Përkujtohet në ditën e lindjes kompozitori Tish Daija

Më 30 janar 1926 u lind kompozitori dhe muzikanti shqiptar Tish Daija. Ai ishte autori i baletit të parë shqiptar, au...

Përmirësim i infrastrukturës në shtigjet e Parkut Kombëtar të Tomorit

Parku Kombëtar i Tomorit, vitet e fundit është një nga parqet më të vizituara nga turistët e huaj dhe ata vendas në të g...

Ester, nxënësja me të gjitha 10-ta: Dua të bëhem mjeke dhe të flas shqip me pacientët e mi

Ester, është në vitin e tretë, në gjimnazin “Hydajet Lezha” në Lezhë. Është nxënëse ekselente. Në dëftesat e saj, nuk gj...

Me mesatare 10.00/ Njihuni me Sarën, vajza ekselente e gjimnazit “Qemal Stafa”

Sara Çaushi është një nga 1500 nxënësit ekselentë që përfitojnë bursë nga bashkia e Tiranës. Sara studion në gjimnaz...

Liqeni i Xhemës në Valbonë, pamje magjike në dimër

Shqipëria ofron për turistët e huaj dhe vizitorët vendas atraksione mjaft interesante dhe gjatë sezonit dimëror. Liqe...

Pershkohet në 7 minuta/ Hapet tuneli i Llogarasë, ja kur do të jetë gati për qarkullim

Në 5.9 kilometrat e tunelit të Llogarasë kanë përfunduar si gjurmë rruge. Makineritë kanë bërë të mundur këtë të martë ç...

VIDEO/ Fëmijët e nxjerrë nga rrënojat, simbol i shpresës dhe tragjedisë

Imazhet e fëmijëve, që nxirren me pizhame nga rrënojat, duart e vogla me pluhur që zgjaten për ndihmë nga blloqet ...

Lajmi i mirë/ Hapet fabrika e re e automobilëve në Bathore, 2 mijë vende të reja pune

Një tjetër fabrike e madhe automobilash është hapur në Shqipëri, konkretisht në Bathore. Gjigandi japonez në këtë sek...

8 orë pa lëvizur/ Mjeku Altin Veshti tregon si operoi fëmijën 9 ditësh që kishte zemrën mbrapsht

Kardiokirurgu Altin Veshti përveç se është një ndër mjekët më të mirë në Shqipëri, është shqiptari i parë që ka dalë në ...

Emigrantët sollën 1.14 mld euro/ Kryesojnë Italia dhe Anglia, rritet Gjermania dhe SHBA

Vitet e fundit shqiptarët po emigrojnë veçanërisht drejt Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë.E pikërisht prej këtyre dy ve...

Ibrahim Kodra, “Pikasoja shqiptar” që la pas 6 mijë vepra dhe “pushtoi” botën

Ibrahim Kodra është padyshim një ndër piktorët më të mëdhenj shqiptarë, i njohur dhe vlerësuar edhe në Europë. Ai lin...

FOTOT/ Njih Shqipërinë! Rehova, fshati i gurtë që të lë pa frymë

Vetëm dy kilometra larg Ersekës ndodhet Rehova, një fshat magjik që të lë pa frymë. Rehova me shumë kisha shtrihet në rr...

Njihuni me 22 vjeçarin shqiptar që shkëlqeu në Oksford, gjeni në matematikë

22 vjeçari Besfort Shala e mbylli vitin 2022 me një sërë suksesesh në fushën e matematikës. Ai, vullnetarisht, përfaqëso...

Ndihma për të kaluar dimrin e vështirë, vendet e BE-së dhurojnë gjeneratorë për Ukrainën

Një numër vendesh të Bashkimit Evropian deklaruan se do t’i dhurojnë gjeneratorë të energjisë Ukrainës për të ndihmuar v...

Lajmi i mirë/ Njihuni me frutin që prodhohet për herë të parë në Shqipëri, ja ku e gjeni

Në Divjakë prodhohet për herë të parë një frut jo fort i njohur për shqiptarët. Bëhet fjalë për frutin e pasionit (marac...

70-vjeçarja Hate Ora ruan traditën kuksiane të punimit të sixhadeve

Artizanati, kryesisht në thurjen e sixhades, është një traditë e vjetër kuksiane të cilën me shumë mund gratë dhe vajzat...

VIDEO/ Mesazhi ynë i Krishtlindjes, kur gjermanët dhe britanikët ndaluan luftën

https://www.facebook.com/poshqiperia/videos/2724925777530221/ Lufta e Parë Botërore kishte hyrë në muajin e pestë. Mi...

Si të Përgatisni në Shtëpi Gurabijet e Dikurshme me Gjalpë

Gurabiet janë një ëmbëlsirë e thjeshtë por që përdoren gjërësisht në vendin tonë. Ajo me siguri ka qenë ëmbëlsira më ...

Lejleku i Zi/ Miku i rrallë viziton Shqipërinë, vjen shpendi i mrekullueshëm (FOTOT)

Një tjetër shpend i rrallë viziton natyrën Shqiptare. Bëhet fjalë për lejlekun e zi (Ciconia nigra), një shpend i mrekul...

FOTOT/ Muzeu Mesjetar Korçë, udhëtim mes ngjyrave të modernitetit dhe të mesjetës

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë është një vend mes modernes e të vjetrës, i cili, brenda ambientit të tij bashkëkohor, m...

FOTOT/ Pogradeci, qyteti që i ofron të gjitha

Pogradeci eshte qyteti turistik buze liqenit te mrekullueshem te Ohrit. Ky qytet "palcerisht shqiptar" - sic thote Lasgu...

“Ristani Art and Food”, gatime tradicionale në sfondin e pikturave të mjeshtrit korçar Koço Ristani

Korça prej kohësh është kthyer në qytetin e preferuar të shqiptarëve, të cilët e frekuentojnë jo vetëm në ditë festash, ...

Origjina e fjalës “Shqipëri” dhe pse bota na quan “Albania”

Dilemat mbi emrin dhe origjinën janë ato që na kanë shoqëruar gjithmonë. Në opinionet e Eqrem Çabej fjala “Shqipëri” dhe...

Fondi 8 miliardë lekë/ Ja sa lekë do marrin administrata, nënat kryefamiljare, pensionistët, familje...

Për 1 milionë qytetarë të kategorive të ndryshme qeveria ka vendosur të lëvrojë një fond prej 8 miliardë Lekësh, si mbës...

FOTOT/ Kompania zvicerane prodhon orën luksoze me portretin e Skënderbeut dhe shqiponjën dykrenare

Kompania e famshme e prodhimit të orëve Franck Muller ka nxjerrë në treg një model të quajtur “Vanguard Racing Skenderbe...

Family Hospital, ‘ilaçi’ më i mirë që i ka ndodhur qytetit dhe shëndetit tonë

Family Hospital është një spital i iniciuar nga dy zonja ambicioze, Fabiola dhe Elona, të cilat kishin si synim dhënien ...

“Bebbo”/ Një aplikacion falas për prindërit, me qindra këshilla ekspertësh për rritjen e fëmijëve

UNICEF-i së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale paraqet për përdorim “Bebbo”, aplikacionin e parë ...

FOTOT/ Logu i Bjeshkëve – Njihuni me “zanën e malit” që u shpall ma e bukura e alp...

Në Kelmend të Malësisë së Madhe u organizua “Logu i Bjeshkëve”, një event i përvitshëm që promovon vlerat e traditat më ...

Kura ndaj COVID-19/ Shkencëtarja shqiptare në krye të ekipit në SHBA

Kontributi i komunitetit shqiptar në luftën globale kundër pandemisë COVID-19 është për t’u vlerësuar. Studimi më i f...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja, kamerat kurth surprizojnë sërish

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

Vendet ku mund të udhëtojnë shqiptarët, ja çfarë duhet të dini

Zvicra iu shtua listës së vendeve që heqin kufizimet anti-Covid për shtetasit shqiptarë. Vendimi ka hyrë në fuqi këtë të...

Shqiptarja Irma Kurti shpallet “Poetja më e mirë vitit 2022” në Itali

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti vlerësohet me çmimin “Poetja më e mirë e vitit 2022” në Itali.  Në diplomë s...

Tirana merr titullin “Qyteti Europian i Sportit 2023”

Tirana është edhe zyrtarisht “Qyteti Europian i Sportit” për vitin 2023, ndërsa  titullin e mori kryetari i Bashkisë së ...

Një histori frymëzuese mësues-nxënës që duhet të lexohet nga të gjithë

Një ditë, një i ri takon një të moshuar. -Më mbani mend? -Jo. -Kam qenë nxënësi juaj. – O gëzohem. Si je? Me...

VIDEO/ Njihuni me opingbërësin krutan, xha Haxhiu: Me këtë zanat jetoj normalisht, ia kam trashëguar...

Afro 60 vite vite punë mbi supe nuk e kanë kërrusur zanatçiun krutan, Haxhi Neziri. E gjejmë si çdo ditë në punishten e ...

Ambasadorja e SHBA: Shqiptarët, në rrugën e duhur që të udhëtojnë pa viza në SHBA

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka folur në një intervistë për mediat lidhur me mundësinë që shqiptarët të udh...

FOTOGALERI/ Çeremi, fshati alpin që të mahnit me peizazhin e tij të artë

Çeremi është një fshat i vogël e shumë i bukur, që gjendet në pjesën veri-lindore të luginës së Valbonës, fare pranë kuf...

FOTOT/ Gresa Berisha, fotografja e botës së egër që të magjeps me imazhet e saj

Gresa Berisha është padyshim një prej fotografeve më të mira në Shqipëri. Ajo që e bën edhe më të veçantë, madje fotogra...

Virtuozi shqiptar Shkëlzen Doli dekorohet nga presidenti i Austrisë

Shkëlzen Doli, një nga violinistët më virtuozë shqiptarë në botë, anëtar i orkestrës filarmonike të Vjenës, është de...

Gatuhet pica më e madhe në botë, do të ushqejë të pastrehët

Italianët mund të kenë rekordin për picën më të mirë, por me siguri jo më atë për picën më të madhe. ...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vjetër në botë

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

FOTOT/ Njihuni me Rajmondën, mësuesen që “qendis shkollat”. Është muzikante, por zbuloi ...

Deri para 10 vitesh, muzika dhe mësimdhënia ishin gjithçka për Rajmonda Palolin. Por kur në dorë mori penelin, e kuptoi ...

Volkswagen i afrohet “fronit”, por…./ Zbulohet “makina e preferuar e shqiptarëve” ...

Mercedez-Benz vijon të mbajë titullin “makina e preferuar e shqiptarëve” për të disatin vit radhazi. Sipas Drejtorisë...

Pasaporta shqiptare ia kalon edhe vendeve të pasura, ja në sa shtete të botës mund të udhëtoni

Shqipëria ja ka kaluar disa vendeve shumë më të pasura dhe të zhvilluara se ajo për sa i përket fuqisë së pasaportës së ...

67-vjetori i flamurit të BE-së, simbol i unitetit të Evropës

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Tiranë përkujtoi sot 67-vjetorin e flamurit evropian.⠀ “Flamuri u miratua për her...

INSTAT nxjerr shifrat, ja sa përqind e shqiptarëve përdorin internet

INSTAT publikoi rezultatet e anketës së përdorimit të teknologjisë së informacionit (TIK) gjatë vitit 2022, nga grup-mos...

FOTOT/ Një copë “parajsë” në Belsh

Një qendër e veçantë turistike është ngritur pranë liqenit të Marinës në #Belsh. Pika e agroturizmit të Marinës ndodh...

VIDEO/ Britani, 11-vjeçari shqiptar koncert në ballkon, mbledh £1000 për mjekët

Të shumtë kanë qenë shqiptarët nëpër botë që kanë dhënë kontribut për punonjësit të cilët kanë luftuar në vijën e parë t...

FOTOT/ Korçë-Ersekë për 20 minuta, shihni sa kanë avancuar punimet në rrugën e re

Në kantierin e rrugës së re Korçë-Ersekë, Loti 2 , e cila do të shkurtojë distancën mes dy qyteteve në vetëm 20 minuta, ...

Fushat e futbollit më të bukura në botë

Është quajtur “loja e bukur” pasi është sporti më popullor në të gjithë rruzullin tokësor. Por një ndeshje futboll...

Sot, 555-vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Sot përkujtohet 555-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-17 janar 1468), njofton...

Nga Harvardi në Oxford/ Dy motrat shqiptare, kapin majat në shkencë

Dy motrat Detina dhe Argita Zalli në vitin 1999 emigruan si shumica e shqiptarëve duke shkuar në Angli. Binjaket nga ...

Pavarësia/ Dua Lipa koncert në Tiranë, atmosferë festive në sheshin Skënderbej

Mbrëmjen e djeshme, Sheshi “Skënderbej” u mbush tej e tej me qytetarë në koncertin e  me rastin e 110-vjetorit të Pavarë...

Një shqiptare në Bankën Botërore/ Njihuni me Ornellën, doktoranten në SHBA

Ornella Darova, doktorante pranë Universitetit të Pennsylvanias, konsulente për Bankën Botërore për rritjen e firmave në...

“Tulipa Albanica”/ Tulipani i kuq më i rrallë në botë gjendet në Shqipëri

Shqipëria ka thesare të çmuara që natyra i ka dhuruar për të mbetur e veçantë dhe të krenohet me pasuri të mrekullueshme...

4 breza mekanikë/ Njihuni me mekanikun 8- vjeçar nga Berati që po i magjeps të gjithë

Ju me siguri do të mbeteni të magjepsur nga pasioni dhe puna e tij. Ai është 8 vjeç dhe tashmë riparon kamionë të rëndë....

LAJM I MIRE/ Nis puna për aksin Shëngjin-Velipojë, udhëtimi do zgjasë vetëm 20 minuta

Në kuadër të Programit ‘Konektiviteti i Rrugëve Rajonale dhe Lokale’ financuar nga Banka Botërore, Fondi Shqiptar i Zhvi...

Njihuni me gruan që udhëton 1600 km çdo ditë për të shkuar në punë

Historia e Giuseppina Giuliano është shumë e veçantë. 29-vjeçarja napolitane udhëton çdo ditë nga Napoli në Milano për t...

Xhubleta shqiptare pasuri e gjithë botës, vjen lajmi fantastik për veshjen 4 mijë vjeçare të shqipta...

Ky është padyshim lajmi më i mirë për sot. Pak orë pas festës së Pavarësisë dhe ende nën efektin e krenarisë së fl...

Vjen lajmi i shumëpritur/ Ministrat e BE-së bien dakord të çelin negociatat me Shqipërinë

Lajmi i shumëpritur për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut erdhi, pavarësisht se në një kohë të vështirë. Këshilli i Min...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek