FOTOT/ Valbona, ‘mbretëresha’ e turizm...

Turizmi malor duket se është shndërruar në një nga tendencat më të pëlqyera të shqiptarëve. Tashmë dëshira për të kal...

Shqipëria, mes 10 destinacioneve më të mira! Revis...

Revista e famshme britanike “Harper’s Bazaar” që i kushtohet botës së modës, artit dhe kulturës ka zhvilluar një sondazh...

Mbi 5,6 milionë turistë vizituan Shqipërinë këto 1...

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në vendin tonë në 11-mujorin e vitit 2018 është 5 646 104 duke u rritur me 16,2 %, në ...

Gjiri i Gjipesë mes 50 plazheve më të bukura të bo...

Gjiri i Gjipesë është renditur mes 50 plazheve më të bukura të botës për vitin 2018 nga faqja më e madhe kanadeze që u k...

Saranda, mes 40 destinacioneve më të mira në botë!...

“Business Insider” që i kushtohet kryesisht ngjarjeve ekonomike në botë, ka zhvilluar një analizë ku rendit 40 destinaci...

Saranda vizitohet edhe në dimër, një ndër jahtet m...

Saranda një nga qendrat turistike më atraktive në jug të Shqipërisë, për turistët e vizitorët e shumtë, po vizitohet kët...

Prestigjiozja zvicerane: Verën e ardhshme, shtetas...

Plazhistët zviceranë shumë shpejt do të popullojnë plazhet e Shqipërisë, pasi operatorët turistikë kanë shtuar këtë dest...

Kosova megjeps gazetaren italiane: Lini Romën, Par...

Ju ka ndodhur ndonjëherë të ktheheni në një vend dhe të keni një kujtim edhe më të bukur sesa hera e parë që e keni vizi...

Dhjetëra finlandezë vendosen në Sarandë, blejnë vi...

Një komunitet finlandez prej disa dhjetëra personash është vendosur vitet e fundit në Sarandë, përmes blerjes së apartam...

Nga kërkimet e italianëve në Google për turizmin, ...

Sardenja në vend të parë, ndërsa Siçilia në vend të tretë, por mes këtyre të dyjave ndodhet surpriza, Shqipëria, në podi...

Shëtitorja e Himarës, pjesë e një tjetër konkursi ...

Shëtitorja e re e Himarës do të konkurrojë në një tjetër konkurs ndërkombëtar.. Nëpërmjet një ndërhyrje arkitekture, ...

Ndërtohet një qendër e re vizitorësh në Parkun ”Sh...

Parku Kombëtar ”Shebenik- Jabllanicë” prej më se 2 vitesh ka një qendër vizitorësh në fshatin Fushë-Studë dhe një i dytë...

Parqet Kombëtare të Shqipërisë prezantohen në Lubj...

Parqet Kombëtare të Shqipërisë janë prezantuar në kryeqytetin slloven. Në pjesën ballore të parkut “Tivoli” të Lubjan...

FOTOT/ Parku Kombëtar Karaburun-Sazan, tabela info...

Në Parkun Kombëtar Detar Karaburun-Sazan janë vendosur ditët e fundit 9 tabela informuese në zona me intensitet të lartë...

‘Shtegu i Bardhë’, Shqipëria pjesë e a...

Via Dinarica është një shteg 1930 km që lidh nga veriu në jug, vendet e Ballkanit Perëndimor. Arteria kryesore e rrjetit...

Toka e shqiponjave magjeps spanjollët: Shqipëria, ...

Një nga mediat më të njohura në Spanjë, Telemundo, përmes një artikulli të fundit fton spanjollët anembanë botës që të v...

Turistët gjermanë, 2 javë në Shqipëri: Natyra ësht...

Një çift gjerman me dy fëmijë të vegjël prej ditësh ndodhen në vendin tonë per te pushuar. Çfarë është e veçantë në udhë...

Magjia e Voskopojës, një mrekulli mes sporteve dim...

Fshati turistik i Voskopojës pritet të ketë vizitorë të shumtë gjatë stinës  së dimrit. Këtë e paralajmërojnë edhe ag...

Faqja italiane: Një ëndërr? Jo! Jemi në Shqipërinë...

Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thell...

Lungomare edhe tek Shkëmbi i Kavajës! 200 milionë ...

Hapësirat publike në zonën e plazhit tek Shkëmbi i Kavajës do t’i nënshtrohen së shpejti rikonstruksionit. Bashkia e Dur...

Njihuni me pikën turistike më e vizituar në Shqipë...

“Mediterranean Heart”, përherë një ndalese e “detyruar” në Himarën turistike, një investim i qeverisë shqiptare i dha im...

FOTOT/ “National Geographic” promovon Butrintin: S...

Programi “Open Explorer” i “National Geographic” ka vizituar qytetin antik të Butrintit duke i dedikuar një shkrim histo...

Spanjollët zbulojnë Shqipërinë, “El PaisR...

Media spanjolle El Pais i ka kushtuar Shqipërisë një artikull ku shpalos 5 arsye pse duhet vizituar… Në ngushticën e ...

The Travel rendit 20 qytete europiane që duhen viz...

Nuk ka asgjë më të bukur se të zgjohesh një mëngjes, në një vend ku askush nuk ju njeh, të gjesh vetën në rrugë të paeks...

Televizioni publik Austriak dokumentar për Shqipër...

Televizioni publik Austriak ORF 2 do të shfaqë sot në mbrëmje për herë të parë një prej dokumentarëve më të mirë të real...

FOTOT/ Ulëza, destinacioni i fshehur shqiptar që d...

Kjo është qyteza e Ulzës! Ndodhet vetëm 70 kilometra apo 1 orë e 10 minuta larg Tiranës! Ndërtimi i rrugës dhe inv...

Pesë arsye për të zbuluar Shqipërinë nga prestigjo...

E përditshmja prestigjioze spanjolle “El Pais” i dedikon një artikull bukurive të Shqipërisë ku fton lexuesin që të zbul...

Banka Botërore: Shqipëria parajsa e turizmit, syno...

“Një nga kujtimet e mia të preferuara të verës së kaluar ishte zbulimi i Sarandës, që ndodhej në pjesën jugore të Rivier...

Kush është fshati shqiptar që DailyMail e rendit n...

Ksamili, në jug të Shqipërisë është renditur ndër 10 destinacionet më të mira të udhëtimit për t’u vizituar në 2019 bash...

Gjiganti “Rai 3” reportazh për Shqipër...

Pyjet e harlisura që shtrihen përtej Alpeve shqiptare janë mbretëria e shqiponjës mbretëreshë. Ashtu si një rojtar, shqi...

Edhe Belgjika shkruan për Shqipërinë: Bëni mirë të...

Gazeta më popullore në zonën belge të Flandrës “Het Laatste Nieuws”, ka vendosur Shqipërinë në një renditje të nëntë des...

Zhvillimi i turizmit, 5 milionë euro investime në ...

Plot 5 milionë euro do të investohen në zonën e Alpeve të Shqipërisë gjatë vitit 2019, në projekte infrastrukturore për ...

Media italiane fut Beratin mes 5 destinacioneve më...

A i keni vizituar tashmë të gjitha kryeqytetet e mëdha europiane apo doni të merrni disa pushime të tjera për të zbulu...

FOTOT/ Aventura e italianëve, vijnë me motorra dhe...

Një grup prej 20 turistësh italianë janë ngjitur ditën e djeshme në lartësitë e Malit Tomorr. Turistët ishin të pajis...

FOTOT/ Hapet qendra e vizitorëve në Parkun Kombëta...

Në fshatin Theth, në Zonën e Mbrojtur të Qarkut Shkodër, këto ditë është ngritur dhe është vënë në funksionim Qendra e V...

Reportazhi gjerman: Ju prezantojmë me tokën e shqi...

Shqipëria quhet edhe “toka e shqiponjave”. Ajo është e rrethuar nga male të larta të mbuluara me pyje të dendur dhe për ...

FOTOT/ Mali i Munellës kthehet në destinacion turi...

I pozicionuar në qendër të Shqipërisë Veriore, me një terren kryesisht të thyer dhe malor, rrethi i Pukës në tërësinë e ...

Blogu më i njohur në Britani fut Shqipërinë në lis...

Nuk është kurrë herët të planifikosh pushimet e radhës. Ndonëse jemi shumë pranë atmosferës së fundvitit, të shumta kanë...

Berati dhe Gjirokastra, rreth 300 mijë vizitorë në...

Rreth 300 mijë turistë kanë vizituar Beratin dhe Gjirokastrën këto 10 muaj Gjirokastra Këtë vit, numri i turistëve...

VIDEO/ Flamingot ‘pushtojnë’ Divjakën,...

Flamingot, zogjtë me qafën e hollë dhe të harkuar dhe me këmbët e hijshme, kanë “pushtuar” lagunën e vogël në pjesën jug...

FOTOT/ Vjen në Durrës kroçera me qindra turistë ng...

Shqipëria vazhdon të tërheq turistë të shumtë dhe në fillim të muajit nëntor ku vetëm sot 699 turistë nga 22 vende të bo...

Bota flet për Shqipërinë! Booking.com: Një ndër 10...

Një kërkim nga Booking.com ka zbuluar dhjetë prej destinacioneve më të mira për vitin 2019, ku në to bën pjesë dhe Shqip...

Shqipërisë i shtohet një tjetër destinacion, resor...

Një grup slloven ka propozuar ndërtimin e një resorti turistik për turizëm gjithëvjetor në Shishtavec, ku do të përfshih...

Gazetarja italiane: Mrekulli! Nuk gjej dot fjalë t...

Mrekulli. Nëse do të isha e detyruar të zgjidhja një fjalë për të përshkruar liqenin e Komanit, ajo do të ishte “mrekull...

Faqja e njohur: Ju tregoj 10 arsye pse duhet të ka...

Përshëndetje nga vendi im i 120-të që vizitoj, Shqipëria! ”Kjo shënon fundin e udhëtimit tim dymujor europian dhe gji...

Prestigjiozja amerikane: Eksploroni një kryeqytet ...

Tirana një kryeqytet tërheqës që mund  të eksplorohet për shumë më pak se çdo vend  tjetër në Europë. Prestigjiozja amer...

FOTOT/ Gazetarja italiane: Gjirokastra, qyteti më ...

Gazetarja italiane Francesca Masotti ka udhëtuar drejt Gjirokastrës ku ka bërë një reportazh për blogun e saj “Letters f...

Zgjatet sezoni turistik në Shqipëri, rriten me 83%...

Moti i favorshëm gjatë muajit shtator, por edhe kontratat e hoteleve shqiptare, që parashikonin pritjen e turistëve nga ...

Blogerja e huaj që jeton në Shqipëri: Berati, shtë...

Qyteti i Beratit është i vendosur në pjesën qendrore / jugore të vendit, 70 km nga Gjirokastra, 70 km nga Korça dhe 70 n...

Turizmi/ Guida numër një në botë: Shqipëria në top...

`Lonely Planet`, guida numër një në botë për turizmin, e sidomos për turizmin aventurier, i ka bërë një dhuratë të majme...

Global Banking: Shqipëria, në mesin e 5 vendeve më...

Një tjetër media botërore, kësaj here në fushën e financës dhe sektorit bankar, ka listuar Shqipërinë në mesin e vendeve...

Lonely Planet: Adhuruesit e eskursioneve në Ballka...

Shqipëria është pjesë e ekskursioneve për adhuruesit e Ballkanit, shkruan faqja e njohur turistike www.lonelyplanet.com....

Tirana, destinacioni i dytë më i lirë dhe më i buk...

Të udhëtosh pa shpenzuar shumë para nuk është aq e vështirë sa mendoni, mjafton të bëni durim e të kërkoni. Kësht...

Australia shkruan për Shqipërinë: Ja pse duhet viz...

Kur bëjmë pushime në Europë, ne përpiqemi gjithmonë të shijojmë klasiken. Ndërsa Italia dhe Franca kanë fituar prestigji...

Luxury Travel: Pushimet dimërore, Shqipëria dhe Ko...

Sezoni i verës mund të ketë përfunduar, por kjo nuk do të thotë që nuk mund të largoheni nga rutina juaj normale e për...

Gjermanët këshilla turistëve: Bukuria sekrete e ko...

“Ne bëhemi më të guximshëm! Këtë vit udhëtimi ynë zhvendoset drejt Shqipërisë. Po, po, drejt vendit të shqiptarëve.” ...

Media britanike reportazh për Shqipërinë: Pesë eks...

Riviera shqiptare është një nga destinacionet europiane sekrete mirë të ruajtura, me përjashtim të italianëve, të cilët ...

Harta/ Sa shpenzuan turistët nëpër botë në 2017? N...

Vitin e shkuar, turistët shpenzuan 2 mld dollarë në Shqipëri, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Turizmit, një ...

“20 foto që do të bëjnë ta doni Shqipërinë”

Fotot e mëposhtme janë realizuar nga ‘ ’, gjatë udhëtimit 10 ditor nëpër Shqipëri, që shkruan: 20 foto ...

Foto/ Korab-Koritnik, destinacion i ri i turizmit ...

Zona e Dibrës, është një zonë me potenciale të mëdha për turizmin gjithëvjetor. Një nga atraksionet kryesore turistik...
24,249FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek