Njihuni me kompaninë e Altinit, eksportuesit të rreth 60 mijë timonëve në vit

Hapja e disa fabrikave që prodhojnë sisteme kabllore apo pjesë të tjera për makinat në vendin tonë përveç ndikimit  soci...

Mbi 1400 krerë dhi, mbi 500 krerë dele dhe rreth 140 lopë/ Njihuni me fermën e parë bio në Shqipëri ...

Në kullotat malore mes Pukës dhe Mirditës, në një sipërfaqe mbi 3 mijë ha, shtrihet ferma e parë dhe më e madhe bio në S...

Ambasadorja e SHBA: Shqiptarët, në rrugën e duhur që të udhëtojnë pa viza në SHBA

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka folur në një intervistë për mediat lidhur me mundësinë që shqiptarët të udh...

Pasaporta shqiptare ia kalon edhe vendeve të pasura, ja në sa shtete të botës mund të udhëtoni

Shqipëria ja ka kaluar disa vendeve shumë më të pasura dhe të zhvilluara se ajo për sa i përket fuqisë së pasaportës së ...

Dy lajme të mira për 28-29 nëntor/ Hapet për qarkullim rruga e Arbrit dhe nis aeroporti i Vlorës

Dy vepra të rëndësishme infrastrukturore do të përurohen me rastin e festave të Nëntorit, konkretisht hapja e kantierit ...

FOTOT/ Njihuni me Ermirin, i riu mbush gjithë malin me shegë

Ermir Ylviu, 34 vjeç, me mbështetjen nga programi IPARD ka mbjellë në Lekaj të Rrogozhinës 23 ha tokë me shegë dhe sot a...

Ibrahim Kodra, “Pikasoja shqiptar” që la pas 6 mijë vepra dhe “pushtoi” botën

Ibrahim Kodra është padyshim një ndër piktorët më të mëdhenj shqiptarë, i njohur dhe vlerësuar edhe në Europë. Ai lin...

FOTO/ Ferma me 1 mijë krerë dele e dhi në Çajup të Zagorisë dhe rasti frymëzues i Pëllumbit

Historia e Pëllumbit është frymëzuese! Ai është shembull sesi mund të sigurojmë të ardhura duke ndërtuar punën në Shqipë...

FOTOT/ Njihuni me Rajmondën, mësuesen që “qendis shkollat”. Është muzikante, por zbuloi ...

Deri para 10 vitesh, muzika dhe mësimdhënia ishin gjithçka për Rajmonda Palolin. Por kur në dorë mori penelin, e kuptoi ...

FOTOT/ Një copë “parajsë” në Belsh

Një qendër e veçantë turistike është ngritur pranë liqenit të Marinës në #Belsh. Pika e agroturizmit të Marinës ndodh...

FOTOT/ Mollët e Dibrës dhe historia frymëzuese e Vehipit, që ka ngritur një sipërmarrje model

Mollët e Dibrës janë të njohura në tregun shqiptar dhe “Kop. Frut 2012” është një histori suksesi, jo vetëm për Dibrën, ...

VIDEO/ Britani, 11-vjeçari shqiptar koncert në ballkon, mbledh £1000 për mjekët

Të shumtë kanë qenë shqiptarët nëpër botë që kanë dhënë kontribut për punonjësit të cilët kanë luftuar në vijën e parë t...

Nga Harvardi në Oxford/ Dy motrat shqiptare, kapin majat në shkencë

Dy motrat Detina dhe Argita Zalli në vitin 1999 emigruan si shumica e shqiptarëve duke shkuar në Angli. Binjaket nga ...

Gatuhet pica më e madhe në botë, do të ushqejë të pastrehët

Italianët mund të kenë rekordin për picën më të mirë, por me siguri jo më atë për picën më të madhe. ...

FOTOT/ Mos rri pa shkue në Theth, nuk do “ngopesh” kurrë duke e dashtë

Thethi është padyshim një prej perlave të Shqipërisë, që duhet vizituar medeomos të paktën një herë në jetë. Por nëse...

FOTO/ Nënë Hatixhja, artizania nga Shishtaveci që ruan traditën e punës me vegjë

Në historikun shqiptar të artizanatit, Kukësi zë një vend të veçantë për larmishmërinë e produkteve dhe uniticitetin e t...

Frymëzim/ Albi dhe Dervis, dy të rinjtë e shkolluar jashtë që punojnë në fermën me 500 dhi

Më siguri, kur shijoni djathin e mrekullueshëm të dhisë, mund të pyesni vetën se ku prodhohet. Në Shqipëri, vitet e f...

Shkrimi i New York Times në 1911: Shqiptarët janë raca më e bukur në Evropë

Gazeta e përditshme prestigjoze New York Times pati shkruar një artikull se “shqiptarët janë raca më e bukur në Evropë”....

Fëmija gjeni! 9-vjeçari po përfundon Universitetin për Inxhinieri Elektrike

Besojeni ose jo, por një fëmijë gjeni pritet të diplomohet në nivelin Bachelor, ndërkohë që është veçse 9 vjeç. Laure...

Tre mësueset shqiptare më të mirat në Evropë, triumfojnë në Festivalin e Shkencës

Mes 450 mësuesve më inovativë në botë në fushën e Informatikës dhe Teknologjisë, shumë pak mund të ishin ata që e dinin ...

15-20 euro drejt Vjenës e Milanos/ Biletat e avionëve më të lira se asnjëherë nga Rinasi, ja çmimet

Muajt e fundit, çmimet e biletave ajrore janë ulur ndjeshëm dhe në Shqipëri. Hyrja e dy operatorëve të mëdhenj low cost,...

Gjesti që duhet përshëndetur/ Drejtori i Përgjithshëm i policisë pret në zyrë qytetaren dhe i kërkon...

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu i ka kërkuar falje publikisht një qytetareje. Ardi Veliu, q...

Frymëzim/ Rrobaqepësja nga Elbasani dhuron 3 mijë maska

Në situata të vështira, njerëzit kanë treguar solidaritet për t’iu ardhur në ndihmë atyre që kanë nevojë më së shumti, d...

Macja më e vjetër në botë futet në “Guiness”, nuk do e besoni dot sa vjeç është

Flossie është kurorëzuar si macja më e vjetër e gjallë në botë sipas Rekordeve Botërore të Guinness- it. Nuk zgjat shumë...

Projekti më i vjetër i strehimit social në botë, qyteti ku prej 500 vitesh paguhet qira vetëm…...

Imagjinoni, për një sekondë, nëse qiraja juaj do të ishte 88 cent. Në vit. Dhe nuk ka ndryshuar gjatë 500 vjetëve të ekz...

Emigrantët sollën 1.14 mld euro/ Kryesojnë Italia dhe Anglia, rritet Gjermania dhe SHBA

Vitet e fundit shqiptarët po emigrojnë veçanërisht drejt Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë.E pikërisht prej këtyre dy ve...

Historia frymëzuese e Dervisit/ U rikthye nga Londra, ka 400 krerë dhi franceze me prodhim vjetor 36...

Në rrethinat e Tiranës, me mbështetjen e skemave kombëtare është ngritur një tjetër model zhvillimi i fermave të mëdha b...

Lajmi fantastik/ Vogëlushi shqiptar Alvin Berisha shpëtohet nga kampet e luftës në Siri

Alvin Berisha është i lirë. Pas 1 muaji plot ankth e frikë për jetën e tij, 11-vjeçari ka mundur të dalë jashtë kampit “...

Një mundësi edhe për të rinjtë pukjanë, në qytetin piktoresk hapet Qendra e Inovacionit

Në Ditën e Rinisë, në qytetin e Pukës ka hapur dyert Qendra e Inovacionit për mbështetjen e të rinjve në zhvillimin e id...

Tirana merr titullin “Qyteti Europian i Sportit 2023”

Tirana është edhe zyrtarisht “Qyteti Europian i Sportit” për vitin 2023, ndërsa  titullin e mori kryetari i Bashkisë së ...

Krahasimi i legjendave, formula e profesorit të Oksfordit zbulon lojtarin më të madh të të gjitha ko...

Një matematikan i Universitetit të Oksfordit pretendon se ka zgjidhur debatin më të vjetër në futboll, kush është lojtar...

70-vjeçarja Hate Ora ruan traditën kuksiane të punimit të sixhadeve

Artizanati, kryesisht në thurjen e sixhades, është një traditë e vjetër kuksiane të cilën me shumë mund gratë dhe vajzat...

“Zyra” në qiell, me punëtorët e ndërtimit në Nju-Jork

Disa video të postuara së fundmi në TikTok tregojnë punëtorët e ndërtimit në Nju-Jork, duke shpalosur aftësitë e t...

Sot, 555-vjetori i vdekjes së Heroit Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Sot përkujtohet 555-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-17 janar 1468), njofton...

FOTO/ Njihuni me Vangjelin, fermerin duarartë që prodhon 4 tonë lajthi në vit

Vangjel Kuro nga fshati Suhë i Libohovës është një fermer i suksesshëm, që merret me kultivimin e lajthive.   ...

Këshillat, si të mos e teproni me ushqimin darkën e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Askush nuk dëshiron që të shtojë peshë gjatë festave, por fatkeqësisht nga ushqimet e yndyrshme shtoni dhe kjo gjë sigur...

Lajmi i mirë/ Njihuni me frutin që prodhohet për herë të parë në Shqipëri, ja ku e gjeni

Në Divjakë prodhohet për herë të parë një frut jo fort i njohur për shqiptarët. Bëhet fjalë për frutin e pasionit (marac...

Çfarë duhet të keni parasysh që të rrisni fëmijë gjenialë

Në vitin 1971, profesori Julian Stanley themeloi programin Study of Mathematically Precocious Youth. SMPY është “a...

Virtuozi shqiptar Shkëlzen Doli dekorohet nga presidenti i Austrisë

Shkëlzen Doli, një nga violinistët më virtuozë shqiptarë në botë, anëtar i orkestrës filarmonike të Vjenës, është de...

Made in Kosova! Dy të rinjtë ndërtojnë makinën e parë elektrike (VIDEO)

https://youtu.be/TCVIR-rLREM Pesë të rinj nga Gjakova të mbështetur nga Fondacioni ‘Bonevet’ dhe disa donatorë të tje...

Si të Përgatisni në Shtëpi Gurabijet e Dikurshme me Gjalpë

Gurabiet janë një ëmbëlsirë e thjeshtë por që përdoren gjërësisht në vendin tonë. Ajo me siguri ka qenë ëmbëlsira më ...

Shqipëria shet energji/ Vendimi zyrtar: ERE heq përfundimisht fashën 800 KW/h

Enti Rregullator i Energjisë ka hequr përfundimisht fashën 800 kilovat/orë që ishte miratuar më 23 Shtator të këtij viti...

Dalin të dhënat/ Ja cilat janë profesionet më të paguara në Shqipëri

Rritet paga mesatare në vend. Sipas Institutit të Statistikave në tremujorin e tretë të vitit paga mesatare e një të pun...

Magjia e dëborës në malin e Korabit

  Korabi, një nga malet më të larta të Europës Juglindore, i cilësuar edhe si zemra e Alpeve Shqiptare është mbu...

Ja si mund të kontribuosh për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti

Portali unik qeveritar “e-albania” i është bashkuar nismës për të mbështetur familjet në nevojë të cilat u prekën nga të...

Astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni 6-mujor në stacionin hapësinor

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë pas përfundimit të një misioni gjashtë mujor në stacionin hapësinor të Kinës. ...

Njihuni me Artinin, gjeniu shqiptar që ndërton makineri dhe prodhon vetë energji

Ai është një gjeni. Artin Dauti, 17-vjeçari shqiptar nga Maqedonia e Veriut ka mahnitur me krijimet e tij unike të ndërt...

FOTOT/ Nga macja e egër tek kaprolli dhe kunadhja, kamerat kurth surprizojnë sërish

Për të tretin vit rradhazi, prej fundit të muajit shtator e deri ne fillim të dhjetorit, PPNEA po zhvillon studimin me k...

Njihuni me Mirjetën, historia frymëzuese e shkencëtares shqiptare që po korr sukses në SHBA

Mirjeta Pasha është pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim s...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vjetër në botë

Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot Wood,...

Njihuni me gjeniun nga Tirana, i riu që mori çmimin më të lartë në mjekësi me shpikjen një ilaçi

Studenti i shkëlqyer shqiptar u vlerësua me çmimin më të lartë mjekësor në vend për zbulimin e mënyrës për të trajtuar p...

Panxhari Në Saksi, Si të Rrisni Perimen e Superfuqishme

Panxhari është një perime shumë e shëndetshme për organizmin. Ajo mbillet shumë lehtë dhe ka një prodhimtari të m...

Vendimi/ Shpërblim edhe për mësuesit dhe edukatorët, ja sa do marrin

Krahas kategorive të tjera, edhe mësuesit e edukatorët do të përfitojnë shpërblim këtë fundvit. Shpërblime për mësuesit...

“Mrekullitë e Shqipërisë”, BBC World cikël dokumentaresh

Nga Butrinti në Alpet shqiptare, rrjeti ndërkombëtar i BBC-së ka prodhuar një seri programesh mbi turizmin kulturor dhe ...

Njihuni me Olsin, i riu që prodhon dhe eksporton 360 tonë luleshtrydhe “Made in Albania”...

Luleshtrydhet më të mira rriten në Shqipëri. Është stina e tyre dhe janë më të shijshme se kurrë. Olsi Hamataj është ...

Investimi më i mirë që mund të bëni për karrierën dhe jetën tuaj

Për shumë njerëz, muajt e fundit kanë qenë një ushtrim durimi, veçanërisht në lidhje me progresin në karrierë. Shumë g...

Hachiko, simboli i besnikërisë së përjetshme

Ky qen që shihni në foto, i rracës Akita, i lindur në vitet 1920 në Odate, Japoni, mbahet mend për besnikërinë shembullo...

BE sqaron: Nuk ka rikthim të vizave! Ja çfarë është sistemi ETIAS

Bashkimi Evropian ka rrëzuar disa raportime në media për rikthimin e vizave. Kjo gjë nuk është e vërtetë. Po çfarë është...

Me mesatare 10.00/ Njihuni me Sarën, vajza ekselente e gjimnazit “Qemal Stafa”

Sara Çaushi është një nga 1500 nxënësit ekselentë që përfitojnë bursë nga bashkia e Tiranës. Sara studion në gjimnaz...

Mesazhe të jashtëzakonshme/ Njihuni me disa nga fotot më të mira të vitit

Çdo fund viti, agjencitë më të mëdha të lajmeve në botë, zgjedhin edhe momentet më pikante përmes fotove. Më poshtë d...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek