Nga Thethi në Ksamil, faqja e njohur polake: Shqip...

Ndërkohë që nuk është më aq e sigurt të udhëtosh në disa nga destinacionet e parapëlqyera për pushime në bregun juglindo...

Plazhi i Gjipesë, “margaritari i fshehur” i Shqipë...

Plazhi i Gjipesë, i cilësuar si një nga “margaritarët e fshehur” të Shqipërisë, është një ndër plazhet më të bukura të r...

“Kanionet e Holtës” një nga perlat e natyrës në Gr...

Holta është një zonë turistike e pa eksploruar akoma plotësisht. Një nga perlat dhe bukuritë natyrore në zonën e Gram...

“Destinacioni më i bukur në Evropë nuk është...

Media amerikane online e profilizuar në udhëtime, gastronomi dhe kulturë ka publikuar një artikull mbi Shqipërinë të tit...

Befasohet faqja e njohur holandeze: Në Shqipëri gj...

Në Shqipëri gjetëm atë që kërkonim, mikpritjen legjendare dhe një nga formacionet më spektakolare shkëmbore të Europës, ...

Lezha përgatitet për sezonin turistik, pastrohet p...

Bashkia e Lezhës vijon punën në bregdetin e Shëngjinit, për krijimin e kushteve sa më të përshtatshme për sezonin e ri t...

Faqja e njohur amerikane: Ksamili thesari i Rivier...

Thesarin e Rivierës Shqiptare e ka konsideruar Ksamilin faqja e specializuar amerikane për turizmin thrillist.com. ”N...

FOTOT/ Perla e Shqipërisë turistike, një copë R...

Karaburun-Sazani, i vetmi park detar kombëtar i Shqipërisë, që ndodhet në qarkun e Vlorës, ofron atraksione të shumta na...

Faqja e njohur e turizmit: Shqipëria, perla e Ball...

– Ndërsa udhëtimet drejt disa prej destinacioneve më të preferuara në juglindje të detit Mesdhe nuk janë më të sigurta, ...

“E bukura e Evropës”/ Televizionit pub...

Programi i “Mare TV” këtë herë iu kushtua bregdetit shqiptar. “Bregdeti shqiptar, e fshehta e bukur e Europës”, një d...

Shqipëria turistike, Thethi magjeps median japonez...

Thethi është një fshat sikur ka dalë nga përrallat, thotë shkrimtari japonez, Mizuho Ota në një shkrim të gjatë për ”Asa...

‘Vend i parezistueshëm’, gazeta e njoh...

Media prestigjioze spanjolle El Pais, ka publikuar sot një artikull mbi vendit tonë me titull: Shqipëria, sekreti i fund...

Fshati Fushë-Studën, perla e turizmit malor (FOTO)...

Fshati Fushë-Studën në Librazhd i pushtuar nga dëbora ofron një pamje piktoreske në këto ditë dimri. I kthyer në një ...

Turizmi, edhe 2020 nis pozitiv/ Rritet numri i viz...

Turizmi e ka nisur me shifra në rritje edhe vitin 2020. Instituti i Statistikave raporton se në muajin janar Shqipërinë ...

Turistët VIP, ja me sa u rriten flurimet me charte...

Fluturimet çarter të pasagjerëve në vendin tonë, u rritën me 10% gjatë vitit 2019. Mbi 324 mijë  turistë të huaj përd...

Sezoni turistik 2020/ 20 kroçera “prenotojnë” në p...

Në portin e Durrësit për sezonin e ardhshëm turistik janë prenotuar 20 kroçera dhe velierë. Nga Qendra e Informacioni...

Magjia e qytetit të trëndafilave, që duhet vizitua...

Peizazhi i bukur natyror, pastërtia, shkëmbi gjigant dhe lumi që kalon përmes tij, e bëjnë Përmetin një qytet shumë tërh...

Calvert Journal: Shqipëria destinacion i klasit bo...

Shqipëria ka qenë për një kohë të gjatë një nga sekretet e Europës, me bukuri të bollshme natyrore, plazhe mahnitëse dhe...

Turizmi rural/ Ja si mund të përfitoni deri në 5 m...

Agroturizmi është një sektor tjetër që përfiton mbështetje financiare nga Skema Kombëtare 2020. “Rikonstruksioni i am...

Mbi 150 mijë turistë vizituan muzetë, kalatë dhe p...

Numri i vizitorëve gjithsej në muze, kala dhe parqe arkeologjike, në tremujorin e katërt të 2019-ës është 150 mijë e 634...

Shqipëria, destinacioni i verës! “Festicket Magazi...

Duke u bashkuar me më të pëlqyerat si Ibiza dhe Kroacia, Shqipëria hyri shpejt në skenë, duke u bërë zgjidhja më e mirë ...

Faqja britanike: Shqipëria një frymëzim i ri për p...

Në një artikull të saj, faqja e njohur britanike online, inews.co.uk ka rekomanduar edhe Shqipërinë si një frymëzim të v...

6.4 milionë turistë të huaj për 2019/ Ja sa miliar...

Vitin e kaluar Shqipërinë e vizituan 6.4 milionë shtetas të huaj. Ky është numri më i lartë vjetor i vizitorëve të huaj ...

Portali më i madh në Izrael: Shqipëria është një v...

Portali më i madh në Izrael, Walla.co.il, i ka kushtuar një artikull Shqipërisë dhe turizmit dhe atraksioneve të shumans...

Shifrat/ Si po kthehet Shqipëria në destinacion të...

Viti 2019 ka rezultuar me dyfishim “vizitash” në Shqipëri, me qëllim trajtimet shëndetësore. Sipas publikimit më të fund...

VIDEO/ “Një parajsë e vogël”, televizi...

Shqipëria është shndërruar në një destinacion shumë të njohur turistik, pasi vitet e fundit numri i vizitorëve është më ...

Rikthehet normaliteti, Durrësi plot me turistë

685 turistë të huaj kanë ardhur për të vizituar Durrësin, vetëm në javën e parë të këtij viti. Qyteti bregdetar i Dur...

Shqipëria, ndër 9 destinacionet e 2020/ Financial ...

Shqipëria është një ndër 9 destinacionet kryesore të vitit 2020, të përzgjedhura nga prestigjiozja “Financial Times”, së...

‘Thesar pak i njohur shumë pranë nesh’...

Klasifikimi i destinacioneve më të kërkuara turistike dhe sugjerimet për të gjithë ata që kërkojnë të udhëtojnë, janë në...

Faqja britanike e rendit Shqipërinë krah Japonisë ...

“Travel Weekly” ka përmendur edhe Shqipërinë midis destinacioneve më të mira për t’u vizituar në vitin 2020, si Japonia,...

Media amerikane i bën jehonë Shqipërisë: 21 arsye ...

Shqipëria është një nga ato vendet që shumë turistë e harrojnë se ekziston. E vendosur në Europën Jugore, përtej detit n...

Investimi në Valbonë, nis Qendra e Zhvillimit të T...

Turistët vendas dhe të huaj do të mirëpriten në parkun kombëtar të Valbonës  nga Qendra e Zhvillimit të Turizmit, e cila...

“I çuditshëm, antik dhe i mrekullueshëm”, Th...

“I çuditshëm, antik dhe i mrekullueshëm. Ka shumë për të zbuluar ndërmjet kryqëzimeve kulturore të një vendi që ju sigur...

Rekord të ardhurash nga turizmi, ja sa milionë eur...

Të ardhurat e ekonomisë shqiptare nga turizmi shënuan një rekord të ri në tremujorin e tretë të vitit. Sipas Bankës së S...

Agjencia prestigjioze: Pse Shqipëria është ”perla ...

Shqipëria, e vendosur disa qindra kilometra larg Kroacisë në skajin jugor të Gadishullit Ballkanik, ka tërhequr vëmendje...

Shqipëria, në listën e vendeve mesdhetare më tërhe...

Guida prestigjioze e udhëtimeve në botë, “Fodors”, e ka renditur Shqipërinë në listën e vendeve mesdhetare më tërheqëse ...

Vlora, destinacioni i 76 kroçerave turistike dhe 9...

Bregdeti i bukur i Vlorës me ujin e kristaltë dhe plazhet mahnitëse po tërheqë gjithnjë e më shumë turistët e huaj, që v...

Business Insider: Saranda, mes 6 vendeve që duhet ...

Qyteti i bregdetar i Sarandës me ujërat e tij të kristalta, plazhet mahnitëse dhe monumentet e shumta kulturore dhe arke...

Vunoi, fshati antik i Rivierës shqiptare që magjep...

I ndodhur në kodrat përgjatë Rivierës Shqiptare, midis qytetit të Himarës dhe kanioneve të Ilias, shtrihet fshati antik ...

Kroçera “Nautica” me 669 turistë nga 23 vende të b...

669 turistë të huaj, kryesisht nga SHBA, mbërritën sot në mëngjes në portin e Durrësit me kroçerën “Nautica”.   ...

Fluks në tetor, ja sa turistë vizituan muzetë e Be...

Muzeu Ikonografik “Onufri” dhe Muzeu Etnografik ishin ndër destinacionet e preferuara dhe gjatë muajit tetor për turistë...

Durrësi edhe në vjeshtë destinacion i jahteve dhe ...

Porti i Durrësit vazhdon të jetë destinacion i preferuar i jahteve dhe kroçerave me turistë nga vende të ndryshme të bot...

Pse është Korça, qyteti i dytë më i pëlqyer nga sh...

Investimet në rrjetin e ri të ujësjellës-kanalizimeve, (Korça qyteti i parë në Shqipëri me 24 orë ujë të pijshëm) rikons...

Vjen kroçera “Amera”, qindra turistë nga Gjermania...

Në portin e Durrësit u ankorua sot kroçera “Amera” me 752 turistë në bord. Nga të dhënat e agjencisë së lundrimit “Inter...

Fluks edhe në tetor, ja nga sa turistë të huaj u v...

Shqipëria dhe gjatë muajit tetor ka mirëpritur një numër të madh turistësh të huaj të cilët kanë vizituar pikat më inter...

Shqipëria turistike ‘shkon’ në Panairi...

Në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit, evenimentin më të spikatur botëror për këtë industri, i cili po zhvillohet në Lond...

Korça kthehet në trend, ja destinacionet kryesore ...

Korça është qyteti i dytë drejt të cilit shqiptarët kanë udhëtuar brenda vendit në vitin 2018. Të paktën 12.2 për qind e...

Mali “ylber”, perla botërore e turizmi...

Peru-ja është një vend që gjatë këtyre viteve ka tërhequr miliona vizitorë nga e gjithë bota, me Machu Pichu-n që rendit...

Renditja e “Lonely Planet”: Qytetet më atraktive p...

Në top dhjetshen renditen qytete që ofrojnë veprimtari kulturore jubilare. Salcburgu kryeson listën e tashmë edhe një qy...

670 turistë amerikanë dhe kanadezë me kroçerën “Si...

Turistët e huaj vijojnë të vizitojnë Shqipërinë edhe pse jemi pothuajse në muajin nëntor. Sot, 670 turistë amerikanë dhe...

Fluks edhe në vjeshtë, “La Belle De L’Adriatique” ...

Porti i Vlorës është kthyer në një pikë të rëndësishme të itinerarit të anijeve turistike që përshkojnë Mesdheun. Dit...

Saranda ‘pushtohet’ nga turistët e huaj

Saranda këto ditë tetori është pushtuar nga turistët e huaj, të cilët udhëtojnë me kroçera drejt qytetit bregdetar që ta...

Saranda plot me turistë, kroçera luksoze “Ocean Ma...

Saranda, e konsideruar si një vendet më të bukura të rivierës shqiptare po vizitohet gjithnjë e më shumë nga turistët e ...

Gushti, rekord historik për Shqipërinë. Ja sa turi...

Numri i turistëve arriti një rekord historik në gusht teksa Shqipëria u vizitua nga 1 milionë e 556 mijë shtetas t...

Magjepsen irlandezët: Shqipëria, minierë ari e tur...

Shqipëria bën pjesë në gjashtë vendet e Europës Lindore që konsiderohen miniera të pashfrytëzuara të arit për turizmin, ...

Media e njohur e New York-ut: Ja 4 arsye për të vi...

Nëse ideja për të vizituar Kroacinë filloi me një dashuri për filmin ‘Game of Thrones’ ose nga fotot e bregdetit të mrek...

Shumë pranë Tiranës/ Misteret e “Shpellës së Pëllu...

Turizmi spelologjik në mbarë botën është kthyer në një dukuri tepër atraktive për vizitorët kuriozë të natyrës dhe histo...

Zviceranët i adhurojnë pushimet në Shqipëri, ja çf...

Kërkesat për rezervime për vendin ballkanik po rriten nga viti në vit, shkruan faqja e njohur zvicerane m20min, në një s...

Shqipëria magjeps europianët, listohet ndër gjasht...

Shqipëria dhe plazhet e saj janë përzgjedhur mes gjashtë destinacioneve turistike botërore, ndër to Gjermania, Bullgaria...

Edhe Singapori shkruan për Shqipërinë: Destinacion...

Portali nga Singapori “Indipendent” ka renditur Shqipërinë mes destinacioneve origjinale që duhen vizituar si Bolivia, H...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek