“Zyra” në qiell, me punëtorët e ndërtimit në Nju-Jork

Disa video të postuara së fundmi në TikTok tregojnë punëtorët e ndërtimit në Nju-Jork, duke shpalosur aftësitë e t...

Një mundësi edhe për të rinjtë pukjanë, në qytetin piktoresk hapet Qendra e Inovacionit

Në Ditën e Rinisë, në qytetin e Pukës ka hapur dyert Qendra e Inovacionit për mbështetjen e të rinjve në zhvillimin e id...

Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni 6-mujor në stacionin hapësinor

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë pas përfundimit të një misioni gjashtë mujor në stacionin hapësinor të Kinës. ...

FOTOT/ Njihuni me Rajmondën, mësuesen që “qendis shkollat”. Është muzikante, por zbuloi ...

Deri para 10 vitesh, muzika dhe mësimdhënia ishin gjithçka për Rajmonda Palolin. Por kur në dorë mori penelin, e kuptoi ...

(FOTOT) Nipi fitoi zemrat e shqiptarëve me pikturën e saj/ Njihuni me gjyshe Terezën, nënë e 13 fëmi...

Në 85-vjetorin e ditës së lindjes, Mario zgjodhi që t’i realizonte një portret gjyshes së tij Terezës, e më këtë jo vetë...

Xhubleta shqiptare pasuri e gjithë botës, vjen lajmi fantastik për veshjen 4 mijë vjeçare të shqipta...

Ky është padyshim lajmi më i mirë për sot. Pak orë pas festës së Pavarësisë dhe ende nën efektin e krenarisë së fl...

La Tiranën dhe punën si gazetar dhe hapi fermë gomaricash në fshat, Eltoni: Jam shumë i lumtur

Rasti i tij është frymëzues. Me një fermë të rrallë - vetëm të dytën të tillë në Shqipëri - Elton Kikia thotë se përmbus...

Pavarësia/ Dua Lipa koncert në Tiranë, atmosferë festive në sheshin Skënderbej

Mbrëmjen e djeshme, Sheshi “Skënderbej” u mbush tej e tej me qytetarë në koncertin e  me rastin e 110-vjetorit të Pavarë...

Ndihma për të kaluar dimrin e vështirë, vendet e BE-së dhurojnë gjeneratorë për Ukrainën

Një numër vendesh të Bashkimit Evropian deklaruan se do t’i dhurojnë gjeneratorë të energjisë Ukrainës për të ndihmuar v...

Shifrat fantastike/ 6.7 milionë turistë vizituan Shqipërinë në 10 muaj, ja shtetet nga erdhen

Shqipëria po përjeton një prej momenteve më të mira sa i përket shifrave të turizmit. Referuar të dhënave zyrtare të INS...

Macja më e vjetër në botë futet në “Guiness”, nuk do e besoni dot sa vjeç është

Flossie është kurorëzuar si macja më e vjetër e gjallë në botë sipas Rekordeve Botërore të Guinness- it. Nuk zgjat shumë...

Me mesatare 10.0/ Kristela, ekselentja nga Korça jep mesazh shprese: Nuk largohem, vendi im ka nevoj...

Me mesatare të tre viteve të gjimnazit 10.00 dhe me atë të provimeve të maturës 9.82, Kristela Milo ka zgjedhur të vepro...

Fotoja mahnitëse e gorillës së zhytur në mendim merr ‘Çmimin e Madh’

Një imazh i një gorille malore të zhytur në mendime me sy të ndezur portokalli mori çmimin kryesor në çmimet e fotografi...

Restaurohet filmi “Tana”, premiera edhe në Korçë

Filmi i parë artistik shqiptar “Tana” u restaurua duke e sjellë në cilësi më të mirë audiovizuale. Filmi është transm...

FOTOT/ Njihuni me Ermirin, i riu mbush gjithë malin me shegë

Ermir Ylviu, 34 vjeç, me mbështetjen nga programi IPARD ka mbjellë në Lekaj të Rrogozhinës 23 ha tokë me shegë dhe sot a...

Korça mahnit sërish/ Dy vajza ndërtojnë një kënd lojërash për fëmijët, e bëjnë me shpenzimet e tyre

Korça di gjithmonë si të të mahnisë me shembujt e saj të qytetarisë. Dy vajza korçare kanë ndërtuar vullnetarisht një...

FOTOGALERI/ Çeremi, fshati alpin që të mahnit me peizazhin e tij të artë

Çeremi është një fshat i vogël e shumë i bukur, që gjendet në pjesën veri-lindore të luginës së Valbonës, fare pranë kuf...

4 breza mekanikë/ Njihuni me mekanikun 8- vjeçar nga Berati që po i magjeps të gjithë

Ju me siguri do të mbeteni të magjepsur nga pasioni dhe puna e tij. Ai është 8 vjeç dhe tashmë riparon kamionë të rëndë....

Njihuni me Artinin, gjeniu shqiptar që ndërton makineri dhe prodhon vetë energji

Ai është një gjeni. Artin Dauti, 17-vjeçari shqiptar nga Maqedonia e Veriut ka mahnitur me krijimet e tij unike të ndërt...

Paketa 43.1 miliardë lekë/ Rriten pagat dhe pensionet. Ja sa lekë shtesë do marrin policët, pensioni...

Paketa e dytë e Rezistencës sociale do të shkojë si mbështetje në çdo familje shqiptare, ndërsa ka në fokus edhe sektori...

Hapet për herë të parë në Shqipëri gjimnaz për nxënësit që nuk dëgjojnë, për nxënësit nga rrethet ko...

Për herë të parë në Shqipëri, nxënësit me kufizime në dëgjim dhe në të folur do të kenë mundësi të vijojnë arsimin e tyr...

Studentja shqiptare vlerësohet me Çmimin Kanadez Mjekësor “Hall of Fame”

Studente e vitit të dytë të mjekësisë, me një histori mbreselenese të udhëheqjes në komunitet, aftësi superiore të komun...

FOTOT/ Logu i Bjeshkëve – Njihuni me “zanën e malit” që u shpall ma e bukura e alp...

Në Kelmend të Malësisë së Madhe u organizua “Logu i Bjeshkëve”, një event i përvitshëm që promovon vlerat e traditat më ...

“Bebbo”/ Një aplikacion falas për prindërit, me qindra këshilla ekspertësh për rritjen e fëmijëve

UNICEF-i së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale paraqet për përdorim “Bebbo”, aplikacionin e parë ...

Njihuni me Olsin, i riu që prodhon dhe eksporton 360 tonë luleshtrydhe “Made in Albania”...

Luleshtrydhet më të mira rriten në Shqipëri. Është stina e tyre dhe janë më të shijshme se kurrë. Olsi Hamataj është ...

Dy lajme të mira për 28-29 nëntor/ Hapet për qarkullim rruga e Arbrit dhe nis aeroporti i Vlorës

Dy vepra të rëndësishme infrastrukturore do të përurohen me rastin e festave të Nëntorit, konkretisht hapja e kantierit ...

FOTOT/ Njihuni me shqiptarin që u bë astronaut, si u zgjodh nga NASA

William G. GREGORY ështe lindur në Lockport, Nju Jork, më 14 Maj 1957 në një familje nga Korça me origjinë dardhare. Ka ...

LAJM I MIRE/ Nis puna për aksin Shëngjin-Velipojë, udhëtimi do zgjasë vetëm 20 minuta

Në kuadër të Programit ‘Konektiviteti i Rrugëve Rajonale dhe Lokale’ financuar nga Banka Botërore, Fondi Shqiptar i Zhvi...

Një shqiptare në Bankën Botërore/ Njihuni me Ornellën, doktoranten në SHBA

Ornella Darova, doktorante pranë Universitetit të Pennsylvanias, konsulente për Bankën Botërore për rritjen e firmave në...

Krahasimi i legjendave, formula e profesorit të Oksfordit zbulon lojtarin më të madh të të gjitha ko...

Një matematikan i Universitetit të Oksfordit pretendon se ka zgjidhur debatin më të vjetër në futboll, kush është lojtar...

Projekti më i vjetër i strehimit social në botë, qyteti ku prej 500 vitesh paguhet qira vetëm…...

Imagjinoni, për një sekondë, nëse qiraja juaj do të ishte 88 cent. Në vit. Dhe nuk ka ndryshuar gjatë 500 vjetëve të ekz...

FOTOT/ Mos rri pa shkue në Theth, nuk do “ngopesh” kurrë duke e dashtë

Thethi është padyshim një prej perlave të Shqipërisë, që duhet vizituar medeomos të paktën një herë në jetë. Por nëse...

Vendet ku mund të udhëtojnë shqiptarët, ja çfarë duhet të dini

Zvicra iu shtua listës së vendeve që heqin kufizimet anti-Covid për shtetasit shqiptarë. Vendimi ka hyrë në fuqi këtë të...

FOTOT/ Pogradeci, qyteti që i ofron të gjitha

Pogradeci eshte qyteti turistik buze liqenit te mrekullueshem te Ohrit. Ky qytet "palcerisht shqiptar" - sic thote Lasgu...

FOTOT/ Njih Shqipërinë! Rehova, fshati i gurtë që të lë pa frymë

Vetëm dy kilometra larg Ersekës ndodhet Rehova, një fshat magjik që të lë pa frymë. Rehova me shumë kisha shtrihet në rr...

Frymëzim/ Filantropi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun e spitalin

Filantropi Thoma Turtulli ishte bamirësi që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren. Ai la...

Historia frymëzuese e Dervisit/ U rikthye nga Londra, ka 400 krerë dhi franceze me prodhim vjetor 36...

Në rrethinat e Tiranës, me mbështetjen e skemave kombëtare është ngritur një tjetër model zhvillimi i fermave të mëdha b...

FOTOT/ Gresa Berisha, fotografja e botës së egër që të magjeps me imazhet e saj

Gresa Berisha është padyshim një prej fotografeve më të mira në Shqipëri. Ajo që e bën edhe më të veçantë, madje fotogra...

Romeo Deda, gjeniu i verbër nga Tirana! Ka një memorie fenomenale për ditët dhe numrat

Romeo Deda, nga Tirana thotë se ka memorie mbinjërëzore kalendarike. Prej 20 vitesh, Romeo e ka humbur shikimin, pav...

FOTOT/ Njihuni me mjeshtrin e qeramikës, i riu që mban gjallë traditën dhe bën art në Zadrimë

Punimet prej qeramike janë të lashta sa vetë njerëzimi. Por jo të gjithë janë të dhënë, pasi kjo kërkon një përkushtim d...

Zbuluan vaksinën, kush është çifti i shkencëtarëve që riktheu shpresën për botën

Kompanitë gjermane Biontech dhe kompania amerikane Pfizer janë në prag të miratimit emergjent të vaksinës kundër koron...

FOTO/ Nënë Hatixhja, artizania nga Shishtaveci që ruan traditën e punës me vegjë

Në historikun shqiptar të artizanatit, Kukësi zë një vend të veçantë për larmishmërinë e produkteve dhe uniticitetin e t...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja, kamerat kurth surprizojnë sërish

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

Lajmi i mirë/ Hapet fabrika e re e automobilëve në Bathore, 2 mijë vende të reja pune

Një tjetër fabrike e madhe automobilash është hapur në Shqipëri, konkretisht në Bathore. Gjigandi japonez në këtë sek...

Kompania private në Berat dhuron 75 mijë maska për njerëzit në nevojë

Biznesmenët Gazmend Toska dhe Teuta Qose kanë dhuruare 75 mijë maska të ripërdorshme për organizatat jo qeveritare dhe p...

FOTOT/ Sakipi dhe Shemsiu, babë e bir, mjeshtrat e djathit dhe sipërmarrësit model

Sakip e Shemsi Ngota, janë një shembull suksesi në Dibër dhe gjithë Shqipërinë. Babë e bir, nuk kanë ngritur thjesht një...

FOTOT/ Mollët e Dibrës dhe historia frymëzuese e Vehipit, që ka ngritur një sipërmarrje model

Mollët e Dibrës janë të njohura në tregun shqiptar dhe “Kop. Frut 2012” është një histori suksesi, jo vetëm për Dibrën, ...

BE sqaron: Nuk ka rikthim të vizave! Ja çfarë është sistemi ETIAS

Bashkimi Evropian ka rrëzuar disa raportime në media për rikthimin e vizave. Kjo gjë nuk është e vërtetë. Po çfarë është...

FOTOT/ Muzeu Mesjetar Korçë, udhëtim mes ngjyrave të modernitetit dhe të mesjetës

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë është një vend mes modernes e të vjetrës, i cili, brenda ambientit të tij bashkëkohor, m...

“Tulipa Albanica”/ Tulipani i kuq më i rrallë në botë gjendet në Shqipëri

Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme...

Frymëzim/ Albi dhe Dervis, dy të rinjtë e shkolluar jashtë që punojnë në fermën me 500 dhi

Më siguri, kur shijoni djathin e mrekullueshëm të dhisë, mund të pyesni vetën se ku prodhohet. Në Shqipëri, vitet e f...

Këto tetë shenja tregojnë se fëmija juaj ka një talent të bekuar

1.Mendimi individual Ata nuk kanë nevojë për një mësues ose një libër për t’u thënë atyre se si t’i bëjnë gjërat. Në të...

FOTO/ Njihuni me Vangjelin, fermerin duarartë që prodhon 4 tonë lajthi në vit

Vangjel Kuro nga fshati Suhë i Libohovës është një fermer i suksesshëm, që merret me kultivimin e lajthive.   ...

FOTO/ Ferma me 1 mijë krerë dele e dhi në Çajup të Zagorisë dhe rasti frymëzues i Pëllumbit

Historia e Pëllumbit është frymëzuese! Ai është shembull sesi mund të sigurojmë të ardhura duke ndërtuar punën në Shqipë...

Njihuni me kompaninë e Altinit, eksportuesit të rreth 60 mijë timonëve në vit

Hapja e disa fabrikave që prodhojnë sisteme kabllore apo pjesë të tjera për makinat në vendin tonë përveç ndikimit  soci...

FOTO/ Njihuni me Anitën, shqiptarja në mesin e 150 grave që po ndryshojnë Italinë

StartupItalia ka publikuar listën e 150 femrave që po ndryshojnë Italinë, për vitin 2020. Në listë është edhe shqiptarja...

Informacion i rëndësishëm/ Shtetet ku mund të udhëtojnë lirisht shqiptarët dhe ku kërkohet karantina...

Qeveria ka listuar shtetet ku qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë lirisht, ku kërkohet karantina dhe tamponi. Kuvaj...

Investimi më i mirë që mund të bëni për karrierën dhe jetën tuaj

Për shumë njerëz, muajt e fundit kanë qenë një ushtrim durimi, veçanërisht në lidhje me progresin në karrierë. Shumë g...

Lajmi i mirë/ Njihuni me frutin që prodhohet për herë të parë në Shqipëri, ja ku e gjeni

Në Divjakë prodhohet për herë të parë një frut jo fort i njohur për shqiptarët. Bëhet fjalë për frutin e pasionit (marac...

Njihuni me Arianën, shqiptarja që bën byrekun tradicional në mes të New Yorkut

Ariana Malushi është banorja e re e New Yorkut, që së bashku me hallën Alidën, udhëheq në një nga qytetet më të mëdha të...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek