Ushqimet që janë të pasura me karbohidrate, ja çfarë duhet të konsumoni

Ushqimet e pasura me karbohidrate janë pjesë e rëndësishme e një regjimi ushqimor. Format më kryesore të karbohidrateve ...

10 ide si të dekorojmë shtëpinë për Krishtlindje

Nga ark. Klaudia Llupo Është Krishtlindje! Është festë! Gëzimi i Krishtlindjes shprehet më së miri nëpërmjet dekor...

(FOTOT) Nipi fitoi zemrat e shqiptarëve me pikturën e saj/ Njihuni me gjyshe Terezën, nënë e 13 fëmi...

Në 85-vjetorin e ditës së lindjes, Mario zgjodhi që t’i realizonte një portret gjyshes së tij Terezës, e më këtë jo vetë...

Historia e kovaçit të Rrëmbecit që punon hekurin prej 3 dekadash

Në zonën e Maliqit gjendet një punues hekuri, i cili quhet Skëndër Kovaçi. Një rastësi e bukur teksa zbulojmë që mbiemri...

Botërori i Futbollit, njihuni me 5 futbollistët më të paguar

Magjia e Botërorit të futbollit vazhdon, ndërsa qindra miliona persona në botë shijojnë magjinë e ndeshjeve. Po cilët ja...

8 këshilla për ta kaluar gripin në kushte shtëpie

Gripi dhe ftohja nuk kanë një kurë të përcaktuar. Simptomat para janë dhimbjet e grykëve që në mëngjes, më pas kolla apo...

Arsyet pse disa njerëz nuk mbajnë unazë martese

A keni menduar ndonjëherë pse i lidhim unazat dashurisë? Historia thotë se kjo traditë është po aq e vjetër sa njerëzimi...

Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyre, ja efektet e jashtëzakonshme në trurin e njeriut

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjeto...

Kampionati botëror i bodybuilding për herë të parë në Shqipëri

Kampionati botëror i bodybuilding mbahet  për herë të parë në Shqipëri. Një iniciativë dhe hap i ndërmarrë nga Klajdi Gj...

7 bimët “qetësuese” që duhet të mbahen në shtëpi

Të kujdesesh për lulet sidomos ato me gjethe jeshile ndihmon për të larguar stresin dhe mërzitjen. Të paktën kështu thot...

Dëllinja e zezë/ Si të përgatisni kurën për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Dëllinja është një nga pemët me shtat mesatar më të rritura në Evropë dhe veçanërisht në Shqipëri Varieteti më i përh...

Dita Ndërkombëtare e Tokës: Si mund t’i vijmë në ndihmë Tokës

22 Prilli është Dita Ndërkombëtare e Tokës, ditë në të cilën ndërgjegjësohen rreth 1 miliard njerëz, që në mënyra të ndr...

Ja efektet pozitive të trumzës në shëndetin tonë

Trumza është një “fabrikë” e fuqishme terapeutike, e cila mund të përmirësojë shëndetin tonë të përgjithshëm dhe të sigu...

Këshillat e dietologëve: Ja çfarë duhet të hamë për mëngjes

Të gjithëve na është folur që në fëmijëri për rëndësinë e të ushqyerit në mëngjes. Madje, ekspertët e ushqyerjes thonë s...

Hapet në QSUT shërbimi Neurovaskular

Në QSUT është hapur njësia e re e shërbimit Neurovaskular, njësi që është inspektuar nga Kryeministri Rama dhe minis...

Vlerat e jashtëzakonshme të mjaltit të gështenjës, pse duhet ta përdorni në çdo stinë

Pema e gështenjës i përket të njëjtës familje ku bëjnë pjesë ahu dhe lisi. Për mijëra vite me rradhë, gështenja ka qenë ...

Arsyet kryesore për shëndetin, përse duhet të hani vezë çdo ditë

Vezët mbartin vlera të jashtëzakonshme ushqyese për shëndetin e njeriut. Ato bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të ...

5 mënyra se si të mbroni shëndetin tuaj mendor nga rrjetet sociale

Rrjetet sociale janë të domosdoshme për punë, për biseda, për informacione, për t'u lidhur me miqtë. Deri këtu, mrekulli...

Sa hapa duhet të bëni në ditë dhe ndikimi që ka ecja tek shëndeti

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik p...

Google Family Link, aplikacioni që bën të mundur kontrollin prindëror ndaj fëmijëve

Shumë platforma sociale ndalojnë krijimin e një profili për personat që nuk kanë mbushur moshën 13 vjec. Shumë adoleshen...

Mjalti i rrallë i maresë që gjendet në Shqipëri, vlerat mjekësore dhe antioksidantët

Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet...

Ushqimet më të mira për të ngrënë në mëngjes

Këtu janë ushqimet më të mira që ju mund të hani në mëngjes. Vezë Studimet kanë treguar se hahet vezë në mëngjes r...

Naltrexone, trajtim i ri për alkoolistët

Alkoolizmi mund të kthehet edhe në sëmundje. Përdorimi i tepruar i pijeve alkoolike përveç se ju dëmton organizmin, ...

Lajm i mirë/ Për herë të parë në spitalin e Korçës instalohet rezonanca magnetike

Për herë të parë në spitalin e Ķorçës është instaluar rezonanca magnetike, e cila do të rrisë cilësinë e shërbimit, duke...

3 gjërat që duhet të bëni çdo mëngjes për një ditë sa më të mirë

Është e rëndësishme t’i kushtoni rëndësinë e duhur rutinës së mëngjesit, pasi ajo çfarë bëni në orët e para të mëngjesit...

Ushqimet që parandalojnë trombozën dhe ndihmojnë qarkullimin e gjakut

Sipas ekspertëve, mpiksja e gjakut në vena e njohur ndryshe si trombozë ka një ndikim negativ në të gjithë organizmin. M...

Kumbullat jeshile/ Të athta me plot veti dhe vlera shëndetësore

Fundi i Prillit, Maji dhe Qershori janë muajt e vetëm të vitit për të shijuar Kumbullat Shahine. Të gjithë i kujtojnë si...

10 këshilla për të hequr dorë nga zakonet e këqija

Problemi me veset është se ato na shëndërrohen në forcë zakoni. Ne jemi mësuar sesi na ndikojnë jetet tona, e megjit...

Nis puna për pistën më të madhe të parashutizmit në vend, ja ku po ndërtohet

Në Funar, rreth 20 km larg Elbasanit ka nisur puna për pistën e parashutizmit, hapjen e 75 km të shtigjeve malore dhe nd...

Imagjinata si instrument për arritjen e suksesit

Imagjinata gjithmonë i çon njerëzit në krijime të mrekullueshme, pasi që është baza e çdo procesi kreativ. Të gjithë ...

Studim: Shpenzimi i kohës në natyrë i bën mirë shëndetit

Natyra është vendi ideal për të reduktuar stresin dhe për të ndihmuar të gjeni më shumë kuptimin e jetës tuaj. Unive...

Kura natyrale me rigon të kuq për pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes

Vlerat e Famshme Mjekësore nga Rigoni i Kuq Rigoni i kuq është me famë si rigoni më i rrallë dhe me aftësi të mrekull...

Të kuqe apo jeshile? Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Deri më tani, kemi dëgjuar dhe besuar në shprehjen popullore: “Një mollë në ditë dhe i thua mjekut ik.” Të gjitha variet...

Vitaminat që ju duhen për të luftuar çdo sëmundje/ Ja në cilat ushqime i gjeni

Përballja me sëmundje të ndryshme që organizmi mund të zhvillojë është sigurisht shumë e vështirë dhe e mundimshme. S...

Për herë të parë në QSUT, kryhet rimodelimi i kafkës tek fëmija 10-muajsh

Një operacion i vështirë i rimodelimit të kafkës të një fëmije 10- muajsh është kryer për herë të parë me sukses në Qend...

Mrekullia e xhenxherfilit

Xhenxhefil, një rrënjë shumë e dashur aromatike, e freskët dhe  me shije të lehtë pikante. Për të përfituar nga vetitë e...

Menyra per kapjen e flokeve

© freckled-fox 1960s style © longhairstyleshowto A tender hairstyle © chungta ...

Stina e frutave/ Njihuni me vlerat e jashtëzakonshme për shëndetin të rrushit të kuq

Rrushi konsiderohet një nga frutat më të shëndetshëm. Ai është një burim i shkëlqyer vitaminash, mineralesh, fibrash dhe...

Lulja që e mbajmë të gjithë në shtëpi dhe shëron të gjitha sëmundjet e mushkërive

Kollë, bronkit, dhimbje të fytit, por edhe të stomakut i shëron mëllaga. Nëse keni lëkurë tepër të thatë për shkak të të...

“Dikur isha e fundit, tani ngjita majën e Evropës”/ Luiza Gega: Do jem gjithmonë zë i fo...

Vajza e artë e Shqipërisë, kampionia në fuqi e Evropës në garën 3000 m me pengesa, Luiza Gega deklaroi gjatë një eventi ...

‘Mbreti’ i frutave të pyllit, si ndikojnë boronicat në shëndetin tonë

Në Shqipëri boronicat rriten të egra gjerësisht në trevat veriore të vendit. Boronicat e Tropojës, Kukësit dhe Pukës jan...

QSUT, pajisje e re moderne për realizimin e ndërhyrjeve kirurgjikale

Një tjetër pajisje moderne e teknologjisë së fundit i shtohet Qendrës Spitalore Universitare, “Nënë Tereza” në Tiran...

Mëlçia – Si të Dalloni Shenjat e Para të Problemeve në Organizëm

Mëlçia është një organ tejet i rëndësishëm në trupin e njeriut. Ka shumë role të rëndësishme si pastrimi i gjakut, lufti...

Në emër të familjes (pa politikën)

Lajm i mirë është që të paktën një deputet doli në mbrojtje të familjes. Mesila Doda i bën thirrje personalisht Ledi Sha...

Të kesh një motër është bekim! Studimi: Ju bëjnë më të lumtur!

Hulumtimet nga Universiteti De Montfont dhe Universiteti Ulster pretendojnë se të paturit e një motre ju bën më të lumtu...

Realizohet koronarografia në Spitalin Rajonal të Fierit

Në spitalin rajonal të Fierit u realizua për herë të parë koronarografia, një procedurë invazive, që konsiston në kontro...

Cilësohet më të mirat në Evropë/ Ujërat termale të Shqipërisë, për shërimin e shumë sëmundjeve

Shqipëria është e bekuar me të gjitha thesaret që natyra mund të ofrojë. Vargmale të larta e të hijshëm, lumenj të kullu...

Tirana në fundjavë, mundësi për argëtim e aktivitet për cdo moshë.

Bashkia e Tiranës ka organizuar në gjithë Tiranën mundësi për argëtim e aktivitet për cdo moshë. Kinema në sheshin 'Skë...

Ja pse Shqipëria duhet të fokusohet tek turizmi

Industria e turizmit vlerësohet si mjaft premtuese dhe parashikimet flasin për rritje me dy shifra. Visa ka hartuar ...

Dentistët shkojnë në shkolla, kontroll dentar për nxënësit e klasave të para

Një nga aktivitetet e rëndësishme si depistimi është realizuar nga stomatologët te nxënësit në klasat e para në shkollën...

Lista/ Ku gjendet mjalti më i mirë i shqipërisë dhe super vetitë e tij për shëndetin

Ne mund ta konsumojmë mjaltin direkt, të lyejmë me të bukën, ta përziejmë me lëngje të ndryshme duke zëvendësuar sheqeri...

Një “Pyll Vertikal” në Tiranë

Arkitekti italian Stefano Boeri ka dizenjuar tashmë një Pyll Vertikal për një shumëkatësh në Tiranë, që do të mbushet me...

”Gumball 3000”, makina të garave sportive në Tiranë

Të gjithë të apasionuarit e makinave të garave sportive dhe të veçanta do kenë mundësi nesër që të shohin nga afër perfo...

10 këshilla si të luftojmë jetën sedentare, stresin dhe obezitetin

Sipas studiuesve, jeta sedentare, stresi por edhe obeziteti janë sot ndër shkaktarët kryesore për shfaqjen e një sërë së...

Stina e manaferrave shqiptare, vlerat dhe vetitë e rralla për organizmin

A imagjinohet vera pa manaferra? Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje...
video

Video/ Simon Sinek, të rinjtë e sotshëm në vendin e punës

https://www.facebook.com/poshqiperia/videos/368253177252218/?t=0 Simon- Akoma më duhet të bëj një bisedë apo të mbaj ...

A i njihni muçmollat shqiptare? Ja vetitë e jashtëzakonshme shëndetësore

Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ...

Ja çfarë duhet të konsumoni për të luftuar celulitin!

Celuliti është produktiviteti i depozitave yndyrore poshtë lëkurës. Rezultatet e saj janë disa gropëza që prishin pam...

Magjia e sherebelës shqiptare, ja përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, ajo mund të gjendet në treg, njëlloj siç gjendet çaji i malit ...

Më të mirat e verës, 5 ushqimet me pak kalori që nuk ju shëndoshin

Vera është stina ideale gjatë të cilës mund të hiqni kilet e tepërta, njëkohësisht të merrni dhe të gjitha vlerat ushqye...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek