Ja aparati që mat konsumin e energjisë nga celulari

Watty është emri i pajisjes të zhvilluar nga inteligjenca artificiale suedeze, e cila mat energjinë në shtëpinë tuaj nga telefoni smartfon. Pajisja shumë intuitive, nëpërmjet...

Fillimisht duhet të marrim leje….Ja risia e fundit e WhatsApp

WhatsApp revolucionarizon rregullat. Nuk do të mund të futesh më në një grup chat-i pa dhënë më parë leje. Është në fakt kjo një lloj...

Çfarë ndodh në 1 minutë në internet? Ekspertët japin të dhëna të pabesueshme

Çfarë ndodh në një minutë brenda rrjetit të internetit? Llogaritë janë bërë nga një shoqëri në operon në botën inovative dixhitale dhe rezulton se...

Instagram mbyll llogaritë e rreme

Këtë mëngjes, përdoruesit e Instagram-it në mbarë botën zbuluan se numri i ndjekësve në llogaritë e tyre kishte rënë. Ky ndryshim është pjesë e strategjisë...

Ja sa do të jetë çmimi i biletës për në Mars

Marsi mund të jetë një ndër destinacionet e ardhshme ekskluzive dhe sigurisht, të veçanta. Elon Musk, CEO i SpaceX dhe Tesla, shkruan në një status...

Facebook vendos të tjera kufizime dhe është një lajm i mirë

Rrjeti më i madh social, Facebook, do të vendosë të tjera kufizime sa i përket publikimit të imazheve. “Daily Mail” raporton se Facebook është...

Google zbulon nëse ju kanë vjedhur të dhënat. Njihuni me risinë e gjigantit të...

Ditën e martë është publikuar “Kontrolluesi i fjalëkalimeve” (Password Checker), që ju paralajmëron nëse të dhënat tuaja si adresa e emailit apo fjalëkalimi janë...

Tashmë mund t’i fshini mesazhet e dërguara në Messenger

Facebook sjell mundësinë për të fshirë një mesazh që e keni çuar dhe më pas jeni penduar. Duke nisur nga sot, opsioni “Remove” do të...

15 vjetori i Facebook, Zuckerberg premton më shumë siguri rrjeti

Facebook ka mbushur plot 15 vite dhe Mark Zuckerberg me siguri që ndihet krenar për këtë. CEO i Facebook botoi një shënim për të...

A e dini si lindi facebook? Sot rrjeti më i madh social feston ditëlindjen

Pesëmbëdhjetë vjet më parë Mark Zuckerberg hapi rrjetin social Facebook, duke mos e ditur se do të bëhej rrjeti më i madh shoqëror në...

Edhe Whatsapp mund të mbrohet me ‘Face ID’ ose ‘Touch ID’

Whatsapp mund të mbrohet me ‘Face ID’ apo ‘Touch ID’. Kjo risi në Whatsapp u zbulua nga ‘9to5Mac’, në versionin më të ri të...

Versioni i ri i iOS pritet të rregullojë problemin me FaceTime

Kompania Apple ka lajmëruar që së shpejti do të lançohet versioni i ri i iOS 12.1.4. Ky version pritet të rregullojë një problem të përdoruesve...

Tashmë edhe jastekë inteligjent që eliminojnë zhurmat

Netët pa gjumë pranë partnerit gërhitës mund të jenë vetëm një kujtim i keq i së kaluarës, pasi studiuesit e Northern Illinois University kanë...

Shpiket pajisja që konverton sinjalet e Wi-Fi në energji

Shkencëtarët kanë shpikur një pajisje që konverton sinjalet e Wi-Fi në energji elektrike, pa pasur nevojë për një bateri. Rezultati përfundimtar është një pajisje...

Kufjet “AirPod 2” do jenë në gjendje të monitorojnë shëndetin tuaj

Kufjet pa tela të AirPod të Apple kanë qenë një nga produktet më të suksesshme të firmës-dhe një version i ri i parashikuar gjithashtu...

Autobusë pa shoferë në Japoni

https://www.youtube.com/watch?v=7oZgaWe_m-A Vizitorët që do të vërshojnë në aeroportin Haneda të Japonisë për Lojrat Olimpike të Tokios në vitin 2020 mund ta gjejnë veten duke u...

E mbani mend këtë celular? Rikthehet bujshëm për të gjithë nostalgjikët…

E mbani mend Razr, telefonin Motorola, aq shumë popullor në vitin 2000? Kompania ‘Lenovo’ e cila ka aktualisht markën Motorola, dëshiron që të rikthejë një...

Internet falas për studentët në Qytetin Studenti

Të gjithë studentët të cilët jetojnë në Qytetin Studenti do të mund të shfrytëzojnë pa pagesë shërbimin e internetit. Pas ofrimit të shërbimit “Free Wi-Fi”...

WhatsApp, një lajm shumë i mirë për sigurinë e mesazheve. Ja risia

WhatsApp do të prezantojë një opsion të ri në përditësimin më të fundin, që do të përmirësojë në mënyrë domethënëse sigurinë e përdoruesve të...

Del me sukses prova e transmetimit 4K me rrjetin 5G

Mësohet se këtë vit koncerti i Festës së Pranverës në Kinë do të transmetohet për herë të parë me definicionin ultra të lartë 4K,...

Zbulimi shkencor, diktohen sinjale radioje jashtë galaktikës sonë

Astronomët kanë zbuluar valë radioje të përsëritura nga thellësitë e hapësirës. Shkencëtarët e universitetit ”British Columbia”, në Kanada, kanë hasur radio sinjale nga një burim...

7 mënyra se si ideja juaj mund të shndërrohet në kompani inovative

Marc Benioff është një ndër sipërmarrësit më të suksesshëm në sektorin e teknologjisë në nivel botëror. Z.Benioff na tregon 7 mënyra se si një...

VIDEO/ Vijnë ekranet e lakueshme, LG bën revolucion në teknologji

Pas shumë vitesh me modele prototip, ekranet e lakueshme do të fillojnë të bëhen pjesë e jetës së përditshme, duke hapur perspektiva të reja...

Publikohet FOTO e parë e “anës së errët” të Hënës

Anija hapësinore Chang'e 4 e Kinës, ka transmetuar imazhin e parë të anës tjetër të hënës në lidhje me Tokën, duke zbuluar një sipërfaqe...

A e dini ndryshimin mes Megabit (Mb) dhe Megabajt (MB)?

A dini të bëni dallimin mes megabit (Mb) dhe megabajt (MB)? Ndërsa të dy janë të ngjashëm në shqiptim, në të vërtetë janë shumë...

‘Skënderbeu App’, del aplikacioni edukues mbi historinë e Heroit tonë Kombëtar. Ja ku e...

Këtë vit në Kosovë e Shqipëri është shënuar viti mbarëkombëtar për heroin kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu, në 550 vjetorin e vdekjes së tij,  Gjergj...

Dixhitalizimi i shërbimeve, shqiptarët morën 620 mijë vërtetime përmes telefonit

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka bërë bilancin 2-vjeçar të shërbimeve që ofrohen nga platforma online e-Albania. Përmes këtij sistemi janë gjeneruar rreth 620...

Projekti i miliarderit për të shmangur trafikun në qytetet e mëdha

Udhëtimi me automjetet personale në të ardhmen mund të duket si në këto pamje. Janë xhirime të një projekti pilot të miliarderit amerikan Elon...

Makinat më të mira dhe luksoze që do dalin në treg në 2019

Makinat luksoze po kërkohen më shumë se kurrë. Bentley, Lamborghini dhe Rolls-Royce kanë nisur prodhimin e “perlave” të radhës. Sipas CNN, këto janë 10 makinat më...

Zbulimi shkencor, pemët dhe bimët do të gjenerojnë energji elektrike

Bimët dhe pemët gjenerojnë energji dhe secila nga gjethet e tyre gjeneron një energji prej 150 voltësh, të mjaftueshme për të aktivizuar 100 llamba...

Projektohet superbateria e së ardhmes, te kesh karikim në celular për…2 javë

Të karikosh smartphone-in një herë në dy javë. Kjo mund të bëhet realitet ne një të ardhme të afërt, falë teknologjive të reja. Në...

Smartfon transparent, Sony depoziton patentën

Sony ka depozituar një patentë për një smartfon transparent. Ideja është që të përdorim ekranin e dyfishtë, një para dhe një pas, dhe të...

Mercedesi synon të zërë vendin e parë në tregun e makinave elektrike, prezantohet modeli...

Mercedes bëri të ditur objektivat “agresive” për të zënë vendin e parë në tregun e makinave elektrike, ndërkohë që prezantoi modelin EQC, që është...

Risia e facebook/ Fjalët që nuk i pëlqeni mund t’i bllokoni si koment

Së fundmi duket se Facebook po punon për një mundësi të re për të gjithë përdoruesit, të cilët shumë herë kanë fjalë që nuk...

Motoçikleta elektrike më miqësore me mjedisin, 300 km me vetëm 45 minuta karikim

Kompania ARC me qendër në Britani bëri të njohur në Milano modelin e parë të një motorçiklete që është përshkruar si e shpejtë, e...

VIDEO/ “InSight” selfie nga Marsi, dërgon imazhin mahnitës të tokës në planetin e kuq

Sonda më e fundit e NASA-s ka treguar vetën e saj të parë nga sipërfaqja e shterur e Marsit, pasi arriti me sukses në planetin...

Shtatë muaj udhëtim ndërplanetar, sonda e NASA-s zbret me sukses në Mars

Pas gati shtatë muaj udhëtim ndërplanetar, sonda “InSight” e NASA-s u ul sot me sukses mbi sipërfaqen e Marsit, pasi i mbijetoi kalimit të...

Krijohet droni-satelit, mjeti fluturues më i madh në botë, mund të qendrojë 3 muaj...

Ky avion gjigant, me tre bishta e me vetëm njërin krah sa një avion pasagjerësh, është më shumë si dron, por mund të bëjë...

Keni “smartphone” të thyer ose të vjetër? Mund ta bëni (gati) si të ri,...

Nga përditësimi i sistemit dhe i aplikacioneve, pastrimi i kujtesës, deri te pajisja e restaurimit të plotë. Dhe për dëmtime estetike ju mund të...

Ju bie shpejt bateria e telefonit? Ja si t’i jepni fund këtij problemi

Aparatet smartphone janë fjala më e fundit e teknologjisë, me aplikacione nga më të shumëllojshmet. E meta më e madhe, nëse mund ta quajmë kështu,...

VIDEO/ Ky Golf 2 mposht çdo super makinë tjetër

Makina Golf 2 që vjen nga Boba Motoring në Gjermani, lë shumë makina të tjera në pas. Ky Golf ka 1 233 kuaj-fuqi dhe kap...

Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore,...

FOTOT/ Shkencëtarët krijojnë diellin artificial, nxeh më shumë se i vërteti

Shkencëtarët kinezë, në kërkim të një burimi të pastër energjie, kanë krijuar një diell artificial që është aq i nxehtë sa e bën diellin...

Tiranë/ Hapet qendra laboratorike e inovacionit për fëmijët, sjell kurrikulat e kodimit dhe robotikës

Një qendër e re laboratorike e inovacionit ka marrë jetë në Tiranë, ku fëmijët e kryeqytetit mund të mësojnë kurrikulat më të avancuara ndërkombëtare...

A është celulari juaj origjinal? Ja si mund ta zbuloni direkt

Të blesh një smartfon kushton dhe është një investim i madh. Shpesh produktet që marrim nuk janë origjinale dhe dalim të humbur me blerjet...

Edhe samsung vjen me një celular që…paloset

Samsung ka zbuluar telefonin e tij të shumëpritur që paloset dhe u kërkoi zhvilluesve të Android-it që të fillojnë të krijojnë aplikacione për pajisjen...

VIDEO/ Policë me motoçikleta fluturuese…

Policët në Dubai kanë nisur të trajnohen me motoçikleta fluturuese "S3 2019", e projektuar nga një firmë në Kaliforni, do ti ndihmojë që të reagojnë...

BE hedh hapin e madh, inteligjenca Artificiale zëvendëson policët në kufi

Ai që do të dojë të hyjë në BE, në të ardhmen nuk do të takojë në kufi një njeri prej mishi e gjaku,...

Revolucion/ Prezantohet folësi i parë robotik i lajmeve

Robotët po vijnë për punët tuaja Në pamje të parë nuk duket fare, ky spiker lajmesh është thjesht imazhi i një folësi të vërtetë lajmesh,...

Falë teknologjisë, tre të paralizuar çohen në këmbë

Tre njerëz të cilët kishin vite që ishin paralizuar dhe u ishin hequr të gjitha shpresat, nisën të ecin sërish falë një implanti elektronik...

FOTOT/ Për të apasionuarit pas makinave, fjala e fundit e teknologjisë…

Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive. Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63...

VIDEO/ Njihuni me smartfonin që mund “palosni” dhe ta fusni në xhep, ja sa...

Një firmë më bazë në SiliconValley ka prezantuar një smartfon futuristik që mund të paloset. FlexPai është  telefoni i zgjuar i parë në botë që...

Revolucion/ Shumë shpejt do të udhëtoni me avionë elektrikë

Pasagjerët që janë të shqetësuar për ndikimin e udhëtimeve ajrore në mjedis, së shpejti do të kenë mundësinë të zgjedhin nje tjetër alternativë. EasyJet, linja...

Ndryshon Facebook Messenger, ja çfarë ndodh

Facebook Messenger do të ndryshojë pamje. Duke nisur nga e marta, përdoruesit do të kenë një aplikacion më të thjeshtë dhe më tërheqës. I quajtur...

Për fëmijë e të rinj, Tirana ka tashmë një hapësirë të inovacionit dhe robotikës...

Edhe Tirana ka tashmë një hapësirë të inovacionit dhe robotikës profesionale kushtuar vetëm fëmijëve, si një mënyrë për të nxitur shpirtin e krijimit tek...

Një smartfon vetëm 47 gram që sfidon iPhone dhe Samsung

Ndërkohë që Apple, Samsung dhe Huawei po krijojnë smartphone gjithmonë e më të mëdhenj, në Japoni po mbërrin një telefon i vogël, aq sa...

Messenger si Whatsapp, ja çfarë ndodh me mesazhet dhe fotot

Së shpejti, Facebook do të bëjë të mundur që mesazhet e dërguara në aplikacionin Messenger të mund t’i fshini, ashtu siç bëni në Whatsapp...

FOTOT/ Xiaomi, gati për “Black Shark”, telefoni i dedikuar për lojëra

Black Shark është telefoni i parë i markës kineze, Xiaomi, që është i dedikuar për video-lojëra. Gjëja më e veçantë që ofron është ftohja...

FOTOT/ Samsung paraqet Galaxy A9 (2018), i pari me 4 lente kamerash

Samsung zbuloi sot versionin Galaxy A9 për vitin 2018, i pari smartfon në botë që ka kamera me katër lente. Telefoni supozohet të jetë i...

Njihuni me programuesen e parë kompjuterike, vajzën e lordit të dashur nga shqiptarët

Sot është dita botërore në nder të Ada Lovelace, programueses së parë kompjuterike. Në vitin 2009 u caktua që  e marta e dytë e...
15,268FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit