Granit Xhaka: Letër të hapur tifozëve

304

f9520eefb33076451c353b34e2713aae_XL

NGA GRANIT XHAKA

Me këtë letër dua të njoftoj të gjithë opinionin publik mbarë shqiptar, se karrierën time në vazhdim do ta vazhdoj edhe në të ardhmen për Zvicrën. Gjithashtu dua të sqaroj me këtë letër gjithë lexuesit se si kam ardhur deri në këtë vendimarrje.

Mundësitë sipas anës ligjore:

Sipas një njoftimi zyrtar që FIFA ka shpërndarë, na njofton se kush ka luajtur në kampionatin Europian 2016 nuk ka më të drejtë të luajë për një kombëtare tjetër.

Federata e Futbollit të Kosovës dhe FIFA nuk kanë një marrveshje të qartë për kalimin e lojtarëve nga Zvicra te Kosova.

FIFA thotë qartë se kush ka luajtur në EURO 2016 nuk ka më të drejtë të ndërrojë ekipin përfaqësues.

Kosova është pranuar në FIFA disa javë para se të fillonte kampionati Europian dhe që atëherë ne duhet të ishim informuar, sepse ne këtë informacion si lojtarë nuk e kishim. Të tjerë drejtues e dinin edhe duhet të na kishin informonin.

Për këtë shkak tani është e pamundur të ndërrojmë kombëtaren edhe ju garantoj se si FIFA ashtu edhe FFK nuk më kanë informuar për anën ligjore dhe rruga se si duhej të veprohej. FFK-s duhet të kishte kërkuar sqarim nga FIFA për këtë pikë menjëherë pasi u pranua në FIFA dhe UEFA..

Unë si Granit jam interesuar dhe kam angazhuar stafin tim që të punojë në këtë drejtim, nëse është e mundur të luaj me Kosovën apo jo. Nuk e kam bërë publike sepse kam dëshiruar më parë të informohem, pastaj të deklarohem për një vendim të tillë. Kam punuar me muaj të tërë për një gjë të tillë.

Disponoj gjithë dokumentet që datojnë me fillimin e qershorit që bashkëpunëtorët e mij të autorizuar nga unë kanë bërë gjithça që të bëhej realitet një gjë e tillë.

Nuk janë të vërteta ata që thonë disa drejtues të federatës dhe një pjese e medias.

Graniti nuk është nga ata që bën publike gjithça, por punon për gjithçka.

Kërkase ime dhe angazhimi im ka qënë gjithmone të bëheshin gjitha proçedurat e duhura për të bërë të mundur që unë te luaja për Kosovën.

Nga unë si Granit

Nga ana ime personale dua të them edhe disa fjalë për tifozerinë shqiptare.

Vendimi për të luajtur edhe në të ardhmen me Zvicrën nuk është vendim kundër Kosovës, përkundrazi është një vendim pro Kosovës dhe njerzve të vendit tim.

Në Zvicër e më gjerë punojnë dhe jetojnë me mijra shqiptarë, ku Zvicra dhe populli zviceran kanë bërë shumë për bashkëatdhetarët tanë që të jetojnë e të punojnë të barabartë.

Prezenca ime në vazhdim me Zvicrën tregon repektin dhe falenderimin që populli jonë i bën shtetit zviceran dhe popullit të saj, për mundesitë dhe mikpritjen që na kanë dhënë.

Megjithese ënderra ime ka qenë dhe është të luaja një ditë per vendin tim, unë sakrifikoj këtë ëndërr të motshme për ti kthyer respektin popullit zvicren me mos largimit tim ne këtë moment ku dhe kosova u pranua në FIFA. Gjithça duhet parë tashmë nga anët positive që I vijne bashkëatdhetarve të min nga kjo.

Unë si Granit Xhaka do ti tregoj popullit Zviceran se shqiptarët nuk janë bukshkelur.

Ata neve na dhanë gjithçka , atëherë kur vendin tonë askush nuk e përkrahte , ata e pritën popullit tim krahëhapur, pa paragjykime, nuk na trajtuan si të huaj në shtëpinë e tyre, ata hapën shtëpitë e tyre , dhanë gjithçka çfarë kishin , ndaj ne duhet tu themi se ju jemi mirnjohës e nuk jemi tradhetarë, se nuk e duam mikun për interesa të momentit.

Pse more kritikë nuk e shikonë të gjithë këtë histori nga një këndvështrim tjetër?

Duke luajtur unë me Zvicren shuhet për mua një ëndërr, por kur mendoj se mbi 300.000 mijë Shqiptare në Zvicer do përfaqësohen me prezencën time në Kombetaren Zvicerane, bëhem krenar, sepse do jem një Ambasador i mirë për çdo Shqiptarë që jeton e punon në Zvicer.

Çdo Shqiptare do ndjehet krenar, kokën lart dhe i barabartë para popullit Zviceran.

Ne duhet të respektojme ata që na ndihmuan në kohera të veshtira.

Populli shqiptar të miren e kthen me të mire, këtë kam mësuar nga vëndi im. Kam mësuar që edhe ta dua vendim tim dhe këtë e bëj kudo e ngado.

Gjithmonë do mundohem të jem nje Ambasador i mirë për çdo emigrant shqiptar, do të jem një shembull i mire për njerzit e vendit tim.

Kudo ku jam edhe do të jem, do të tregoj me kokën lart e krenar që jam Shqiptar edhe që e dua vendim tim.

Enderra ime ishte ajo që të gjithëe dinë , por kjo ëndërr është bërë realitet, sepse vëllai im përfaqëson denjësisht mua dhe gjithë Familien Xhaka me prezencën e tij në Kombëtaren kuqezi mbareshqiptare. Vëllai im luan me hymnin dhe me flamurin kuq e zi, për të cilijnh luftuan edhe sakrifikuan jeten me mijra shqiptare nder shekuj.

Taulant Xhaka luan me atë kombetare ku valvitet flamuri për të cilin Adem Jashari dha jetën.

Disa fjalë për ju tifozë që shani:

Unë jam i ri edhe tifoz i mirë si ju për vendin tim dhe më besoni që nëse do ishte vetëm vendimi im, unë do isha pa më të voglin dyshim aty ku JU më doni, ma besoni këtë.

Këto ditë jam ndjerë shumë shumë keq sepse jam përballur me sharje nga ju me të pa drejte. Ju që shani nuk i dini të gjitha. Ju e dini shumë mire se si ju do Graniti ju. Më keni lënduar ,por ama 100% me të padrejtë. Ju nuk e dini se sa shumë kam punuar une për atë gjë që ju donit, Por pse ti bëja publike??? Une kam punuar deri ne realizimin e asaj që ju doni.Ju që shani a e dini që famijia XHAKA ka bërë shumë shumë pë kombin shqiptarë.

Një pyetje pë gjithë ju??

Për çfarë flamuri luan Taulant XHAKA???

Jua them unë, Taulant XHAKA vëllai im edhe biri i Ragipit luan pë flamuarin e Adem Jasharit, luan për flamurin ku me mijra shqiptare kanë dhënë jetën. Xhaka këndon hymnin dhe flamurin që ben krenarë 10 milionë shqiptarë. Askush nuk e dha jetën me e tradhëtu flamurin kuqezi, por dha jetën me e mbrojt atë.

Ju që thoni mos hajde Kosovë, ju them se do vij sa here të mundem edhe me flamurin kuqezi në zemër. Taulant XHAKA luan per Shqiperinë dhe do jetë gjithmonë aty.

Ju shani se si dini të gjitha, por mendoni që XHAKA ka në emrin ALBANIA e kjo me bën krenar.

Mendojeni këtë para se të shani tifozë. Ka kush e ngre dhe ndero flamurin shqiptarë nga XHAKA

Ky ishte vendimi më i mirë i mundshmëm , për të mirën e gjithë bashkëatdhetarëve në Zvicë, duke ditur që FIFA kishte dhënë përgjigje negative. Prandaj Graniti vendimin se ka marrë i vetëm , por në bashkepunim dhe konsultim me nje masë të gjerë.

Ka qënë një ndër vendimet më të vështira të jetës time edhe pse nga ana ligjore një gjë e tillë nuk linte hapsirë.

Kosovës i uroj me zemër suksese dhe JU premtoj që do jem gjithmonë pranë saj. Taulanti me shqiponjën në çdo betejë deri sa te luajë futboll.

Graniti do jetë një tifozi i pëjetshëm kuqezi dhe do ju nderoj aty ku jam.

Me Respekt

Granit XHAKA

30 gusht 2016

Burimi: Talentet.eu