A jeni gati për një përvojë tjetër Allweb?

Pas sukseseve të vazhdueshme që nga viti 2016, konferenca më e njohur në Shqipëri në fushën e marketingut digjital, bizn...

Funksionaliteti i ri i WhatsApp rrit ndjeshëm privatësinë

WhatsApp ka marrë disa masa vitet e fundit për të shtuar sigurinë e platformës së saj. Me përmbajtjet view-once mund të ...

Apple do të lehtësojë procesin e kalimit nga iPhone në Android

Apple tha se planifikon ta bëjë më të lehtë për konsumatorët të kalojnë në Android në përgjigje të hyrjes në fuqi të Akt...

Kush tha se orizi të shpëton celularin?

Nëse iPhone juaj laget, mos e thani duke e vendosur në një qese me oriz, këshillon klientët kompania Apple, shkruan BBC....

Bota e artizanëve të Krujës, në një platformë dixhitale

EU4Culture bën thirrje që në Javën Globale të Turizmit të Qëndrueshëm, të përqafohet bukuria e trashëgimisë kulturore, e...

Shfletuesi i privatësisë DuckDuckGo sjell një funksionalitet të shumëkërkuar

DuckDuckGo ka shtuar një funksionalitet të ri “Sync & Backup” për shfletuesin e saj të privatësisë i cili do të ruaj...

Shitjet e kompjuterëve AI do të përbëjnë 60 përqind të të gjithë kompjuterëve në 2 vitet e ardhshme

Shitjet e kompjuterëve AI, ato kompjuterë që kanë harduerë për të kryer procese të inteligjencës artificiale lokalisht, ...

Shqipëria dhe Egjipti do të lidhen me një kabull optik nënujor

Kompania Hungareze e telekomunikacionit 4iG e cila ka në pronësi disa operatorët celular dhe fiks në Ballkanin Perëndimo...

“Neuralink” implanton për herë të parë një çip në tru

Elon Musk njoftoi se 24 orë më parë startup-i i tij “Neuralink” implantoi për herë të parë, një nga çipat e tij në truri...

28 Janari, Dita e Mbrojtjes së të Dhënave Personale

Data 28 Janar kremton Ditën e Mbrojtjes së të Dhënave Personale, që ndërkombëtarisht njihet si “Dita e Privatësisë – Pri...

Instagram u vendos orare të miturve nëpërmjet mesazheve automatike gjatë natës

Në të ardhmen, Instagram do të njoftojë të miturit që të mos përdorin platformën gjatë natës Platforma Instagram u dë...

Nisën kurset falas te TUMO për të gjithë fëmijët dhe të rinjtë e pasionuar pas teknologjisë

Një super-lajm për çdo prind dhe fëmijë të pasionuar pas teknologjisë vjen këtë fillim viti. Qendra TUMO te Piramida ...

Safety Check në Chrome sjell një nivel tjetër sigurie dhe privatësie

Google lançoi disa veçori të reja në desktop duke e bërë eksperiencën e shfletimit më të sigurtë por edhe dhënë përdorue...

Instalimi i iOS 17.2.1 rregullon një problem madhor në iPhone

Përditësimi iOS 17 ka qenë një përditësim i madh, por sasia e problemeve që u shfaqën ndryshuan përshtypjet e përdoruesv...

Opsioni i ri nga Apple mbron përdoruesit në rast se ju vidhet iPhone

Apple ka vendosur të shtojë një funksionalitet të ri për iPhone quajtur Stolen Device Protection i cili kufizon atë çfar...

“Open port”, APD fton qytetarët të vizitojnë anijen ushtarake “TCG KINALIADA”

Autoriteti Portual Durrës fton qytetarët të dielën, më 26 nëntor, të vizitojnë nga afër anijen ushtarake turke “TCG KINA...

Ja sesi të mbani të fshehur vendndodhjen tuaj gjatë një telefonate në WhatsApp

Për thirrjet, WhatsApp tradicionalisht ka përdorur lidhjet e drejtpërdrejta peer-to-peer. Edhe pse është lidhje e shpejt...

Interneti fiks në Shqipëri po adoptohet me ritme të shpejta, tejkalon 600 mijë përdorues

Raporti më i fundit i Autoritetet të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) zbuloi se në fund të tre mujorit të dyt...

Një mikroçip në ndihmë të të paralizuarve

Neuralink, kompania e çipave të trurit të Elon Musk, themeluesit të SpaceX dhe Tesla Motors, njoftoi se ka marrë miratim...

10 mënyra sesi ta bëni shfletuesin Chrome më të sigurtë

Shfletuesi është padyshim programi më i përdorur dhe ka shumë mënyra sesi të shtoni sigurinë ndërsa shfletoni në interne...

Funksionaliteti i ri i WhatsApp e bën më të lehtë dërgimin e videove të shkurtra

Funksionaliteti më i fundit i WhatsApp është mundësia për të dërguar video mesazhe të shkurtra ngjashëm me mesazhet zano...

Nga parandalimi i zjarreve te përmbytjet, risitë që sjell monitorimi i territorit përmes shërbimi sa...

Me një gamë të gjerë përdorimi, nga parandalimi i zjarreve te përmbytjet, duke vijuar te bujqësia dhe ndërtimi pa leje, ...

Smartfoni i ardhshëm i OnePlus ka 2-fishin e memories RAM të Galaxy S23 dhe 4-fishin e iPhone 14 Pro...

Me harduerin më të fuqishëm të mundshëm, edhe smartfonët gaming më të mirë ofrojnë 18GB RAM por OnePlus Ace 2 Pro do të ...

Apple “shpëton” përdoruesit të cilët kanë harruar kodin e iPhone

Nëse keni ndryshuar kodin e iPhone dhe e keni harruar më pas, iOS 17 do të ofrojë një opsion të ri që do tu ndihmojë. Ko...

TEA, inovacioni më i ri i qeverisë përmes Agjencisë së Turizmit

Eventet turistike të Shqipërisë, TEA, quhet aplikacioni më i ri që do të hidhet në treg pas dy ditësh nga Agjencia Kombë...

Apple prezanton aplikacionin që monitoron kafshët kur ndodhen vetëm në shtëpi

Kompania ‘’IPhone’’ ka zhvilluar një risi teknologjike e cila përmes një videokamere synon monitorimin e kafshëve shtëpi...

Risitë e Whatsapp çmendin përdoruesit, vjen ndryshimi që kishin pritur prej kohësh

WhatsApp po punon për të shtuar përditësime të reja në aplikacion dhe sëfundmi ka ardhur me një risi. Tashmë ju mund ...

Një funksionalitet i ri privatësie në WhatsApp është ajo çfarë kanë pritur përdoruesit

WhatsApp lançoi një funksionalitet të ri quajtur “Chat Lock” që ju jep përdoresve mundësinë për të mbajtur disa biseda m...

YouArt, platforma kushtuar artit

Kreu i grupit francez ”Publicis”, Maurice Lévy ka prezantuar YouArt, një platformë dedikuar artit, qëllimi i së cilës ës...

Njihuni me Pixel Fold, telefonin e parë me ekran me palosje të Google dhe rivalin më të fortë të Gal...

Google përqendroi vëmendjen në I/O javën e kaluar kur konfirmoi ekzistencën e Pixel Fold, telefonit të parë me ekran me ...

Apple lançon një lloj të ri përditësimi për iOS, iPadOS dhe macOS

Apple kishte premtuar përditësime sigurie më të shpejta me iOS 16 dhe macOS Ventura dhe tashmë po mban premtin. Kompania...

Britania e Madhe dhe Holanda do të ndërtojnë rrjet elektrik me kapacitet 1,8 gigavat

Britania e Madhe dhe Holanda do të furnizojnë me energji elektrike rreth dy milionë familje nga fermat e erës në det të ...

Xiaomi 13 Ultra nuk kursen asgjë për kamerat dhe fotografinë

Xiaomi prezantoi më 18 Prill një variant të ri Ultra të Xiaomi 13 dhe nuk ka një por katër kamera 50-megapiksel dhe një ...

Kur do të jetë teknologjia 6G e disponueshme për publikun?

Me 5G që tashmë është bërë një teknologji gjerësisht e disponueshme, shumë kanë filluar të pyesin kur do të vijë 6G-ja. ...

Studiuesit sjellin inteligjencën artificiale dhe shkencën në shërbim të lënies së duhanit

Praktikat inovative për të ndaluar pirjen e duhanit janë zhvilluar gjithnjë e më shumë nga shkencëtarët vitet e fundit m...

7 funksionalitete të reja që presim nga iOS 17 dhe iPhone 15

Me vetëm dy muaj të ngelur nga Konferenca e Zhvilluesve të Apple, spekulimet rreth gjeneratës së ardhme të iOS kanë fill...

WhatsApp do të sjellë së shpejti opsionin e ri, që do ju pëlqejë

Përdoruesit e WhatsApp së shpejti do të kenë një opsion që do t’i lejojë t’i vendosin një “datë skadence” grupeve të “ch...

Si mund ta bëj kompjuterin më të shpejtë, ja disa mënyra kryesore

Ka disa mënyra për të përmirësuar shpejtësinë e kompjuterit tuaj. Disa prej tyre jane: Shtimi i më shumë RAM në ko...

Për herë të parë në botë, një anije kozmike private në Hënë

Kompania private japoneze e teknologjisë robotike “ispace”, është në rrugën e duhur për të ulur anijen e parë private ko...

Vjen “Chat Lock”, çfarë është risia e fundit e WhatsApp dhe si do funksionojë?

Duke marrë parasysh natyrën private të bisedave në WhatsApp, Meta duket se po bën një hap në drejtimin e duhur me risinë...

Prezantohet makina e parë me energji diellore, quhet “Eva”

Mbërrin makina e parë me energji diellore. Quhet Eva dhe vjen nga India, ku është prezantuar në “Auto Expo 2023”. Automj...

WhatsApp: Së shpejti bisedat e fshehura me gjurmë gishtash

Aplikacioni WhatsApp, në pronësi të Mark Zukenberg po punon për të prezantuar një veçori të re që do t’i lejojë përdorue...

Të gjithë përdoruesit e iPhone do ta adhurojnë përditësimin më të ri të iOS 16.4!

Përditësimi më i fundit i “software” nga Apple, iOS 16.4, është i disponueshëm nga sot për modelet iPhone, duke nisur që...

UTAH – Fëmijët nuk do të mund të përdorin rrjetet sociale pa lejen e prindërve

Utah është bërë shteti i parë në SHBA që kërkon nga kompanitë e mediave sociale të marrin pëlqimin e prindërve përpara s...

Apple shtyn lançimin e “Smart Home”

Apple ka njoftuar se produkti më i ri ‘’Smart Home’’ do të lançohet në një moment të dytë për arsye financiare duke ulur...

Microsoft do të përdorë inteligjencën artificiale në programet “Office”

Kompania amerikane e teknologjisë, Microsoft, njoftoi se në programet “Office” përfshirë Word, Excel dhe Outlook do të p...

Nokia rikthehet në tregun e telefonave me modelin e ri Magic Max

Nokia prezantoi dy telefona në Kongresin Botëror të Celularëve të mbajtur së fundmi dhe modelin Magic Max që do të konku...

Kthehet në Tokë ekuipazhi i NASA-s pas gjashtë muajsh në hapësirë

Pas rreth gjashtë muajsh në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) dhe disa nisjeve të vonuara, dy amerikanë, n...

WhatsApp kushte të reja për përdoruesit sipas rregullave të BE-së

Shërbimi i mesazheve WhatsApp do të informojë më mirë përdoruesit për ndryshimet e ardhshme të kushteve të shërbimit pas...

Google Translate tani përkthen edhe tekstet nga fotografitë

Google Translate në ueb-faqen e saj tani ka një mundësi të re, e bëhet fjalë për përkthimin e teksteve nga fotografitë. ...

Kërkesa për hulumtime në muze, tashmë përmes “e-Albania”

Platforma qeveritare “e-Albania” u vjen në ndihmë të gjithë qytetarëve apo bizneseve të interesuara, të cilat tashmë m...

Programi i Kodimit, deri tani 2005 aplikime

Në Programin e Kodimit për të rinjtë, i hapur në janar të këtij viti, deri tani kanë aplikuar 2005 të rinj. Sipas një...

Del në treg smartfoni që karikohet për…9 minuta

Kompania kineze e telefonave inteligjentë Realme prezantoi celularin e saj më të ri, i cili mund të karikohet plot...

Turizmi hapësinor, Japonia e bën realitet

Një udhëtim në hapësirë mund të jetë më në fund i arritshëm edhe për dashamirësit e hapësirës. Një firmë japoneze e turi...

Aplikacion i ri për të bllokuar imazhet e abuzimit me fëmijët

Zhvillimi i një aplikacioni të ri të krijuar për të reduktuar shikimin dhe klikimin në internet të materialeve të abuzim...

200 shkolla të tjera me SmartLab-e

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi duke folur për aksesin e shkollave në Sistemin e Menaxhimit të Informacionit...

Google më në fund bën diçka për konsumin e memories nga Chrome

Përgjatë 14 viteve ekzistencë, Google Chrome me kalimin e kohës ka filluar të konsumojë çdo ditë e më shumë burime si me...

ChatGPT gati të vijë në Word dhe Outlook

Microsoft ka plane të mëdha kur bëhet fjalë për inteligjencën artificiale, e cila mund të bëhet një pjesë kyçe e shumicë...

WhatsApp sjell ndryshime emocionuese

Ndryshimet janë aktualisht ekskluzivisht për përdoruesit e celularëve Android, përfshirë Samsung, pasi ata me pajisjen A...

NASA shpik teknologjinë për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e tërmeteve

Një teknologji e projektuar nga NASA u aplikua pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri për të ndihmuar lokalizimin ...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek