8 arsye se pse fëmijët duhet të kenë patjetër një ...

Lexoni 8 arsyet përse çdo fëmijë duhet të ketë një kafshë dhe - ta dini se e gjithë kjo mund të jetë e vlefshme edhe për...

STUDIMI/ Kafeja ju bën më të zgjuar, vigjilentë dh...

Kafeja ka një efekt pozitiv në aftësinë tonë për të dalluar objektet në lëvizje dhe për të reaguar shpejt. Nëse edhe ...

STUDIMI/ Kur fëmijët fillojnë të kuptojnë dhe vler...

Shkencëtarët nga universitetet e Bristol, Sheffield (MB) dhe Vermont (SHBA) vendosën të zbulojnë se kur fëmijët fillojnë...

Mrekullia që fshihet pas një buzëqeshje. Mesoni si...

A e dini çfarë ndodh në organizëm kur njeriu buzëqesh? Kontraktimi i muskujve dërgon një sinjal në tru duke stimuluar nd...

10 përfitimet e jashtëzakonshme fizike dhe mendore...

Muzika ushtron një ndikim të fuqishëm te njerëzit. Mund të rrisë kujtesën, të forcojë durimin, të lehtësojë gjendjen shp...

Studim/ Pse 30 minuta gjumë pasdite, bën shumë mir...

Një sy gjumë në drekë largon mjekun. Një studim i ri, i jep më në fund të drejtë kujtdo që nuk i reziston dëshirës për t...

Sa hapa duhet të bëni në ditë dhe ndikimi që ka ec...

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik p...

Studimi/ Fëmijët që lexojnë kanë mirëqenie psikolo...

“Fëmijët që lexojnë për shkak se e shijojnë të lexuarit kanë mirëqenie psikologjike më të lartë; si dhe ata që lexojnë m...

Studimi 16 vjeçar: Lulet ju përmirësojnë jetën dhe...

Lulet e bimët ndikojnë në përmirësimin e jetës e të humorit. Kjo gjë tashmë është edhe konkluzion shkencor. Një studi...

Studimi/ Njerëzit e sjellshëm kanë trurin më të sh...

Njerëzit e sjellshëm kanë trurin më të shëndetshëm. Sipas hulumtimeve të bëra nga neuroshkencetari i njohur Richard D...

Vitamina që mbron mushkëritë, në cilat ushqime mun...

Një rezultat shumë interesant erdhi nga një studim i kryer nga studiuesit në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin Buffa...

MJEKËSI/ Gjendet çelësi i superkujtesës, që ju lej...

Gjendet çelësi i superkujtesës, që ju lejon të mbani mend detajet më të vogla edhe pas shumë vitesh, sipas eksperimentit...

Studimi i ri/ Lulet e kamomilit, efektet dhe përfi...

Lulet e kamomilit përdoren dhe janë të famshme për vetitë e tyre qetësuese, shkruan faqja italiane e internetit cure-nat...

Shkencëtarët australianë: Sistemi imunitar i njeri...

Shkencëtarët në Australi pretendojnë se kanë zbuluar, se si sistemi imunitar i trupit, lufton virusin COVID-19. Hulumtim...

Ja sëmundjet që luftojnë arrat, çfarë i ndodh orga...

Arrat kanë dyfishin e antioksidantëve në krahasim me të gjithë arrorët e tjerë dhe e çlirojnë organizmin nga radikalet e...

“Faleminderit” dhe “Ju lutem”, çelësi i lumturisë ...

Kur prindërit i mësojnë fëmijët të jenë të sjellshëm dhe të thonë “Faleminderit”, “Ju lutem,” dhe fajlë te tjera të zako...

E thotë shkenca: Shëndetin e syve mund ta mbrosh d...

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai e furnizon organizmin me ushqyesit e duhur dhe energjinë e nevojshme p...

Studimi i fundit/ Shkollimi ju zgjat jetën

Përfundimi i shkollimit primar dhe studimi në universitet mund të shtojë vite në jetën tuaj, ka treguar një hulumtim i r...

I keni këto 7 aftësi? Sipas shkencës jeni shumë in...

Kreativiteti Dr. Katie Davis, një neuropsikologe, tha për Business Insider se krijimtaria është një shenjë e inte...

Lëngu i domates dhe përfitimet në shëndetin e zemr...

Si ndikon lëngu i domates Ushqimi i mirë është pa dyshim gjithnjë rruga drejt një trupi dhe mendje të shëndetëshme. ...

Studimi i ri: Të kesh një motër të bën më të lumtu...

Të kesh një motër ose një vëlla është një nga gjërat më të bukura në jetë.Së fundmi, studimet e reja kanë zbuluar se per...

Mjekësore dhe aromatike, njihuni me 24 bimët magji...

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato...

BBC: Shkencëtarët janë shumë afër zbulimit të kurë...

Një pjesë e zbuluar e sistemit tonë imunitar mund të shfrytëzohet për të trajtuar të gjitha kanceret, thonë shkencëtarët...

Dalin statistikat/ Gratë apo burrat, kush janë më ...

Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor publikoi sot statistikat e kryerjes së Kontrollit Mjekësor Bazë...

Studimi i ri shkencor: Ja pse mollët dhe luleshtry...

Mollët, luleshtrydhet dhe disa fruta të tjera janë shumë të shëndetshme për organizmin. Ato përmbajnë një substancë naty...

Pse bletët janë zyrtarisht si ‘Qeniet më të rëndës...

Në një takim të Royal Geographic Society të Londrës, Instituti Earthwatch shpalli bletët speciet më të paçmueshme në kët...

Jo vetëm mik besnik, e vërteton shkenca: Ja pse du...

Një qen zgjat jetën. Sa herë mund ta kemi dëgjuar këtë shprehje. Por këtë radhë janë mjekët ata që e vulosin atë. Sip...

Ua kalojnë ekselentëve/ Pse studentët mesatarë bëh...

Jetojmë në një botë ku gati çdo prind i inkurajon fëmijët që të shkëlqejnë në shkollë. Madje, nëse është e mundur të mar...

Dashuria e veçantë e gjysheve, si ndikon në shënde...

Sipas një studimi, nipat dhe mbesat që kanë një lidhje të ngushtë emocionale me gjyshet e tyre, kanë më pak gjasa të bie...

7 arsyet/ Pse duhet të mësoni një gjuhë të huaj, j...

Mësimi i një gjuhe të dytë mund t’ju ndihmojë të keni aftësi më të mira të arsyetimit. Gjithashtu siguron një ngritje ak...

Njihuni me mbiemrat më të përdorur në botë, ja kus...

Një hartë e re ka përshkruar mbiemrat më të zakonshëm në botë. Hulumtimi u bë nga firma NetCredit, e cila shikoi emra...

Katër shqiptarë fitojnë në zgjedhjet e SHBA (Foto)...

Në zgjedhjet e mbajtura ditën e djeshme në SHBA kanë dalë fitues katër shqiptarë. Jetlir Kulla ka fituar mandatin e t...

E thotë shkenca: S’ka rëndësi sa dhe si, vrapi ju ...

Edhe vetëm pak vrapim, është i mirë për ju. Ky është sugjerimi i një kërkimi sipas të cilit, ai, edhe në sasi të vogla r...

Mënyra sesi visheni ndikon në promovimin tuaj në p...

Mënyra se si visheni në punë mund të jetë një indikator ose një arsye për t’u promovuar në detyrë ose mund të bëj krejtë...

Pini 2 kafe në ditë? Zbuloni çfarë ndodh me trupin...

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin. Kafeja është një nga...

A e dini se truri i njeriut…

Truri i njeriut ka tre navigatorë, një për të njohur një vend, një për të lëvizur në të njëjtin vend dhe tjetri për të l...

Shkencëtarët: Stresi në nivele të ulta nuk është g...

Ndërkohë që shqetësohemi për shumë gjëra, stresi dhe ankthi mund të mos jenë gjithnjë negativë. Raporti i American Psych...

‘Terapia e përkëdheljes’, si ndikojnë ...

Tre papagallë për të bashkëvepruar me njerëzit e moshuar është nisma e ashtuquajtur “terapia e përkëdheljes”, e miratuar...

Studimi/ Ja si ndikon optimizmi në jetëgjatësinë t...

Një studim i kryer së fundmi tregon se njerëzit optimistë jo vetëm që jetojnë më gjatë, por kanë edhe një cilësi jete ...

Koha që shpenzoni nëpër rrjete sociale ‘kushton’ 2...

Për të lexuar 200 libra, do të nevojitej të shpenzoni 417 orë në vit, por lind pyetja se nëse shumica e njerëzve punon v...

E thotë shkenca: Jepuni fëmijëve instrumente muzik...

Terapia muzikore ndihmon në rritjen e humorit dhe përshpejton shërimin. Ja disa arsye pse duhet t’i jepni një instrument...

Studim/ 66% e përsonave i lexojnë lajmet në smartp...

Tani është bërë stil jete që lajmet online lexohen në ekranet e kompjuterëve e tabletëve, por mjeti më i përdorur është ...

Facebook, diagnostikim i sëmundjeve nisur nga post...

Gjuha e përdorur në postimet e mediave sociale mund të ndihmojë në identifikimin problemeve të ndryshme me shëndetin të ...

Studim: Ekspozimi në diell lufton infeksionet

Rrezet e diellit përmirësojnë shëndetin tonë duke aktivizuar sistemin imunitar, sipas shkencëtarëve. Drita e diellit ...

Studim/ Studimi ul rrezikun e infarktit dhe iktuse...

Studimi është i mirë për zemrën pasi zvogëlon rrezikun e infarktit dhe iktuseve. Ky është konluzioni i një studim bri...

Studim/ Ja dy periudhat më të lumtura gjatë jetës ...

Shkencëtarët kanë zbuluar se ka dy pika kulmore kur njerëzit janë më të lumturit. Për të realizuar këtë eksperiment “Qen...

Përqafimet nga ana e majtë janë më emocionale

Nëse ndiheni emocionalë, ka më shumë gjasa të përqafoni dikë nga ana e majtë sesa nga e djathta, sipas një studimi. P...

Mjaftojnë 20 minuta në natyrë për të ulur nivelin ...

Njëzet minuta. Kjo është koha minimale e kaluar në natyrë që ndihmon të redukohet niveli i hormoneve të stresit, sipas n...

Studim/ Mosha e pjekurisë mund të jetë 30 vjeç dhe...

Sipas shkencëtarëve që kanë studiuar funksionet e trurit, ju nuk piqeni plotësisht deri sa të arrini moshën 30 vjeç. Në ...

Studim/ Shpresë për të verbrit që t’u kthehe...

Në Universitetin e Kalifornisë, një grup i shkencëtarëve kanë arritur të fusin një virus që përmban gjene me receptorë t...

Studimi/ Kopshtaria dhe lulet, pasioni që ju jep k...

Studiuesi Dan Buettner ka vëzhguar 5 qytetet në të gjithë globin, që janë të njohur për popullsinë më jetëgjatë: Okinaua...

Studim/ Ushqimi italian, më popullori në botë

Një studim ndërkombëtar i YouGov anketoi më shumë se 25 mijë persona në 24 vende të botës, për 34 kuzhinat ndërkombëtare...

Hidhet poshtë dyshimi i botës! Vaksinat NUK shkakt...

Nuk ka asnjë lidhje mes vaksinave të fëmijëve dhe autizmit! Ky është zbulimi i studimit të fundit të zhvilluar gjatë 17 ...

Ata që hanë më shumë djathë, janë më të shëndetshë...

Një studim i ri ka zbuluar se djathi në fakt është shumë më i mirë se ç’kemi menduar më parë – ose të paktën nuk është a...

Gjyshërit që kalojnë kohë me nipërit e mbesat jeto...

Shumica prej nesh kanë kujtime të bukura për kohën që kemi kaluar me gjyshërit. Ata kanë qenë gjithmonë pranë nesh për t...

Studim/ Ata që vlerësojnë kohën më shumë se sa par...

Një studim tregon se nëse dëshironi të jeni më i lumtur – dhe ndërkohë fitoni mjaftueshëm para sa për të siguruar nevoja...

Të gjithë njerëzit e suksesshëm kanë këtë të përba...

Tashmë dihet se leximi mund ta përmirësojë shëndetin tuaj mental dhe intelektual. Kjo është evidente kur e kemi parasysh...

Ja sekreti për të ruajtur produktivitetin e mendje...

Shumë studime tregojnë se të njohësh në mënyrë të njëjtë dy gjuhë, nxit një përdorim më eficent të funksioneve cerebrale...

Studim/ Kujtimet e zhdukura mund të rizgjohen

Lazerat mund të rizgjojnë kujtimet e humbura. Sipas një studimi të disa shkencëtarëve nga Universiteti i Columbias, k...

Studimi, kur janë njerëzit më kreativë në dimër ap...

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit temperatura ndikon në rritjen ose uljen e nivelit të kreativitetit tuaj. Të nd...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek