Disa nga përfitimet shëndetësore të avokados

1

Një aleat i vërtetë i shëndetit, avokado është një super ushqim që pëlqehet gjithnjë e më shumë nga italianët.

Ky frut tropikal vjen nga Amerika Latine dhe gjithashtu përdoret gjerësisht në Perëndim si në fushën e kuzhinës ashtu edhe në atë kozmetike. E varfër në sheqerna të thjeshta, por shumë e pasur me yndyrë dhe vitaminë E, avokado ka veti të ndryshme të dobishme për trupin tonë.

Avokado është fruti me më shumë kalori ndonjëherë, ka 240 Kcal për rreth 100 gramë, por pavarësisht kësaj është një ushqim me një mijë veti. Është një burim i pasur i kaliumit, kalciumit, fibrave dhe yndyrave të pangopura, më të njohura si “yndyra të mira”, të cilat ndihmojnë në luftimin e kolesterolit dhe diabetit.