A e dini sa litra ajër thithim në ditë?

Një i rritur mesatarisht thith dhe nxjerr rreth tetë litra ajër në minutë dhe 11,520 litra ajër në ditë, shkruan focus.i...

Lëngu i bizeleve për pastrimin e mëlçisë – t...

Bizelja është një nga bimët më të para të kultivuara nga njerëzimi dhe akoma sot mbetet një nga ushqimet më të rëndësish...

Cilësohet më të mirat në Evropë/ Ujërat termale të...

Shqipëria është e bekuar me të gjitha thesaret që natyra mund të ofrojë. Vargmale të larta e të hijshëm, lumenj të kullu...

Këshilla/ Si të përmirësoni shëndetin mendor

Hapi i parë në përmirësimin e shëndetit mendor është të filloni të provoni aktiviteteve të reja derisa të kuptoni se cil...

Shkollat do pajisen me dentistë, nis zbatimi i pro...

Në shkollat e Tiranës janë hapur 10 kabinete të reja dentare, pak ditë pas u njoftua për nisjen e Programit të Depistimi...

Vetitë kuruese të gjembakut të qumështit

Gjembaku i qumështit, thënë ndryshe gjembi i gomarit, është një bimë barishtore dyvjeçare që i përket familjes Asteracea...

Vetitë terapeutike/ Si ndikon muzika tek gjendja j...

Muzika është një formë arti dhe kulture e përhapur ndër shekuj në mënyra të ndryshme në të gjithë botën. Format e para t...

Çfarë duhet të pini: Lëngjet që kanë më shumë vita...

Njeriu ka nevojë për vitaminën C në çdo ditë të jetës së tij. Kjo vitaminë e rëndësishme për rritjen dhe riparimin e çdo...

Shkenca amerikane: Si ta shëroni dhimbjen e kokës ...

Dhimbjen e kokës mund ta largoni shumë lehtë dhe neurologët amerikanë kanë zbuluar sekretin. Së fundmi, neurologët am...

Ja ushqimet që duhet të konsumoni për shëndetin e ...

Mënyra se si ushqehemi ka një ndikim të jashtëzakonshëm në trurin dhe mirëqenien mendore. Ajo çfarë hamë, mund të na dëm...

Bujqësia bio/ Fermeri nga Dimali tregon si i rrit ...

Fermeri nga Samatica e Dimalit, Mariglen Ziu në njërën nga serat e tij me domate ka vendosur që bimën të mos e kurojë me...

3 perimet që ndihmojnë shumë për të krijuar masë m...

Ushqyerja është jetike për shëndetin tonë. Së bashku me aktivitetin fizik, duhet të marrim parasysh proporcionet e duhur...

Çfarë duhet të konsumoni për mëngjes?

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për organizmin e njeriut.  Fibrat, proteinat dhe vitaminat nuk duhet të mungojnë n...

Si ndikon ecja në natyrë në djegien e kalorive

Ecja ka përfitime të shumta për shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Ecja me një ritëm të shpejtë dhe të moderuar është një më...

7 arsye se pse duhet të konsumoni çdo ditë karota

Karotat janë prej ushqimeve më praktike, por edhe më të shëndetshme që mund të konsumoni. Nëse nuk i hani shpesh, 7 arsy...

Mrekullia e xhenxherfilit

Xhenxhefil, një rrënjë shumë e dashur aromatike, e freskët dhe  me shije të lehtë pikante. Për të përfituar nga vetitë e...

Ushqimet që duhet të konsumoni për të pastruar mël...

Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm që i gjithë organizmi të funksionojë mirë. Kjo do të thotë se pastrimi i saj ...

KESHILLA/ Si t’i bindni fëmijët të hanë më shumë b...

Brokoli është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun dhe çdo i rritur e kupton këtë mjaft mirë. Kur vjen puna te...

KESHILLA/ Këshilla për ditët e ftohta, ja si duhet...

Këto ditë do ketë një rënie të ndjeshme të temperaturave, ndaj kërkohet që të tregoni kujdes. Siguroni një ambient të...

Njihuni me vetitë ushqyese të vajit të ullirit

Sa të mirë janë ullinjtë dhe sa kënaqësi është t’i mbledhësh! Tashmë, shkuarja në një fermë për të provuar të korrat duk...

Njihuni me historinë e sallatës së famshme ruse

Viti 2022 shënon 159 vjetorin e recetës popullore të Olivierit, e cila festohet në të gjithë botën si “sallatë ruse”. Të...

Këshillat që duhen ndjekur për të pasur një zemër ...

Cilat janë këshillat që duhen ndjekur për të pasur një zemër të shëndetshme? Dy faktorët më të rëndësishëm janë lëviz...

Lëngu i gjelbër ideal për pastrimin e gjakut dhe g...

Ushqimet dhe pijet e gjelbra janë shumë (dhe nuk e nënvizojmë dot mjaftueshëm) të rëndësishëm dhe ushqyes për shëndetin ...

Njihuni me sportet që luftojnë ankthin dhe siguroj...

Sporti është një mjet shumë efektiv për të luftuar ankthin: lëvizja ju ndihmon të rifreskoni mendjen tuaj dhe ta pastron...

Vitamina e humorit të mirë, ja ushqimet ku e gjeni...

Vitamina C luan një rol thelbësor tek humori i njeriut. Kjo vitaminë ul nivelet e ankthit dhe pakëson gjasat e shfaqjes ...

Mandarinat e gjelbra shqiptare, vlerat e jashtëzak...

Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na ndihmon të luftojmë ftohjet, viro...

Çfarë është Romaneska, perimja e re dhe e veçantë ...

Romaneska është një nga perimet me interesante që mund të gjesh në treg. Ajo bie menjëherë në sy për shkak të formës dhe...

Katër kura natyrale për lehtësimin e fytit të acar...

Dhimbjet në fyt, acarimi i tij dhe ngacmimet e kollës janë simptomat më të shpeshta që prekin shëndetin. Është koha kur ...

Boronica dhe molla e egër, më të preferuarat nga t...

Mbledhja dhe kultivimi i bimëve aromatike dhe medicinale për prodhimin e vajrave esencialë është rritur në mënyrë të kon...

Lëng molle me karrotë/ Të mirat dhe përfitimet që ...

Të apasionuarit pas lëngjeve të frutave me siguri e adhurojnë kombinimin e këndshëm mes karrotës dhe mollës. Përfitimet ...

Shegë dhe mjaltë/ Dy superfuqi bashkë për rigjener...

Shega, ky superfrut me fara të kuqe si rubini, është shumë i pasur në vlera që ushqejnë dhe mbrojnë organizmin nga koka ...

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni në nëntor...

Nëntori sjell shumë produkte, që nga lakra gjithë vitamina që na vjen nga zona e Lushnjës, tek ullinjtë e Beratit, Tiran...

Ja çfarë duhet të bëni që të rrisni hormonet e lum...

Hormonet e lumturisë janë thelbësore për të jetuar mirë. Në fakt, lumturia nuk lind nga zemra apo nga koka, por nga proc...

Shega devedishe – Më e mira kundër plakjes s...

Në Shqipëri shega është mijëra vjeçare.  Shqipëria është me fat. Në vendin tonë rriten shumë lloje, forma apo hibride sh...

15 arsye pse quhet ndryshe edhe superushqim

Spinaqi është ndër perimet me përmbajtjen më të lartë të vitaminave dhe mineraleve. Në veçanti, spinaqi është i pasur...

Lëng portokalli për të ulur kolesterolin e lartë/ ...

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes së...

Fasulja e kuqe e veriut/ Vlerat shëndetësore të bi...

Në të gjithë krahinën e Dukagjinit dhe Kelmendit-Shkodër, por edhe në Margegaj të Tropojës gjendet një lloj fasuleje e v...

Vlerat shëndetësore të rrushit të kuq kundër plakj...

Rrushi konsiderohet një nga frutat më të shëndetshëm. Ai është një burim i shkëlqyer vitaminash, mineralesh, fibrash dhe...

E thotë shkenca: Sa hapa duhet të bëni në ditë, pë...

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik p...

Si të mësosh veten që të zgjohesh herët në mëngjes...

Për disa njerëz, zgjimi herët mbetet një veprim i vështirë dhe sfidues, madje ngjan si ndëshkim. Megjithatë, ekspertë...

Cilat janë 10 ushqimet që përmirësojnë humorin tua...

Nga bananet tek kosi, ja 10 ushqime (por ka edhe më shumë) që janë të mira jo vetëm për trupin tonë, por edhe për mendje...

Mëngjesi ideal për të qenë të shëndetshëm dhe në f...

Mengjesi  ideal per  sa kalori ka nevoje ? Te gjithe fillojme nga mëngjesi  pas nje nate te gjate , qe do te thote duhe...

Bananet të shkëlqyera për shëndetin/ Mënyrat për t...

Bananet janë një dhuratë e natyrës, sepse përmbajnë një grusht ushqyesish si kaliumi, vitamina C, vitamina B6, magnezi, ...

Sa i rëndësishëm është kaliumi për ata që merren m...

Ju me siguri keni dëgjuar për rëndësinë e kripërave minerale për trupin. Bakri, hekuri, magnezi, kaliumi dhe shumë të tj...

KËSHILLA/ Nga shegët tek dardhat, frutat që duhet ...

Nga shegët me kokrra gjithë lëng që të gëzojnë vetëm me pamjen, tek dardhat e Peshkopisë e Korçës apo kungujt që të sjel...

Çfarë janë proteinat dhe për cilat prej tyre ka ne...

Proteinat ashtu si karbohidratet dhe lipidet janë makronutriente, domethënë ato janë lëndë ushqyese të nevojshme për pro...

Llixhat e Divjakës – Banjat natyrale që qetë...

Parku Kombëtar Divjakë Karavasta është një nga zonat më të frekuentuara gjatë stinës së verës. Veç bukurive natyrore ...

Zbuloni çfarë i ndodh organizmit nëse konsumoni 1 ...

Mjalti i dhuron natyralisht fuqi organizmit, ai është antioksidant dhe armik i mikrobeve Nisja e një dite të mbarë dhe t...

Lajm i mirë/ Për herë të parë në spitalin e Korçës...

Për herë të parë në spitalin e Ķorçës është instaluar rezonanca magnetike, e cila do të rrisë cilësinë e shërbimit, duke...

Stina e manaferrave shqiptare, vlerat dhe vetitë e...

A imagjinohet vera pa manaferra? Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje...

Ushqimet që duhet të hani nëse jeni anemikë

Anemia është një sëmundje që kufizon furnizimin me oksigjen të muskujve dhe indeve. Kjo sëmundje shkaktohet nga pamjaftu...

Si të zgjidhni pjeprin e pjekur dhe të ëmbël, vler...

Pjepri është një frut i freskët i stinës që mbush tryezat me ngjyrë, aromë dhe shije. Por cilat janë veçoritë dalluese t...

Studimi/ Konsumimi i kafes zvogëlon rrezikun e sëm...

Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i çdo lloj kafeje ul rrezikun e sëmundjes kronike dhe kancerit të mëlçisë, si ed...

As ne nuk e dinim, por një pije e nxehtë ndihmon k...

Kur futesh në shtëpi pas një dite shumë të nxehtë, një gotë me ujë të ftohtë të duket mrekullia vetë. Uji i ftohtë ti...

KËSHILLA : Si t’i mbrojmë fëmijët nga dielli

Si t’i mbrojmë fëmijët nga dielli? Kjo është pyetja që bëjnë të gjithë, ndërsa i nxehti ka përfshirë vendin. Më poshte g...

Njihuni me 5 arsye përse duhet të hani vezë më shp...

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun. Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë....

Mëngjesi ideal për kocka të forta. Si të merrni sa...

Për të pasur kocka të forta nuk ju duhet të bëni asgjë të jashtëzakonshme, mjafton të ktheni ushqimin në aleatin tuaj më...

Bajamet e njoma shqiptare, vlerat befasuese për sh...

Shqipëria është një vend i bekuar me një prodhimtari të lartë të bajameve që arrijnë të plotësojnë kërkesat e tregut ven...

Covid drejt zhdukjes, vijnë edhe 25 mijë vaksina/ ...

Që nga fillimi i fushatës “Shqipëria Buzëqesh” janë kryer 830.281 vaksinime antikovid në vend, ndërsa dje janë kryer 7, ...

Fruti magjik i verës, konsiderohet ”depo” vitamina...

Pjepri (cucumis melo) është një frut barishtor me një kërcell fleksibël, që i përket familjes së cucurbitaceae. Origj...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek