Luiza Gega kualifikohet për në Lojërat Olimpike në Paris, merr medaljen e artë në Kraljevo të Serbis...

Sportistja Luiza Gega është kualifikuar për në Lojërat Olimpike të 2024 në Paris. Gega mori medalje të artë sot në Kr...

Botërori i Futbollit, njihuni me 5 futbollistët më të paguar

Magjia e Botërorit të futbollit vazhdon, ndërsa qindra miliona persona në botë shijojnë magjinë e ndeshjeve. Po cilët ja...

Maratona Enkelana sjell në Pogradec 500 pjesëmarrës nga 25 vende

Rikthehet Maratona Enkelana në edicionin e saj të dytë në qytetin e Pogradecit, në dy disiplina: gjysme maratona 21 km L...

Video: Parku Olimpik i Tiranës gati për t’u hapur, ja si duket brenda

Ish-kompleksi sportiv “Dinamo” është rivitalizuar duke u transformuar në një  kompleks modern që mbledhë bashkë të gjith...

Çfarë suksesi! Distria Krasniqi fiton një tjetër medalje të artë Grand Prix Almada të Portugalisë

Distria Krasniqi e ka nisur vitin mbarë duke rrëmbyer medaljen e artë në Grand Prix Almada të Portugalisë. Kampionia oli...

12 vjeçari shqiptar kampion bote në shah

Është vetëm 12 vjeç, por Daniel Dardha sot është shpallur kampion bote në shah, duke mundur kështu moshatarët e tij, por...

Kampionati i 9-të Botëror i Fluturimeve të Lira, 200 pilotë do të“pushtojnë” qiellin e Vlorës!

200 pilotë nga e gjithë bota do të jenë protagonistë të Kampionatit të 9-të Botëror të Fluturimeve të Lira, që do të...

Gusht i artë për sportin shqiptar/ Kreshnik Leka, tjetër vend i parë në Kampionatin Europian Masters...

Gusht i artë për sportin shqiptar. Pas Luiza Gegës, një tjetër vend i parë, këtë herë në Kampionatin Europian Masters që...

Ja kush janë 10 futbollistët e nominuar për Topin e Artë

Me 13 dhjetor do të mbahet ceremonia e dhënies së trofeut Topi i Artë. Ndërsa sot janë bërë të ditur emrat e 10 futb...

Gjigandët e futbollit luajnë në Tiranë, finalja e parë europiane në historinë e vendit tonë në “Air ...

Në 25 maj Tirana do të mirëpresë finalen e UEFA Europa Conference League, Roma-Feynord. Kjo është finalja e parë europia...

Nxitja e sportit/ Inaugurohet fusha e re, Orikumi me stadium modern

Për qytetin e Orikumit sot ka qenë një ditë e veçantë feste, teksa skuadra e KF Orikut nga sot e tutje do të rikthehet t...

E para në botë, futbollistja shqiptare lë pas edhe ato të Barcelonës

Megi Doçi është shpallur shënuesja më e mirë në botë për vitin 2019. Duket se viti 2020 ka nisur në mënyrën më të mir...

Tjetër sukses/ Luiza Gega rikonfirmon se është më e mira në Evropë, tejkalon normën e Botërorit

Luiza Gega rikonfirmon se është më e mira në Evropë. Atletja shqiptare, Luiza Gega kap normën e Botërorit të 2023-it, në...

VIDEO/ Shqipëria ka një kampion bote

Një rast që na bën padyshim krenarë.Briken Calja ka shkruarën historinë ne Tashkent te Uzbekistanit, duke fituar 1 medal...

Xhudisti shqiptar shpallet Kampion i Ballkanit për të rritur

Indrit Çullhaj është shpallur Kampion i Ballkanit në xhudo për të rritur. Çullhaj ka marrë pjesë në kampionatin e xhu...

Kelmendi, tjetër medalje e artë

Xhudistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, ka fituar edhe një medalje të artë në Duseldorf të Gjermanisë. Kelmendi ka m...

Igli Tare mes 5 kandidatëve për drejtorin sportiv më të mirë të vitit në botë

Në 29 dhjetor “Globe Soccer”, do të ndajë çmime për lojtarin, trajnerin dhe drejtorin sportiv më të mirë të vitit. Bi...

“Auto Moto Parku” i parë shqiptar, Rama: Është hapur gara, 5 kompanitë më prestigjioze shprehën inte...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se është hapur gara për projektin e “Auto Moto Parkut” të parë shqiptar që do të ndërt...

Pista olimpike e atletikës në Parkun e Liqenit drejt përfundimit

Pista olimpike e vrapit dhe kërcimit është drejt përfundimit të punimeve për të pritur sportistët profesionistë në mes t...

Cili shtet e shpiku futbollin?

Anglezët pretendojnë se vendi i tyre është djepi i futbollit. Por ata shkruan vetëm rregullat e para. Futbolli luhej shu...

“World Masters Championships”, shqiptari në 5 më të mirët e botës

Gëzim Dimnaku është sportisti shqiptar që ka nderuar  dy flamuj, atë shqiptar dhe atë kanadez njëkohësisht. Këtë herë...

“Synojmë medalje olimpike”- Skiatorja austriake zgjedh të garojë për Kosovën

Komiteti Olimpik i Kosovës ka prezantuar të hënën skiatoren austriake, Sophie Sorschag, e cila do të garojë në të ardhem...

Mbahet Maratona e Gjelbër në Berat me 200 pjesëmarrës

Bashkia e Beratit prezantoi sot edicionin e parë të Maratonës së Gjelbër, një event i veçantë që ndërthur atletikën dhe ...

Majlinda Kelmendi, 50 mijë dollarë shpërblim nga Federata Ndërkombëtare

Kampionia olimpike Majlinda Kelmendi i gëzohet një shpërblimit të madh. Ajo shpërblehet me 50 mijë dollarë shtesë ng...

Historike! Kosova renditet e para në kampionatin Evropian të xhudos

Xhudistët kosovarë tashmë kanë arritur një sukses të jashtëzakonshëm duke bërë që Kosova të jetë përfaqësuesja më e suks...

“Dikur isha e fundit, tani ngjita majën e Evropës”/ Luiza Gega: Do jem gjithmonë zë i fo...

Vajza e artë e Shqipërisë, kampionia në fuqi e Evropës në garën 3000 m me pengesa, Luiza Gega deklaroi gjatë një eventi ...

Xhudistja shqiptare zë vendin e parë në listën botërore për vitin 2020

Xhudistja shqiptare nga Kosova Distria Krasniqi vijon sukseset ndërkombëtare. Krasniqi ka zënë vendin e parë në rangl...

Euro 2016, edhe si promovim turistik për Shqipërinë

Shqipëria turistike prezantohet gjatë zhvillimit të Euro 2016 në Francë si një mundësi fantastike për promovimin e turiz...

Moment historik/ Shqipëria kampione bote, medalje ari për mundjen shqiptare

Në majë të Botës dhe medalje ari për mundjen shqiptare. Zelihmkan Abakarov fiton në finalen e madhe, duke munduar amerik...

Akil Gjakova, medalje e artë në xhudo për Kosovën

Xhudisti kosovar ka fituar medaljen e artë në Grand-Slamin e Parisit. Akil Gjakova ka shkruar historinë. Ai ka rrëmbyer ...

Vajzat e Kosovës shkruajnë historinë, fitojnë tre medalje në turneun botëror të xhudos

Sportistet kosovare arrijnë të korrin sukses në eventin botëror të radhës në xhudo duke fituar tre medalje. Xhudisjta...

Njihuni me Kelvinin, djaloshi nga Saranda shpallet kampion i Ballkanit në shah

Ka përfunduar ditën e djeshme Kampionati Ballkanik i Shahut, fitues i të cilit është shahisti Kelvin Kosta nga Saranda. ...

FOTOT/ Nxitja e sportit, ndërtohet një fushë e re basketbolli në Tiranë

Në kryeqytet është gati terreni më i ri sportiv, që do t’u shërbejë të rinjve për një jetë aktive në natyrë. Një fush...

Atleti Izmir Smajlaj rikthehet si kampion, rrëmben medaljen e artë në Austri

Izmir Smajlaj është kthyer pas dëmtimit që e mbajti larg aktiviteteve për 6 muaj dhe e ka bërë këtë në mënyrën më të mir...

Vajzat e Kosovës të pandalshme/ Distria Krasniqi merr medalje në Kampionatin Botëror të Xhudos

Vajzat e Kosovës janë të pandalshme. Xhudo sot i ka sjellë Kosovës një tjetër medalje, kësaj radhe nga Kampionatin Botër...

E bujshme/ Interi shfaq interes për yllin e kombëtares shqiptare

Këtë herë në skenë ka dal klubi prestigjoz i Interit, i cili sipas shtypit italian kërkon shërbimet e mbrojtësit të komb...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Majlinda Kelmendi fiton medalje në Grand Slam-in e Tel Avivit

Kosova vazhdon të jetë lidër në xhudo, duke triumfuar në të gjitha kampionatet që organizohen. Së fundmi, kampionia O...

9-vjeç u shpall kampion Zvicre, kush është 20-vjeçari shqiptar që synon Formula 1

Jasin Ferati është 20-vjeçari shqiptar që po korr një sukses shumë të madh në Zvicër. Ai ka nisur sportin e ‘karting’ që...

Ekipi kombëtar i Judo-s, 3 medalje në Kampionatin Ballkanik

Ekipi kombëtar i xhudos, me katër sportistë të “Vllaznisë”, ka arritur të fitojë 3 medalje në Kampionatin Ballkanik të o...

Krahasimi i legjendave, formula e profesorit të Oksfordit zbulon lojtarin më të madh të të gjitha ko...

Një matematikan i Universitetit të Oksfordit pretendon se ka zgjidhur debatin më të vjetër në futboll, kush është lojtar...

Tifozët kuqezinjë, me surprizen e radhës

Tifozët kuq e zi shquhen për surprizat ndaj kombëtares, dhe s’kishte si të mos mendonin edhe për surprizen e radhës. Tif...

VIDEO/ Shkëlqen Izmir Smajlaj, tjetër medalje ari në Beograd

Ismir Smajlaj tregon formën e tij të jashtëzakonshme duke fituar një tjetër medalje ari, pikërisht në Beograd, aty ku u ...

Shirokë-Zogaj mirëpriti përsëri “Triathlon 2017”

56 atletë nga Shkodra, Tirana, Durrësi, Kosova, Mali i zi, edhe nga disa shtete të Europës garuan në "Triathlon" në not,...

Boksierja kosovare shkruan historinë, fiton medalje në botëror

Boksierja kosovare Donjeta Sadiku ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror, i cili u mbajt në Stamboll të Tur...

Vlorë, fondacioni “Lorik Cana 5” projekte për kënde sportive në kopshte publike

Bashkia e Vlorës në bashkëpunim me fondacionin “Lorik Cana 5”, do të nisë së shpejti zbatimin e projektit për ndërtimin ...

“Doja t’i tregoja Evropës që edhe ne mundemi”/ 100 milionë lekë për vajzën e artë, Luiza Gega ...

Atletja Luiza Gega përfiton shpërblimin financiar prej 100 milionë lekë (të vjetra) nga qeveria, pas shpalljes kampione ...

FOTOT/ Stadiumi i ri i Kukësit, përfundon shtrimi i tapetit të gjelbër

Stadiumi i ri i Kukësit është në fazën e përfundimit të punimeve ndërsa është shtruar edhe tapeti i gjelbër. Stadiumi...

Një tjeter shqiptare shpallet kampione bote! Njihuni me Gentianen

Në Korenë e Jugut po zhvillohet Botërori i Fitnessit. Kampione në kategorinë “Wellnes” u shpall spotistja shqiptare, Gen...

‘Google’ liston shqiptaren si një ndër gratë më të suksesshme në botë

Alpinistja Uta Ibrahimi, vajza e parë nga Ballkani e cila ka ngjitur pesë majat e Himalajeve është listuar e 138-ta në l...

Mesazhi i Robert Ndrenikës për vajzën e artë, Luiza Gega

Entuziazmi për fitoren e Luiza Gegas, si kampione Evrope në 3000 metra me pengesa, ka kapluar qytetarët e institucionet....

Kampionatit Botëror i Rafting, merr pjesë edhe Shqipëria

Kombëtarja e Federatës Shqiptare të Rafting, “Albanian Eagle”, është duke garuar në Kampionatin Botëror të Rafting, ku S...

Xhudistja shqiptare nënkampione e Europës

Laura Fazliu është kurorëzuar me medaljen e bronztë në kategorinë deri në 63 kilogramë. Xhudistja shqiptare ka garuar në...

Lionel Messi më i miri i botërorit, “Këpuca e Artë” për Mbappe. Si u ndanë çmimet e Qatar2022

Argjentina fitoi Kupën e Botës, çmimet individuale të Katarit 2022 u shpërndanë mes protagonistëve të Botërorit. Siguris...

Majlinda Kelmendi fiton në lojërat europiane

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi fitoi medaljen e artë në Lojërat Evropiane që po mbahen në Minsk të Bjellorusisë. ...

Xhudistja shqiptare Distria Krasniqi e para në botë në kategorinë e saj

Në arenën botërore të xhudos, Kosova po tregon se ka kapacitete për të qenë një konkurrente e fortë në këtë sport. Fe...

Talentet e rinj të futbollit shqiptarë, tani më afër me Seria A

Akademia “Ali Demi” dhe Torino FC Academy kanë firmosur binjakëzimin mes tyre. Qëllimi i këtij binjakëzimi është ngritja...

Shkodër, rikonstruktohen terrenet sportive në shkolla

Projekti “Jeto me sportin” i Bashkisë së Shkodrës, fillon shtrirjen e tij edhe në rikonstruksionin e terreneve sportive....

Sporti kthehet në shkolla, qeveria akordon fondin 2.5 milionë dollarë

Duket se në shkollat shqiptare po kthehet sporti, i cili mungon prej dekadash, përmes një projekti të Komitetit Olimpik ...

Barcelona blen sulmuesin e Kombëtares shqiptare

Rey Manaj më në fund do të jetë futbollist i Barcelonës. Sigurisht, nuk bëhet fjalë për ekipin e parë, përkrah Lionel Me...

Nis puna për pistën më të madhe të parashutizmit në vend, ja ku po ndërtohet

Në Funar, rreth 20 km larg Elbasanit ka nisur puna për pistën e parashutizmit, hapjen e 75 km të shtigjeve malore dhe nd...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek