Ja 11 bizneset që fituan çmime për “Bletën e Artë...

Për të katërtin vit rresht është organizuar eventi “Bleta e Artë”. Ky event u zhvillua më 28 dhjetor në Pallatin ...

Një grua shqiptare në Parlamentin Kroat

Në afërsi të qytetit bregdetar Rijeka, dy orë nga kryeqyteti kroat është Crikvenica dhe Sellca. Përgjatë tërë Adriat...

Aktori shqiptar që po shkëlqen në Gjermani

Nik Xhelilaj duket se po shkëlqen dhe suksesi është i dukshëm nga premiera e mbrëmjes së të dielës në Televizionin P...

AQSH publikon urimin e fundit të Krishtlindjeve, 1...

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka bërë publike dokumentin me urimin e Krishtlindjeve të vitit 1966. Ky i bie të ket...

Bashkimi Europian, 90 milionë euro për reformën

Bashkimi Europian i dha Shqipërisë 90 milionë euro që do të shërbejnë për reformën në sistemin gjyqësor. Vendimi...

Shqipëria: 80 milion euro më shumë nga TAP

Republika e Shqipërisë dhe Konsorciumi i gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP AG) nënshkruan sot në Tiranë amen...

Interesante, jeta në ekzil e Donika Kastriotit

Donika Kastrioti, gruaja e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, jetoi ditët e fundit të jetës saj në Valenc...

Hyn në fuqi kodi telefonik ndërkombëtar 383 për sh...

Shteti i Kosovës u bë sot me kod telefonik ndërkombëtar 383. Ky lajm përbën një të arritur historike për fushën e te...

Mbrojtja e biodiversitetit: Shqipëria bën progres

Shqipëria ka bërë progres të dukshëm për arritjen e objektivit global për mbrojtjen e biodiversitetit. Vlerësimi...

KE, përmes një letre, përgëzon ministren Nikolla

Komisioni Evropian i ka dërguar një letër vlerësimi Ministrisë së Arsimit në Programin Ndërkombëtar për Vlerësimin e Njo...

Saimir Pirgu në garë për Grammy Awards

Një lajm i mirë sjell sërish në qendër të vëmendjes Saimir Pirgun, një nga tenorët më të njohur sot në arenën botëro...

Politekniku, universiteti i parë që akreditohet ng...

65 vite nga krijimi i Universitetit Politeknik të Tiranës, një kompani e huaj e akrediton zyrtarisht për ciëlsinë e ...

Shqiptarët sfidojnë padrejtësitë e historisë: Krij...

Krijohet për herë të parë Unioni i Bashkive dhe Komunave kryesore që drejtohen nga shqiptarë në  rajon. Ky union syn...

Tiranë, finalizohet me sukses Fondi për Gratë Sipë...

Falë mbështetjes së Bashkisë së Tiranës, 22 gra kanë mundur që sot të kenë bizneset e tyre në kryeqytet, duke punësu...

Saimir Strati synon një tjetër rekord Guinness me ...

Një mozaik me portretin e Nënë Terezës është në vëmendjen e artistit nga Shqipëria Saimir Strati, i cili është duke punu...

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë, tërheq vëmendjen ...

Pas muzeut ‘Marubi’ në Shkodër, edhe një muzë në Korçë po befason të huajt. Portali gjerman “Bau Netz” i ka kushtuar ...

“Identiteti kombëtar dhe Diaspora”, ek...

Përmes 265 antikuaresh, librash, revistash, etj., dhe rreth 100 dokumente të statuteve të shoqërive patriotike e letrare...

Kavajë, tashmë me qendër shërbimesh publike me një...

Qytetarët e Kavajës që prej një jave mund të përfitojnë 205 shërbime publike, duke u drejtuar vetëm në një zyrë. ADISA k...

Mirëpriten prodhimet shqiptare në panairin serb

Panairi i mobiljeve në Beograd për herë të parë një prodhues shqiptarë. Panairi beogradas ka hapur dyert për bashkëp...

69.424 objekte të reja në Fondin Kombëtar të Pasur...

Pas një pune intensive të bërë nga Qendra Kombëtare për Iventarizimin e Pasurive Kulturore (QKIPK) vetëm në dy vitet e f...

Ja pse Linkoln konsiderohet Presidenti më i sukses...

Abraham Linkoln ka qenë Presidenti i gjashtëmbëdhjetë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai është zgjedhur për një...

KE: Të hapen negociatat me Shqipërinë

Komisioni Europian rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë. "Shqipëria ka bërë progres të jashtëzakonshëm dhe ...

Pas Bënjës, KKR vendos të shpallë edhe Përmetin Qe...

Këshilli Kombëtar i Restaurimit ka vendosur të shpallë qytetin e Përmetit Qendër të Mbrojtur Historike, duke i dhënë kës...

Një shkrimtar premtues me një roman për të mos u h...

Të shumtë janë ata që provojnë të shkruajnë e të botojnë libra në ditët e sotme, por shumë pak ndodh të godasin që me li...

Ja kush është lajmi i mirë i protestës së djeshme

Është zhvilluar dje tek Piramida, në orën 18.00, Koncerti Protestë i paralajmëruar nga një sër artistësh dhe aktivistësh...

Borxhi publik njeh ulje pas 6 viteve

Borxhi publik i Shqipërisë u ul këtë vit për herë të parë në 6 vjet. Të dhënat e fundit zyrtare nga Ministria e Fina...

”Një ndalesë një verifikim”, lehtësi p...

Në mbledhjen e fundit, qeveria miratoi lehtësimin dhe formalizimin e proçedurave për kalimin në pikat e kalimit kufi...

Raporti ”Doing Business 2017”, Shqipër...

Banka Botërore publikoi raportin e saj të përvitshëm "Të bësh biznes". Vendi ynë renditet i 58-ti nga 190 shtete që ...

Video spektakolare: Shqiptari lë pa fjalë yjet e B...

28 vjeçari nga Kruja, Fabian Duro, tashmë i njohur për aftësitë si freestyler, ka performuar përpara yjeve të Bayern...

Pishtari flakërues i arsimit shqiptar: 125-vjetori...

Nga Agesil Qiriazi “Historia e shkollës së parë shqiptare për vasha, – shkruan në kujtimet e veta Seva...

Strehimi: Shqipëria së shpejti qendër referimi për...

Kombet e Bashkuara zgjerojnë projektet për të mbështetur zgjidhjen e problemeve të strehimit në Shqipëri. Së shpejti në ...

Tirana, pranohet nga Federata Europiane e Atletikë...

Kryeqyteti ynë, Tirana, ja ka dalë të pranohet nga Federata Europiane e Atletikës. Maratona e zhvilluar me datën 9 tetor...

Lufta ndaj korrupsionit, Shqipëria do të asistohet...

Shqipëria do të ketë asistencën e drejtpërdrejtë të Gjermanisë dhe të Austrisë në luftën ndaj korrupsionit, përmes një p...

Durrës, zbulohet Mozaiku dy mijë vjeçar

Në Ditën Ndërkombëtare të Trashëgimisë Kulturore, në Durrës është zbuluar për publikun një mozaik i rrallë, i cili p...

Korçë, çelet Masteri Kombëtar i Restaurimit

Në Korçë çelet Masteri Kombëtar i Restaurimit. Ky kualifikim vjen në kohën kur Shqipëria ka nevojë për profesioniste që ...

Arlind Cara, studenti shqiptar që spikat edhe në B...

Për herë të parë një student shqiptar ka mbajtur fjalim në aktivitetin hapës që u mbajt në Belgjikë në Universitetin...

Renditja globale e konkurrueshmërisë, Shqipëria pë...

Shqipëria shënon rritje me 13 pozicione më lart në renditjen globale të konkurueshmërisë ekonomike. Vendi ynë ka ...

Çështjet e hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë: Komi...

Paketa e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati për adresimin e çështjeve të hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka marr...

Artisti shqiptar që fitoi çmimin në Bienalen e Diz...

  Artisti shqiptar Helidon Xhixha ka fituar çmimin e publikut në Bienalen e Dizajnit në Londër, për instalac...

Panairi ndërkombëtar i Slow Food, ja kush e përfaq...

Panairi ndërkombëtar i Slow Food, i cili po zhvillohet në Torino të Italisë, ka mbledhur bashkë shefat e kuzhinës ng...

“Eposi i Kreshnikëve” në UNESCO

Pas polifonisë shqiptare, të regjistruar tashmë si vlerë e trashëgimisë jomateriale e mbrojtur nga UNESCO, është dor...

Edor Kabashi fiton Çmimin Ndërkombëtar për Mjekësi...

Edor Kabashi, PhD, është fitues i Çmimit Ndërkombëtar “Paulo Gontijo” për Mjekësinë 2016 me punimin e tij shkencor, ...

Shqiptari që arriti të ndërtojë markën e tij të or...

Historia e suksesit të një shqiptari të ri të apasionuar pas orëve të dorës. Ky është modeli i një të riu që i dh...

Klejda Bega, pretendente për Çmimin Nobel në Shken...

Klejda Bega, shqiptarja nga Elbasani, nominohet për Çmimin Nobel në Shkencë. Klejda Bega, si shkencëtare, ka gjetur ...

“Liria Ekonomike në Botë 2016”, Shqipëria përmirës...

Shqipëria është përmirësuar me 20 vende në indeksin e lirisë ekonomike, sipas raportit “Liria Ekonomike në Botë 2016” pu...

Një film shqiptar nominohet për ”Oscar”...

“Kromi” është përzgjedhur si filmi shqiptar dramatik që garon për “Oscar” në kategorinë e filmave në gjuhë të huaj. ...

Amsterdam, hapet ekspozita e Dinastisë Marubi- 100...

Zhvillohet ceremonia e hapjes së ekspozitës Dinastia Marubi - 100 vite të studios fotografike shqiptare, në Amsterdam. ...

Elvin Hoxha, një tjetër violinist shqiptar me famë...

Elvin Hoxha, një djalosh rreth të 20-tave, me baba nga Shkodra dhe nënën nga Azerbaxhani është prej vitesh “xhevahir...

Ministria e Punëve të Jashtme prezanton aplikacion...

Shkarkojeni aplikacionin E-Konsullata nga Appstore dhe Playstore dhe në të do të gjeni kontaktet e sakta dhe koordinatat...

Shqiptarja, Lela Prodani, ndër 30 gratë më të suks...

Një shqiptare nga Durrësi me profesion analiste investimesh, është shpallur në listën e 30 grave më të suksesshme në...

Shkolla ne burg

Shumica e tyre e ka braktisur herët shkollën dhe e vetmja gjë që kanë marrë prej saj është leximi i emrit. Të kthyer në ...

E mbani mend policin qe bente gjimnastike falas me...

https://www.facebook.com/tahiri.saimir/videos/1170876156318282

Austria dhe Shqipëria, marrëveshje për sigurimet s...

Austria është shteti i radhës, i cili do të njohë sigurimet shoqërore të shqiptarëve. Qeveria ka dhënë miratimin e s...

Ismail Kadare, i katërti për Çmimin Nobel në Letër...

  Tashmë është bërë traditë që shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare, të nominohet për Çmimin Nobel. Edh...

Indeksi i Bazelit 2016: Shqipëria ndër 10 vendet q...

Indeksi i Bazelit 2016 e renditi Shqipërinë në mesin e 10 vendeve në rang botëror që ka përmirësuar më së shumti luf...

Një vaksinë universale kundër kancerit është në ho...

Një vaksinë universale kundër kancerit është në horizont pas zbulimit të shkencëtarëve se si t’i bëjnë qelizat e imu...

Talentet e rinj të futbollit shqiptarë, tani më af...

Akademia “Ali Demi” dhe Torino FC Academy kanë firmosur binjakëzimin mes tyre. Qëllimi i këtij binjakëzimi është ngritja...

Liqeni i Ohrit, pasuri e UNESCO-s, dosja dorëzohet...

Shqipëria është duke lobuar fort për ta bërë edhe pjesën e saj të Liqenit të Ohrit pjesë të trashëgimisë botërore të...

Berat, bursë studimi në Shangai për maturanten e s...

Maturantja e shkollës ‘’Kristaq Capo’’ Nazike Beqiri, nxenëse e ekselencës, është fituese e bursës së plotë të studimit ...

Muzeu Virtual Marubi, një histori suksesi që vazhd...

Një ndër projektet më të rëndësishme të dixhitalizimit, implementuar nga Ministria e Kulturës dhe UNDP Albania, Muze...
25,655FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek