FOTOT/ Magjike! Hapet ura më e gjatë në botë mbi det

227

Ura më e gjatë në botë mbi det, që lidh Hong Kong dhe Macau me Zhuhain në juglindje të Kinës hapet këtë javë, 9 vjet pasi nisi ndërtimi i saj.

E shumëpritura Hong Kong-Zhuhai-Macau do të hapet të mërkurën në orën 9, me orën lokale dhe pritet që në ceremoninë inauguruese të marrë pjesë presidenti kinez Xi Jinping

Ndërtimi i kësaj ure masive nisi në vitin 2009. Ajo është me rrugë zigzage dhe nën të ka edhe një tunel që lidh ishujt Lantau të Hong Kong-ut me qytetin jugor të Zhuahit në Kinë.

Me një gjatësi prej 55 kilometrash, kjo urë është 22 kilometra më e gjatë se Kanali Britanik që shtrihet nga Dover në Britani, deri në Calais të Francës.

ke