Zbulime të tjera në Parkun Arkeologjik të Finiqit

Misioni Arkeologjik Italo-Shqiptar ka kryer gërmime në sektorin A11, në Finiq, ku kanë dalë në dritë shumë blloqe që mbi...

Përmirësim i infrastrukturës në shtigjet e Parkut Kombëtar të Tomorit

Parku Kombëtar i Tomorit, vitet e fundit është një nga parqet më të vizituara nga turistët e huaj dhe ata vendas në të g...

Magjia e dëborës në malin e Korabit

  Korabi, një nga malet më të larta të Europës Juglindore, i cilësuar edhe si zemra e Alpeve Shqiptare është mbu...

Pershkohet në 7 minuta/ Hapet tuneli i Llogarasë, ja kur do të jetë gati për qarkullim

Në 5.9 kilometrat e tunelit të Llogarasë kanë përfunduar si gjurmë rruge. Makineritë kanë bërë të mundur këtë të martë ç...

Ester, nxënësja me të gjitha 10-ta: Dua të bëhem mjeke dhe të flas shqip me pacientët e mi

Ester, është në vitin e tretë, në gjimnazin “Hydajet Lezha” në Lezhë. Është nxënëse ekselente. Në dëftesat e saj, nuk gj...

Emigrantët sollën 1.14 mld euro/ Kryesojnë Italia dhe Anglia, rritet Gjermania dhe SHBA

Vitet e fundit shqiptarët po emigrojnë veçanërisht drejt Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë.E pikërisht prej këtyre dy ve...

Përkujtohet në ditën e lindjes kompozitori Tish Daija

Më 30 janar 1926 u lind kompozitori dhe muzikanti shqiptar Tish Daija. Ai ishte autori i baletit të parë shqiptar, au...

Me mesatare 10.00/ Njihuni me Sarën, vajza ekselente e gjimnazit “Qemal Stafa”

Sara Çaushi është një nga 1500 nxënësit ekselentë që përfitojnë bursë nga bashkia e Tiranës. Sara studion në gjimnaz...

Mësuesi i matematikës ndërton makinën luksoze me energji diellore

Një mësues matematike në Indi ka shkaktuar bujë pasi ndërtoi gjatë 11 viteve një makinë me energji diellore. Bilal...

FOTOT/ Një copë “parajsë” në Belsh

Një qendër e veçantë turistike është ngritur pranë liqenit të Marinës në #Belsh. Pika e agroturizmit të Marinës ndodh...

“Ristani Art and Food”, gatime tradicionale në sfondin e pikturave të mjeshtrit korçar Koço Ristani

Korça prej kohësh është kthyer në qytetin e preferuar të shqiptarëve, të cilët e frekuentojnë jo vetëm në ditë festash, ...

70-vjeçarja Hate Ora ruan traditën kuksiane të punimit të sixhadeve

Artizanati, kryesisht në thurjen e sixhades, është një traditë e vjetër kuksiane të cilën me shumë mund gratë dhe vajzat...

Si të Përgatisni në Shtëpi Gurabijet e Dikurshme me Gjalpë

Gurabiet janë një ëmbëlsirë e thjeshtë por që përdoren gjërësisht në vendin tonë. Ajo me siguri ka qenë ëmbëlsira më ...

Çfarë duhet të keni parasysh që të rrisni fëmijë gjenialë

Në vitin 1971, profesori Julian Stanley themeloi programin Study of Mathematically Precocious Youth. SMPY është “a...

Gatuhet pica më e madhe në botë, do të ushqejë të pastrehët

Italianët mund të kenë rekordin për picën më të mirë, por me siguri jo më atë për picën më të madhe. ...

“Mrekullitë e Shqipërisë”, BBC World cikël dokumentaresh

Nga Butrinti në Alpet shqiptare, rrjeti ndërkombëtar i BBC-së ka prodhuar një seri programesh mbi turizmin kulturor dhe ...

Njihuni me gruan që udhëton 1600 km çdo ditë për të shkuar në punë

Historia e Giuseppina Giuliano është shumë e veçantë. 29-vjeçarja napolitane udhëton çdo ditë nga Napoli në Milano për t...

Ambasadorja e SHBA: Shqiptarët, në rrugën e duhur që të udhëtojnë pa viza në SHBA

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka folur në një intervistë për mediat lidhur me mundësinë që shqiptarët të udh...

Sot, 555-vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Sot përkujtohet 555-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-17 janar 1468), njofton...

Shqiptarja Irma Kurti shpallet “Poetja më e mirë vitit 2022” në Itali

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti vlerësohet me çmimin “Poetja më e mirë e vitit 2022” në Itali.  Në diplomë s...

INSTAT nxjerr shifrat, ja sa përqind e shqiptarëve përdorin internet

INSTAT publikoi rezultatet e anketës së përdorimit të teknologjisë së informacionit (TIK) gjatë vitit 2022, nga grup-mos...

Pasaporta shqiptare ia kalon edhe vendeve të pasura, ja në sa shtete të botës mund të udhëtoni

Shqipëria ja ka kaluar disa vendeve shumë më të pasura dhe të zhvilluara se ajo për sa i përket fuqisë së pasaportës së ...

FOTO/ Njihuni me Ismetin, 70-vjeçarin që ka mbjellë 100 dynym tokë me pemë

Ismet Petku është 70 vjeç, por shembulli dhe energjia e tij janë inkurajuese. Petku është me profesion avokat dhe ka lin...

Volkswagen i afrohet “fronit”, por…./ Zbulohet “makina e preferuar e shqiptarëve” ...

Mercedez-Benz vijon të mbajë titullin “makina e preferuar e shqiptarëve” për të disatin vit radhazi. Sipas Drejtorisë...

Biskota të Buta në Tigan – Gati në Vetëm 20 Minuta

Një ndër ushqimet më të dashura për fëmijë e të rritur pa dyshim që janë biskotat. Megjithëse në dyqane e supermarket...

Kura më e Mirë Natyrale Kundër Kollës dhe të Ftohurës

Në këtë stinë të ashpër virozash, është shumë e rëndësishme që njerëzit të tregojnë kujdes të përforcuar për zbatimin e ...

Zbokth apo Psoriazë – Përse Skalpi i Kokës Është Gjithmonë i Irrituar

Megjithëse mund të jetë pak e sikletshme kur shihni copëza të bardha në pulovrën tuaj të zezë, nuk është e nevojshme të ...

KURIOZITET/ Mësoni si “lindi” interneti dhe kush e shpiku

Ne pothuajse nuk mund të jetojmë më pa internet. Por a e dini se si lindi ai, dhe kush e shpiku? Sot interneti përdor...

FOTOT/ Kompania zvicerane prodhon orën luksoze me portretin e Skënderbeut dhe shqiponjën dykrenare

Kompania e famshme e prodhimit të orëve Franck Muller ka nxjerrë në treg një model të quajtur “Vanguard Racing Skenderbe...

“Maldivet në zemër të Europës”, gazeta më e madhe në Belgjikë ‘çmendet’ pas Shqipërisë

Gazeta më e madhe në Belgjikë, “Le Soir” promovon Shqipërinë si  “Maldivet në zemër të Europës”. “Le Soir” i drejtohet l...

FOTOT/ Korçë-Ersekë për 20 minuta, shihni sa kanë avancuar punimet në rrugën e re

Në kantierin e rrugës së re Korçë-Ersekë, Loti 2 , e cila do të shkurtojë distancën mes dy qyteteve në vetëm 20 minuta, ...

Njihuni me Mirjetën, historia frymëzuese e shkencëtares shqiptare që po korr sukses në SHBA

Mirjeta Pasha është pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim s...

Marjana, studentja ekselente që la Evropën për rrënjët e saj në Dukagjin, buzë lumit të Shalës

As Tirana, as disa prej kryeqendrave evropiane nuk e bindën Marjana Koçekun të niste karrierën e saj, pas diplomimit...

Babagjyshi në mes të Tiranës: “S’e bëj për lekë, marr kënaqësi nga fëmijët”

Ai është Dan Biçaku me origjinë nga Martaneshi, por jeton në Tiranë. Ky është vit i tij i dytë në këtë mision. ...

Kur duhet hequr pema dhe zbukurimet e festave të fundvitit?

Pema e Krishtlindjes dhe Vitit të ri është një simbol i padiskutueshëm i këtyre festave. Tani që festat mbaruan, radh...

Njihuni me 22 vjeçarin shqiptar që shkëlqeu në Oksford, gjeni në matematikë

22 vjeçari Besfort Shala e mbylli vitin 2022 me një sërë suksesesh në fushën e matematikës. Ai, vullnetarisht, përfaqëso...

Fëmija i parë i lindur në 2023 në Itali është shqiptar

Në spitalin e Empolit në Itali, fëmija i parë që lindi në 2023 është një fëmijë prindërit e të cilit janë me origjinë sh...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

Vendimi/ Shpërblim edhe për mësuesit dhe edukatorët, ja sa do marrin

Krahas kategorive të tjera, edhe mësuesit e edukatorët do të përfitojnë shpërblim këtë fundvit. Shpërblime për mësuesit...

Fondi 8 miliardë lekë/ Ja sa lekë do marrin administrata, nënat kryefamiljare, pensionistët, familje...

Për 1 milionë qytetarë të kategorive të ndryshme qeveria ka vendosur të lëvrojë një fond prej 8 miliardë Lekësh, si mbës...

8 orë pa lëvizur/ Mjeku Altin Veshti tregon si operoi fëmijën 9 ditësh që kishte zemrën mbrapsht

Kardiokirurgu Altin Veshti përveç se është një ndër mjekët më të mirë në Shqipëri, është shqiptari i parë që ka dalë në ...

Panxhari Në Saksi, Si të Rrisni Perimen e Superfuqishme

Panxhari është një perime shumë e shëndetshme për organizmin. Ajo mbillet shumë lehtë dhe ka një prodhimtari të m...

Koncert e dhurata për fëmijët e policëve dhe ushtarakëve të rënë në detyrë

Një atmosferë e ngrohtë u krijua në sallën e Arturbinës në prag të festave të fundvitit. Artistët e së nesërmes, bale...

Prezantohet supermakina që punon me karburant të prodhuar nga mbetjet plastike

Kompania legjendare italiane e automobilave, “Bertone”, prezantoi supermakinën e saj më të fundit e cila punon me ...

Këshillat, si të mos e teproni me ushqimin darkën e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Askush nuk dëshiron që të shtojë peshë gjatë festave, por fatkeqësisht nga ushqimet e yndyrshme shtoni dhe kjo gjë sigur...

Shkodër, lindin trinjakë në vigjilje të Krishtlindjes

Nga Spitali i Shkodrës vjen nje lajm i bukur dhe i rralle këtë vigjilje Krishlindjesh. Atje nje familje eshte gezuar ...

E para në rajon | Korça me sallë multimediale për zhvillimin e ideve inovative

Për herë të parë në Ballkan është hapur salla multimediale me projeksion 360 gradë në qytetin e Korçës. Qëllimi i kët...

Virtuozi shqiptar Shkëlzen Doli dekorohet nga presidenti i Austrisë

Shkëlzen Doli, një nga violinistët më virtuozë shqiptarë në botë, anëtar i orkestrës filarmonike të Vjenës, është de...

Njihuni me operacionin ”shpëtimtar” që realizoi një spital i Bolonjës!

Një aritmi malinje e zbuluar falë telemjekësisë, pas së cilës u bë e mundur ndërhyrja urgjente te një paciente dhe shpët...

VIDEO/ Njihuni me opingbërësin krutan, xha Haxhiu: Me këtë zanat jetoj normalisht, ia kam trashëguar...

Afro 60 vite vite punë mbi supe nuk e kanë kërrusur zanatçiun krutan, Haxhi Neziri. E gjejmë si çdo ditë në punishten e ...

Sondazhi i fundit: 60.3% e kosovarëve duan bashkim kombëtar me Shqipërinë

Sipas një sondazhi të “UBO Consulting” i cili u prezantua sonte në RTV Dukagjini, 60.3 përqind e kosovarëve do të votoni...

Fushat e futbollit më të bukura në botë

Është quajtur “loja e bukur” pasi është sporti më popullor në të gjithë rruzullin tokësor. Por një ndeshje futboll...

A ju ka shkuar ndonjëherë ndërmend pse dritat e policisë janë kuq dhe kaltër?

A keni menduar ndonjëherë pse makinat e policisë përdorin dritat e kuqe dhe blu? Përgjigja është pjesërisht historike dh...

Shqipëria shet energji/ Vendimi zyrtar: ERE heq përfundimisht fashën 800 KW/h

Enti Rregullator i Energjisë ka hequr përfundimisht fashën 800 kilovat/orë që ishte miratuar më 23 Shtator të këtij viti...

Kujdes faturat! Këto pajisje konsumojnë më shumë energji elektrike edhe kur nuk punojnë

Lënia e disa pajisjeve në prizë është diçka që të gjithë e bëjmë dhe nuk i kushtojmë vëmendje, por në planin afatgjatë k...

Kulla e rekordeve, do të kushtojë sa buxheti i Shqipërisë dhe është më e lartë se mali i Dajtit

Arabia Saudite po synon të ndërtojë një qiellgërvishtës gjigant, i cili nëse do të realizohej do të ishte struktur...

Njihuni me gruan që rregullon makinat, 50 vite mekanike e pompave të automjeteve

Dëshira e saj në adoleshencë ishte mësuesia, por sistemi i asaj kohe e detyroi atë të bëhej mekanike-pompiste, një profe...

Djemtë apo vajzat? Ja kush e i ndjek më shumë studimet e larta në Shqipëri

“Scan Intel” referuar të dhënave të “Institutit të Statistikave” në publikimin “Burra dhe Gra” për vitin 2022, ka kryer ...

Dalin të dhënat/ Ja cilat janë profesionet më të paguara në Shqipëri

Rritet paga mesatare në vend. Sipas Institutit të Statistikave në tremujorin e tretë të vitit paga mesatare e një të pun...

Rekord absolut/ Ja shifra marramendëse që shpenzuan turistët gjatë verës në Shqipëri

Një milliard euro janë shpenzimet e turistëve në vendin tonë gjatë kulmit të sezonit turistik, në muajt korrik/gusht/sht...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek