Kalaja e Kaninës pritet t’i nënshtrohet rest...

Kalaja e Kaninës, një objekt historik dhe turistik, 6 km larg Vlorës, pritet t’i nënshtrohet së shpejti restaurimit. ...

“Easy Viaggio”: Shqipëria ndër destinacionet më të...

Faqja italiane në internet “Easy Viaggio”, që i dedikohet udhëtimeve, rendit Shqipërinë në pesë destinacionet më të mira...

“Expressen.se”artikull kushtuar Shqipërisë

Një vend me një transformim shumë të shpejtë që ka kaluar nga rreth 50 vite diktaturë, në një kaos që e përfshiu në vite...

Promovim i turizmit përgjatë rrugës Egnatia, kajak...

Për herë të parë në lumin Shkumbin po organizohen guida me kajak dhe kanoe. Është një iniciativë që synon të promovoj...

Marubi boom vizitorësh

Muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” i ka dhënë një tjetër dimension vizitave të turistëve vendas e të huaj në qytetin ...

Parku Divjakë-Karavasta, tërheq turistët e vëzhgim...

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta po tërheq çdo ditë e më shumë turistët e vëzhgimit. Ky park është një zonë e mbrojtu...

Mozaiku, tashmë një arsye më tepër për të vizituar...

Fshati piktoresk i Linit, i shtrirë rrëzë një gadishulli të vogël shkëmbor që zhytet thikë në liqenin e Ohrit ka adhurue...

Berat, po punohet për shtrimin me kalldrëm të rrug...

Punimet për rikonstruksionin e rrugës “Mihal Komneno” 1.2 km në Berat e njohur ndryshe si rruga këmbësore për në Kalanë ...

Bylisi, ballkoni panoramik nga ku shihet gjysma e ...

Bylisi është një nga qendrat më të rëndësishme arkeologjike të Shqipërisë, renditur për vlerat monumentale, krahas Apolo...

Gjirokastër, restaurohet një tjetër banesë monumen...

Specialistët e mirëmbajtjes së DRKK-Berat përfunduan ndërhyrjen restauruese në një tjetër banese monument kulture. Nd...

Alpet shqiptare, tashmë me Qendër Profesionale të ...

Që nga data 1 Gusht, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka hapur Zyrën e Informacionit Turistik në Valbonë. Kjo zyrë informa...

Turistët e huaj, interes të veçantë për Muzeun e D...

E ndërsa të gjithë i kanë sytë nga deti këto ditë të nxehta, ka edhe nga ata turistë qe zgjedhin sitet arkeologjike apo ...

Llixhat e Bënjës në Përmet një destinacion turisti...

Sot ujërat termalë të Bënjës pritën vizitorë nga Finlanda që u befasuan me natyrën, me burimet e Lengaricës dhe sidomos ...

Foto/ Puka gati për të qenë një atraksion turistik...

Pika historike e njohur “Kodra e Hanit”, aty nga ku shijon pamjet e qytetit verior të Pukës, po kthehet në një hapësirë ...

Drenas, ​kalaja e Vuçakut si pikë e turizmit kultu...

Kalaja e Vuçakut në afërsi të Drenasit, në të cilën po bëhen punime arkeologjike, do të shërbejë si pikë e turizmit kult...

Zona malore ndërkufitar, shumë shpejt një destinac...

Malet e zonave kufitare të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë shumë shpejt do të kthehen në destinacion kryesor për shum...

Skandinavët: 5 arsye për t’u vizituar Shqipë...

Kompania me e madhe skandinave e udhëtimeve turistike, “Apollo” rendit pesë arsye përse duhet të vizitohet Shqipëria. ...

“Qyteti i një mbi një dritareve”, “pushtohet” nga ...

Berati, i njohur ndryshe si “qyteti i një mbi një dritareve” ofron një bashkim turizmi. Turizmin kulturor, kur flite...

”Culture Trip”, guidë për verërat shqiptare

”Për dashamirësit e verës, Shqipëria është parajsë” me këto fjalë e nis artikullin websiti ndërkombëtar mbi eksplorimin ...

Festa më e madhe e birrës në Shqipëri, nis sot ...

Në qytetin juglindor deri në 12 gusht të gjithë do të ngrenë gotat e birrës dhe do të argëtohen nën shoqerinë e saj. Got...

Krahas turizmit bregdetar, ju mund të shijoni edhe...

Shumë miq sa herë vijnë nga vendet ku jetojnë, nuk duan thjesht disa ditë relaksi buzë detit, por edhe të njohin histori...

Financial Times: Një nga sezonet turistike më të m...

Gazeta prestigjoze Financial Times e ka vlerësuar maksimalisht sezonin turistik në Shqipëri duke e cilësuar atë si më të...

“Seven Seas Voyager”, në Durrës me 715 turistë

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të më...

Post Magazine: Gjirokastra një perlë e vërtetë

Muaji gusht është kulmi i sezonit turistik për pushime në Europën Perëndimore. Kompanitë, dyqanet dhe restorantet mbylle...

”Smile Albania”, konkursi për buzëqeshjen më të bu...

Fotoja me buzëqeshjen më të bukur nga Shqipëria, do të vlerësohet edhe me çmim monetar. Të rinjtë brenda projektit Sm...

Parku Arkeologjik i Amantias, mahnitës për turistë...

Sitet arkeologjike së fundmi po bëhen atraksione turistike shumë të frekuentuara nga turistët e huaj të cilët vizitojnë ...

Gjinari si destinacion për turizmin malor dhe agro...

Mes gjelbërimit, ajrit të pastër dhe freskisë, në Gjinar kanë nisur të lulëzojnë bujtinat dhe shtëpitë karakteristike të...

Revista e njohur australiane: Shqipëria, diamanti ...

Revista australiane që i dedikohet udhëtimeve “The Journal” i ka dedkiuar një shkrim kulturës dhe natyrës së Shqipërisë....

Rikthehet “Za Fest” në Theth. Muzikë, poezi, sport...

Vlashent Sata i ka të shpeshta takimet me Shqipërinë, në nxitimin e tij të vajtje-ardhjeve Paris-Tiranë. Por, rikth...

Bysheku, 4 km larg Elbasanit, një nga zonat turist...

I ndodhur vetëm 4 km larg qytetit, mes gjelbërimit dhe ujit të ftohtë, Bysheku është një nga pikat e preferuara jo vetëm...

Shëngjin: 7 kulla vrojtimi të reja me roje bregdet...

Plazhi publik i Shëngjinit ofron siguri të shtuar këtë vit për të gjithë pushuesit që e kanë zgjedhur si destinacion të ...

“Il Viaggio it” reportazh për Shqipërinë Jugore

Shqipëria Jugore duhet eksploruar, pasi ju presin shumë surpriza. Lumenjtë që rrjedhin mes mureve të ngushta dhe të thel...

Pishpora, plazhi i ri vetëm 20 km nga Fieri

Në Pishpor 20 km larg qytetit të Fierit. Ky është një destinacion i ri për pushuesit këtë vit. Plazhi ka ekzistuar por s...

Zhvillohet Mjalt’fest në Dhërmi

Panairi i kulinarisë, Mjalt’fest, për disa mbrëmje me radhë u shijua nga pushues të shumtë të huaj, në pedonalen e re të...

FA pastrojnë plazhin e Divjakës dhe ndërtojnë një ...

Për javë të tëra Forcat e Armatosura u angazhuan për pastrimin e plazhit të Divjakës, dhe të më shumë se 60 km vijë breg...

Ishujt e Ksamilit, destinacioni i 2018_ës

Me një vijë të pafundme bregdetare dhe të larmishme mund të jetë e vështirë të zgjedhësh se cili plazh në Europë është i...

“Top Ten Travel”, Shqipëria e para si destinacion ...

Londër, Paris, New York, Barcelona, Bangkok. Këto janë disa nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në botë dhe për...

”LE FIGARO”: Shqipëria me vreshtat më ...

Para se të mbërrij në Shqipëri, i bëj vetes 1 001 pyetje për vendin. Kujt i ngjan ai? Si do të pritemi? A janë rrugët në...

”The Telegraph”: Shqipëria si Amalfi

Në një shkrim të botuar sot nga gazeta britanike The Telegraph, në versionin e saj online, dhe që mban firmën e Thomas H...

“The Telegraph”: Berati mes 30 qyteteve më të buku...

Sipas Shoqatës Japoneze të Agjensive të Udhëtimit, (JATA), qyteti i Beratit renditet në vend të dytë në listën e 30 qyte...

Ja 100 fshatrat që do jenë në fokusin e qeverisë p...

Qeveria ka deklaruar tashmë nismën e saj për mbështetjen e ekonomisë jobujqësore në të paktën 100 fshatra të cilat do të...

Liqeni i Prespës pritet të rivitalizohet plotësish...

Një fond prej 3,5 milionë eurosh do të përdoret nga qeveria për rivitalizimin e plotë të liqenit të Prespës. Projekti...

‘The Guardian’, artikull për verën shq...

I vetmi vend në Tokë ku mund të pish një gotë verë të ftohtë me rrushin e Cërujës është Uka Farm, me një restorant aty p...

Ja pse vjeshta është koha më e mirë për të udhëtua...

Vjeshta tashmë ka ardhur dhe së bashku me të kanë ardhur edhe gjethet mahnitëse, moti pak më i ftohtë dhe kungujt. Po...

Restaurohen kishat e Voskopojës

Kisha “Fjetja e Shën Marisë” është kisha më e madhe në Voskopojë me elementë unikë në ndërtimi, por edhe kompozim të afr...

Shqipëria kryeson listën e destinacioneve të prefe...

Vende në zhvillim, ku ka ende shumë për t’u zbuluar, por edhe destinacione pak të njohura dhe ende pak të kushtueshme. ...

Ja 10 destinacionet kryesore për të vizituar në Ti...

Shqipëria, vitet e fundit, ka qenë në radarin e shumë mediave të huaja, të cilat thurnin lavde mbi bukuritë natyrore dhe...

11 prej qyteteve më të lira për t’u vizituar gjatë...

Nga plazhet më të famshme e deri tek kështjella e Drakulës, më poshtë do të gjeni disa prej qyteteve më të bukura por mb...

Plazhi i Tales, bregdeti i panjohur që po tërheq g...

Plazhi i Tales arriti të jetë një destinacion i parapëlqyer gjatë këtij sezoni turistik veror. Pastrimi në kohë, ...

Tabela informuese për ata që vizitojnë Komanin

Një vizitor që zgjedh të shkojë në Koman, tashmë do ta ketë më të lehtë të njihet me historinë e këtij siti të njohur ar...

Shirokë-Zogaj mirëpriti përsëri “Triathlon 2...

56 atletë nga Shkodra, Tirana, Durrësi, Kosova, Mali i zi, edhe nga disa shtete të Europës garuan në "Triathlon" në not,...

Gjirokastra mahnit turistët e huaj

Qyteti i Gjirokastrës është një nga destinacionet më të pëlqyera të turistëve të huaj që vizitojnë vendin tonë. Vetëm...

Pazari i Ri i Tiranës në revistën prestigjioze të ...

“Gambero Rosso”, një nga revistat më prestigjioze të gastronomisë italiane, që prej 20 vitesh ofron guida të restorantev...

Sezoni i plazhit, në funksion 25 qendra shëndetëso...

Për të garantuar një sezon të mirë turistik, Ministria e Shëndetësisë edhe këtë vit ka ngritur 25  qendra që ofrojnë shë...

Sezoni turistik, Forcat e Armatosura rikthehen në ...

Forcat e Armatosura nisën aksionin edhe këtë vit për pastrimin e disa akseve rrugore dhe zonave bregdetare për sezonin t...

Travel and Leisure propozon Shqipërinë të parën

Në përgjithësi, udhëtarët i kanë përqendruar pushimet e tyre në vendet e hemisferës veriore. Por,  në ditët e sotme nisj...

Vlorë, nis puna për ndërtimin e impiantit të përpu...

Në Vlorë ka nisur puna për ndërtimin e impiantit të përpunimit të ujërave të zeza.  Projekti në pyllin e Sodës kushto...

Durrës, zbulohet kulla mesjetare

Struktura të një kulle katërkëndore, pjesë e fortifikimit të hershëm mesjetar të qytetit janë zbuluar gjatë sondazhit të...

“Colours of Albania”, konkursi për promovimin e Sh...

Për të tretin vit radhazi, Ministria e Punëve të Jashtme ka çelur konkursin “Colours of Albania”, një konkurs që synon p...

Ja vendet më të mira në Shqipëri sipas revistes nj...

Revista njujorkeze “Paste” ka bërë një renditje të vendeve që duhen vizituar në Shqipëri. Brigje magjepsëse, plaz...
24,374FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek