Çfarë duhet të konsumoni për të forcuar sistemin imunitar?

Kur ka ndryshime të papritura në temperaturë, sistemi imunitar është më i dobët dhe keni mundësi që të sëmureni më lehtë...

Përfitimet e jashtëzakonshme/ 5 arsye shëndetsore përse duhet të pini lëng portokalli çdo ditë

Lëngu i portokallit është ndër lëngjet më të njohura në të gjithë botën. Të pish një gotë me lëng portokalli çdo mëngjes...

Vaji i Ullirit/ Kurë për tensionin, zemrën dhe diabetin

Njerëzit që konsumojnë një regjim ushqimor mesdhetar vuajnë më pak nga sëmundjet kardiovaskulare.Ekspertët besojnë se çe...

Si të mbroni veshkat! Veprimet që i dëmtojnë

Veshkat luajnë një rol thelbësor në shëndetin e trupit tonë dhe mirëmbajtja e tyre është shumë e rëndësishme. Nëse nuk e...

Një kurë kundër kancerit, shkencëtarët izraelitë janë optimistë me gjetjen e tyre

Një ekip i vogël shkencëtarësh izraelitë mendojnë se mund të kenë gjetur kurën e parë të plotë për shërimin e kancerit. ...

Burimi i rinisë: 26 ushqimet që ju mbajnë gjithmonë në formë

Të gjithë e dimë se është e pamundur të ndalësh procesin e plakjes dhe të qëndrosh i ri përgjithmonë. Por zakonet e mira...

Studimi: Fëmijët, jo më shumë se dy orë në ditë para ekraneve

Ekspertët rekomandojnë që fëmijëve nuk duhet t’u lejohet të kalojnë më tepër sesa një deri në dy orë në ditë para ekrane...

Këto janë perimet më të mira për pastrimin e enëve të gjakut

Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me ...

Gjashtë arsye se pse duhet të konsumojmë qumësht çdo ditë

Qumështi Ndihmon Për Rënien Në Peshë Pirja çdo ditë e qumështit ndihmon në rënien në peshë, sidomos tek femrat. Ai pë...

Sa i rëndësishëm është kaliumi për ata që merren me sport

Ju me siguri keni dëgjuar për rëndësinë e kripërave minerale për trupin. Bakri, hekuri, magnezi, kaliumi dhe shumë të tj...

Mjekët e rinj, kujdes dentar falas për fëmijët në kopshte

Bashkia e Tiranës ka ndërmarrë një nismë të re, kujdes falas për shëndetin e dhëmbëve të fëmijëve në kopshte. Kreu i ...

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës. Të shtunën që shkoi, u realizua koronarog...

Laguna e Patokut çlirohet nga 200kg mbetje

Në datën 5 Tetor aktivistët lokal të "Bird Eye" ndërmorën një fushatë pastrimi nga mbetjet në Lagunën e Patokut. Kjo ...

Manaferra dhe boronica/ Cilat janë vlerat e rralla të dy frutave medicinale

Manaferra dhe Boronica janë padyshim në listën e frutave më superiorë dhe më ushqyes në historinë e njerëzimit. Këto dy ...

8 efektet magjike/ Arsyet pse duhet të hani ullinj çdo ditë

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mbl...

Strategji kombëtare për dhunën ndaj grave

Ministri i Mirëqënies Sociale, Blendi Klosi ka prezantuar këtë të enjte strategjinë e qeverisë kundër dhunës ndaj grave....

Katër probleme shëndetësore që bananet i zgjidhin më mirë se vetë ilaçet

Banania është një frut tropikal shumë i përhapur në të gjithë globin. Popullariteti saj vjen jo më kot, pasi është e mbu...

Bujqësia bio/ Fermeri nga Dimali tregon si i rrit bimët pa pesticide të dëmshme

Fermeri nga Samatica e Dimalit, Mariglen Ziu në njërën nga serat e tij me domate ka vendosur që bimën të mos e kurojë me...

E qeshura forcon lidhjet shoqërore

Humori dhe të qeshurat mund të jenë instumente jashtëzakonisht efektive në vendin e punës. Një studim nga Harvardi dh...

Shkenca jep lajmin e mirë: Po vjen “supervaksina” që lufton koronavirusin dhe gripin, ja kur do jetë...

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një “supervaksinë” që do të mbrojë njerëzit njëkohësi...

Njihuni me bimën që lufton plakjen, ul tensionin, pastron gjakun dhe organizmin

Rukola është e pasur me vlera ushqimore dhe antioksidantë. Ajo është një burim i pasur me vitaminë A, fibër, vitaminë...

Cana nderohet edhe në Francë

Pak ditë pasi i dha lamtumirën kombëtares shqiptare, Lorik Cana nderohet edhe në Francë, ku luajti për plot 7 vite. Drej...

Ja qyteti më i mirë në botë për të jetuar

Çdo vit, Indeksi i Jetës në Qytete nxjerr një listë me qytetet më të mira në botë, duke u bazuar në kategori si ushqimi,...

Bashkëshortja e Kryeministrit të Singaporit mban një çante dore 15$, dhe është një motiv mjaft i mir...

Jemi mësuar tashmë me faktin se bashkëshortet e qeveritarëve zgjedhin veshjet më elegante dhe aksesorët më të shtrenjtë ...

VIDEO/ Shqipëria ka një kampion bote

Një rast që na bën padyshim krenarë.Briken Calja ka shkruarën historinë ne Tashkent te Uzbekistanit, duke fituar 1 medal...

Vitamina që mbron mushkëritë, në cilat ushqime mund t’i gjejmë

Një rezultat shumë interesant erdhi nga një studim i kryer nga studiuesit në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin Buffa...

50 aparatura të reja i shtohen spitalit rajonal të Korçës

Spitali rajonal i Korçës i është nënshtruar transformimit, falë investimeve dhe projekteve të reja të zbatuara në këtë i...

Vetbesimi është një nga dhuratat më të mëdha që prindi mund t’i japë fëmijës

Carl Pickhardt, një psikolog dhe autor i disa librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetbesimi do të jetë ng...

Qëndroni gjatë para kompjuterit? Ja vitamina që keni nevojë dhe 7 këshilla

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta. Ndaj ata që pu...

Parandaloni sëmundjet kardiovaskulare duke konsumuar bajame

Konsumimi i bajameve mund t’ju shpëtojë jetën. Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i ulët i ty...

Vajzat e Kosovës të pandalshme/ Distria Krasniqi merr medalje në Kampionatin Botëror të Xhudos

Vajzat e Kosovës janë të pandalshme. Xhudo sot i ka sjellë Kosovës një tjetër medalje, kësaj radhe nga Kampionatin Botër...

7 këshilla për të mbajtur jetën tuaj në barazpeshë

Kur njerëzit flasin për barazpeshimin e jetëve të tyre, ajo që më së shumëti imagjinohet është një peshore. Ku në nj...

Xhudistja shqiptare fiton medaljen e artë në Kroaci

Pas kampiones olimpike Majlinda Kelmendi, një tjetër shqiptare nga Kosova po shkëlqen në Xhudo. Laura Fazliu ka fituar m...

Eskpertët: Pse mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës

Të gjithë e kujtojmë fëmijërinë kur nëna na ndiqte nga pas derisa ne të hanim mëngjesin, e më pas nuk na lejonin të shko...

Çfarë duhet të dini rreth vaksinës së gripit

Vaksina e gripit është një instrument efikas për parandalimin e gripit të stinës. Nga kjo vaksinë duhet të përfitojnë ka...

Pini kafe dhe s’ju ka dalë akoma gjumi, ja zgjidhja

Shumë nga ne mund ta kenë problemin e zgjimit në mëngjes edhe pse mund të pinë një filxhan kafeje. Sipas një sondazhi...

Vlerat e jashtëzakonshme të mustaqeve të misrit, luftojnë disa sëmundje. Ja si përdoren

Qytetërime të ndryshme i kanë përdorur mustaqet e misrit që në lashtësi, sepse kanë besuar fort se këto fije të holla, n...

4 teknika që do t’ju ndihmojnë të jetoni me vetbesim

Vetëdyshimi mund të jetë një model mendimi i dobësuar që bllokon shanset tona për sukses. Ne të gjithë luftojmë me vetëd...

STUDIMI/ Frutat më të mira për të rënë në peshë, vlerat për organizmin

Studimet kanë treguar se frutat e pasura me flavonoide janë shumë të mira për të humbur në peshë. Flavonoidet janë subst...

Old Trafford krijon një hapësirë për njerëzit me aftësi të kufizuara

Manchester United ka vendosur të spostojë 2600 tifozë të abonuar me synimin për të krijuar 300 vende të reja për tif...

Si ndikon pirja e kafes te shëndeti mendor dhe humori juaj

Kafeina është një stimulues i fortë për trurin. Ajo e bën njeriun më të ekzaltuar, ndikon tek humori dhe mënyra e përpun...

Mjeku i njohur shqiptar në Zvicër ndan disa këshilla sesi të mbrohemi

Mjeku shqiptar në Zvicër, Agron Abrashi ka ndarë disa këshilla për bashkatdhetarët e tij si të mbrohen nga COVID-19. ...

Muzikoterapi për fëmijët me nevoja të veçanta

Melodia dhe muzika qetësuese është kthyer në terapi zhvillimi për fëmijët me nevoja të veçanta. Shërbimi Social Shtet...

Foto: Dieta ushqimore pas pushimeve verore

Të gjithë trishtohemi kur duhet t’i kthehemi rutinës së përditshme pas pushimeve të verës. Mënyra më e mirë për t...

Studimi i ri/ Magjia e arrave në shëndetin tonë, ja përfitimet

Një studim i ri tregon se përse duhet konsumuar çdo ditë arrat. Sipas një studimi në Penn State University në Pensilv...

Çfarë i ndodh organizmit tuaj nëse nuk e pini kafenë e mëngjesit? Ja studimi

Njerëzit që preferojnë të nisin ditën me një filxhan kafeje, e kanë të pamundur të heqin dorë nga kjo traditë. Kafein...

Këshilla për ata që duan të kalojnë pushime në mal edhe pse janë me fëmijë

Pushimet ideale për ju që jeni të shoqëruar nga fëmijë të vegjël, nuk mund të jetë vetëm në det, por edhe në mal. Nës...

Si të mbroni familjen nga pornografia, program falas

K9 është falas K9 është një software falas i cili instalohet në kompjuterin tuaj. Ai bën të mundur filtrimin siteve t...

Për sport dhe shëndet! Ja sa mijë hapa duhet të bëjmë në ditë

Të gjithë janë dakord që për të qenë në formë dhe shëndet kemi nevojë të bëjmë të paktën 10 mijë hapa në ditë. Por të...

Lajmi i mirë/ Impiantet e dëgjimit do të rimbursohen nga shteti

Implanti koklear do të përfshihet në paketën e rimbursueshme nga Fondi Detyrues i Kujdesit Shëndetësor. Lajmin e mirë pë...

Spitali i Durrësit, proteza falas për të dëmtuarit nga aksidentet

Qytetarët që pësojnë fraktura nga aksidente të ndryshme në qytetin e Durrësit do të trajtohen me proteza falas në sp...

Ja përfitimet shëndetësore nga konsumimi i patates së ëmbël

Frutat dhe perimet kanë gjithnjë një sërë benefitesh për trupin e njeriut. Një prej perimeve që spikat për benefitet ...

KESHILLA – 13 mënyra natyrale si të qetësoni kollën tek fëmijët, çfarë duhet të bëni

Kolla është një shqetësim që shfaqet tek fëmija dhe që në më të shumtën e rasteve shkakton panik tek prindërit duke qënë...

Luiza Gega, e 13-ta në kampionatin botëror

Luiza Gega u rendit e 13-ta në garën e 3000 metrave në Botërorin në salla të mbyllura që po zhvillohet në Beograd. At...

Krijohet aplikacioni që diagnostikon diabetin përmes telefonit

Disa studiues mendojnë që së shpejti njerëzit do të arrijnë ta zbulojnë diabetin vetëm me anë të një aplikacioni në tele...

Nga rritja e inteligjencës tek përmirësimi i kujtesës, pse duhet të luani shah

Shahu është një lojë me një histori mijëravjeçare, që nuk e humbet popullaritetin e saj edhe në kulmin e teknologjisë ko...

Rezonanca 3T instalohet në QSUT

Në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë është instaluar rezonanca e re 3T. Kjo aparaturë përmirëson nivelet e dia...

FOTOT/ Rikonstruksioni i plotë, shihni si duket stadiumi i lojërave me dorë në Tropojë

Stadiumi i lojërave me dorë në Tropojë pas rikonstruksionit është në funksionon të apasionuarve pas sportit të qytetit v...

Ja si të gjeni frymëzim në ambientet e punës

Për të gjetur frymëzimin në ambientet ku punoni nevojitet më shumë se sa një truk i thjeshtë. Por ka disa strategji të v...

Jetë më të gjatë dhe të shëndetshme – Studimi: Ja cilën pije duhet të konsumoni rregullisht!

Shkencëtarët kanë zbuluar se është e vërtetë që konsumi i vazhdueshëm i çajit zgjat jetën, me hulumtime të reja të cilat...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek