E veçanta e “topit të ëndrrave” që do të përdoret në gjysmëfinalet dhe finalen e “Katar 2022”

0

FIFA ka konfirmuar se një model i ri topi do të përdoret për fazat finale të Kupës së Botës, duke zëvendësuar modelin ekzistues që është përdorur gjatë gjithë turneut deri më tani.

Modeli “Al Hilm” nga “Adidas”, i cili pason “Al Rihla”, do të përdoret në gjysmëfinalet e ardhshme dhe në finalen e Kupës së Botës në Katar, tha FIFA të dielën.

Topi ekzistues, i prezantuar me teknologjinë për të ndihmuar në gjurmimin dhe ndihmën për vendimet e gjyqtarëve, është përdorur deri më tani në fazat e grupeve dhe raundet fillestare me eliminim direkt të turneut të Kupës së Botës.

“Al Hilm”, me një dizajn bazë prej ari dhe model trekëndor, pasqyron shkretëtirat që rrethojnë kryeqytetin e vendit pritës, Doha.

Në ndeshjet gjysmëfinale të kësaj jave, Kroacia do të përballet me Argjentinën dhe Francën kundër Marokut – kombi i parë afrikan që arrin në katër të fundit në historinë e turneut – për një vend në finale. Humbësit e gjysmëfinales do të përballen me njëri-tjetrin për vendin e tretë.

a2news.com