Këshillat që duhen ndjekur për të pasur një zemër të shëndetshme

Cilat janë këshillat që duhen ndjekur për të pasur një zemër të shëndetshme? Dy faktorët më të rëndësishëm janë lëviz...

Lëngu i gjelbër ideal për pastrimin e gjakut dhe gjithë organizmit

Ushqimet dhe pijet e gjelbra janë shumë (dhe nuk e nënvizojmë dot mjaftueshëm) të rëndësishëm dhe ushqyes për shëndetin ...

Njihuni me sportet që luftojnë ankthin dhe sigurojnë qetësi shpirtërore

Sporti është një mjet shumë efektiv për të luftuar ankthin: lëvizja ju ndihmon të rifreskoni mendjen tuaj dhe ta pastron...

Vitamina e humorit të mirë, ja ushqimet ku e gjeni

Vitamina C luan një rol thelbësor tek humori i njeriut. Kjo vitaminë ul nivelet e ankthit dhe pakëson gjasat e shfaqjes ...

Mandarinat e gjelbra shqiptare, vlerat e jashtëzakonshme shëndetësore

Ato janë bujare duke na dhënë vitaminën e nevojshme C për sistemin imunitar, i cili na ndihmon të luftojmë ftohjet, viro...

Çfarë është Romaneska, perimja e re dhe e veçantë e fermave shqiptare

Romaneska është një nga perimet me interesante që mund të gjesh në treg. Ajo bie menjëherë në sy për shkak të formës dhe...

Katër kura natyrale për lehtësimin e fytit të acaruar, çfarë duhet të bëni

Dhimbjet në fyt, acarimi i tij dhe ngacmimet e kollës janë simptomat më të shpeshta që prekin shëndetin. Është koha kur ...

Boronica dhe molla e egër, më të preferuarat nga tregu i huaj

Mbledhja dhe kultivimi i bimëve aromatike dhe medicinale për prodhimin e vajrave esencialë është rritur në mënyrë të kon...

Lëng molle me karrotë/ Të mirat dhe përfitimet që merr organizmi menjëherë

Të apasionuarit pas lëngjeve të frutave me siguri e adhurojnë kombinimin e këndshëm mes karrotës dhe mollës. Përfitimet ...

Shegë dhe mjaltë/ Dy superfuqi bashkë për rigjenerimin e qelizave

Shega, ky superfrut me fara të kuqe si rubini, është shumë i pasur në vlera që ushqejnë dhe mbrojnë organizmin nga koka ...

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni në nëntor

Nëntori sjell shumë produkte, që nga lakra gjithë vitamina që na vjen nga zona e Lushnjës, tek ullinjtë e Beratit, Tiran...

Ja çfarë duhet të bëni që të rrisni hormonet e lumturisë

Hormonet e lumturisë janë thelbësore për të jetuar mirë. Në fakt, lumturia nuk lind nga zemra apo nga koka, por nga proc...

Shega devedishe – Më e mira kundër plakjes së organizmit

Në Shqipëri shega është mijëra vjeçare.  Shqipëria është me fat. Në vendin tonë rriten shumë lloje, forma apo hibride sh...

15 arsye pse quhet ndryshe edhe superushqim

Spinaqi është ndër perimet me përmbajtjen më të lartë të vitaminave dhe mineraleve. Në veçanti, spinaqi është i pasur...

Lëng portokalli për të ulur kolesterolin e lartë/ Sasia që ju duhet

Një ndër pijet më të dashura dhe të famshme të fillimit të mëngjeseve plot energji. Lëngu i portokallit përtej shijes së...

Fasulja e kuqe e veriut/ Vlerat shëndetësore të bishtajores laramane

Në të gjithë krahinën e Dukagjinit dhe Kelmendit-Shkodër, por edhe në Margegaj të Tropojës gjendet një lloj fasuleje e v...

Vlerat shëndetësore të rrushit të kuq kundër plakjes së parakohshme

Rrushi konsiderohet një nga frutat më të shëndetshëm. Ai është një burim i shkëlqyer vitaminash, mineralesh, fibrash dhe...

E thotë shkenca: Sa hapa duhet të bëni në ditë, për shëndet të mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik p...

Si të mësosh veten që të zgjohesh herët në mëngjes, përfitimet e mëdha

Për disa njerëz, zgjimi herët mbetet një veprim i vështirë dhe sfidues, madje ngjan si ndëshkim. Megjithatë, ekspertë...

Cilat janë 10 ushqimet që përmirësojnë humorin tuaj në mënyrë të ndjeshme dhe forcojnë mendjen

Nga bananet tek kosi, ja 10 ushqime (por ka edhe më shumë) që janë të mira jo vetëm për trupin tonë, por edhe për mendje...

Mëngjesi ideal për të qenë të shëndetshëm dhe në formë

Mengjesi  ideal per  sa kalori ka nevoje ? Te gjithe fillojme nga mëngjesi  pas nje nate te gjate , qe do te thote duhe...

Bananet të shkëlqyera për shëndetin/ Mënyrat për t’i konsumuar ato

Bananet janë një dhuratë e natyrës, sepse përmbajnë një grusht ushqyesish si kaliumi, vitamina C, vitamina B6, magnezi, ...

Sa i rëndësishëm është kaliumi për ata që merren me sport

Ju me siguri keni dëgjuar për rëndësinë e kripërave minerale për trupin. Bakri, hekuri, magnezi, kaliumi dhe shumë të tj...

KËSHILLA/ Nga shegët tek dardhat, frutat që duhet të konsumoni në shtator

Nga shegët me kokrra gjithë lëng që të gëzojnë vetëm me pamjen, tek dardhat e Peshkopisë e Korçës apo kungujt që të sjel...

Çfarë janë proteinat dhe për cilat prej tyre ka nevojë trupi ynë?

Proteinat ashtu si karbohidratet dhe lipidet janë makronutriente, domethënë ato janë lëndë ushqyese të nevojshme për pro...

Llixhat e Divjakës – Banjat natyrale që qetësojnë dhimbjet e kockave

Parku Kombëtar Divjakë Karavasta është një nga zonat më të frekuentuara gjatë stinës së verës. Veç bukurive natyrore ...

Zbuloni çfarë i ndodh organizmit nëse konsumoni 1 lugë mjaltë herët në mëngjes

Mjalti i dhuron natyralisht fuqi organizmit, ai është antioksidant dhe armik i mikrobeve Nisja e një dite të mbarë dhe t...

Lajm i mirë/ Për herë të parë në spitalin e Korçës instalohet rezonanca magnetike

Për herë të parë në spitalin e Ķorçës është instaluar rezonanca magnetike, e cila do të rrisë cilësinë e shërbimit, duke...

Stina e manaferrave shqiptare, vlerat dhe vetitë e rralla për organizmin

A imagjinohet vera pa manaferra? Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje...

Ushqimet që duhet të hani nëse jeni anemikë

Anemia është një sëmundje që kufizon furnizimin me oksigjen të muskujve dhe indeve. Kjo sëmundje shkaktohet nga pamjaftu...

Si të zgjidhni pjeprin e pjekur dhe të ëmbël, vlerat dhe përfitimet shëndetësore

Pjepri është një frut i freskët i stinës që mbush tryezat me ngjyrë, aromë dhe shije. Por cilat janë veçoritë dalluese t...

Studimi/ Konsumimi i kafes zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të mëlçisë

Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i çdo lloj kafeje ul rrezikun e sëmundjes kronike dhe kancerit të mëlçisë, si ed...

As ne nuk e dinim, por një pije e nxehtë ndihmon kundër vapës

Kur futesh në shtëpi pas një dite shumë të nxehtë, një gotë me ujë të ftohtë të duket mrekullia vetë. Uji i ftohtë ti...

KËSHILLA : Si t’i mbrojmë fëmijët nga dielli

Si t’i mbrojmë fëmijët nga dielli? Kjo është pyetja që bëjnë të gjithë, ndërsa i nxehti ka përfshirë vendin. Më poshte g...

Njihuni me 5 arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun. Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë....

Mëngjesi ideal për kocka të forta. Si të merrni sasitë e duhura të kalciumit

Për të pasur kocka të forta nuk ju duhet të bëni asgjë të jashtëzakonshme, mjafton të ktheni ushqimin në aleatin tuaj më...

Bajamet e njoma shqiptare, vlerat befasuese për shëndetin

Shqipëria është një vend i bekuar me një prodhimtari të lartë të bajameve që arrijnë të plotësojnë kërkesat e tregut ven...

Covid drejt zhdukjes, vijnë edhe 25 mijë vaksina/ 830 281 të vaksinuar në Shqipëri

Që nga fillimi i fushatës “Shqipëria Buzëqesh” janë kryer 830.281 vaksinime antikovid në vend, ndërsa dje janë kryer 7, ...

Fruti magjik i verës, konsiderohet ”depo” vitaminash dhe mineralesh

Pjepri (cucumis melo) është një frut barishtor me një kërcell fleksibël, që i përket familjes së cucurbitaceae. Origj...

Si ndikon gjumi i natës në shëndetin e zemrës

Një hulumtim i zhvilluar nga një grup shkencëtarësh zbuloi se gjumi 6-7 orë natën mund të jetë më i dobishmi për shëndet...

Kumbullat jeshile/ Të athta me plot veti dhe vlera shëndetësore

Fundi i Prillit, Maji dhe Qershori janë muajt e vetëm të vitit për të shijuar Kumbullat Shahine. Të gjithë i kujtojnë si...

Katër probleme shëndetësore që bananet i zgjidhin më mirë se vetë ilaçet

Banania është një frut tropikal shumë i përhapur në të gjithë globin. Popullariteti saj vjen jo më kot, pasi është e mbu...

Në vend të kafesë, ushqimet që japin shumë energji

Më poshtë do të gjeni produktet më të mira natyrale që vetëm të japin energji njësoj si kafeja, por pa efektet anësore. ...

Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve, ja çfarë duhet t’u jepni

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ush...

Ja përse duhet të hani banane çdo ditë e t’i thoni doktorit ik!

Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në ...

Nga rritja e inteligjencës tek përmirësimi i kujtesës, pse duhet të luani shah

Shahu është një lojë me një histori mijëravjeçare, që nuk e humbet popullaritetin e saj edhe në kulmin e teknologjisë ko...

Gëzojuni dritës së diellit, si ndikon pranvera në gjendjen tonë shpirtërore

Mundësia për të qenë në natyrë,  frutat dhe perimet e freskëta sezonale në tryezat tona, lulet që çelin, të gjitha janë ...

Ushqimet me vitaminë K, për trurin, gjakun dhe kockat

Vitamina K është një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe të zemrës. Kjo vitaminë ...

Minerali i domosdoshëm për trupin e njeriut, ja ushqimet e pasura me kalium

Kaliumi është një mineral shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut, pasi merr pjesë në tkurrjen e muskujve, përfshirë at...

Duhanpirja do të zhduket brenda vitit 2050 në shumë vende të botës

Duhanpirja do të zhduket deri në vitin 2050 nga SHBA, pjesë të Europës, Australisë dhe zonave të mëdha të Amerikës Latin...

Arsyet kryesore për shëndetin, përse duhet të hani vezë çdo ditë

Vezët mbartin vlera të jashtëzakonshme ushqyese për shëndetin e njeriut. Ato bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të ...

Pse veza bën pjesë në listën e 10 super-ushqimeve, ja përfitimet

Pavarësisht përmasave të saj (ajo përmban një sasi të madhe substancash ushqyese themelore për shëndetin tonë. E verdha ...

20 ushqimet më të mira që mund t’i konsumoni në mëngjes

Fillojeni ditën për së mbari Herës tjetër qe do dilni nga shtëpia pa ngrënë mëngjes, merreni në konsideratë këtë: Mos...

Mungesa e hekurit, ushqimet që ju duhen për të luftuar aneminë

Trajtimi i anemisë së shkaktuar nga mungesa e hekurit nis me përmirësimin e regjimit ushqimor. Burime të mira ushqimo...

Jetik për shëndetin/ Zbuloni sasinë që nevojitet dhe ushqimet nga ku mund të merrni magnezin

Magnezi është një mineral i rëndësishëm për organizmin. Ai ndihmon në mbarëvajtjen e një sërë procesesh të rëndësishme, ...

Lëngjet që kanë më shumë vitaminë C dhe përfitimet për shëndetin

Njeriu ka nevojë për vitaminën C në çdo ditë të jetës së tij. Kjo vitaminë e rëndësishme për rritjen dhe riparimin e...

Përfitimet shëndetësore të të qenit i organizuar, sipas ekspertëve

Të jesh i organizuar ka të bëjë më shumë sesa thjesht të mbash gjërat të pastra dhe të rregullta. Kjo nuk është vetëm pë...

Ekspertët: Ushqimet që të duhen për një mendje të mprehtë pa stres

Në këtë artikull do të mësoni më shumë për ushqimet që duhet të hani që të keni një mendje të mprehtë e ta mbroni trurin...

Testi i 1.2 milionë njerëzve, vaksina Pfizer / BioNTech rezulton 94% efektive

Studimi i parë i madh real i vaksinës së koronavirusit Pfizer / BioNTech ka treguar se vaksina është aq e mirë sa premto...

Bajamja, fruti i thatë me veti të shkëlqyera kurative për shëndetin tonë

Shpesh herë dëgjojmë të flitet për bajamet dhe vetitë e shkëlqyera që kjo farë ka në shëndetin tonë. Kur e përmendim baj...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek