Koha që duhet të flini në raport me moshën/ Si të përmirësoni gjumin

Shumë informacione kemi dëgjuar në lidhje me orët e gjumit që duhet të konsumojë individi. Zakonisht, njerëzit mendojnë se 7-8 orë gjumë janë të...

Pse duhet të zgjohemi me alarmin e parë?

Sfida e më shumë se 85 % të njerëzve është zgjimi në mëngjes. Për ta, zgjimi herët në mëngjes do të ishte i pamundur...

Shëndeti/ Ja pse mund të përdoren barishtet e karrotave

Keni dëgjuar për barishtet e karrotave? Janë ato bishtat e gjatë që formojnë një mburojë të gjelbër mbi karrotë. Shumë prej konsumatorëve preferojnë t’i...

Lodhja e mëngjesit, mënyrat se si ta kaloni një sfidë të tillë

Lodhja e mengjesit është një fenomen që secili nga ne mund ta përjetojë në raste të ndryshme, por e rëndësishme është që për të...

10 ushqime që luftojnë alergjitë

Nëse jeni të predispozuar të prekeni nga alergjia, luftojeni atë me superushqimet. Lehtësoni simptomat dhe pakësoni sulmet e alergjisë duke shtuar në dietën tuaj këto...

Luleshtrydhet, aleate të shkelqyera për shëndetin e lëkurës

Luleshtrydhja është një frut që ka shumë pak kalori, është një aleate e shkëlqyeshme për bukurinë dhe shëndetin e lëkurës. Ajo është një mënyrë...

Si të kujdesemi për fytyrën në stinën e pranverës

Stina e pranverës është momenti, kur fytyra ka nevojë për një kujdes tejet të veçantë. Lëkura e fytyrës është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve...

Ja cilat janë 6 ushqimet më të mira për trurin

Disa ushqime kanë aftësinë të përmirësojnë mprehtësinë e mendjes dhe parandalojnë sëmundje të ndryshme neurologjike. Më poshtë do të gjeni të listuara 6 ushqimet...

Lajmi i mirë/ Revolucion në shkencë, zbulohet substanca që vret qelizat e kancerit

Studiuesit kanë zbuluar në sipërfaqen e limfomave një kompleks proteinash që dëmton qelizat kanceroze. Përdorimi i saktë i mekanizmit në sipërfaqen e qelizave të...

Efektet e mrekullueshme të vajit të peshkut në organizëm

Vaji i peshkut është një produkt ushqimor që kuron disa nga sëmundjet, të cilat jo rrallë herë sjellin edhe vdekjen. Vetitë e tij është...

Disa mënyra të thjeshta për të përmirësuar funksionin e zemrës

Ka më shumë se 7 milionë njerëz që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Shpesh e menduar si një sëmundje mashkullore, por në të vërtetë vret...

Jeni alergjikë apo jeni ftohur? Ja si t’i dalloni këto dy probleme shëndetësore

Simptomat janë pothuajse identike, kështu që kërkuam për truket e panjohura për të ditur nëse vuani nga alergjitë ose nga një grip i momentit....

Gabimi që bëjmë të gjithë kur pijmë kafe, ja pasojat

Kafeja është një prej produkteve të preferuar të shqiptarëve. Ajo konsumohet në masë në vendin tonë. Dita nuk nis pa një filxhan kafe për një...

Përdorimet e aloe verës për një lëkurë të shëndetshme

Aloe Vera njihet tashmë për vlerat e saj për shëndetin e organizmit. Tek vetitë e saj përfshihen dhe përmirësimi dhe parandalimi i problemeve me...

Shpiket pajisja që ndihmon shurdh-memecët të komunikojnë

Një shpikje që u lejon shurdh-memecëve të komunikojnë edhe me ata që nuk njohin gjuhën e shenjave. Kjo është idea e dy adoleshentëve në Isis...

Sa orë duhet të flemë çdo natë që mos të rrezikohemi nga ataku në...

Gjashtë deri në tetë orë gjumë natën janë të dobishme për zemrën. Nëse flini më shumë apo më pak, atëherë jeni duke rritur rrezikun...

Studim/ Shpresë për të verbrit që t’u kthehet shikimi

Në Universitetin e Kalifornisë, një grup i shkencëtarëve kanë arritur të fusin një virus që përmban gjene me receptorë të dritës. Eksperimenti u krye...

Cilat janë vetitë e fuqishme të rukolës në organizëm

Rukola i përket familjes botanike Cruciferae që përfshin brokolin, lakrën dhe lulelakrën, e në përmbajtjen e saj ka shumë vitamina, minerale dhe ushqyes. Vitamina...

Punoni në kompjuter apo përdorni shumë telefonin? Mbroni sytë dhe trurin me këto 3...

E mbyllni ditën me dhimbje koke nga përdorimi i tepërt i kompjuterit  apo telefonit? Shikimi juaj është dobësuar dhe keni vështirësi në fokusim? Ju mund të...

Tre arsye pse shmangia e vakteve nuk është e shëndetshme

Njerëzit shpesh i lënë vaktet, sepse janë shumë të zënë apo përpiqen të bien në peshë. Ka studime që tregojnë se agjërimi i bën mirë...

Rehabilitim i plotë Qendrës Shëndetësore në Sauk

Një tjetër qendër shëndetësore në kryeqytet I është nënshtruar tërësish rehabilitimit. Qendra Shëndetësore në Sauk do t’i shërbejë në kushte dhe standarde bashkëkohore 13 mijë...

Kaq shumë kalori dhe përfitime nga kastravecat/ Ja pse duhet të konsumoni një në...

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më parë. Mësoni disa nga përfitimet që merrni nëse konsumoni...

Shpresë për pacientët me HIV, kurohet plotësisht një i infektuar

Në Britani, një pacient i infektuar me HIV është bërë personi i dytë në botë që rezulton i kuruar nga ky virus që shkakton...

A duhet të hamë makarona në darkë?

Të konsumosh makarona në darkë nuk është e dëmshme. Po flasim për zakone të rrënjosura, ku në përgjithësi 65% e makaronave konsumohen në vaktin...

Përfitimet e jashtëzakonshme që kemi nga limoni

I shumtë është përdorimi i limonit në jetën tonë të përditshme, duke sjellë edhe dobitë e tij për shëndetin tonë. Ndihmon në tretje: Përziej disa...

Si të shmangni thinjat e parakohshme, zbuloni disa sekrete

Bëhet fjalë për një proçes natyral që shkon krah për krah me moshën. Tradita shqiptare i quan flokët e bardhë si shenjë fisnikërie. Por...

Krijohet aplikacioni që diagnostikon diabetin përmes telefonit

Disa studiues mendojnë që së shpejti njerëzit do të arrijnë ta zbulojnë diabetin vetëm me anë të një aplikacioni në telefonat e tyre. Sipas mënyrës...

Ushqimet më të mira kundër presionit të lartë të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut është serioz. Hipertensioni mund të shkaktojë sëmundje të zemrës dhe veshkave, goditje në tru dhe probleme të tjera të...

Kujdes! Nuk duhet të flini me telefon pranë trupit

Telefonat kanë një ndikim negativ në shëndetin tonë, ndaj gjithmonë duhet të kujdesemi që ti mbajmë sa më larg organizmit në situata të ndryshme. Kohët...

Zbardhet lista e plotë me barnat e rimbursueshme nga Fondi i Sigurimit

Është botuar në Fletoren Zyrtare lista e barnave që do të rimbursohen nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Vendimi i miratuar nga...

Ata që hanë më shumë djathë, janë më të shëndetshëm

Një studim i ri ka zbuluar se djathi në fakt është shumë më i mirë se ç’kemi menduar më parë – ose të paktën...

Studimi i ri/ Përse një banane në mëngjes nuk mjafton

Pavarësisht se është një frut plot e përplot me lëndë ushqyese dhe i këshillueshëm për t’u ngrënë si nga të rriturit, por sidomos të...

Ja efektet pozitive të trumzës në shëndetin tonë

Trumza është një “fabrikë” e fuqishme terapeutike, e cila mund të përmirësojë shëndetin tonë të përgjithshëm dhe të sigurojë përfitime të shumta për shkak...

7 mënyra që përmirësojnë frymëmarrjen

Mund të jetë instiktive, por stresi, ankthi, qëndrimi dhe një mori faktorësh të tjerë mund të ndikojnë në cilësinë e frymëmarrjes sonë. Më poshtë...

Për të pastruar organizmin ju duhen këto ushqime

Një trup në formë, ushqyerja e shëndetshme dhe shëndeti i mirë janë ndër prioritetet që secili duhet të ketë parasysh kur vjen puna tek...

Avantazhet e zgjimit herët në mëngjes, çfarë duhet të dini!

Sipas një studimi të ri të publikuar në revistën Nature Communications njerëzit që i vjen natyrshëm të zgjohen herët kanë më pak gjasa të...

Pse duhet të konsumoni mollë në mëngjes

Lufton qelizat anormale Hulumtuesit nga Shoqata Amerikane Cancer Research, bien dakord se ngrënia e mollëve, të pasura me flavonol, mund të ndihmojë në uljen e...

E thotë shkenca/ Ja kur është koha e duhur për të ngrënë darkë!

Darka duhet konsumuar të paktën dy orë para se të shkoni në shtrat. Krahasuar me ata që flenë menjëherë pas darkës, ata që flenë 2...

Fytyrë pa rrudha? Ja ushqimet e duhura për një pamje gjithnjë rinore

E bardha e vezës, vaji i ullirit, lëngu i limonit, frutat dhe perimet, përveçse janë ushqime shumë të shijshme, janë edhe një “ilaç” i...

Çdo 5 vjet akreditim për spitalet dhe klinikat

Spitalet, klinikat mjekësorë private apo publike dhe klinikat stomatologjike do të duhet të akreditohen çdo 5 vjet për cilësinë dhe standardin që përfaqësojnë. Një ndryshim...

9 efektet pozitive nëse konsumoni bajame

Efektet e shëndetshme të bajames janë të shumta, megjithatë mjaftojnë 9 efektet që kemi përmendur mëposhtë që të konsumoni këtë frut të thatë. 1. Ul...

Vaji i peshkut ose ushqimi i trurit, ja pse duhet ta përdorni çdo ditë

Vaji i peshkut, i cili shihet si ushqim i trurit nga ekspertët, është i rëndësishëm për shëndetin tonë. Një minimum prej 2,2 gramë në ditë...

7 faktorët që shkaktojnë dhimbje koke në mëngjes

Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke është mënyra më e keqe për të nisur ditën. Dhimbjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta,...

Ja përdorimi mjekësor i thanës

1- Fruti i thanës është përdorur për të ulur temperaturën. 2-Për të luftuar disa çrregullime të zorrëve. 3- Thartësia karakteristike e këtij fruti e bën atë...

Studimi i ri/ A e dini çfarë i ndodh trupit nëse konsumoni dy vezë?

Vezët janë ndër ushqimet më të shëndetshme në botë, ato kanë një rol të rëndësishëm në shëndetin dhe fizikun tonë. Ato ka kohë që janë...

Çaji i zi, aleat i shkëlqyer i shëndetit! Ja përfitimet e jashtëzakonshme

Çaji i zi, ashtu si ai jeshili, ndihmon të bini në peshë por ka dhe përfitime të tjera për shëndetin. Meritë e faktit që modifikon...

Çfarë duhet të dini nëse flini në anë dhe cili është pozicioni më i...

Çoheni nga shtrati me sytë e hapur plotësisht dhe gati për të nisur ditën, pavarësisht sa orë gjumë keni bërë? Apo bëni pjesë tek...

Mjeksi/ Ndërhyrje me metoda të avancuara edhe në spitalin rajonal të Vlorës

Falë patronazhimit, qytetarëve nuk u duhet të udhëtojnë me kilometra të tëra për të marrë shërbimet shëndetësore, pasi kjo u mundësohet edhe pranë vendbanimeve...

Si të mbroni veshkat! Veprimet që i dëmtojnë

Veshkat luajnë një rol thelbësor në shëndetin e trupit tonë dhe mirëmbajtja e tyre është shumë e rëndësishme. Nëse nuk e dinit, shumë gjëra...

Akja, një bimë shumëvjeçare që rigjeneron lëkuren dhe pastron rrugët e frymëmarrjes

Akja është një bimë shumëvjeçare. Ajo rekomandohet të përdoren si çaj për të pastruar rrugët e sistemit të frymëmarrjes dhe për të nxitur urinimin. Lulet...

Këto janë pesë ushqimet më të mira për trurin e fëmijëve

Tani që mësimi në shkolla ka filluar përsëri, është koha e përkryer për të menduar për ushqimet më të mira për përqendrim. Ne të...

Realizohet koronarografia në Spitalin Rajonal të Fierit

Në spitalin rajonal të Fierit u realizua për herë të parë koronarografia, një procedurë invazive, që konsiston në kontrollin e arterieve koronare. Doktor Ndriçim Kallashi...

Si të ruhemi nga alergjitë e pranverës, disa këshilla

Ndërrimi i stinëve, luhatja e shpeshtë e temperaturave, ndotja ambientale duket se nxisin akoma më shumë alergjitë dhe problemet me rrugët e frymëmarrjes. Lodhje,...

Pse duhet të mbani gjithmonë një gotë me ujë në dhomë

Uji është një ndër produktet që nuk duhet të mungojë asnjëherë në konsumin tonë të përditshëm. Konsumimi i tij ka një sërë avantazhesh për...

Rukola, bima magjike që sjell përfitime të mëdha për shëndetin

Rukola është një "fabrikë" me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe hekurin dhe përmban vitamina si...

Pse duhet të hani patjetër një banane në ditë

Banania njihet si një frut që lufton stresin dhe depresionin. Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyralë dhe fibra, të cilat luftojnë edhe një sërë...

Studim/ Kujtimet e zhdukura mund të rizgjohen

Lazerat mund të rizgjojnë kujtimet e humbura. Sipas një studimi të disa shkencëtarëve nga Universiteti i Columbias, kujtimet në fakt nuk zhduken, por thjesht bëhet...

Perimet që mbajnë nën kontroll tensionin e lartë të gjakut

Në këtë artikull do të mësoni për perimet më të mira të dimrit që ju ndihmojnë të ekuilibroni tensionin në mënyrë natyrale. Karotat Karotat janë të...

Studime shpresëdhënëse për të parandaluar goditjen në zemër

Një nga anët më interesante të algoritmave të kompjuterave dhe të mësuarit e paisjeve elektronike, është aftësia e tyre për të nxjerrë të dhëna...

5 arsye përse duhet të zgjoheni herët në mëngjes!

Me shumë siguri ju që po e lexoni këtë nuk jeni aspak fansat të zgjimit herët në mëngjes po sipas shumë studimeve të kryera...
23,244FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit