7.5 milionë të huaj vizituan Shqipërinë më 2022, gjysma nga Kosova

Të dhënat e sotme të INSTAT tregojnë se, numri i shtetasve të huaj që hynë në Shqipëri gjatë vitit 2022 është 7.543.817,...

FOTOT/ Një copë “parajsë” në Belsh

Një qendër e veçantë turistike është ngritur pranë liqenit të Marinës në #Belsh. Pika e agroturizmit të Marinës ndodh...

“Mrekullitë e Shqipërisë”, BBC World cikël dokumentaresh

Nga Butrinti në Alpet shqiptare, rrjeti ndërkombëtar i BBC-së ka prodhuar një seri programesh mbi turizmin kulturor dhe ...

“Le Monde” reportazh alpeve shqiptare

Media franceze “Le Monde” i ka kushtuar një reportazh Shqipërisë turistike, ku këtë herë është fokusuar në Alpet shqipta...

Këto janë dy vendet më të vizituara në botë dhe gjenden në…Evropë

Mbi 500 milionë turistë vizitojnë Evropën çdo vit, por në cilin nga 44 vendet e saj zgjedhin të shkojnë? GlobalData, ...

Nuk ndalet fluksi i turistëve/ Rekord vizitorësh edhe në vjeshtë, 2.2 miliardë euro të ardhura në 9 ...

Hotelet dhe strukturat e tjera akomoduese kanë pritur më shumë vizitorë vendas e të huaj veçanërisht nëntorin e kaluar. ...

Rritja më e lartë e net-qëndrimeve për 2022/ Shqipëria, me rikuperimin më të shpejtë të turizmit në ...

Shqipëria po rezulton vendi që ka pasur ritmet më të larta të rikuperimit të turizmit në krahasim me periudhën e para pa...

Alpet Shqiptare tërhoqën rreth 240 mijë turistë në vitin 2022

Parku Kombëtar i Alpeve gjatë vitit të kaluar ka qenë një ndër destinacionet më të vizituara në vendin tonë. Administ...

VIDEO/ BBC nxjerr dokumentar për Shqipërinë, promovon “mrekullitë kuqezi”

Mrekullitë e Shqipërisë, historia dhe kultura do zbulohen për publikun ndërkombëtar në një nga televizionet më të mëdha,...

Revista britanike e rendit Beratin ndër 10 qytetet për t’u vizituar në 2023-shin

Revista prestigjioze britanike “Condé Nast Traveller” e rendit Beratin ndër 10 qytetet europiane më ekonomike e më të bu...

Muzeu “Marubi” në Shkodër tërheq mijëra vizitorë, rritje me 126%

Muzeu “Marubi” në një analizë fillimviti për arritjet dhe planifikimet, vuri në dukje se për vitin 2022 regjistroi 15.64...

Mbi 600 mijë turistë vizituan gjatë 2022 vendet e trashëgimisë kulturore në Shqipëri

Vendet e trashëgimisë kulturore në vendin tonë çdo vit e më shumë po tërheqin gjithë e më shumë vizitorë vendas dhe turi...

Parku Kombëtar i Shebenikut, mozaik i bukurive natyrore

Parku Kombëtar “Shebenik-Jabllanicë”, destinacion turistik për vizitorët e natyrës dhe të aventurës fton plot të apasion...

Alpet Shqiptare tërhoqën rreth 240 mijë turistë në vitin 2022

Parku Kombëtar i Alpeve gjatë vitit të kaluar ka qenë një ndër destinacionet më të vizituara në vendin tonë. Administ...

Rekordi/ 7.5 milionë turistë vizituan Shqipërinë, rreth 2 mln më shumë se vitin e kaluar

7,5 milionë turistë të huaj vizituan vendin tonë gjatë vitit 2022, referuar të dhënave të Ministrisë së Turizmit dhe M...

Dyfishohen turistët në Shkodër, Kalaja e Rozafës më e frekuentuara

Priami është nga Kanadaja dhe prej disa ditësh ndodhet në Shqipëri. Më parë në Tiranë, ndërsa tani në Shkodër. Pri...

“Maldivet në zemër të Europës”, gazeta më e madhe në Belgjikë ‘çmendet’ pas Shqipërisë

Gazeta më e madhe në Belgjikë, “Le Soir” promovon Shqipërinë si  “Maldivet në zemër të Europës”. “Le Soir” i drejtohet l...

Shqipëria turistike në një prej guidave prestigjioze në Francë

Shqipëria me bukuritë e saj natyrore dhe historike është përfshirë në “Petit Futé”, një prej guidave më të njohura dhe p...

BBC artikull për Shqipërinë: Vend Madhështor dhe njerëz mikpritës!

Peisazhi gri për vendin tonë, duket se i ka lënë vendin një këndvështrimi plot ngjyra  përmes një reportazhi të Pe...

Muzeu “Onufri” në Berat, pret vizitorët e parë të 2023

Muzeu “Onufri” në Berat vazhdon të zgjojë interesin e vizitorëve e sidomos atyre të huaj edhe në këtë fillim viti, me vl...

Berati, destinacioni i 400 mijë turistëve në 2022

Qyteti i një mbi një dritareve vijon të mbetet ndër qytetet më të preferuara të turistëve. Gjatë këtij viti Berati ka sh...

FOTOT/ Naumi nga Lini, si e ktheu shtëpinë e të parëve në vendin e preferuar të turistëve

Në Lin të Pogradecit është ngritur një tjetër sipërmarrje frymëzuese. Naum Bicja rindërtoi shtëpinë e të parëve duke ndë...

Një prej faqeve më të njohura në botë për turizmin promovon Krujën

Qyteti i Krujës është promovuar nga “Voyaged”, një prej faqeve më të njohura të destinacioneve botërore. “Duke shëtit...

Po Shqipëria ku renditet? Ja në cilat shtete europiane hotelet dhe restorantet janë më të lira e më ...

Janë ditët e fundit të vitit. Shumë persona planifikojnë ta kalojnë fundin e vitit në shtëpi, apo në lokal brenda vendit...

INSTAT: 12 milionë turistë kanë hyrë në Shqipëri në 11 muaj

Në Shqipëri kanë hyrë mbi 12 milion shtetas në 11 muaj. Të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave tregojnë se kjo ...

FOTOT/ Një ambient përrallor për turistët në Bogë të Malësisë së Madhe

Në Bogë të Malësisë së Madhe ka hapur dyert një tjetër kompleks i turizmit malor, për të mikpritur turistët vendas dhe t...

FOTOT/ Inaugurohet “Parku i Aventurave” në Shishtavec, nxitje turizmit dhe zhvillimit ekonomik...

Inaugurohet me sukses projekti “Parku i Aventurave në Shishtavec”! Projekti u zbatua nga Bashkia Kukës në partneritet me...

Turizmi gjallëroi edhe tregtinë me pakicë, volumi u rrit me 4.6 %

Në tremujorin e tretë të këtij viti volumi i tregtisë me pakicë u rrit me 4.6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vit...

FOTO / Dhjetori i festave të Fundvitit në Pukë

Puka, parajsa e fshehtë e Veriut, e kthyer tashmë në një destinacion turistik, ka ndezur dritat e festave të Fundvitit. ...

Rekord historik/ 7,1 milionë vizitorë të huaj vizituan Shqipërinë nga janari në nëntor

Shqipëria gjithnjë e më shumë po tërheq vizitorët e huaj, si destinacion turistik i njohur për shumë turistë nga shumë v...

Sezoni 1 miliardë euro/ Turistët e huaj shpenzuan këtë verë më shumë para se kurrë

Turistët e ardhur këtë verë në Shqipëri shpenzuan para’ më shumë se kurrë më parë. Të dhënat nga Banka e Shqipëris...

Belshi në programin “Green Destinations” për zhvillimin e turizmit në rajon

Bashkia e Belshit është angazhuar me Green Destinations, një program ndërkombëtar për menaxhimin dhe zhvillimin e qëndru...

Promovimi i ofertës turistike, gjenerim të ardhurash në zonat rurale

Promovimi i ofertës turistike shqiptare në tregun vendas dhe atë ndërkombëtar është i domosdoshëm, si një mënyrë e shkël...

Shtëpia 120-vjeçare në Bual të Përmetit pret vizitorë nga e gjithë bota

Kristaq Cullufe, pronari i shtëpisë 120-vjeçare në Bual të Përmetit, e ka gjetur sekretin për të “parë botën”. Ai e ka s...

Kalaja e Rozafës në Shkodër tërheq mijëra turistë

Kalaja e Rozafës në Shkodër ka tërhequr një numër të lartë vizitorësh gjatë këtij viti, duke tejkaluar numrat e vitit të...

6,7 milionë të huaj në 10 muaj, ja nga cilat shtete ka rritje më të madhe të turistëve

Numri total i vizitorëve që janë futur në Shqipëri është mbi 6,7 milionë në 10 muaj, duke tejkaluar edhe të gjithë vitin...

5 hotele luksoze për Krishtlindje

Drita vezulluese, shampanjë dhe ëmbëlsira. Është koha për ta trajtuar veten mirë dhe me gëzim për pushime. ...

Shqipëria e para në botë për rritjen e flukseve turistike, sipas Organizatës Botërore të Turizmit

Shqipëria është destinacioni turistik me performancën më të mirë në rritjen e fluksit të turistëve. Lajmin e bën të ditu...

Superjahti më i madh me vela në botë mbërrin në brigjet e Durrësit

Superjahti më i madh me vela në botë ka mbërritur në brigjet e Durrësit. “Black Pearl” u ndërtua në vitin 2017. Jahti...

Shifrat fantastike/ 6.7 milionë turistë vizituan Shqipërinë në 10 muaj, ja shtetet nga erdhen

Shqipëria po përjeton një prej momenteve më të mira sa i përket shifrave të turizmit. Referuar të dhënave zyrtare të INS...

Shifrat pozitive/ Muaji shtator, regjistron rekord turistësh

Shqipëria vijon të tërheqë të huajt. Sipas INSTAT, numri i vizitorëve në muajin shtator 2022 është rritur me 39.7%, në k...

Fantastike/ Lonely Planet rendit Shqipërinë si një nga destinacionet më të mira për t’u vizituar në ...

Lonely Planet ka përzgjedhur Shqipërinë si një nga destinacionet që duhet vizituar në vitin 2023. Në vend të një liste t...

Gazeta e njohur franceze “Le Monde” i bën jehonë Tiranës

Ndërsa sjell imazhe nga Tirana, gazeta e njohur franceze “Le Monde” shkruan për lexuesit e saj se një guidë 48-orëshe në...

Shtegu shqiptar, fitues i projektit më të mirë evropian të turizmit

Shtegu ndërkombëtar i turizmit malor në rajonin ndërkufitar midis Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës është shp...

Voskopoja turistike, gati ndërhyrja te Manastiri i Shën Prodhomit dhe tre objekte të tjera

Dy kisha dhe dy manastire, pjesë e trashëgimisë kulturore në zonën e Voskopojës, do t’u nënshtrohen ndërhyrjeve me qëlli...

Në Lezhë mbahet ‘Shega fest’, edicioni i dytë i panairit të frutave

Këngët, vallet dhe gatimet tradicionale të zonës u bënë bashkë në edicionin e dytë të festës së panairit “Shega fest”, n...

FOTOGALERI/ Çeremi, fshati alpin që të mahnit me peizazhin e tij të artë

Çeremi është një fshat i vogël e shumë i bukur, që gjendet në pjesën veri-lindore të luginës së Valbonës, fare pranë kuf...

Anija me famë botërore, “Amerigo Vespucci” tërhoqi rreth 10 mijë vizitorë në Durrës

Rreth 10,000 qytetarë vizituan anijen italiane me famë botërore, “Amerigo Vespucci”, e konsideruar si ndër anijet më të ...

SHIFRAT/ Ujërat termale të Bënjës, destinacioni magjik thith mijëra vizitorë

Ujërat termale të Bënjës, rreth 13 km larg qytetit të Përmetit, gjatë këtij viti shënuan një fluks të lartë vizitorësh v...

Lugina e Shalës “rrëmben” turistët, ja sa persona e vizituan këtë vit (FOTOT)

Parku natyror i luginës së Shalës është kthyer vitet e fundit në një nga destinacionet më tërheqëse lumore të Alpeve Shq...

Ky shtet ofron 500 mijë bileta falas për të joshur turistët

Hong Kongu tërhoqi rreth 56 milionë vizitorë një vit para pandemisë, dhe tani destinacioni popullor po ndërmerr hapa të ...

FOTOT/ Ura e Mesit në Shkodër tërheq mijëra vizitorë

Ura e Mesit, 8 km larg qytetit të Shkodrës mbi lumin Kir, vijon të tërheqë vëmendjen e vizitorëve vendas e të huaj. K...

Shifrat pozitive/ Mbi 213 mijë turistë vizituan Alpet Shqiptare 9 muajt e fundit

Parku Kombëtar Alpet që përfshin lumin e Gashit, Luginën e Valbonës, Thethin, Vermoshin dhe Bogën është ndër destinacion...

Nga Thethi në Lin/ 8 vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri, sipas Lonely Planet

Lonely Planet i ka kushtuar një artikull promovues Shqipërisë, duke ftuar lexuesit e saj që ta vizitojnë vendin tonë. ...

Arsyet pse Durrësi po shkëlqen në turizëm këtë sezon

Modeli turistik i Durrësit po rezulton i suksesshëm si efekt i turizmit të organizuar, ku një pjesë e mirë e strukturave...

Bilanci i 2022 – Shqipëria po përjeton vitin më të mirë turistik, ja shifrat

Shqipëria po përjeton në 2022 vitin më të mirë turistik, për sa i përket hyrjes së të huajve. Sipas INSTAT, në tetë m...

FOTO/ Parku Kombëtar i Llogorasë vizitohet nga 110 mijë turistë

Parku Kombëtar i Llogorasë, rreth 40 km në juglindje të Vlorës, është një ndër atraksionet turistike më të vizituara në ...

Durrësi “merr kurorën”, më i vizituari këtë sezon veror. Veriu “në fron” gjithashtu, thi...

Durrësi është qyteti me rritjen më të madhe të vizitorëve këtë sezon veror dhe si i tillë i ka dhënë peshë gjithë rajoni...

Rritet numri i turistëve, INSTAT publikon shifrat

Në muajin korrik numri i pushuesve shënoi rritje me 13 %, në krahasim me korrikun e një viti më parë. Sipas raportit ...

Plazhi ideal për familjet/ Pishë- Poro, destinacioni i rreth 205 mijë turistëve

Plazhi i Pishë-Poros në Fier ka shënuar një fluks të lartë turistësh vendas e të huaj gatë këtij viti. Me rreth 9.5 k...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek