Suksesi i vajzave shqiptare, Dua Lipa dhe Bebe Rexha nominohen për çmimet Grammy

Dua Lipa dhe Bebe Rexha duket se do ta mbyllin në mënyrën më të mirë 2018. Këngëtaret me origjinë shqiptare janë nominuar për çmimet...

KE përzgjedh Tiranën, pretendente për çmimin “Kryeqyteti i Gjelbër Europian”

Mbjellja e mbi 122 mijë pemëve, kthimi i qendrës së qytetit në pedonale, shtimi i lulishteve dhe këndeve të lojërave, si dhe shtimi i...

Shqipëria rrit ndikimin ndërkombëtar, merr drejtimin e OSBE-së në vitin 2020

Shqipëria do të kryesojë Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në vitin 2020. Kërkesa disa vjeçare e vendit tonë ka marrë dritën jeshile...

“Shqiponja”, fjala e vitit në Zvicër. Xhaka dhe Shaqiri triumfojnë

Gjesti me shqiponjë i futbollistëve shqiptarë të Zvicrës sivjet ka hapur shumë debate dhe ka ngjallur emocione të ndryshme në opinionin zviceran. Tani një juri...

Projekti/ Një “komb-shtet” lundrues brenda vitit 2022

Sipas kuptimit tradicional, një shtet është një organizatë politike me një qeveri qendrore që ka monopolin dhe legjitimitetin për të ushtruar edhe forcën brenda...

Ja bileta e rrallë/ Në 1937, Korçë-Tiranë bëhej edhe me avion…

Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.” Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas. Bileta në foto tregon se...

Fuqizohet pasaporta kuqezi, Shqipëria ngjitet me 8 vende. Ja kush mban vendin e parë

Në vetëm 7 muaj, Shqipëria ngjitet me 8 vende në renditjen më të fundit të “Indeksit të Pasaportave”, sa i përket qasjes të lirë...

Njihuni me “mbretin” e youtube, 7-vjeçarin që fiton 22 milionë dollarë në vit

Një vogëlush 7-vjeçar është më i paguari nga Youtube. Një klasifikim i revistës “Forbes” e vendos 7-vjeçarin Ryan në krye të listës me 22...

FOTOT/ A e dini se flamuri shqiptar ka prekur hënën në 1971? Ja dokumenti

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të...

Modriç bën historinë, “thyen” hegjemoninë Ronaldo-Messi dhe fiton “Topin e Artë 2018”

Luka Modric është fituesi i "Topit të Artë 2018". Kroati i cili zhvilloi një vit fantastik, duke marrë një sër trofesh individual dhe ekuipor, u...

Kuzhina shqiptare shkon në Lisbonë, prezantim mbreslënës i gatimeve tona

Festa e pavarësisë së Shqipërisë këtë vit është festuar edhe në Lisbonë, kryeqytet i Portugalisë. Qendra për Edukimin Kulinar (QEK), e drejtuar nga shefi...

Aktori shkodran ngjit majat, në krah të Will Smith me një film në Hollywood

Ai është mjaft i njohur pasi ka marrë pjesë në disa projekte të ndryshme në filma hollivudian. Marko Caka së fundmi ka marrë një...

FOTOT/ Ruajtja e banesave tradicionale, Himara merr çmim në Londër

Udhëzuesi Praktik për Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Banesave Tradicionale në fshatrat e Bregdetit të Himarës është vlerësuar së fundmi me çmimin e nderit në...

VIDEO/ Pavarësia, këngë e valle shqiptare në Këshillin Bashkiak të Nju-Jorkut

Kenge dhe valle shqiptare ne keshillin bashkiak te Nju Jorkut, me rastin e pavaresise se Shqiperise. Shqiptarët që jetojnë në qytetin e Nju-Jorkut në Shtetet...

Dikur Ballkani quhej Scandrebeco, njihuni me hartën e rajonit të vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të jetë vetëm në rastin e Amerikës. Por ndodh edhe...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Ava Max pushton top listat botërore

Këngëtarja shqiptare Ava Max emri i vërtetë i të cilës është Amanda Koçi ka pushtuar të gjitha top listat botërore muzikore me këngën e...

Frymëzim/ Nazmija, femra e parë shqiptare që zgjedhet presidente e një partie në Zvicër

Një tjetër histori suksesi! Një tjetër triumf i shqiptarëve! Një tjetër vajzë ngjit majat Bëhet fjalë për Nazmije Ismailin. Ajo është femra e parë shqiptare që...

Raporti frymëzues/ Shqipëria, vendi i dytë në botë sa i përket barazisë gjinore në...

Ka edhe raporte ku Shqiperia vleresohet pozitisht, duke u renditur nder vendet e para ne bote, per fusha te caktuara. Shqipëria është një prej...

106 vite nga ngritja e Flamurit në Vlorë! Telegrami austriak, si u shpall pavarësia

Sot është dita e Pavarësisë, një festë e madhe për të gjithë shqiptarët kudo në botë. Më 28 Nëntor të vitit 1912 u shpall...

Me plis në mes të Anglisë, kickbokseri nga Mirdita shpallet kampion bote

Një kickbokser shqiptar i arteve marciale MMA është shpallur kampion bote në këtë kategori. Ndue Lleshi nga Mirdita ka arritur ta marrë këtë titull në...

Shtatë muaj udhëtim ndërplanetar, sonda e NASA-s zbret me sukses në Mars

Pas gati shtatë muaj udhëtim ndërplanetar, sonda “InSight” e NASA-s u ul sot me sukses mbi sipërfaqen e Marsit, pasi i mbijetoi kalimit të...

Shifrat/ Gratë pronare mbizotërojnë në bizneset e vogla në Shqipëri

Në vitin 2016, përqindja e pronareve/administratoreve gra është 26,8%, sipas INSTAT. Përqindja e grave pronare apo administratore në ndërmarrjet e vogla (1-4 të punësuar)...

Revista Forbes speciale për kombëtaren e Dardanëve: Shkruan historinë

Suksesi historik i Kosovës në Ligën e Kombeve ka kaluar çdo kufi. Triumfi në grupin 3 të Divizionit D ka marrë jehonë dhe në...

Histori suksesi/ Njihuni me shkencëtaren shqiptare, udhëtimi i Mirjetës nga Kalivaçi në SHBA

Ajo është Mirjeta Pasha, pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim shkencor midis të tjerash, edhe në...

A e dini se ka patur një linjë udhëtimi me anije Durrës-New York? Ja...

Ka një dokument që vërteton se ka pasur një linjë udhëtimi me anije drejt Shteteve të Bashkuar të Amerikës, që në vitin 1930 dhe...

FOTO/ Projekti revolucionar, droni që hapet dhe shpëton njerëzit nga zjarri

Projekti vjen nga Kina dhe ka të gjitha karakteristikat për të qenë me të vërtetë revolucionar. “NetGuard”  është një dron që ndahet në katër...

Histori suksesi/ Mjeku shqiptar vlerësohet me çmimin e karrierës në Kanada

Mjeku shqiptar Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar nga Kolegji Kanadez i Mjekëve të Familjes me çmimin e karrierës. Dr.Lulzim Rrafshi është vlerësuar për kontributin e veçantë...

Vajzat shqiptare nuk ndalen! Dua Lipa fiton çmimin më të madh në Gjermani

Organizatorët e quajnë “Bambin”, çmimin më të rëndësishëm mediatik të Gjermanisë. Me këtë nuk janë dakord të gjithë, por një gjë nuk mund t’i...

PROFIL/ ‘Marubi’, historia e italianit që i solli Shqipërisë fototekën më interesante në Ballkan

Milano. Ishte viti 1856 kur Pietro Marubi, një italian nga Piacenza, themeloi studion e tij fotografike në Shkodër, Shqipëri. Marubi shkoi në vendin ballkanik,...

Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore,...

Tirana tjetër arritje, zgjidhet ndër 3 finalistet e çmimeve europiane për transformim

Tirana u përzgjodh ndër 3 finalistet për çmimin europian mbi veprimtarinë transformuese gjatë vitit 2018. Kryeqyteti shqiptar u vlerësua në mënyrë specifike për aksionin lidhur...

Shqiptari shpallet kampion Europe, titullin e dhuron për dy fëmijë në nevojë

Shqiptarët po lënë gjurmë në sportet e arteve marciale apo boks, por fitorja e fundit merr vlerë sepse kampioni ynë ka pasur një dedikim...

Supertalenti shqiptar i orëve fiton shpërblimin “Grand Prix” në Gjenevë

Historia e orëtarit të ri shqiptar është si një përrallë. Por, para se të njihet nga koleksionuesit, për disa vite ky fëmijë nga Kosova...

Shpikja e shkencëtarit shqiptar prezantohet në panairin e Gjermanisë

Në panairin e tij themelues, Universiteti Teknik (TU) i Darmstadtit u prezantua si një farkëtar idesh mbresëlënëse. Më shumë se 1000 vizitorë u informuan...

Shkëlqen xhudistja shqiptare, Majlinda Kelmendi fiton medaljen e artë

Sportistja Majlinda Kelmendi arriti të fitojë medaljen e artë në kategorinë e saj në “Grand Prix”, që u mbajt në Uzbekistan e ku mundi...

Mjeku shqiptar lë Anglinë për një fshat të Lezhës, kthehet pas 15 vitesh eksperiencë

Jo të gjithë duan të largohen nga Shqipëria. Ka plot që duan të qëndrojnë dhe të punojnë për tokën ku u linde, po u...

Majlinda Bregu, shqiptarja e parë që merr drejtimin e një institucioni të BE-së

13 vende të Europës Juglindore i bashkon institucioni më i rëndësishëm siç është Këshilli për Bashkëpunim Rajonal! Majlinda Bregu ka marrë detyrën zyrtarisht sot në Sarajevë....

Arkivi shqiptar hyn në Bashkimin Evropian

Arkivat Shqiptare kanë plotësuar kriteret dhe janë bërë pjesë e organizmit më vital të Bashkimit Europian në fushën e arkivave, ”Portalit të Arkivave Europiane”. Zhvillimet...

Gjermania përfaqësohet në Botërorin e boksit nga një shqiptare: Jam krenare për gjakun tim...

Azize Nimani është krenare për prejardhjen e saj shqiptare, i kupton dhimbjet e popullit shqiptar të Kosovës, ku edhe ka lindur, dhe nuk frikësohet...

VIDEO/ Policë me motoçikleta fluturuese…

Policët në Dubai kanë nisur të trajnohen me motoçikleta fluturuese "S3 2019", e projektuar nga një firmë në Kaliforni, do ti ndihmojë që të reagojnë...

BE hedh hapin e madh, inteligjenca Artificiale zëvendëson policët në kufi

Ai që do të dojë të hyjë në BE, në të ardhmen nuk do të takojë në kufi një njeri prej mishi e gjaku,...

Shqipëria dy medalje ari në mundje, Prizreni dhe Karepi kampione Ballkani për të rinj

Paris Karepi dhe Eriglent Prizreni i dhuruan Shqipërisë dy medalje ari në kampionatin ballkanik të mundjes për të rinj që u mbajt në Tiranë....

FOTOT/“Çka ka qëllu”, gatimet shqiptare më të preferuarat e Nju Jorkut

Edhe pse “Underground Gourmet” ka shijuar shumë restorante shqiptare, nuk është se ka provuar gatime autentike. “Shumica e restoranteve italiane në Nju Jork kanë pronarë...

Ema Andrea, tjetër trofe në Festivalin e Shkupit

Ema Andrea nderohet me një tjetër trofe. Përveç çmimit si aktorja më e mirë e FIAT Festivalit Internacional Alternativ të Teatrove në Sarajevë një...

Xhudistja shqiptare Loriana Kuka kampione evropiane

Xhudistja Loriana Kuka është kampione evropiane U23, pas triumfit në finale ndaj gjermanes Christina Faber në të dielën Hungari Kuka e ka fituar medaljen e...

Histori suksesi/ Shqiptarja Dua Lipa shpallet artistja më e mirë në botë

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa ka shënuar edhe një sukses tjetër, duke u zgjedhur artistja më e mirë e vitit. Ajo ka publikuar...

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriotit! Një nga 4 gjeneralët më të zotë...

1. Gjergj Kastriot Skënderbeu mban titullin “Hero i Kombit Shqiptar”, titulli më i lartë dhe i vetëm që mban një shqiptar. 2. Gjergj Kastriot Skënderbeu...

Histori suksesi/ Rrëfehet 23-vjeçarja shqiptare që fitoi zgjedhjet në Belgjikë

Historia e saj është frymëzuese për të gjithë të rinjtë, është një histori suksesi. Edhe pse është vetëm 23 vjeç, ajo ka fituar të...

Historia e mjekut shqiptar që shëroi mbi 700.000 pacientë, mjaftohej vetëm me një faleminderit…

Të gjithë shqiptarët i kanë njohur ose kanë dëgjuar për dy mjekët e famshëm popullorë, Cenin e Shijakut dhe Cenin e Tiranës. Ceni i Tiranës,...

Qytetet me kuzhinën e përkryer; restoranti i shqiptarit, më i miri në botë

Me stilin e tij modern, 15 restorante që kanë fituar çmime Michelin dhe kulturën e dashamirëse ndaj biçikletave, nuk është çudi që kryeqyteti danez...

Frymëzuese/ Emigranti 15-vjeçar shqiptar krijon robotin e rrallë në botë, vlerësohet nga SHBA

Dhimitër Haxhi, një adoleshent 15 vjeç, fëmijë emigrantësh shqiptarë në Greqi, ka krijuar një robot nga një printer tredimensional dhe ka fituar një çmim...

Njihuni me Ersildën, maturanten e ‘artë’ që zgjodhi mësuesinë

Për nxënësen me rezultate të shkëlqyera në mësime, në një nga gjimnazet e Tiranës, Ersilda Metaj, mësuesia nuk ishte një nga ëndrrat e saj,...

E rrallë/ Njihuni me shqiptarin që krijoi Interin dhe e drejtoi për 7 muaj

“Do të lindë këtu, në restorantin ‘L’Orologio’(‘Ora’), vendi i takimit të artistëve dhe do të jetë përgjithmonë një skuadër me talent të madh. Kjo...

Suzana Shkreli, shqiptarja e parë në garë për Kongresin Amerikan

Suzana Shkreli, 29 vjeçe, është gruaja më e re kandidate  për Kongresin Amerikan, dhe shqiptarja e parë që kandidon për të qenë pjesë e...

FOTOT/ I keni parë pikturat në Tiranë? Njihuni me talentin që bën art në...

I keni parë sa të bukura janë bërë muret e kryeqytetit? Me siguri keni thënë se kush është ky gjeni i cili derdh të...

Triumfon i riu shqiptar, tjetër medalje për Shqipërinë në Taekwondo

Vetëm në 2018 Juirdo Cani ka grumbulluar 11 medalje dhe trofe personalë në aktivitetet e sportit të Taekwondo në disa shtete të ndryshme, por...

Mos u dorëzo!/ I verbër, por mjeshtër i teknologjisë! 34-vjeçari shqiptar krijon aplikacione

Talentet lindin. Kufizimet fizike nuk i ndalin. Përdorimi i telefonave të mençur, tashmë është përditshmëri e shumë njerëzve në Kosovë, por për Hashim Llumnicën,...

Media gjermane: Ilirët ndër më të lashtët e Europës, ndërtuan qytetet e para 3...

Me titullin “Shqipëria – vendi dhe njerëzit”, media bavareze ansbachplus.de, ka shkruar një tekst të shkurtër, por plot ditirambe ndaj vendit shqiptar. Shkrimi i plotë: “Shqipëria...

Shqiptarë që ngjisin majat/ Njihuni me Sarën, shkencëtaren që po korr sukses në SHBA

“Biokimistja e madhe nga Shqipëria e vogël, po realizon me sukses projekte të jashtëzakonshme për barna të reja terapeutike me bazë proteina për trajtimin...

VIDEO/ Njihuni me picierin shqiptar më të famshëm në Gjermani, gatuan dhe ‘argëton’ klientët

Një picier shqiptar në Gjermani është bërë atraksion në rrjetet sociale, pasi përveç se gatuan pica, ai "argëton" edhe klientët e shumtë me brumin. Shqiptari...
13,445FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit