Katër arsye, pse duhet të fillojmë të hamë çokollatë për mëngjes?

26

Përmirëson fuqinë tuaj të trurit

Njerëzit të cilët hanë çokollatë të zezë të paktën një herë në javë kanë tendencë të performojnë më mirë në teste të ndryshme mendore dhe të kujtesës, zbuloi një studim. Flavanolët në kakao rrisin rrjedhjen e gjakut në tru dhe ato mblidhen në pjesë të trurit që janë përgjegjëse për të mësuarin dhe kujtesën. Pra, nëse doni t’i jepni trurit tuaj një fillim, veçanërisht para provimeve, çokollata e mëngjesit është një strategji A-plus për ta bërë këtë.

Është një nxitës natyror i humorit.

Çokollata mund të përmirësojë diten tuaj dhe të nxisë ndjenja pozitive. Ngrënia e çokollatës stimulon prodhimin e endorfinës dhe ndërvepron me kimikatet tona të tjera “të ndjehen mirë” – serotoninën dhe dopaminën. Çokollata shquhet gjithashtu për efektin e saj anti-depresiv.

Është mirë për shëndetin tuaj.

Rezulton se njerëzit që hanë më shumë çokollatë në ditë kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Ngrënia e çokollatës së zezë është një stërvitje e shkëlqyeshme për zemrën ul presionin e gjakut dhe ndihmon enët e gjakut të relaksohen falë oksidit të azotit të prodhuar nga flavonoidet.

Sasi të shëndetshme të çokollatës së zezë që janë të pasura me kakao gjithashtu mund të përmirësojnë mënyrën se si trupi ynë metabolizon glukozën, duke ndihmuar kështu në luftimin e diabetit. Më në fund, çokollata e zezë mund të ulë nivelet e kolesterolit “të keq” LDL, i cili mund të bllokojë arteriet në sasi të larta, dhe të rrisë nivelet e kolesterolit “të mirë” HDL. Ndërsa të gjitha ato përfitime nuk janë të kufizuara në konsumimin e mëngjesit, në përgjithësi, çokollata do ta bëjë një fillestar të shëndetshëm.

Është ushqyese dhe mbështet sistemin tonë imunitar. 

Mbi të gjitha përfitimet e tjera, çokollata është e mbushur me lëndë ushqyese. Çdo 70% çokollatë e zezë përmban antioksidantë (madje edhe më shumë se çaji jeshil!), Kalcium, bakër, kalium dhe magnez. Flavanolët do të ndihmojnë për të luftuar dëmtimin e qelizave të shkaktuara nga oksidantët në të cilët jemi të ekspozuar çdo ditë: gjëra të tilla si tymi i cigareve, ndotja e ajrit dhe alkooli. Kështu që, mbrohuni të mbrojtur me kakao para se të dilni nga shtëpia.