Studimi i Fundit Rreth Jetëgjatësisë – Sa Minuta Vrap në Ditë për Qeliza të Shëndetshme

Të dhënat më të fundit të Institutit të Statistikave tregojnë se në vitin 2018, numri i vdekjeve nga tumoret në vendin t...

Nga ushqimi te gjumi, mënyra e jetesës që na mbron nga depresioni

Një mënyrë jetese që përfshin konsum të moderuar të alkoolit, një dietë të shëndetshme, aktiviteti i rregullt fizik, gju...

Muzika parandalon rënien konjitive tek të moshuarit

Të luash një instrument muzikor ose të dëgjosh në mënyrë aktive muzikë ndihmon në parandalimin e rënies konjitive duke s...

Pse zëri ynë ndryshon me kalimin e viteve?

Zëri ynë ndryshon nga momenti kur lindim deri kur vdesim: faji nuk është vetëm i plakjes, por edhe i hormoneve, alkoolit...

Dieta, alkooli dhe uji: Këshilla për shpëtimin veshkave në verë

Konsumimi i tepërt i alkoolit, një dietë e pasur me yndyrna dhe proteina, djersitje e tepruar, mjedise të mbinxehura, sh...

Pse ngrënia e mëngjesit herët mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit?

Ngrënia e mëngjesit herët, para 8-ës, mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, sipas një studimi ...

FDA miraton ilaçin e ri kundër Alzheimerit

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi ”Leqembi”-n, ilaçin e parë të provuar që ngadalëson përparim...

Parkinsoni mund të diagnostikohet shtatë vite më shpejt falë orëve inteligjente

Një studim i zhvilluar në Britani të Madhe tregon se të dhënat e marra nga orët inteligjente të përdorura nga pjesëmarrë...

Kush përdor biçikletën jeton dy vjet më shumë dhe duket tetë vjet më i ri

E rizbuluar ndoshta si pasojë e pandemisë dhe shumë muajve të mbyllur në shtëpi, dëshira për ajër të hapur dhe natyrë i ...

Zbulimi i Izraelit ofron shpresë për fëmijët epileptikë

Një studim izraelit në fushën e terapisë gjenetike do të revolucionarizojë trajtimin e sindromës “Dravet”, një formë e r...

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në Turqi dhe Shqipëri

Pushimet vjetore në jug të Evropës janë përgjithësisht më të lira për gjermanët sesa pushimet në atdheun e tyre. Ndonjëh...

Efektet e Konsumit të Ujit me Limon Sipas Dietologëve

Me rritjen e temperaturave, konsumi i ujit për të shmangur dehidratimin bëhet edhe më i rëndësishëm. Dhe nëse dëshiro...

Përtypja siç duhet përmirëson nivelet e sheqerit në gjak te pacientët me diabet të tipit 2

Aftësia për të përtypur siç duhet mund të përmirësojë nivelet e sheqerit në gjak te pacientët me diabet të tipit 2. A...

Pini kafe dhe zemra, truri, mëlçia dhe ADN-ja do t’ju falënderojnë

Nëse nuk mund të dalloni kafen ekspres nga një kapuçino, mos u mërzisni. Çfarëdo që të porosisni dhe sido që ta pini, ka...

Sipas një studimi të Harvard këshilla kryesore e konsumimit të mëngjesit është…

Të konsumosh mëngjesin është një nga gjërat më me rëndësi për shëndetin tonë. Mëngjesi është një vakt, përbërësit kry...

3 Racione me Bulmet në Ditë – Pse Duhen për Shëndetin e Zemrës

Një studim i publikuar së fundmi, të cilit i referohet AgroWeb.org, zbuloi se konsumi i produkteve të bulmetit, ul rrezi...

Ja çfarë ndodh me trupin nëse hiqni bulmetin nga dieta juaj

Mendoni të eliminoni qumështin, djathin, gjalpin dhe produktet e tjera të qumështit nga dieta juaj? Ti nuk je vetëm. ...

Kafshët shtëpiake janë një nga motivimet më të mëdha për të lënë duhanin

Një studin i ri zbuloi se një ndër motivimet më të mëdha që njerëzit të lënë duhanin janë kafshët shtëpiake. Sipas ue...

Pse është mirë që fëmijët të hanë me duar?

Mos hani me duar! Është fraza që përcillet brez pas brezi kur fëmijët janë përballë peltesë: por a jemi të sigurt që ësh...

Ngadalësia në ngrënie i bën fëmijët të duan të hanë fruta dhe perime

Nxitimi nuk është mik i ushqimit të shëndetshëm, sipas një studimi të koordinuar nga Instituti Max Planck për Zhvillimin...

Ekspertja e Harvardit tregon vitaminën më të mirë për trurin

Vitaminat janë të nevojshme për funksionimin, rritjen dhe zhvillimin normal të qelizave. Aktualisht, ka 13 vitamina thel...

Zbulohet mënyra se si një memorie fiksohet në kokë

Zbulohet se si një memorie fiksohet në kokë, duke kaluar nga një kujtesë kalimtare në atë afatgjatë: ky kalim delikat va...

Sa Hapa Duhet të Bëni në Ditë për Shëndet të Mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik p...

A është aktiviteti fizik një ilaç i vërtetë për depresionin?

Të gjithë e dimë se aktiviteti fizik rikthen një ndjenjë të menjëhershme mirëqenieje: por është një hap shumë i gjatë ng...

A mund ta luftohet i ftohti duke marrë një pilulë?

Sa bukur do të ishte të jesh në gjendje të ngrohesh në një ditë të ftohtë dimri vetëm duke marrë një pilulë?, shkruan fo...

Pse ëmbëlsirat dhe patatinat ndryshojnë trurin?

Pse luga zhytet në krem ​​para se të mund të mendonit të kënaqeni me një fetë tortë? Ka një arsye pse dëshirat për ushqi...

Zgjidhet Uji Më i Mirë Në Botë – Shishja e Preferuar e Ekspertëve

Uji “Smeraldina di Tempio Pausania” fiton çmimin për ujin mineral më të mirë në botë si dhe Itali për të dytin vit radha...

Dieta mesdhetare ul ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës te gratë

Një studim i ri ka zbuluar se ndjekja e një diete mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës te gratë m...

Kafe me Qumësht – Zbuloni Përfitimet Shëndetsore

Sipas një studimi të ri, kombinimi i proteinave dhe antioksidantëve mund të dyfishojë efektet anti-inflamatore në qeliza...

Barna të reja për obezitetin, nga mosha 12-vjeçare ndryshojnë udhëzimet

Duke filluar nga mosha 12 vjeç tek fëmijët obezë është e mundur përdorimi i barnave për të humbur peshë dhe për të ulur ...

11 minuta ecje e shpejtë në ditë mund të parandalojë një nga 10 vdekjet e parakohshme

Një studimi të zhvilluar në Britani të Madhe tregon se ecja e shpejtë prej 11 minutash çdo ditë mund të parandalojë një ...

Përfitimet e dushit të ftohtë në organizëm

Hulumtimet sugjerojnë se dushi i ftohtë mund të kenë efekte të fuqishme si në shëndetin mendor ashtu edhe në atë f...

Doni të mos keni probleme me kujtesën? Shkenca: Përdorni këtë ushqim

Një dietë e mirë është e një rëndësie jetike kur bëhet fjalë për të shmangur, ose të paktën për të vonuar, probl...

Çfarë Është Orizi i Parazier dhe Përse Duhet ta Keni në Kuzhinë

Orizi i zier paraprakisht ose i zier pak, është një mënyrë me të cilën trajtohen kokrrat e orizit. Kjo mundëson shkurtim...

Sa çokollatë e zezë duhet të konsumohet në ditë

Çokollata e zezë është një nga llojet më të shëndetshme të çokollatës. Përmban më pak sheqer dhe yndyrë sesa çokollata m...

Aplikacionet më të përdorura nga shqiptarët

Nuk është e vështirë të kesh akses në lajme sot, interneti dhe ndërthurja e mediave sociale me ngjarje të rëndësishme mb...

Këto vende i lejojnë punëtorët të flenë gjatë orarit të punës

Hulumtimet nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit (NSF) sugjerojnë se mungesa e gjumit mund të ketë një ndikim negativ në emoc...

OECD: Zviceranët kanë jetëgjatësinë më të lartë në botë

Meshkujt zviceranë kanë jetëgjatësinë më të lartë në botë, tregojnë të dhënat e fundit të Organizatës për Bashkëpunim Ek...

Aktiviteti i rregullt fizik ul vdekshmërinë me 30% tek të moshuarit

Personat që praktikojnë rregullisht aktivitet fizik me intensitet të moderuar për të paktën dy orë e gjysmë në javë gëzo...

Çfarë duhet të keni parasysh që të rrisni fëmijë gjenialë

Në vitin 1971, profesori Julian Stanley themeloi programin Study of Mathematically Precocious Youth. SMPY është “a...

Vitamina C 500 me Zink dhe D3 direkt, mrekullia e provuar dhe mbrojtja më e mire e imunitetit

Javët e fundit numri i të prekurve nga gripi dhe virozat në Shqipëri është shumëfishuar e paralelisht edhe nr i  shtruar...

Pse foshnjat lëvizin gjithmonë duke tundur krahët dhe këmbët?

Lëvizjet spontane dhe në dukje të rastësishme të të porsalindurve kanë kuptim: kjo konfirmohet nga një studim i cili i a...

EUROSTAT: Shqiptarët, rekord në Evropë për vetëpunësimin, e gjejnë vet punën pa u varur nga shteti

Për të siguruar jetesën, një pjesë e madhe e shqiptarëve nuk varen as nga shteti dhe as nga sipërmarrjet e mëdha, por, s...

Eurostat: Të parafundit në kontinent për konsum pijesh

Shqiptarët janë populli më pak pijedashës në Europë. Të paktën kështu shprehen statistikat zyrtare të Eurostat që vendin...

Njihuni me qytetin më te mirë në botë për të jetuar

Për herë të tretë në pesë vitet e fundit, Vjena zuri vendin e parë në Indeksin Global të Jetesës 2022 në raportin ...

Studimi: Agjërimi shëron diabetin

Konfirmimet e reja mbërrijnë për faktin se diabeti mund të kontrollohet mirë dhe pa ilaçe. Pas një ndërhyrjeje në die...

Sondazhi i fundit: 60.3% e kosovarëve duan bashkim kombëtar me Shqipërinë

Sipas një sondazhi të “UBO Consulting” i cili u prezantua sonte në RTV Dukagjini, 60.3 përqind e kosovarëve do të votoni...

Universiteti i Kopenhagen kryen një studim mbi efektet e festave në tru

Festat janë një kohë e veçantë, ku shumica prej nesh kryejnë aktivitete që nuk shqetësohemi t’i bëjmë gjatë gjithë vitit...

Një terapi e re rezulton efektive kundër leucemisë

Një terapi e re është dëshmuar efektive kundër leucemisë akute mieloide dhe efektet pozitive të trajtimit janë theksuar ...

Si ishin lodrat e fëmijëve 5 000 vjet më parë?

Ato që ne i konsideronim për më shumë se një shekull si objekte rituale do të ishin në fakt lodra që përdoreshin nga fëm...

Zbulohet sekreti i rreshtimit të përsosur të piramidave egjiptiane

Për shekuj me radhë, piramidat e Gizës në Egjipt i kanë habitur studiuesit, jo vetëm për hapësirat e tyre misterioze dhe...

Jo vetëm për kollë dhe dhimbje fyti, mjalti zvogëlon rrezikun e disa sëmundjeve

Studim i ri i publikuar në nëntor 2022 nga Universiteti i Torontos, vlerësoi efektet e mjaltit, në faktorët e rrez...

FOTO/ Rindërtohet fytyra e një gruaje që ka jetuar mbi 30 mijë vjet më parë në Çekinë e sotme

Në vitin 1881 një ekip arkeologësh gjeti një skelet human në një shpellë në fshatin Mladeč, në Republikën Çeke. Në...

Shkenca: Ecja të zgjat jetën! Studimi: Ja sa mijë hapa duhet të bëjmë në ditë

Ecja të zgjat jetën. Ky përfundim është arritur nga rezultatet e një studimi të kryer nga Matthew Ahmadi, nga Qendra Cha...

E zbulon shkenca: Sa shpesh duhet të bëjmë dush dhe në cilat orare?

Sa shpesh këshillohet që të bëjmë dush dhe cilat janë orët e rekomanduara? Një pyetje e tillë shtrohe...

STUDIMI/ Efekti i jashtëzakonshëm tek fëmijët, pse duhet të keni një bibliotekë në shtëpi

Një studim i ri zbulon se thjesht rritja në një shtëpi me libra të shumtë rrit aftësinë në shkrim-lexim dhe aftësinë mat...

8 arsye se pse fëmijët duhet të kenë patjetër një kafshë shtëpiake

Lexoni 8 arsyet përse çdo fëmijë duhet të ketë një kafshë dhe - ta dini se e gjithë kjo mund të jetë e vlefshme edhe për...

STUDIMI/ Kafeja ju bën më të zgjuar, vigjilentë dhe më të përgjegjshëm

Kafeja ka një efekt pozitiv në aftësinë tonë për të dalluar objektet në lëvizje dhe për të reaguar shpejt. Nëse edhe ...

STUDIMI/ Kur fëmijët fillojnë të kuptojnë dhe vlerësojnë humorin

Shkencëtarët nga universitetet e Bristol, Sheffield (MB) dhe Vermont (SHBA) vendosën të zbulojnë se kur fëmijët fillojnë...

Mrekullia që fshihet pas një buzëqeshje. Mesoni si reagon truri juaj

A e dini çfarë ndodh në organizëm kur njeriu buzëqesh? Kontraktimi i muskujve dërgon një sinjal në tru duke stimuluar nd...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek