FOTOT/ Bajpasi i Shkodrës drejt fundit! Trotuare, ...

Në bajpasin e Shkodrës po punohet paralelisht në të dy lotet e këtij kantieri duke u plotësuar edhe më të gjithë element...

Nis rikonstruksioni i aksit Roskovec-Poshnje / Rru...

FSHZH nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare ka bërë me dije se po vijojnë punimet për rikonstruksionin e aksit Roskove...

Investimi në Tiranë, del në dritë rruga “Tom Plezh...

Banorët e Kasharit, ku mbizotërojnë pallatet e reja të ndërtuara pas viteve 2000, kanë tashmë një rrugë të re që do u mu...

Me 25 euro, linjë direkte Ancona-Tiranë Wizz Air, ...

Pjesë e linjave të reja të kompanisë low cost Wizz Air do të jetë dhe itinerari Ankona-Tiranë dhe anasjelltas. Mësohe...

Adi, ideatori i krijimi të një nga bizneset më të ...

Pas studimeve universitare në Bejrut dhe një eksperience prej sipërmarrësi në Itali, Adi energjik dhe i palodhur, kthehe...

USAID, financime për 31 agrobiznese në pronësi të ...

Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar  (USAID) në Shqipëri është angazhuar për të rritur mundësitë ...

Historia e një fotografie të vitit 1938, takimi në...

Ishte viti 1938. Ky vit shënonte 30-vjetorin e veprimtarisë si Ordinar Universiteti të Profesor Ernest Koliqit.  Me këtë...

Violinisti shqiptar kalon në gjysmë-finalen e konk...

Konkursi ndërkombëtar i violinës në Lituani, “Jascha Heifetz” ka shpallur ditën e sotme gjysmë-finalistët, ku pjesë e li...

Lonelyplanet magjepset nga bjeshkët e Namuna: Vend...

Me një botë kaq shumë pak të arritshme tani, ne po hedhim një vështrim përmes arkivit tonë për të rishikuar udhëtimet to...

Shifrat e INSTAT/ Energji nga drita e diellit, Shq...

Vitet e fundit, Shqipëria po diversifikon portofolin e investimeve për prodhimin e energjisë elektrike, duke qendruar gj...

Çelet zyrë e re ADISA në Pogradec, mbi 750 shërbim...

Në Pogradec është çelur zyra me një ndalesë ADISA. Kjo zyrë do të ndihmojë qytetarët, pasi do të ofrojë mbi 750 shërbime...

Monument kulture, restaurohet kisha e Shën Sofisë ...

Në Kishën e Shën Sofisë monument kulture kategori e I, në lagjen “Kala” Berat kanë filluar ndërhyrjet restauruese. Nd...

Kura natyrale me rigon të kuq për pastrimin e rrug...

Vlerat e Famshme Mjekësore nga Rigoni i Kuq Rigoni i kuq është me famë si rigoni më i rrallë dhe me aftësi të mrekull...

E thotë shkenca: Shëndetin e syve mund ta mbrosh d...

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai e furnizon organizmin me ushqyesit e duhur dhe energjinë e nevojshme p...

Akademiku francez: Shqiptarët, më të vjetër se vet...

Maurice Druon (1918-2009) ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në ...

Rregulli numër 1: Duaje punën! Ja 3 gjërat që bëjn...

Puna ideale nuk është çëlësi drejt suksesit. Ju jeni çelësi për të shkuar drejt suksesit, pavarësisht se çfarë pun...

Profil/ 6 janar 1882, kur lindi një kolos i shqipe...

Më 6 janar 1882, u lind shkrimtari Fan Stilian Noli, me emrin Theofanes Stylianos Mavromatis në fshatin İbriktepe, në Tr...

Casino Help171

Casino Help! Casino at a Glance The casino does not have any electricity and portions of the property are closed off w...

Histori, plazhe dhe mikpritje/ Media zviceriane: S...

Qytete antike, histori të pasur, plazhe të bukura dhe mikpritje të veçantë, por edhe shumë më tepër – kjo është ajo që S...

Ndryshon ligji/ Të punësuarit me aftësi ndryshe pë...

Përveç pagës si të punësuar, personat me aftësi ndryshe do të përfitojnë edhe paketën e plotë të mbrojtjes sociale që i ...

4.500 vizitorët patën mundësi të shijonin ushqimin...

Ambasada e Shqipërisë në SHBA  të shtunënën (4 maj), u bë atraksioni i rreth 4.500 qytetarëve të Uashington DC, ...

Ushqimi më i mirë në botë? Ja çfarë thotë një prej...

Dy vendet tona fqinje, Greqia dhe Italia janë në listën e shteteve me ushqimin më të mirë në botë, sipas CNN-it. Udhë...

Festa e veçantë në sheshin Skënderbej; spektakël, ...

Në prag të festës së viti të ri kinez, arti dhe kultura e këtij vendi kanë zbritur në Tiranë. Sheshi “Skënderbej” ësh...

Një shqiptare nga Kosova në “Guinness”...

Kosova ka tani edhe zyrtarisht një rekord botëror “Guinness” për lulen “origami” më të madhe në botë, punuar nga një e r...

Rona Nishliu, pjesë e jurisë në “Destination Eurov...

Këngëtarja shqiptare Rona Nishliu do të jetë pjesë e jurisë së festivalit francez “Destination Eurovision”. Franca kë...

VIDEO/ Njihuni me kapitenen e parë shqiptare, 24-v...

Ajo është vetëm 24 vjeç dhe ka thyer një tabu, duke shënuar emrin e saj në historinë e Kapitenerisë shqiptare. Ermira Xh...

Afatet dhe kriteret, ja si mund të aplikojnë stude...

Deri më 31 janar 2019, studentët mund të aplikojnë për kryerjen e praktikave mësimore në Bankën e Shqipërisë që do të zh...

50 mijë lekë për pensionistët, nga sot nis shpërnd...

Instituti i Sigurimeve Shoqërore në bashkëpunim me Postën Shqiptare do të fillojë nga sot pagesën e shpërblimit të festa...

Piktorët dynden në Byshek, i “vjedhin” vjeshtës ng...

Në pragun zyrtar të dimrit, piktorë të njohur nga e gjithë Shqipëria arritën t’i “vjedhin” disa ngjyra vjeshtës, përpara...

FOTOT/ Kënget dhe vallet shqiptare ndezin Zvicrën

Këngët dhe vallet shqiptare kanë ndezur Zvicren Në bashkëpunim edhe me Universitetin Popullor Shqiptar në Gjenevë, si...

Turizëm dhe peshkim, Shqipëria përfshihet në proje...

Jo vetëm një profesion, po peshkimi është dhe një aktivitet joshës për turistët e shumtë që pushojnë në Durrës. Por e...

Ndriçim LED edhe në ‘Vasil Shanto’, më...

Sot, 80 për qind e rrugëve të kryeqytetit janë të ndriçuara, por një pjesë e mirë e tyre janë pajisur me teknologjinë LE...

“Smile Albania 2019”, nis trajnimi pë 500 ambasado...

Pas një suksesi të merituar të ekipit të Smile Albania 2018 , kanë filluar përgatitjet për Smile Albania 2019, duke ofru...

UNDP: Shqiptarët, më jetëgjatët në Europë dhe Azin...

Sipas UNDP (Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim) Shqipëria dhe Qipro janë renditur si dy vendet me jetëgjatësin...

“Rodon 4”, zbulohet relikti 2300 vjeçar i anijes n...

Relikti i një anijeje që i përket periudhës postmedioevale ka dalë në dritë ditët e fundit në bregdetin e Kepit të Rodon...

Durrës: Panairi mbarëkombëtar i librit me 550 titu...

Shëtitorja Taulantia në Durrës do bashkojë pushuesit dhe adhuruesit e librit dhe të leximit në edicioni e tretë të Panai...

Si ta kaloni depresionin me ushtrime të rregullta

Depresioni është një problem serioz, dhe nëse nuk menaxhohet mund të komplikojë gjendjen tuaj shëndetësore. Në disa r...

Perla nënujore shqiptare në National Geographic

“Shqipëria, një vend në Detin Adriatik midis Malit të Zi dhe Greqisë, ka një nga brigjet më pak të eksploruara në bo...

Hiqen shpenzimet për Roaming në Europe

Parlamenti Europian ka miratuar hapin e fundit drejt heqjes totale të shpenzimeve të Roaming. Marrëveshja formale është ...

Matura shtetërore: Ja si do të plotësohen formular...

Ministria e arsimit ka publikuar procedurën e plotë se si do të plotësohen formulari A1 dhe A1Z. Sipas MAS formulari...

Ja mundësitë e punësimit sezonal në Gjermani

Qendra Gjermane e Informimit për Emigracion ka zhvilluar këtë të martë një takim me studentët e Universitetit “Luigj...

Fuqizohet e drejta e autorit

Pas miratimit të ligjit të ri për të drejtat e autorit në 31 mars 2016 miratohen me vendim të Këshillit të Ministrav...

25 foto që provojnë sa e mrekullueshme është bota

Bota është e mrekullueshme, kjo tregohet përmes këtyre 25 fotove të shkrepura në momente dhe vende të ndryshme. Neve na ...

Erasmus +, organizon me datë 26 tetor Ditën Kombët...

Zyra Kombëtare Erasmus + në bashkëpunim me Universitetin Politeknik të Tiranës organizojnë Ditën Kombëtare Informuese pë...

Rregulla të reja për lundrimin në det, jo më derdh...

Të gjitha anijet që do të lundrojnë në ujërat territoriale të Shqipërisë do të duhet të zbatojnë një rregullore të r...

Arlind Cara, studenti shqiptar që spikat edhe në B...

Për herë të parë një student shqiptar ka mbajtur fjalim në aktivitetin hapës që u mbajt në Belgjikë në Universitetin...

8 mënyra për të kërkuar një punë të re

Gjetja e punës menjëherë pas përfundimit të studimeve dhe mbajtja e asaj pune deri në momentin e daljes në pension i...

”Bashkim pa dallim”, Peza N’Fest...

Fundjavë plot argëtim, Bashkia Tiranë organizon Peza N'Festë, e cila do të zgjasë tre ditë, 16,17 dhe 18 shtator. Progra...

Miratohet ligji: Ja si do bëhet rivlerësimi i pasu...

Kuvendi miratoi ligjin për rivlerësimin e pasurive të paluajtshme, i cili do u lejojë individëve dhe përsonave fizik...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek