Nga tërshëra tek boronicat, gjashtë ushqime që for...

Ushqimet e shëndetshme për zemrën garantojnë një formë të mirë të organizmit gjatë gjithë fazave të jetës. Ekspertët nën...

Pse brokoli është perimja e gjelbër më e shëndetsh...

Brokoli konsiderohet si perimja e gjelbër më e shëndetshme për organizmin e njeriut. Ajo është në grupin e perimeve t...

Rekomandimi i OBSH: Pse duhet të bëni të paktën 40...

OBSH sapo ka publikuar në “British Journal of Sports Medicine” udhëzime të reja mbi lëvizjen, të shkruara nga mbi 40 shk...

Atleti Izmir Smajlaj rikthehet si kampion, rrëmben...

Izmir Smajlaj është kthyer pas dëmtimit që e mbajti larg aktiviteteve për 6 muaj dhe e ka bërë këtë në mënyrën më të mir...

Mjaltë me kanellë, si të bëni vetë antibiotikun na...

Mjalti me kanellën janë ndër produktet më të kombinuara të kuzhinës, të cilat së bashku janë shumë efikase kundër disa p...

Përbërësi që mbron shëndetin e zemrës. Ja ushqimet...

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti Loma Linda në Shtetet e Bashkuara dhe Instituti Kombëtar i Kërkimeve Agronom...

A keni ngrënë ndonjëherë perimen-dardhë? Ja vlerat...

A keni vënë re në tregjet shqiptare një perime të re që ngjan si një dardhë por ka shijen e kungullit? Kjo perime mban e...

Rezultatet pozitive/ Zbulohet ilaçi ri për trajtim...

Një kërkimi i ri shkencor ka konfirmuar efektet pozitive të një trajtimi të ri të migrenës, sipas studiuesve nga ”Charit...

3 gjërat që duhet të bëni çdo mëngjes për një ditë...

Është e rëndësishme t’i kushtoni rëndësinë e duhur rutinës së mëngjesit, pasi ajo çfarë bëni në orët e para të mëngjesit...

A e dini se cili është qyteti me stilin më të shën...

Amsterdami është qyteti me stilin më të shëndetshëm të jetesës. I famshëm për biçikletat e tij dhe kanalet piktoreske, n...

E thotë shkenca! Sa filxhanë kafe në ditë janë mir...

Sasia e duhur e kafesë ndihmon zemrën tuaj. Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qeliz...

Këto ushqime ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve

Çdo prind mundohet që ta ushqejë fëmijën në mënyrën më të mirë dhe të shëndetshme, që ai të ketë metabolizëm të fort. ...

Pse duhet të hani mandarina çdo ditë këtë sezon

Të gjitha agrumet janë me të vërtetë të shëndetshme për zemrën. Mandarinat janë fruti më i pëlqyer dhe kërkuar në tre...

Studimi/ Si ndikon kafeja tek shëndeti i trurit dh...

Të dhënat e Institutit të Statistikave dhe Doganave tregojnë se një shqiptar konsumon përafërsisht 3.1 kg kafe në vi...

Vajzat e Kosovës shkruajnë historinë, fitojnë tre ...

Sportistet kosovare arrijnë të korrin sukses në eventin botëror të radhës në xhudo duke fituar tre medalje. Xhudisjta...

Studimi i ri/ 30 minuta ecje në ditë dhe i thua mj...

Një nga këshillat më të rëndësishme që ofron çdo mjek apo ekspert i shëndetit është që njerëzit duhet të ecin të paktën ...

Katër arsye, pse duhet të fillojmë të hamë çokolla...

Përmirëson fuqinë tuaj të trurit Njerëzit të cilët hanë çokollatë të zezë të paktën një herë në javë kanë tendencë të...

Vitamina C, frutat dhe perimet ku e gjeni dhe pse ...

Vitamina C shërben si mburojë ndaj shumë patologjive dhe është një element ndihmës kundër gripit dhe rrufës. Disa nga...

Kos, mjaltë, arra në mëngjes për fuqi gjatë ditës

Informacionet për vlerat shëndetësore të mjaltit dhe kosit janë të panumërta. Por kombinimi i të dyjave së bashku është ...

Pijet energjike që mund t’i bësh krejt lehtë në sh...

Pija e Duhur Për Energji Dhe Detoks  Kur keni nevojë për energji dhe gjallëri, zgjidhni lëngun e gjelbër me fruta dhe p...

Xhudistja shqiptare zë vendin e parë në listën bot...

Xhudistja shqiptare nga Kosova Distria Krasniqi vijon sukseset ndërkombëtare. Krasniqi ka zënë vendin e parë në rangl...

Vaji i ullirit, ilaç për zemrën, stomakun dhe trur...

Vaji i ullirit është një nga ushqimet më të njohura dhe më të përdorurit në kuzhinat e gjithë botës. Duke qenë se kon...

‘Mbreti’ i frutave të pyllit, si ndiko...

Në Shqipëri boronicat rriten të egra gjerësisht në trevat veriore të vendit. Boronicat e Tropojës, Kukësit dhe Pukës jan...

Mrekullia e ujit të ngrohtë me limon, përfitimet p...

Fillimi i ditës me një filxhan ujë të ngrohtë me gjysmë kokërr lëng limoni është një metodë e thjeshtë dhe efektive për ...

Mjalti i rrallë i maresë që gjendet në Shqipëri, v...

Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet...

Vlerat e jashtëzakonshme të mandarinave të gjelbra...

Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na ndihmon të luftojmë ftohjet, viro...

Kura natyrale që mund të aplikoni për uljen e nive...

Nivelin e yndyrnave në gjak mund ta ulni nëpërmjet disa trajtimeve natyrale pa përdorur medikamente. Sipas të dhënave ek...

Studimi: Ata që pinë çaj rregullisht kanë tru më t...

Pirësit e rregullt të çajit, kanë sferë më të shëndetshme të trurit krahasuar me ata që nuk e pinë. “Rezultatet tona ...

Vaksinohen edukatorët dhe mësuesit, 368 mijë vaksi...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale informoi sot se vijon programi i vaksinimit kundër gripit për edukatoret ...

Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyre, ja efektet e j...

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjeto...

Si të përmirësoni kujtesën me ushqime? Lista që ju...

Disa vlera ushqimore të veçanta të cilatndihmojnë në një memorie më të fortë janë: • Magnezi i cili ushqen trurin d...

Këto bimë, bashkë me humorin, përmirësojnë edhe sh...

Ndihmojnë me problemet e frymëmarrjes, ankthin dhe duke ju japin më shumë energji – këto janë vetëm disa nga përfitimet ...

Vlerat e jashtëzakonshme/ Pse çaji i maleve të Shq...

Tokat shqiptare janë të bekuara me thesarin natyral të bimës madhështore të Çajit të Malit. Nuk është aspak çudi që ...

Vlerat e jashtëzakonshme të mjaltit të gështenjës,...

Pema e gështenjës i përket të njëjtës familje ku bëjnë pjesë ahu dhe lisi. Për mijëra vite me rradhë, gështenja ka qenë ...

Studimi i ri/ Përfitimet shëndetësore që merrni ng...

Shegët janë një ndër frutat më të mira për shëndetin tonë, sidomos tani që kanë sezonin e tyre. Ato janë një burim i mir...

Shkenca jep lajmin e mirë: Po vjen “supervaksina” ...

Një ekip kërkuesish bën me dije se brenda një viti do të jetë gati një “supervaksinë” që do të mbrojë njerëzit njëkohësi...

Kampionati Evropian, vajzat shqiptare fitojnë dy m...

Loriana Kuka është një emër tjetër nga lista e gjatë e vajzave të Kosovës që na bëjnë krenar. Së fundmi, ajo fitoi medal...

Pretendente për medaljen e artë, xhudistja shqipta...

Në arenën botërore të xhudos, Kosova po tregon se ka kapacitete për të qenë një konkurrente e fortë në këtë sport. Sh...

Ushqimet duhet të konsumoni për të forcuar sistemi...

Të dish se çfarë të hash për të rritur imunitetin do të thotë të ndihmosh trupin të parandalojë dhe të luftojë agresioni...

Studimi/ Kush konsumon speca djegëse jeton më gjat...

Një jetë e gjatë dhe një zemër më e shëndetshme duket se janë përpara për adhuruesit e specave djegësve. Ata që e kon...

Kundër gripit – Produktet dhe bimët mjekësor...

Erëzat dhe bimët mjekësore janë ndër aleatët më të mirë të organizmit në stinën e gripit. Ato forcojnë sistemin imunitar...

Ky zakon i përditshëm përmirëson funksionimin e tr...

Nëse jeni duke kërkuar një motivim të fortë për të shkuar në palestër rregullisht, për vrap në natyrë apo qoftë edhe ush...

Studimi/ Me një gojë të shëndetshme përballoni më ...

Mbajtja e mishrave të dhëmbëve si edhe e gojës në gjendje të shëndetshme bën mirë për zemrën dhe mund të jetë një nga tr...

Gjashtë arsye se pse duhet të konsumojmë qumësht ç...

Qumështi Ndihmon Për Rënien Në Peshë Pirja çdo ditë e qumështit ndihmon në rënien në peshë, sidomos tek femrat. Ai pë...

Xhudistja shqiptare nënkampione e Europës

Laura Fazliu është kurorëzuar me medaljen e bronztë në kategorinë deri në 63 kilogramë. Xhudistja shqiptare ka garuar në...

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni në nëntor...

Nëntori sjell shumë produkte, që nga lakra gjithë vitamina që na vjen nga zona e Lushnjës, tek ullinjtë e Beratit, Tiran...

Pse mollët konsiderohen si fruti i pazëvendësueshë...

Mollët kanë vitamina A, B, C dhe minerale të shumta, prandaj konsiderohen si një nga frutat më të vlefshme për organ...

Shtatë përfitime për organizmin, vlerat e jashtëza...

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë,...

KËSHILLA/ Si të ruani shëndetin dhe të qëndroni të...

Njeriu mund të marrë disa masa të thjeshta për t’i shpëtuar kthetrave të gripit dhe të ftohurës. Në këtë artikulldo t...

Superfruti shqiptar, 10 arsye pse boronicat janë s...

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes ...

Stina e lajthive, 4 arsye të rëndësishme përse duh...

Lajthitë janë ndër arrorët më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Popullariteti i tyre nuk shuhet kurrë si pasojë e...

Xhudistja Distria Krasniqi fiton medaljen e artë

Xhudistja, Distria Krasniqi ka shënuar edhe një sukses në sport. Krasniqi është shpallur fituese e medaljes së artë n...

Ushqimet që duhet të konsumoni për një zemër të sh...

Një dietë e ekuilibruar është “çelësi” për një shëndet të mirë. Zgjedhja e ushqimeve të duhura ju ndihmon ta mbani zemrë...

Gjashtë përfitimet e jashtëzakonshme që merrni duk...

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat ...

Regjimi ushqimor që u duhet grave për një zemër të...

Vajzat dhe gratë të cilat duan të kenë një zemër të shëndetshme, duhet të konsumojnë shumicën e kalorive ditore brenda p...

Maskat prej tekstili mbrojnë njësoj si kirurgjikal...

A funksionojnë maskat prej pëlhure për të zvogëluar gjasat e transmetimit të viruseve të tilla si SARS-CoV-2? Po, por...

Ilaç natyral, njihuni me përfitimet e jashtëzakons...

Çaji jeshil është më shumë sesa thjesht një pije. Mund të konsiderohet si një ilaç natyral i vërtetë. Japonezët e Japoni...

Pse shega është një nga frutat më të dobishme në b...

Shega me të vërtetë mund të ”mburret” për përfitimet që u jep njerëzve, që janë të panumërta, dhe mund të konsiderohet s...

Xhudistja shqiptare fiton medaljen e artë në Kroac...

Pas kampiones olimpike Majlinda Kelmendi, një tjetër shqiptare nga Kosova po shkëlqen në Xhudo. Laura Fazliu ka fituar m...

Vlerat e jashtëzakonshme për organizmin, pse duhet...

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek