Ushqimet që janë të pasura me karbohidrate, ja çfarë duhet të konsumoni

Ushqimet e pasura me karbohidrate janë pjesë e rëndësishme e një regjimi ushqimor. Format më kryesore të karbohidrateve ...

Naltrexone, trajtim i ri për alkoolistët

Alkoolizmi mund të kthehet edhe në sëmundje. Përdorimi i tepruar i pijeve alkoolike përveç se ju dëmton organizmin, ...

Ja efektet pozitive të trumzës në shëndetin tonë

Trumza është një “fabrikë” e fuqishme terapeutike, e cila mund të përmirësojë shëndetin tonë të përgjithshëm dhe të sigu...

Studimi/ ​Qepa dhe hudhrat ulin rrezikun nga kanceri i gjirit

Konsumimi i qepës dhe hudhrës çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes se grave nga kanceri i gjirit, thonë studime...

Dëllinja e zezë/ Si të përgatisni kurën për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Dëllinja është një nga pemët me shtat mesatar më të rritura në Evropë dhe veçanërisht në Shqipëri Varieteti më i përh...

Ata që hanë më shumë djathë, janë më të shëndetshëm

Një studim i ri ka zbuluar se djathi në fakt është shumë më i mirë se ç’kemi menduar më parë – ose të paktën nuk është a...

Mjekësore dhe aromatike, njihuni me 24 bimët magjike të tokës shqiptare

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato...

Si ndikon ecja në natyrë në djegien e kalorive

Ecja ka përfitime të shumta për shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Ecja me një ritëm të shpejtë dhe të moderuar është një më...

Çaji shqiptar i malit, përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Çaji shqiptar i malit përftohet nga gjethet e bimës së varietetit Sideritis Raeseri. Ky çaj bimor i maleve të Shqipërisë...

Stina e manaferrave shqiptare, vlerat dhe vetitë e rralla për organizmin

A imagjinohet vera pa manaferra? Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje...

Pija magjike/ Sëmundjet që kuron lëngu i qepës, ja si ta përdorni

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e dashur dhe e padëgjuar. Por, pasi të lexoni këtë lajm, do të filloni ta përdorni...

Akja, një bimë shumëvjeçare që rigjeneron lëkuren dhe pastron rrugët e frymëmarrjes

Akja është një bimë shumëvjeçare. Ajo rekomandohet të përdoren si çaj për të pastruar rrugët e sistemit të frymëmarrjes ...

Sa kalori i duhen trupit çdo ditë dhe rregulli i artë për fruta-perimet

Ekspertët sqarojnë se kaloritë janë shumë më tepër se një njësi matëse e një ushqimi që të shëndosh. Në terma ushqimorë,...

Maminas, ndërtohet qendër e re shëndetësore

Ndërtohet qendër e re shëndetësore në Maminas, një model i qendrave të kujdesit parësor, nga infrastruktura dhe shërbimi...

Luleshtrydhet, fruti i stinës. Ja efektet pozitive në shëndetin tonë

Tani është periudha perfekte për t’i konsumuar sepse janë në stinën e tyre dhe luleshtrydhet rriten në mënyrë natyrale, ...

Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyre, ja efektet e jashtëzakonshme në trurin e njeriut

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjeto...

Punoni në kompjuter apo përdorni shumë telefonin? Mbroni sytë dhe trurin me këto 3 ushqime

E mbyllni ditën me dhimbje koke nga përdorimi i tepërt i kompjuterit  apo telefonit? Shikimi juaj është dobësuar dhe ...

Kura natyrale me rigon të kuq për pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes

Vlerat e Famshme Mjekësore nga Rigoni i Kuq Rigoni i kuq është me famë si rigoni më i rrallë dhe me aftësi të mrekull...

OBSH: Pse larja e duarve është më e rëndësishme se mbajtja e dorezave

Dorashkat mund të japin ndjenjë të gabuar të sigurisë, për këtë shkak, larja e duarve është masë më e mirë parandaluese ...

KESHILLA – 13 mënyra natyrale si të qetësoni kollën tek fëmijët, çfarë duhet të bëni

Kolla është një shqetësim që shfaqet tek fëmija dhe që në më të shumtën e rasteve shkakton panik tek prindërit duke qënë...

Mjeksi/ Ndërhyrje me metoda të avancuara edhe në spitalin rajonal të Vlorës

Falë patronazhimit, qytetarëve nuk u duhet të udhëtojnë me kilometra të tëra për të marrë shërbimet shëndetësore, pasi k...

Mjeku Ardian Ndroqi kthehet të punojë në QSUT, pas specializimit në Angli

Mjekë të cilët janë specializuar në vendet perëndimore, zgjedhin Shqipërinë për të ushtruar profesionin e tyre. Edhe ...

Arrat e njoma shqiptare/ Ushqimi i mrekullueshëm i jetëgjatësisë

Momentet e fëmijërisë të kaluara tek gjyshja ose të afërmit në fshat mbeten më mbresëlënëset. Pjesë e këtyre momente...

“Mjaftojnë 10 minuta për të shpëtuar 3 jetë”, artistët dhurojnë gjak për fëmijët talasemikë

Në ditën përmbyllëse të fushatës 1 mujore të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale “Mjaftojnë 10 minuta për t...

Shkencëtarët: Ja pse duhet të ecim zbathur, përfitimet e jashtëzakonshme të kontaktit me tokën

Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme. Dikur fëmijë e të r...

Mrekullia e bananeve, ja përfitimet e jashtëzakonshme nëse konsumoni dy çdo ditë

Bananet janë fruta shumë të përhapur. Krahas shijes, ato kanë një numër të lartë të benefiteve për organizmin. Bananet r...

Ja përdorimi mjekësor i thanës

1- Fruti i thanës është përdorur për të ulur temperaturën. 2-Për të luftuar disa çrregullime të zorrëve. 3- Thartë...

Rritet në malet shqiptare/ A keni dëgjuar për rrushin e dhelprës, ja vlerat e rralla për shëndetin

A keni dëgjuar ndonjëherë për një frut pylli që ngjan si një shalqi i vogël dhe ka shijen e një rrushi të athtë? Po f...

Qepët e Njoma – Të Pazëvendësueshme në Pranverë

Qepët e njoma nuk duhet të mungojnë në tryezë, sidomos kur ato janë të stinës. Pranvera është stina e përsosur për të pë...

Ushqimet që ju pastrojnë nga nikotina

Mjekët thonë se nikotina zgjat për vite me radhë. Ajo është për gjegjëse për rritjen e shpejtë të tensionit të gjaku...

Studimi/ 5 arsyet pse keni nevojë për bimë dhe lule në shtëpi dhe zyra

Njerëzit shpenzojnë rreth 90% të kohës së tyre në ambiente të mbyllura. Dhe kjo është ... shumë. Por nëse keni bimë n...

Flasin mjekët/ Virozat e stinës, si të kujdeseni për fëmijët dhe veten

Rënia e temperaturave është bërë shkak për shfaqjen e virozave tek të vegjlit. Mjekët pediatër apelojnë prindërit që ...

10 ushqime që forcojnë sistemin tuaj imunitar, nuk duhet të mungojnë në tavoline

Nëse dëshironi të mbani gripin larg, apo të shmangni një të ftohur, ajo për çfarë keni nevojë është një sistem i fortë i...

Ushqimet më të mira për mëngjes

Ja cilët janë ushqimet që ju sugjerojmë për mëngjes Proshutë dhe vezë Sipas studiuesve është mirë që në mëngjes të...

Pse duhet të konsumoni mollë në mëngjes

Lufton qelizat anormale Hulumtuesit nga Shoqata Amerikane Cancer Research, bien dakord se ngrënia e mollëve, të pasur...

Ja çfarë duhet të bëni që të rrisni hormonet e lumturisë

Hormonet e lumturisë janë thelbësore për të jetuar mirë. Në fakt, lumturia nuk lind nga zemra apo nga koka, por nga proc...

Më të mirat e verës, 5 ushqimet me pak kalori që nuk ju shëndoshin

Vera është stina ideale gjatë të cilës mund të hiqni kilet e tepërta, njëkohësisht të merrni dhe të gjitha vlerat ushqye...

Ushqimet që parandalojnë trombozën dhe ndihmojnë qarkullimin e gjakut

Sipas ekspertëve, mpiksja e gjakut në vena e njohur ndryshe si trombozë ka një ndikim negativ në të gjithë organizmin. M...

Këshilla për kujdesin e lëkurës gjatë stinës së verës

Dermatologët kalojnë verën nën të njëjtin diell si pjesa tjetër e jona, por lëkura e tyre arrin të menaxhojë për të qënd...

Dentistët shkojnë në shkolla, kontroll dentar për nxënësit e klasave të para

Një nga aktivitetet e rëndësishme si depistimi është realizuar nga stomatologët te nxënësit në klasat e para në shkollën...

Hapet në QSUT shërbimi Neurovaskular

Në QSUT është hapur njësia e re e shërbimit Neurovaskular, njësi që është inspektuar nga Kryeministri Rama dhe minis...

Rikthimi i shikimit tek të verbrit, vjen zbulimi i madh shkencor

Një elektrodë speciale mundëson që t’i rikthehet shikimi të verbërve. Ku dispozitiv duke u vendosur brenda nervit opt...

Kaq shumë kalori dhe përfitime nga kastravecat/ Ja pse duhet të konsumoni një në ditë

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më parë. Mësoni disa nga për...

Si të rregullojmë tensionin e gjakut pa ndihmën e ilaçeve

Problemet e zemrës dhe tensionit të gjakut janë ndër më të shpeshtat që hasen në popullata. Më e theksuar kjo problem...

Shkencëtarët: Këto janë 12 ushqimet më të shëndetshme në botë

Për të qenë në formë dhe për të jetuar mirë, është e rëndësishme të dini se cilat janë ushqimet më të shëndetshmet në bo...

Aplikacion për shëndetin mendor

Të gjithë ne mund të përdorim të paktën një rregull të vogël në jetë. Terapi, trajnime, meditime, libra vetëndihmues...

Lëngu që ju jep energji dhe rrit imunitetin

Lëngjet e frutave dhe perimeve siç është ai me portokall, panxhar dhe karrota, janë të famshëm për vlerat ushqyese që pë...

Lajm i mirë/ Për herë të parë në spitalin e Korçës instalohet rezonanca magnetike

Për herë të parë në spitalin e Ķorçës është instaluar rezonanca magnetike, e cila do të rrisë cilësinë e shërbimit, duke...

Vetitë kuruese të gjembakut të qumështit

Gjembaku i qumështit, thënë ndryshe gjembi i gomarit, është një bimë barishtore dyvjeçare që i përket familjes Asteracea...

9 efektet pozitive nëse konsumoni bajame

Efektet e shëndetshme të bajames janë të shumta, megjithatë mjaftojnë 9 efektet që kemi përmendur mëposhtë që të konsumo...

Frutat e pyllit, aleate të shkëlqyera për një shëndet të mirë

Frutat e pyllit si manaferra, mjedra dhe luleshtrydhja janë ndër kënaqësitë më të mëdha, pasi pjesa më e madhe e tyre rr...

Çfarë duhet të hamë në verë? Ja ushqimet që luftojnë vapën dhe ju japin energji

Janë disa ushqime që ju ndihmojnë të mbani në kontroll temperaturat e larta dhe trupi juaj të qëndrojë i hidratuar dhe p...

Mjalti i rrallë i maresë që gjendet në Shqipëri, vlerat mjekësore dhe antioksidantët

Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet...

Për herë të parë kryhet tek materniteti “Mbretëresha Geraldinë”, paketa e analizave gjen...

Investimet në shëndetësi, si në kushtet që ofrohen dhe në pajisjet për stafin mjekësor, po bëjnë të mundur edhe realizim...

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës

Koronarografia tashmë mund të kryhet edhe në Spitalin Rajonal të Shkodrës. Të shtunën që shkoi, u realizua koronarog...

Hekur, vitamina dhe minerale/ Spinaqi i kuq, barishtja e mrekullueshme për organizmin

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin. Por spin...

Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve, ja çfarë duhet t’u jepni

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ush...

Përfitimet e jashtëzakonshme që kemi nga limoni

I shumtë është përdorimi i limonit në jetën tonë të përditshme, duke sjellë edhe dobitë e tij për shëndetin tonë. Ndi...

Bujqësia bio/ Fermeri nga Dimali tregon si i rrit bimët pa pesticide të dëmshme

Fermeri nga Samatica e Dimalit, Mariglen Ziu në njërën nga serat e tij me domate ka vendosur që bimën të mos e kurojë me...

Shtatë përfitime për organizmin, vlerat e jashtëzakonshme të një portokalli në ditë

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë,...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek