“Highsnobiety”: Marka gjermane e veshjeve “A kind of Guise” frymëzohet nga Riviera Shqiptare

30

Shqipëria, republika e vendosur në Evropën Juglindore, është shtëpia e shumë eksporteve të njohura globale si dhe tavës së kosit, një pjatë e shijshme me mish qingji dhe oriz, dhe figurave të famshme si Dua Lipa dhe Nënë Tereza, shkruan Taylor Willson në një artikull të botuar në revistën e modës “Highsnobiety”.

Megjithatë, tani, falë “A Kind of Guise”, vendi ballkanik gjithashtu mund ta konsiderojë veten një burim frymëzimi, pasi marka gjermane e veshjeve për meshkuj zbuloi koleksionin e saj të ri Pranverë/Verë 2024 e frymëzuar nga peizazhet e ngrohta të Rivierës Shqiptare.

I titulluar “Almafi”, koleksioni i ri i “A Kind of Guise” kap thelbin e një pushimi veror klasik, veçanërisht ato momente kur koha ngadalësohet, ndërsa shikon detin bruz që vezullon, ndien ngrohtësinë e diellit në lëkurën tënde dhe rërën nën këmbët e tua.

Ky koleksion, i cili u shfaq më 1 shkurt përmes dyqanit online “A Kind of Guise”, përkthen gjallërisht frymën e verës shqiptare në një tapiceri të atmosferave të plazhit dhe ndjesisë në diell.

Veshjet kryesore përfshijnë Branimir Blouson (një xhaketë e shkurtër ushtarake deri te beli), e bërë nga një pëlhurë prej pambuku super e butë, këmisha Gusto, e cila vjen e zbukuruar me një qëndisje me lule të frymëzuar nga folklori shqiptar dhe një xhaketë lëkure Valon Vegan e bërë nga një material alternativ lëkure i bazuar në biomasë dhe lëndë të para vegjetale.

Megjithëse stina e verës mund të ndihet shumë e largët ndërsa lexoni këtë artikull mes zymtësisë së dimrit, koleksioni “Almafi” i “A Kind of Guise” është një kujtesë në kohën e duhur se muajt e ngrohtë janë shumë pranë. Tani, a do të donit një udhëtim në Shqipëri?

/ata.gov.al