Ja efektet pozitive të trumzës në shëndetin tonë

176

Trumza është një “fabrikë” e fuqishme terapeutike, e cila mund të përmirësojë shëndetin tonë të përgjithshëm dhe të sigurojë përfitime të shumta për shkak të përmbajtjes së lartë të mineraleve, të tilla si kalcium, hekur dhe kalium, dhe në sajë të veprimit të saj antioksidant.

Trumza rregullon presionin e gjakut, heq kolitet dhe bronkitet, nxit prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, heq lodhjen kronike, lufton astmën, pezmatimin e fytit, marramendje dhe simptomat e lupus, dhimbjet muskulare, artritin reumatik dhe probleme të lidhura me tiroidet.

Ajo mund të shtohet në ushqimin tonë, ose ju mund të përgatisni një çaj sipas një recete të thjeshtë, ju keni nevojë për një pjesë të vogël të trumzës (të freskëta apo të thata), 250 ml ujë dhe një lugë çaji mjaltë.