Panairi Ndërkombëtar i Turizmit në Izrael, Shqipëria prezanton resurset

U çel sot Panairi Ndërkombëtar i Turizmit IMTM Tel Aviv në Izrael. Panairi i sivjetshëm i turizmit përkon me 25-vjetorin e këtij edicioni. Ministra dhe...

Vuno, rikualifikimi urban pritet të gjenerojë ekonominë dhe turizmin

Bashkia Himarë është duke përjetuar një transformim rrënjësor falë investimeve të integruara që po bëhen në gjithë territorin e saj. Në kuadër të projektit “Punët...

Syri i Kaltër magjeps italianët: Burimi mistik të Shqipërisë që të mahnit

Syri i kaltër, një fenomen natyror që nuk ka gjetur ende një shpjegim të vërtetë, mund të admirohet në mes të pyllit vetëm disa...

Guida turistike japoneze vendos Beratin në faqe të parë

Udhërrëfyesi i mirënjohur turistik japonez “Chikyu no arukikata”, ka vendosur në faqen e parë të tij qytetin e Beratit si një ndër qytetet më...

Shqipëria “shkon” në Afrikën e Jugut, ja çfarë shkruajnë për vendin tonë

Shqipëria tashmë është kthyer në një nga destinacionet më të lakuara nga revistat dhe portalet prestigjioze duke filluar nga britaniket “The Guardian” apo “The...

E thotë dhe ”LonelyPlanet”, Shqipëria në destinacionet më të mira 2019

“LonelyPlanet”, faqja e njohur e internetit që u kushtohet udhëtimeve turistike, rendit Shqipërinë në destinacionet më të mira për vitin 2019 duke e krahasuar...

Turistët italianë shënjestrojnë Ksamilin si destinacionin turistik më të preferuar

Një nga realitetet më të bukura dhe atraktive të të gjithë Shqipërisë përfaqësohet nga një perlë e vogël, që deri para disa vitesh ishte...

Udhërrëfyesit turistikë, nis çertifikimi i tyre. Ja kriteret dhe mënyra e plotësimit të krediteve

Udhërrëfyesit turistikë që kanë vetëm certifikatën paraprake duhet që të plotësojnë kreditet e mbetura për të marrë certifikimin final me afat 2 vjeçar. Ministria e...

Saranda mes 12 destinacioneve më të mira europiane! “Corriere della Sera”: Vendi i duhur...

Para mbërritjes së fluksit të turistëve gjatë verës, qershori është koha më e mirë për të shijuar detin në Shqipërinë jugore në qetësi të...

FOTOT/ Qendër moderne për vizitorët tek Parku Kombëtar i Llogorasë

Parku Kombëtar i Llogorasë tashme ka nje qender te re per vizitoret. E financuar nga BE, me nje projekt modern, kjo qender ka hapur...

Panairi Ndërkombëtar i Turizmit në Madrid, spanjollët shfaqin interes për Shqipërinë

Shqipëria turistike po merr pjesë në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit FITUR në Madrid, Spanjë. Dita e dytë e Panairit Ndërkombetar të Turizmit FITUR në Madrid...

Ja ku do të jetë parku më i madh nënujor në botë

Gjatë verës së këtij viti pritet të hapet për publikun parku nënujor, në shtetin e Bahrainit në ishullin Gulf. Ky ishull do të ketë një...

Top destinacionet për 2019/ Francezja “Le Monde” sugjeron Shqipërinë si zgjedhjen e gjashtë

Gazeta e madhe franceze “Le Monde” e rëndit Shqipërinë si një nga destinacionet turistike më të rëndësishme të vititg 2019. Që nga viti 2016 kjo...

“Perlë e fshehur”, Al Jazeera reportazh për Shqipërinë

Të shumta janë mediat botërore që po shkruajnë për turizmin shqiptar. Vetëm në këtë fillim viti 2019, kemi pasur artikuj të shumtë nga media...

Shqipëria, mes Italisë, Gjermanisë dhe Panamasë! The Sun: Aventura që duhet të provoni në...

Së fundmi është ‘The Sun’, ajo që e rendit vendin mes 10 destinacioneve më të nxehta anembanë globit, ideal për një aventurë të re...

Britanikja “Express” shkruan për Ksamilin: Aty gjeni gjithë botën! Ndër destinacionet më të mira...

Gazeta prestigjoze britanike “Express” ka renditur Kasmilin si një nga destinacionet turistike kryesore për t’u vizituar gjatë vitit 2019. Ksamili në Shqipërinë e Jugut është...

Media europiane: Shqipëria, vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare.

Shqipëria vlerësohet e rekomandohet si vendi i traditave antike, plazheve të bukura dhe të lira mesdhetare. Pas artikullit të Washington Post të 5 ditëve më...

Sistem audio-guidë në katër gjuhë tek Muzeu “Onufri”

Muzeu Kombëtar Ikonografik “Onufri” shumë shpejt do të mund të vizitohet përmes sistemit të audio-guidave. Turistët do të kenë shansin të zbulojnë muzeun dhe kryeveprat...

Shqipëria e preferuara e italianëve. Vendi ynë mes 10 destinacioneve më të mira për...

Ky vit mund të sjellë një dyndje të vërtetë të italianëve në vendin tonë, edhe më shumë se viti i kaluar. Pritshmëritë lindin si...

Italianët ‘ngrejnë në qiell’ Alpet Shqiptare: Peizazhe magjepsëse dhe të paprekura

“Alpet janë një nga destinacionet turistike surprizë të vitit 2019, vend tejet interesant dhe maja të thepisura që tejkalojnë 2000 metra.” Kështu e nis përshkrimin...

“Washington Post” promovon Shqipërinë: Mikpritje, traditë, plazhe magjepse dhe çmime të lira

Prestigjiozja amerikane “Washington Post” ka publikuar një artikull për turizmin në Shqipëri ku  evidentohen jo vetëm bukuritë natyrore të vendit por edhe pasuria folklorike...

FOTO/ 12 perlat turistike të Shqipërisë, në kalendarin e Ambasadës së Zvicrës

Ambasada Zvicerane në Shqipëri, ka përzgjedhur 12 vendet, atraksionet më të bukura dhe më të spikatura në Shqipëri, për t’i pasqyruar ato në kalendarin...

290 lloje shpendësh autokton në Shqipëri

Shqipëria ka një perspektivë brilante për të zhvilluar turizmin e biodiversitetit prej shumëllojshmërisë së shpendëve autoktonë që arrijnë në 290 lloje, mes tyre edhe...

Nata e ndërrimit të viteve tejmbush Korçën me vizitorë, asnjë vend i lirë në...

Dekori dhe atmosfera e krijuar në muajin e fundit të vitit, e ka shndërruar Korçën në qytetin e festimeve dhe të ngjyrave gazmore. Qindra qytetarë...

“The Independent” guidë për Tiranën: Shqipëria po shkrin nga akujt! Vendi ‘mësyhet’ nga vizitorët

Shqipëria po shkrin nga akujt. Pas dekadash izolim, vendi i fundit i pazbuluar i Europës ka vendosur të modernizohet dhe të tërheqë vizitorët. Kryeqyteti...

FOTOT/ Valbona, ‘mbretëresha’ e turizmit të bardhë

Turizmi malor duket se është shndërruar në një nga tendencat më të pëlqyera të shqiptarëve. Tashmë dëshira për të kaluar pushime nuk mbetet vetëm në...

Shqipëria, mes 10 destinacioneve më të mira! Revista britanike: 2019-ta, viti i tokës së...

Revista e famshme britanike “Harper’s Bazaar” që i kushtohet botës së modës, artit dhe kulturës ka zhvilluar një sondazh në bashkëpunim ekspertët e udhëtimeve...

Mbi 5,6 milionë turistë vizituan Shqipërinë këto 11 muaj, ja surpriza e nëntorit

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në vendin tonë në 11-mujorin e vitit 2018 është 5 646 104 duke u rritur me 16,2...

Gjiri i Gjipesë mes 50 plazheve më të bukura të botës

Gjiri i Gjipesë është renditur mes 50 plazheve më të bukura të botës për vitin 2018 nga faqja më e madhe kanadeze që u...

Saranda, mes 40 destinacioneve më të mira në botë! Business Insider: Aty ku ndërthyren...

“Business Insider” që i kushtohet kryesisht ngjarjeve ekonomike në botë, ka zhvilluar një analizë ku rendit 40 destinacionet, deri tani të 'nënvlerësuara' në botë,...

Saranda vizitohet edhe në dimër, një ndër jahtet më luksozë në botë viziton perlën...

Saranda një nga qendrat turistike më atraktive në jug të Shqipërisë, për turistët e vizitorët e shumtë, po vizitohet këto ditë dhjetori, nga një...

Prestigjiozja zvicerane: Verën e ardhshme, shtetasit tanë do të “pushtojnë” Shqipërinë

Plazhistët zviceranë shumë shpejt do të popullojnë plazhet e Shqipërisë, pasi operatorët turistikë kanë shtuar këtë destinacion në programin veror 2019 dhe shpresojnë të...

Kosova megjeps gazetaren italiane: Lini Romën, Parisin dhe Londrën dhe vizitoni Prizrenin, Gjakovën…

Ju ka ndodhur ndonjëherë të ktheheni në një vend dhe të keni një kujtim edhe më të bukur sesa hera e parë që e...

Dhjetëra finlandezë vendosen në Sarandë, blejnë vila dhe apartamente në perlën e Jugut

Një komunitet finlandez prej disa dhjetëra personash është vendosur vitet e fundit në Sarandë, përmes blerjes së apartamenteve apo vilave në qytetin bregdetar. Spanja është...

Nga kërkimet e italianëve në Google për turizmin, Shqipëria e dyta

Sardenja në vend të parë, ndërsa Siçilia në vend të tretë, por mes këtyre të dyjave ndodhet surpriza, Shqipëria, në podiumin e destinacioneve turistike...

Shëtitorja e Himarës, pjesë e një tjetër konkursi ndërkombëtar

Shëtitorja e re e Himarës do të konkurrojë në një tjetër konkurs ndërkombëtar.. Nëpërmjet një ndërhyrje arkitekture, në peizazhin dhe mobilimin urban, shëtitorja e re...

Ndërtohet një qendër e re vizitorësh në Parkun ”Shebenik- Jabllanicë”

Parku Kombëtar ”Shebenik- Jabllanicë” prej më se 2 vitesh ka një qendër vizitorësh në fshatin Fushë-Studë dhe një i dytë po i shtohet në...

Parqet Kombëtare të Shqipërisë prezantohen në Lubjanë

Parqet Kombëtare të Shqipërisë janë prezantuar në kryeqytetin slloven. Në pjesën ballore të parkut “Tivoli” të Lubjanës, janë prezantuar foto të formatit të madh të...

FOTOT/ Parku Kombëtar Karaburun-Sazan, tabela informuese për turistët

Në Parkun Kombëtar Detar Karaburun-Sazan janë vendosur ditët e fundit 9 tabela informuese në zona me intensitet të lartë turistik. Sipas ADZM, Vlorë këto investime...

‘Shtegu i Bardhë’, Shqipëria pjesë e atraksionit turistik 1930 km që kalon përmes Ballkanit

Via Dinarica është një shteg 1930 km që lidh nga veriu në jug, vendet e Ballkanit Perëndimor. Arteria kryesore e rrjetit, e njohur ndryshe...

Toka e shqiponjave magjeps spanjollët: Shqipëria, xhevahiri i Ballkanit

Një nga mediat më të njohura në Spanjë, Telemundo, përmes një artikulli të fundit fton spanjollët anembanë botës që të vizitojnë Shqipërinë, xhevahirin e...

Turistët gjermanë, 2 javë në Shqipëri: Natyra është ajo çfarë ofron gjithçka

Një çift gjerman me dy fëmijë të vegjël prej ditësh ndodhen në vendin tonë per te pushuar. Çfarë është e veçantë në udhëtimin e...

Magjia e Voskopojës, një mrekulli mes sporteve dimërore dhe kulinarisë

Fshati turistik i Voskopojës pritet të ketë vizitorë të shumtë gjatë stinës  së dimrit. Këtë e paralajmërojnë edhe agjensitë turistike, të cilat kanë përgatitur dhe...

Faqja italiane: Një ëndërr? Jo! Jemi në Shqipërinë e Veriut, perlën e Ballkanit!

Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thella dhe më pak turistike....

Lungomare edhe tek Shkëmbi i Kavajës! 200 milionë lekë për transformimin e zonës

Hapësirat publike në zonën e plazhit tek Shkëmbi i Kavajës do t’i nënshtrohen së shpejti rikonstruksionit. Bashkia e Durrësit ka hapur procedurat e tenderimit...

Njihuni me pikën turistike më e vizituar në Shqipëri: Zemra e Mesdheut

“Mediterranean Heart”, përherë një ndalese e “detyruar” në Himarën turistike, një investim i qeverisë shqiptare i dha imazhin e dëshiruar nga të gjithë, pikës...

FOTOT/ “National Geographic” promovon Butrintin: Shijoni mrekullinë antike

Programi “Open Explorer” i “National Geographic” ka vizituar qytetin antik të Butrintit duke i dedikuar një shkrim historisë, arkeologjisë, suksesit turistik, por edhe sfidave...

Spanjollët zbulojnë Shqipërinë, “El Pais”: Pesë arsye për të vizituar tokën e shqiponjave

Media spanjolle El Pais i ka kushtuar Shqipërisë një artikull ku shpalos 5 arsye pse duhet vizituar… Në ngushticën e Otrantos, gati duke prekur takën...

The Travel rendit 20 qytete europiane që duhen vizituar, Kukësi njëri prej tyre

Nuk ka asgjë më të bukur se të zgjohesh një mëngjes, në një vend ku askush nuk ju njeh, të gjesh vetën në rrugë...

Televizioni publik Austriak dokumentar për Shqipërinë: Një Eden i fshehur!

Televizioni publik Austriak ORF 2 do të shfaqë sot në mbrëmje për herë të parë një prej dokumentarëve më të mirë të realizuar ndonjëherë...

FOTOT/ Ulëza, destinacioni i fshehur shqiptar që duhet vizituar! I vetmi eko park në...

Kjo është qyteza e Ulzës! Ndodhet vetëm 70 kilometra apo 1 orë e 10 minuta larg Tiranës! Ndërtimi i rrugës dhe investimet me fokus turizmin i...

Pesë arsye për të zbuluar Shqipërinë nga prestigjozja “El Pais”

E përditshmja prestigjioze spanjolle “El Pais” i dedikon një artikull bukurive të Shqipërisë ku fton lexuesin që të zbulojë pesë arsye përse duhet të...

Banka Botërore: Shqipëria parajsa e turizmit, synon 10 milionë turistë në sezon

“Një nga kujtimet e mia të preferuara të verës së kaluar ishte zbulimi i Sarandës, që ndodhej në pjesën jugore të Rivierës Shqiptare. U...

Kush është fshati shqiptar që DailyMail e rendit ndër 10 destinacionet më të mira...

Ksamili, në jug të Shqipërisë është renditur ndër 10 destinacionet më të mira të udhëtimit për t’u vizituar në 2019 bashkë me 9 nga...

Gjiganti “Rai 3” reportazh për Shqipërinë: Toka e shqiponjës mbretëreshë!

Pyjet e harlisura që shtrihen përtej Alpeve shqiptare janë mbretëria e shqiponjës mbretëreshë. Ashtu si një rojtar, shqiponja patrullon qiejt e pastër mbi dhe...

Edhe Belgjika shkruan për Shqipërinë: Bëni mirë të nxitoni! Shqipëria, mes 9 destinacioneve përrallore...

Gazeta më popullore në zonën belge të Flandrës “Het Laatste Nieuws”, ka vendosur Shqipërinë në një renditje të nëntë destinacioneve verore përrallore të vitit...

Zhvillimi i turizmit, 5 milionë euro investime në Alpet e Shqipërisë

Plot 5 milionë euro do të investohen në zonën e Alpeve të Shqipërisë gjatë vitit 2019, në projekte infrastrukturore për të zhvilluar turizmin e...

Media italiane fut Beratin mes 5 destinacioneve më të mira në Europë

A i keni vizituar tashmë të gjitha kryeqytetet e mëdha europiane apo doni të merrni disa pushime të tjera për të zbuluar vende që...

FOTOT/ Aventura e italianëve, vijnë me motorra dhe ‘ngjisin’ malin e Tomorrit

Një grup prej 20 turistësh italianë janë ngjitur ditën e djeshme në lartësitë e Malit Tomorr. Turistët ishin të pajisur me mjete motorrike të përshtatura...

FOTOT/ Hapet qendra e vizitorëve në Parkun Kombëtar të Thethit

Në fshatin Theth, në Zonën e Mbrojtur të Qarkut Shkodër, këto ditë është ngritur dhe është vënë në funksionim Qendra e Vizitorëve në Parkun...
15,268FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit