE-së i duhen 3.8 mln punëtorë, ja shpërndarja sht...

Sipas të dhënave të fundit nga EUROSTAT, zyra e statistikave të Bashkimit Europian, bllokut i nevojiten rreth 3.8 milion...

Pemët “Lejlandër’ të mbjella tek Liqeni kanë një s...

Parkut të Liqenit i janë shtuar 400 pemë të llojit Lejlandër. Punonjësit e Bashkisë së Tiranës janë parë mëngjesin e sot...

Keni ide biznesi? Ja si mund të përfitoni deri në ...

Bashkia e Tiranës ka lançuar programin e Nxitjes së Punësimit të Biznesit Rinor, ndërsa ka shpallur thirrjen e parë për ...

FOTOT/ E humbe Super Hënën? Ja pamjet mahnitëse ng...

Një spektakël për të gjithë ata që e kanë parë me sy fenomenin e Supër Hënës. Teksa zbardhte dita e sotme, Hëna dukej gj...

“E bukura e Adriatikut” hap sezonin e kroçerave, v...

Shqipëria është një destinacion turistik i preferuar në çdo stinë. Në portin e Durrësit ka mbërritur kroçera e parë duke...

Përfundon rikonstruksioni, transformohet rruga e K...

Rruga e dëmtuar ndër vite, me ujërat e zeza që rrezikonin të ktheheshin në burim infeksioni, është thjesht një kujtim i ...

BE jep 500 mijë euro për të rinjtë e Ballkanit

Bashkimi Europian ka dhënë 500.000 euro për një projekt të ri dyvjeçar të Bashkëpunimit Rinor Rajonal (RYCO), i cili do ...

Shifrat zyrtare/ Zbuloni sa është popullsia e Shqi...

Popullsia e Shqipërisë në 1 janar 2019, rezulton 2.862.427 banorë duke pësuar një rënie me 0,3%, krahasuar me 1 janar 20...

Ja 11 produktet tradicionale shqiptare që kanë mar...

Produktet tradicionale shqiptare shquhen për cilësinë por këto janë 11 produktet që e kanë markën e cilësisë: Gësht...

Nesër vjen superhëna! Bëhuni gati për spektakël

Superhëna më spektakolare e vitit 2019 do të mund të shihet të martën e 19 shkurtit, duke u shfaqur në qiell më e shndri...

Realizohet koronarografia në Spitalin Rajonal të F...

Në spitalin rajonal të Fierit u realizua për herë të parë koronarografia, një procedurë invazive, që konsiston në kontro...

Çmimi i ilaçeve në Shqipëri do të ulet, ja arsyeja...

Barnat në tregun e lirë farmaceutik në vendin tonë pritet të ulen me gati 5%. Kjo për shkak të kursit të këmbimit të ...

Banka Botërore, 3.4 mln dollarë për kanalet vaditë...

Investimi i financuar nga Banka Botërore që arrin vlerën e 3.4 milionë dollarëve për rehabilitimin e kanaleve vaditëse n...

Foto/ Mbillen 1 mijë drurë akacie në kurorën e gje...

Kurorës së gjelbër të qytetit të Pukës i shtohen edhe 1000 drurë të tjerë Akacie, të mbjellë përgjatë skrapatave në gryk...

Deklarata e Pavarësisë që u vendos sot në 7 qytete...

Deklarata e Pavarësisë së Kosovës Të mbledhur në mbledhje të jashtëzakonshme më 17 shkurt 2008, në kryeqytetin e Koso...
24,097FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek